Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: Belloslava   
Дата:   05-11-08 09:29

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: Belloslava   
Дата:   05-11-08 09:32

Ако отида във Фотопавилиона да си купя обектив Сигма 24-70/2.8, как да разбера дали е свястна бройката. Да речем мога да го пробвам на място ама е само един и няма как да сравнявам с друг такъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: Shtrak   
Дата:   05-11-08 09:35

ше ме уморите от смях с тея остри бройки[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hotsnail   
Дата:   05-11-08 09:37

Ами гелдай сега има и по-лесен начин. Виж на ккутията на обектива да пише - nikkor, tamron, zeiss, zuiko

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   05-11-08 09:42

Снимаш на твоя компакт флашка. Прибираш се у вас. Гледаш. Ако те устройва като качество - купуваш.

Дефиниция на абсурд: На човек колкото по-малко му трябва качество, толкова повече го търси.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: snooper   
Дата:   05-11-08 10:58

Психирате се от триковете на разни търговци с тия "остри бройки"...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: asahi   
Дата:   05-11-08 11:01

Даваш на Нейви да го барне или кОпуваш негов обектив. Друг начин няма открит.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: nsirakov   
Дата:   05-11-08 11:13

хора ако има разлики в остротата то тя се измерва лабораторно - другото е до пси-нагласа - една легенда с еповтори тук 1000 пъти и вече е взимате за истина

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: Matheya   
Дата:   05-11-08 11:19

[smilie18] тя пьк може и да я види Остротата и с просто око- ма много Остра тема [smilie10] [smilie5] .

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: vanCo   
Дата:   05-11-08 11:25

Ко е тва? Сефте чувам, че на 10 000 бройки например, прозводителите пускат един "джакпот", тъй да се каже, наточен на шмиргела...[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Голям кеф. Ама те сигурно само които са с връзки се ореждат, тъй че ще трябва да снимам със затъпените обективи [smilie9] То верно, като го погледна моя отпред направо плосък, затова са ми такива калпави снимките...Ха, благодаря, че ме светнахте, сега имам оправдание!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: GenaDP   
Дата:   05-11-08 11:28

Естествено, че има начин за определяне на острите бройки - хвърляш го на пода с предната леща надолу. Ако е остър - ще се забие, ако не е - ще падне настрани.

Разбира се, при теракот този метод е неприложим...



Публикацията е редактирана (05-11-08 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: ogimag   
Дата:   05-11-08 11:34

Като си отвориш снимките на компа у вас и почнеш да ги гледаш отблизо на монитора на Actual size- съвсем няма да ти харесат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: davor   
Дата:   05-11-08 11:35

На Белослава и пуши главата, а Вие....

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: Belloslava   
Дата:   05-11-08 11:35

nsirakov
това исках да чуя. Благодаря!
[smilie7] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: hotsnail   
Дата:   05-11-08 12:07

Сериозно това коеот е добре да тестваш и можеш да го направиш в магазина е дали обектива фокусира точно т.е. на макс отворена бленда щтракваш някоко снимки от по наблизко и гледаш дали това дето си фокусирала е на фокус на снимката.

Със Сигма проблема е малък щото има сервиз дето могат да ти нагласят обектива ако има проблем с точността на фокуса.

Иначе за острота мисля че са легенди това наистина. Може и да има някой дефектни бройки ама ......

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: chukov   
Дата:   05-11-08 12:10

Генаааааааааааааааааа изродееееее

Както винаги цветущ [smilie5]


А за който мисли, че са глупости острите бройки да заповяда да му покажа меки 17-40 и 100-400 и тогава да говорим пак

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: marto   
Дата:   05-11-08 12:41

chukov [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: pmartinov   
Дата:   05-11-08 12:51

nsirakov

хора ако има разлики в остротата то тя се измерва лабораторно - другото е до пси-нагласа - една легенда с еповтори тук 1000 пъти и вече е взимате за истина



Колко пъти си имал на разположение 3-5 еднакви обективи за да стигнеш до този гениален извод ?

Можеш ли да го потвърдиш с примери ?

Или така предполагаш?


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: deniac   
Дата:   05-11-08 12:55

Остротата определено има общо с точността на фокуса. Мога да ви гарантирам обаче, че хващащи се вариации има при всички марки (не смея да говоря за Лайка само), особено силно изразени в зуумовете.

Аз доста пъти съм правил по-детайлни сравнения на бройки от един и същи тип, но най-вече канонски, че това най-ползвам а и имам възможност да избирам от повече бройки.
Варират от евтините зуумове (28-105, 24-85...) до по-скъпите (17-40, 24-70, 24-105).
Намирал съм "жестоки" бройки, който взимам и после така си стоят неупотребявани, че сърце не ми дава да ги продам. Тези бройки осезателно се отличават от останалите. Например намерих един 24-85, който напълно съперничи на няколко пъти по-скъпите 24-105Л.

Варират и твърдите за съжаление и то добри обективи като 35/1.4, 85/1.8... но там аз намирам разлика основно по крайщата, в центъра са много близки.

Тествах 3-4 Пеленг 8мм фишай, докато попадна на уникално остра бройка. Показвах сравнителните кадри на жена ми и тя се смая колко гигантска разлика има в различните бройки. Фокусът на всички беше точен (през 10х лайфвю), а изглеждаха сякаш част от тях бяха с обърнат най-близък фокус и безкрайност. Е, екстремните обективи като фишай е нормално да варират, още повече руско/беларуските творения.

Спомням си един велик и стар обектив - Carl Zeiss Jena MC Sonnar 200mm/2.8, от който бях поръчал 3 броя. Бяха еднакви! Оставих си само един, избран по перфектния му външен вид.

Доколкото знам само Лайка си тестват щателно всяка бройка и там трудно се хваща разлика.

Тествам със светкавица на кроп и фул-фрейм на различни бленди в центъра и в четирите крайща и после сравнявам. Не ми се занимава със софтуер за мерене на резолюции и микроконтраст.
Просто сравняване на кропове е напълно достатъчно.

Добре е да кажем, че не само остротата са определящи за качеството на дадена бройка обектив.
А това за точността на фокуса - не зависи само от обектива, а от работата на дадено тяло с този обектив. Някои модели обективи, поради предназначението си (като макро обективите) имат минимални отклонения почти независими от телата.

И накрая - ако настина мислите, че ви трябва уникална бройка, то тествайте, мерете и изберете. Но в 95% от непрофесионалното снимане накрая си гледате снимките доста ресаизнати. Така че от "остри бройки" нямате особено полза.
Подкрепям колегата по-горе: снимате, записвате си серийния номер на обектива (изнервяте леко продавачите с тия си действия), отивате си вкъщи, гледате и ако харесате резултата, тичате обратно в магазина с паричките.

За Сигма - аз определено тествам предварително тази марка, макар да се твърди че новото производство е по-качествено от старото.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: Тед   
Дата:   05-11-08 13:25

"Автор: nsirakov
Дата: 05-11-08 11:13

хора ако има разлики в остротата то тя се измерва лабораторно - другото е до пси-нагласа - една легенда с еповтори тук 1000 пъти и вече е взимате за истина"

Сираков, аз ако има възможност ще ти покажа ко става.
Още пазя кадри. Е...ли ..му ...оная работа ко става... Аз затова избирах половин година обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: mrge.org   
Дата:   05-11-08 14:17

www.graphics.cornell.edu/~westin/misc/ISO_12233-reschart.pdf
Намери някой с мастилено-струен принтер на А3 формат да ти я разпечата и си я ламинирай евентуално.

Естествено се снима от статив, вдигнато огледало, каквото там служи за жило, не подскачаш по пода наоколо и каквото още се сетиш за подобряване на резкостта. [smilie5]
Като снимаш изпълваш целия визьор с таблицата и следиш да експонираш максимално еднакво. Иначе измерена рязкост е различна за кадър с различна плътност. Например моя при снимане с Канон 400д за доста обективи трябваше различна корекция в експонацията.
[shtrak]

Така подготвена таблицата съм я ползвал в къщи за сравняване на различни обективи, при стъпка на диафрагмата и фокусното разстояние, ако е зум.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: Belloslava   
Дата:   05-11-08 15:49

Благодаря на всички [smilie3] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: vatan   
Дата:   05-11-08 17:06

Човек пита нещо, а вие си мерите ...
Белослава, виж това http://FocusTestChart.com
Имам още една статия на руски, но не помня от кой сайт беше, а и не мога да я атачна към мейла ти от форума. Ако ми го дадеш, ще ти я изпратя.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: Prakticar   
Дата:   05-11-08 20:43

Добре го е казал дениак.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив остра бройка - как???
Автор: джъмбо   
Дата:   05-11-08 21:06

не съм попадал на тампон опа на тамрон дето да е по-харен от сигма...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »