Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Рециклиране на батерии ...?
Автор: lens   
Дата:   26-10-08 21:00

Имам стари батерии от всякакви видове и не искам да ги изхвърлям като обикновени отпадъци.Някой да знае място където се обезвреждат или рециклират ?
Благодаря


Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: xborox   
Дата:   26-10-08 21:15

Ако ти се чете за батериите и отношението на БГ институциите, виж тук. Започнал съм една инициатива, малко ми остава да я завърша, но напоследък съм доста зает. Надявам се все пак през следващия месец да открия къде мога с чиста съвест да предам старите батерии.



Публикацията е редактирана (26-10-08 21:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: lens   
Дата:   27-10-08 13:29

Прочетох ти кореспонденцията.Браво!
А това с фирмите е глупост.Защо те пращат към фирми, това е държавна работа.Така както има разделно събиране за хартия, пластмаси и стъкло, така трябва да има още едно кошче за батерии.И то за всякакви батерии-а не за определени видове на различно място....щото например баба ми не знае коя е оловна, никел-кадмии, или алкална батерия...


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   27-10-08 13:47

И аз имам двайсетина батерии...

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: Synthy   
Дата:   27-10-08 13:49

аз имам един акумулатор (оловен) в мазето, и няколко НиМх батерии. Изхвърлянето им май се оказва голям проблем на повечето хора с някакво чувство за отговорност към природата.

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: tofo   
Дата:   27-10-08 13:52

Доколкото знам в Конрад на бул.Прага имало кошче за такива работи. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: mrge.org   
Дата:   27-10-08 14:02

Оловния акумулатор от колата ще ти го изкупят в близкия пункт за цветни метали, електролита най-вероятно ще излеят на двора. Така работи бай Мангал [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: GenaDP   
Дата:   27-10-08 18:47

Е ти кво искаш - да го изпият ли? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: ogimag   
Дата:   27-10-08 18:51

И после Бай Мангал като пикае ще реже ламарина [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: xborox   
Дата:   27-10-08 19:04

GenaDP, в българското законодателство изрично пише какво се случва с електролита и то ни най малко не съответства на твоята хипотеза. Ако ти се чете, мога да ти дам информация. За съжаление обаче в БГ схемата бай Мангал още работи и никой не го е еня.
Междудругото вчера научих, че общината е отговорна за осигуряването на кошчета за изхвърляне на батериите - едно на 1000 човека, т.е. в Сгф трябва да има поне 1500. И това е наредба от 2005 година.
Само да се освободя малко и ще се опитам да раздвижа нещата. Иска ми се тая кочина БГ да стане малко по-приятно място за живеене, макар че май на хората тук им е яко в кочината.

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: ogimag   
Дата:   27-10-08 19:13

Аз съм виждал в магазините на Конрад. Но какво се случва после с батериите не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: ilchoni   
Дата:   27-10-08 19:39

В магазините на Глобул и Германос в момента тече точно такъв проект - GLOBUL Green - рециклиране на телефони, батерии и прочие. Във всеки един магазин да отидеш, ще видиш едни зелени кошчета.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: miton   
Дата:   27-10-08 19:53

А, доместос в кенефа сипвате ли като сте такива природоотвореняци.....[smilie19] [smilie19] [smilie19] [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: xborox   
Дата:   27-10-08 21:38

milton, не мисля, че е нужно да се заяждаш.
ilchoni, много благодаря за информацията. Преди да се опитам да направя връзка с Министерството на околната среда, отидох до Germanos. Казаха ми, че планират такава кампания, но все още нямат нужните кошчета. Не очаквах, че ще се справят толкова бързо, но утре смятам да проверя [smile]
lens, благодаря за темата [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: ilchoni   
Дата:   27-10-08 22:36

xborox, вече са по местата си. [smilie24]

Поздрави на всички, които им пука [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: Rumi_7   
Дата:   27-10-08 22:59

lens,
едно уточнение - повечето контейнери за разделно събиране на хартия, пластмаса, метал и стъкло не са на общините; частни фирми и организации по оползотворяване и рециклиране ги поставят.

Аз преди няколко месеца написах един скромен e-mail до МОСВ с питане за опасни отпадъци (конкретно - хербицид Round-up) и така и не съм получила отговор досега.

Много ми е болно всеки път, когато си купувам нова техника или батерии - това винаги означава, че старата вече е непотребна и почва чудене какво да я правя... В общия случай просто си стои по мазета и кашони с надеждата, че след няколко години ще имаме достъпна и работеща система за управление на отпадъците... В момента например, има фирма, на която трябва да платиш, за да ти приеме монитора за рециклиране [smilie23]

Доста се позанимавах с темата за управление на отпадъците мин. година, изчетох закони, наредби, договори... и основното чувство след всичко това е отчаяние. Само си помислете какво се случва с тоновете машинно масло (например от автосервизите), със старата техника, строителните отпадъци... Единствено леко раздвижване се усеща при разделното събиране на опаковки, но то е само една малка част от проблема...

Ох отплеснах се, но просто ми е болно... [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: xborox   
Дата:   27-10-08 23:16

Rumi_7, явно и ти си имала прекрасен опит по отношение email комуникацията с МОСВ. А на сайта им пише отчетливо "Пишете ни!". Ми да, ние пишем, те не отговарят, къде е указано, че ще отговарят, важното е да се пише.
Лошото е, че всички тези наредби за управление на отпадъците са отдавна приети (за батериите през 2005 г. ако не се лъжа), друг въпрос, че в България екозаконите ги има само на хартия.
Както и да е, похвално на Germanos и Globul за инициативата. Дано да не е само рекламна кампания!


Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: ilchoni   
Дата:   27-10-08 23:19

xborox, не е само рекламна кампания, гарантирам [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: r_rusev   
Дата:   28-10-08 11:18

вьв вси4ки магазини на германос приемат батерии за рециклиране. Похвална инициатива[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: ilchoni   
Дата:   28-10-08 11:27

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: GenaDP   
Дата:   28-10-08 11:29

вьв вси4ки магазини на германос приемат батерии за рециклиране

...и после най-вероятно ги хвърлят в кофата с другия боклук...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   28-10-08 11:33

Не бих се учудил.

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: YOZZ   
Дата:   28-10-08 11:54

А между другото, аз също имам пликче с батерии, най-вече от волт и половина и доколкото видях в репортаж , в магазини ТЕХНОПОЛИС има такива кошчета. И смятам там да ги хвърля!

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: lens   
Дата:   28-10-08 23:57

Благодаря на всички форумци за информацията!
Единственото място, което аз открих засега е магазин bauMax (Пловдив до Мебелна Къща).Там на входа има специално кошче за батерии.
...
А що се отнася до машинното масло, в сащ например всеки автосервиз има контейнери в който можеш безплатно да изхвърлиш старото масло,или да оставиш старите гуми (срещу малка такса).Изхвърлянето на масло или гуми-просто ей така е забранено със закон.

Отговори на това съобщение
 Re: Рециклиране на батерии ...?
Автор: xborox   
Дата:   30-10-08 14:17

ilchoni, точно се връщам от Германос на Раковски и Графа. Като зададох въпроса: "Извинявайте, къде мога да хвърля старите си батерии?", получих следния отговор: "Ъ, къде, ей там в кошчето за боклук на улицата. И ние там ги хвърляме!"
Е, що ли не се изненадах - БГ!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »