Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Питане за архив на ФЛАШ
Автор: vasko1   
Дата:   24-11-08 17:54

Имам директория, с поддиректории в размер около 5-6 ГБ, която искам по-често да архивирам. Та питанията ми са две:
1. На Флашкарта или на флаш ЮСБ ще е по-добре да архивирам /8 ГБ/, по отношение на бързина и трайност. Питам само за тези два варианта.
2. Препоръчайте ми програма, с която да се архивират само променените файлове, а не изцяло всички файлове. Благодаря.


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за архив на ФЛАШ
Автор: asahi   
Дата:   24-11-08 18:05

Пиши в Гугъл synchronize directory и избирай.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за архив на ФЛАШ
Автор: danbi   
Дата:   24-11-08 18:54

На флаш памет е ок да пишеш от време на време файлове, които след това да четеш безброй пъти. По-дълговечно е от всякакви CD, DVD и подобни носители.

Друг е въпроса, ако трябва често да пишеш по малко... (в реално време)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за архив на ФЛАШ
Автор: ilcoin   
Дата:   24-11-08 19:19

Сега, флаш-паметите (независимо от вида им) не са особенно надеждни носители на информация. Ако ти е хипер-ултга-мега важно тва дето ще архивираш толкова, използвай периодично оптичен носител + качествен хард-диск. Ако ти е важно да е компактно устройството, може някакъв покет-драйв да си намериш, който периодично (веднъж в годината за по-сигурно да кажем) да подменяш с нов.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за архив на ФЛАШ
Автор: danbi   
Дата:   24-11-08 19:20

ilcoin, това пък с надеждността къде го прочете?

ПП: за повече информация, примерно http://en.wikipedia.org/wiki/Flash_memory




Публикацията е редактирана (24-11-08 19:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за архив на ФЛАШ
Автор: ilcoin   
Дата:   25-11-08 11:58

Сега, говоря на база собствен опит. Знам че битува мнението за колосалната надеждност на флаш-паметите но според мене не е така. Аз съм олдскуул и предпочитам нов хард + редовен запис на оптичен носител.

Цитати от статията в уикипедия:

The write endurance of SLC Floating Gate NOR flash is typically equal or greater than that of NAND flash, while MLC NOR & NAND Flash have similar Endurance capabilities. Example Endurance cycle ratings listed in datasheets for NAND and NOR Flash are provided.

* NAND Flash is typically rated at about 100K cycles (Samsung OneNAND KFW4G16Q2M)
* SLC Floating Gate NOR Flash has typical Endurance rating of 100K to 1,000K cycles (Numonyx M58BW 100K; Spansion S29CD016J 1000K)
* MLC Floating Gate NOR has typical Endurance rating of 100K cycles (Numonyx J3 Flash)


...

There is also some concern that the finite number of erase/write cycles of flash memory would render flash memory unable to support an operating system. This seems to be a decreasing issue as warranties on flash-based SSDs are approaching those of current hard drives.

Втория цитат е по-интересен. Става въпрос за надеждността на флаш-паметите като заместител на хадр-дисковете. Има сериозни съмнения във факта, че могат да издържат достатъчно цикли четене-запис (или поне толкова колкото на съвременен хард-диск) за да потдържат операционна система надеждно. Макар че има значителен напредък в тази област. SSD устройствата са все по-популярни и се доближават до показателите не хард-дисковете.

Извода като цяло - ако държиш да архивираш на флашка, поне гледай да не е от тия дето са по 10лв в метро.

[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за архив на ФЛАШ
Автор: burningice   
Дата:   25-11-08 12:01

пиши на DVD

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за архив на ФЛАШ
Автор: danbi   
Дата:   25-11-08 12:20

ilkoin, по факторите които влияят на цената на флаш паметите съм писал по-горе. Най-вече това е качеството на "опаковката" и да, от това зависи много колко време ще оцелее -- в смисъл, че евтините пластмасови/гумени опаковки могат да ти докарат някой сюрприз.

Човека обаче пита за флаш паметта като АРХИВ. Ти колко често си презаписваш архива?
Достатъчно ли ти е, да го презапишеш 10,000 пъти?

Боя се, че няма да доживееш да го направиш толкова птъти...

Живота на записите върху DVD за съжаление е доста кратък. Причините са най-вече химическата нестабилност на ползваните материали както на подложката, така и на слоя на който се пише.
Тук имаше теми за това преди месеци.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за архив на ФЛАШ
Автор: ilcoin   
Дата:   25-11-08 13:06

Пише че иска да архивира често. Често е относително казано. Аз казвам че е по-добре да архивира на хард и периодично да дублира на оптичен носител (CD е по-добре от DVD, макар че ако дублира архива веднъж на 2 седмици примерно - въпроса със надеждноста отпада смятам в този аспект поне). Кое от двете е по-надеждо, обяснил съм и съм показал със статията която ти пусна. Дали ще успее да се вмести във въпросният брой цикли на четене и запис е друг въпрос, който зависи от думичката "често". Дали си струва усилията и инвестицията (хадра е по-скъп от флашката) е въпрос който самия човек ще прецени.

Няма смисъл да разпъваме локуми повече, смятам че написахме достатъчно и стана ясно на всички.

Айде със здраве [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   25-11-08 13:25

Аз в случая не разпъвам локуми. [smilie5]

Част от нещата които правя са периодични архиви на огромно количество данни, не свързани с фотографията. Имам около 1-2 кубически метра CD/DVD носители -- това без опаковките...

Последните две години реших да променя малко тактиката и да пиша почти изключтелно само на магнитни носители (това, което ти предлагаш). Не заради дълговечност... а просто защото ми се напълниха наличните обеми за съхранение [smile]

Ако флаш паметта беше по-евтина, изобщо нямаше да се занимавам с магнитните дискове, да им треперя всеки път като ги премествам и монтирам (те са в няколко копия освен това), не мерси!

А за това, че ще изчерпиш циклите на флаш паметта, нека направим малко аритметика:

Допускаме, че ще живееш още 100 години. Тъй като флаш паметта ще ти издържи само 10,000 записа, не бива да правиш архиви по-често от 100 пъти на година (като при това презаписваш целия и капацитет).

Това прави по един пълен архив на 4 дни, в продължение на следващите 100 години.

Така по-лесно ли е за проумяване?

ПП: Ако ми посочиш CD/DVD/HDD носител, който може да издържи дори 1/10-та от това натоварване, проявявам особено сериозен интерес.

ППП: Ти хубаво си показал в статията, но си пропуснал, че говорим за различни неща.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »