Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 RAW конвертори - още един (2-ри) тест
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-08 17:30

Понеже отскоро съм законен притежател на CaptureOne 4PRO и този конвертор ми харесва ужасно много, реших да го сравня с ДПП и АКР... Не за друго, ами да видя дали наистина съм купил най-доброто, или съм се набутал яко [smilie3]
Взех един файл от 5Д и го процеснах в трите конвертора. И в трите случая шарпа е на 0, а експонацията е дръпната с 2/3 назад, понеже файла е леко преекспониран.
И в трите конвертора съм "изчистил" аберациите, които не са много, но все пак ги има и при евентуален печат в голям размер биха пречили.
Цвета не го гледаме. Не че не е важен, просто за цвят трябва друг вид тест. Тук гледаме само детайла.
Файлът, който съм направил е с 3 реда и 3 колони. В колоните са 3-те конвертора, в редовете са целия кадър, кропове 100% без шарп и кропове с шарп 300/0.3/0, приложен във ФШ.

Ето го и самия тест: цък

Според мен CO4 вади най-много детайл, но и малко повечко шум. На мен лично този шум грам не ми пречи. АКР се справя също много добре.
Тук трябва да отбележа, че в АКР съм сложил плъзгача "детайл" на 100%, което по дефолт не е така. Ако конвертирате с настройките по дефолт, детайла е по-малко и АКР прави нещо, което аз наричам "микро-постеризация". Затова по-добре си направете по дефолт детайла да е на 100%. Можете да го намалите, ако снимате на високо ИСО - да не вади всичкия шум от матрицата [smilie3]
Най-важният извод за мен е, че ДПП има нужда от тотално пренаписване, щото в този си вид не става за сериозна работа. С този тест митовете, че ДПП е най-подходящия софт за комвертиране на канонски файлове умряха. Разбира се, ако копирате в не много голям размер - няма проблем, детайла е достатъчен, но ако интерполирате за голям плакат примерно, детайла е много важен [smilie3]
Като недостатък на СО4, и то ГОЛЯМ недостатък: прави копия на файловете, които сте променяли с разширение .сор в поддиректория, в резултат на което всеки кадър заема 2 пъти повече място на диска. Освен това, програмата е "тежка" - иска здрав процесор и много РАМ.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: stoyan_5   
Дата:   16-11-08 17:37

CaptureOne 4PRO - най-добър, вижда се ...

АЦР - по-бледи цветове ...

Браво за труда дето си си го дал![beer]



Публикацията е редактирана (16-11-08 17:46)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: didesignbg   
Дата:   16-11-08 17:37

Малко изнасилена откъм микроконтраст картинката от кепчъра. ще се радвам ако дадеш файла на Генчо Петков да го прекара през Дхо, има наистина различен алгоритъм за процесване. Евентуално и Роу терапи също.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: ffwd   
Дата:   16-11-08 17:45

Далече съм от канонските неволи, но преди да се тревожа за "шум" и "детайл", бих се огледал за зверски постеризиращо небе в DPP и CaptureOne .. [smilie8] [smilie23] ..
[beer]



Публикацията е редактирана (16-11-08 17:45)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-08 17:46

Пробвал съм и DxO, хубава програмка, ама не мисля, че е по-добре от СО4. Пробвах 5-цата като излезе, ама много бъгава беше тогава още... Иначе, и тя вади много от файла [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: джъмбо   
Дата:   16-11-08 17:47

канонски неволи [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-08 17:50

ffwd написа:

> Далече съм от канонските неволи, но преди да се тревожа за
> "шум" и "детайл", бих се огледал за зверски постеризиращо небе
> в DPP и CaptureOne .. [smilie8] [smilie23] ..
> [beer]
>

>
> Публикацията е редактирана (16-11-08 17:45)


Не знам какво имаш предвид "постеризиращо небе", ама ако под постеризация имаш предвид точно това, което думата означава, не е лошо да се огледаш за по-читав монитор [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: didesignbg   
Дата:   16-11-08 17:50

Много ще се зарадвам, ако снимаме стандартна сцена с няколко апарата и пуснем роу файловете за конвертиране с различен софт. Ако някой смята че може да осигури студио в София[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-08 17:51

джъмбо написа:

> канонски неволи [smilie7]


Да, за съжаление [smilie2]
Канон много се излагат откъм софтуер [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: mushmula   
Дата:   16-11-08 17:52

ами ако дадеш на ДПП шарп 3 или 4 тогава не стават ли различни нещата?

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: ffwd   
Дата:   16-11-08 18:09


http://img381.imageshack.us/img381/5886/printscreenqn7.jpg



Вярно от ноутбука е, но става ясно .. Отивам към Търново, have fun [beer] https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonBand.gif

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-08 19:40

Интерполирах файла от СО4 до 102см по дългата страна при 200дпи - много добре си стои. На печат ще е ОК. Ето 100% кроп от интерполирания файл, без шарп: цък
Интересно ми е какво ще даде 5Д мк2 [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: Sumuelll   
Дата:   16-11-08 22:43

НИкой нищо не каза за Светлата стая- МНОГО ми харесва, ползвам 2.0 дразни ме забавянето на пълното зареждане /стои 2-3 сек пикселизирано изображението/ а също и некоректния бял баланс /позлвам я с Канон апарати, често ми се налага да го местя/ Харесват ми четките които въведоха, градиентите, синхронизацията, възможностите за корекция, пресетовете... Днес си инсталирах ДПП - никак не ме впечатли, ама никак.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: Kanonir   
Дата:   16-11-08 23:17

Екобо [smilie24] [smilie24] [smilie24]
И аз щях да питам за светлата стая - имаш ли наблюдения как е СО4Р в сравнения с ЛР2.1?

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-08 23:40

Не, с Lightroom не съм си играл. Бях инсталирал демо на двойката, ама нещо се прецака и повече не успях да го подкарам (Даваше ми грешка: Visul C++ Runtime Error)...
Предполагам, че резултата ще е същия или много близо до АКР, щото и двете имат едно и също ядро.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: nsirakov   
Дата:   16-11-08 23:47

екобо
ползвам кепчър уан 4 (благодарение на теб) и съм доволен страшно...

би ли казал при конвертиране по дефолт шарпънинга ми го дава със стойности 180/0.8/1 така ли да го оставям или да промениям (към + или - ??) и после да "дошарпвам в сопата/

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-08 23:53

nsirakov написа:

> екобо
> ползвам кепчър уан 4 (благодарение на теб) и съм доволен
> страшно...
>
> би ли казал при конвертиране по дефолт шарпънинга ми го дава
> със стойности 180/0.8/1 така ли да го оставям или да промениям
> (към + или - ??) и после да "дошарпвам в сопата/


В Output менюто (едно такова със зъбно колело) има чек-бокс "Disable sharpening" - при мен това е включено винаги. Така си гледам с шарп на екрана, но при конвертирането е без. После си шарпя в Сопата както и колкото си искам.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   17-11-08 01:38

Кобо фърли роу ако можеш да видим?

ще ми е интересно и на мен през aперчър да го процесна да видим :)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: midtone   
Дата:   17-11-08 07:30

@ecobo
Всъщност ти не правиш тест за детайл, а за шарпене. Видимите резултати при CO са най-добри, въпреки постеризацията в небето и халото около ръбовете, които предполагам няма да се виждат при принт, което е най-важно. Слайдера Detail в ACR контролира халото около ръбовете. Ако натиснеш Alt и движиш слайдера Detail, виждаш колко хало позволяваш:

http://img131.imageshack.us/img131/5599/acrdetailvp1.jpg



Alt и Masking ти показва къде точно прилагаш шарпа. Въобще аз съм привърженик на Lightroom и ACR, но трябва да призная че резултата в СО изглежда доста по-добре.
От друга страна ACR и Lightroom ти позволяват да отвориш RAW файла като Smart Object във Photoshop, където можеш да приложиш каквото си искаш шарпене и маскиране, при това в 16-битов файл:

http://img230.imageshack.us/img230/2759/smartobjectci9.jpg


За професионалист като теб вероятно е наложително да използва лицензиран софтуер, и имайки предвид съотношението цена/ефективност, аз не виждам по-добър избор от СО.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: Grandpa   
Дата:   17-11-08 08:21

Различните конвертори казват "нула" на различни неща...
Не знам за сегашния, но преди години Капчър-а си шарпеше винаги. После така беше и роу шутера.

Не знам с кое ДПП си го правил. 3.5 има слайдер за луминанс шум който по подразбиране не е нулиран. Доста очевидно влияние върху детайла има...

И на мен ще ми е итересно да видя резултата от ДхО.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: ecobo   
Дата:   17-11-08 09:02

DPP-то e 3.5, слайдера за луминанс съм го направил да е 0 по дефолт.
Сега гледах файла от СО4 - там съм забравил слайдера на "Clarity" на 25, след като съм си играл с него - затова има хало край обектите, но това не влияе на детайла.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: nsirakov   
Дата:   17-11-08 09:08

само ПРО версията ли има Кларити?

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: ecobo   
Дата:   17-11-08 09:10

Би трябвало и твоята да има. Намира се под слайдерите за шарп.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: midtone   
Дата:   17-11-08 10:29

Всъщност Clarity в CO върши доста добра работа, за разлика от ACR:

http://img145.imageshack.us/img145/5346/c1cf8.jpg



Off-topic въпрос - в Capture One могат ли да се инсталират camera profiles както в ACR?

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори - малък тест
Автор: sokkon   
Дата:   17-11-08 10:52

Преди две седмици правих подобен тест на конвертори като също сравнявах детайла на Канон 40Д. Ето и моята класация: 1. АЦР5, 2. ЛР2.1, 3. СО4Про4 и 4. ДПП3.5. От време на време правя такива тестове и честно казано този път бях изненадан от резултата. В последните 3-4 години винаги на първо място по отношение на детайл илизаше ДПП?!
За съжаление нямам файловете под ръка да ви покажа, но ги гледах доста внимателно. Като стана въпрос за АЦР и ЛР, наистина разликата им е трудно забележима, не само по отношение на детайл, но и при рендирането на цветовете.

[shtrak] [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »