Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Потъпкани авторски права!
Автор: nedelcho   
Дата:   24-10-08 19:39

Здравейте колеги.
Днес ходих в Технополис да търся на една позната фотоапарат и случайно попаднах на една МОЯ снимка на която НЕ съм дал разрешение за използване.
Снимката е тази - http://photo-cult.com/showpic.php?aut=cl­imbatize&id=317795
Не претендирам, че е произведение на изкуството, но си е моя, нали?
Срещнах се със зам. управителя на добричкия Технополис и поговорихме. Каза ми, че в понеделник НАЙ-РАНО ще говорят с юриста на фирмата, който е софиянец. И мисля, че случея ще бъде потъпкан.
Снимката е 9х12 (мисля) размер изложена м/у принтерите и апаратите демонстрирайки техниката им. Най-отдолу на сайта обаче има един текст, който е много добре замислен и ще го цитирам и тук:
"Всички снимки и материали, публикувани на сайта, са със запазени авторски права.
Използването им без писменото съгласие на автора е нарушение на Закона за авторското право и сродните му права."
Което аз го тълкувам по следния начин - слагат нещо със запазени авторски права без да откупят или искат разрешение от автора. Даже не е упоменато от къде е взет материала.
Понеже знам поне за един човек, който познава законовите разпоредби тук искам съвет от вас.
Какво да направя за да не се случи това втори път - нито с мен нито с някой от вас.
Мога ли да повдигна обвинение и с право да искам парично или материално обезщетение?
И няколко други въпроса, но те по-натам.
Благодаря за вниманието и ако някой има конкретно предложение нека го пише на лично, че съм склонен да вярвам, че ще прочетат тази тема и те.

С уважение - Н. Христов.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: Myth   
Дата:   24-10-08 19:44

На този адрес се отваря началната страница на фотокулта.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: shtukov   
Дата:   24-10-08 19:45

Може да им потърсиш сметка, само ако притежаваш документ за авторско право. Публикуването на твоята снимка в този или други сайтове не означава нищо пред закона.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: nedelcho   
Дата:   24-10-08 19:48

http://photo-cult.com/showpic.php?id=317795
Това е снимката.
Щуков - а как и къде мога да изкарам документ за авторско право?
То по тая логика мога да претършувам профила на някой от колегите, да ги напечатам на календар и да продавам ли продавам...

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: Myth   
Дата:   24-10-08 19:50

Няма такова нещо, какво значи документ за авторско право, не съм юрист но такава глупост за първи път чувам, автора да притежава документ за авторско право, сега какво за всяка моя снимка да ходя да си вадя документ за авторско право ли?
Авторът, на снимката е и собственик на авторските права, ако изрично не ги е продал. Със заснемането на един кадър, ако не работиш по договор с някоя медия или фирма и..... автоматично и ставаш собственик на авторските права. Но в съда пред закона трябва да докажеш че ти си автора на въпросната снимка, оргинален файл предполагам.

едит: Правописна грешка.



Публикацията е редактирана (24-10-08 19:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: Myth   
Дата:   24-10-08 19:51

Да не би Щиков да работи за Технополис?

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: shtukov   
Дата:   24-10-08 19:52

Де да беше така..Съда не работи с файлове.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: Myth   
Дата:   24-10-08 19:53

Да не работи с файлове, но работи с експерти. По твоята логика мога да направя това, което написа неделчо или пък да окрада всички автори тук и да ходя да си изкарвам документи за авторски права и никой копче няма да може да ми каже, щото съда не работел с файлове. Питам те още веднъж, какво да правя сега са всяка моя снимка да ходя да си вадя документ за авторско право ли? Недей да пишеш глупости, защото се излагаш, аз също може да пиша някой неща, които не са 1:1 но са в правилната посока.
Неделчо не се връзвай Щуков щото нещо пише врели не кипели.



Публикацията е редактирана (24-10-08 19:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   24-10-08 19:56

Свържи се с екипа на Фото Култ!
@shtukov
Щом ги е постнал във фото култ получава такъв "документ", съгласявявайки се с условията на сайта!

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: shtukov   
Дата:   24-10-08 19:58

Документа представлява сертификат за авторско право издаден от патентен специалист. Не работя за никой освен за себе си и ми се е налагало да се сблъсквам с такива проблеми. Лично аз притежавам доста такива сертификати.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: shtukov   
Дата:   24-10-08 20:00

А..пропуснах да добявя..Прави се и нотариална заверка.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: n1x0n   
Дата:   24-10-08 20:05

shtukov... я да земеш да си прочетеш закона за авторското право, че бактън от експерти по нотариалните заверки.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: nedelcho   
Дата:   24-10-08 20:05

Нотариална заверка, сертификати? [smilie10]
Иначе, Нервен Хамстер, свързах се с екипа там и очаквам днес, утре да дадат официално становище и да ми помогнат.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: sun   
Дата:   24-10-08 20:07

Щуков, бюрокрацията яко те гризе.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: Myth   
Дата:   24-10-08 20:07

Още веднъж казах, авторът на един продукт е и собственик на авторските права по подразбиране не е нужно да си вади документи за това, достатъчно е да докаже авторството си, изключение правят случаите, когато е произвел създал продукта когато е работил за някой друг (за това си има договори) или когато е продал продукта заедно с авторските права, също и изключения правят случаите, когато продукта може да се ползва от подобни на култа и фотофорум сайтове, според условията на сайта с които трябва да си се съгласил при самата регистрация. Не се сещам за други изключения в момента та ако не си продавал авторските права и не си снимал кадъра работейки за някой друг със съответният договор, то ти си собственик на авторските права, достатъчно е да докажеш в съда че ти си автора на снимката, това става с назначаването на експертни лица, които да потвърдят, че файла който ти притежаваш е оргинален или.... там вече не съм наясно но имаш ли оргинала на файла..... свържи се юрист.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: Myth   
Дата:   24-10-08 20:08

Абе то и аз като Щуков без да съм юрист ама поне...

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   24-10-08 20:09

Стискам палци да вземат адекватни мерки!

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: shtukov   
Дата:   24-10-08 20:12

Бе личи, че не ви е опирал ножа до кокала.. То това дето го казвам е само за този, който иска да си върже добре гащите.. Иначе пред закона всички сме автори, ама пред съда не
..

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: shtukov   
Дата:   24-10-08 20:15

Та с какво автора доказва авторството си пред съда викате..?

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: shtukov   
Дата:   24-10-08 20:17

Или може би е достатъчно да помоли съдията да разгледа профила му тук, или в Култа..

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: Myth   
Дата:   24-10-08 20:20

Казах, че съда работи със вещи експертни лица хайде ти ми кажи сега с каво доказва......
Освен това по твоята логика значи грабват си чукалата Технополис отиват и си изкарват авторски права, обаче истинският автор според теб не може да докаже, че такъв ако притежава оргиналните файлове. Интересно как се оспорват авторки права.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: Myth   
Дата:   24-10-08 20:21

Пич ай стига говори глупости. М/у другото според теб явно съдът не работи според закона.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: n1x0n   
Дата:   24-10-08 20:22

Бе личи, че не ви е опирал ножа до кокала..

Та с какво автора доказва авторството си пред съда викате..?

Единственото което личи, е че говориш малко наизуст в случая.

Препоръката ми да изчетеш закона още важи.

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: aleksander   
Дата:   24-10-08 20:24

Щуков,

вземи си смени адвоката, много те товари за излишна работа... не че е колегиално да говоря така, ама....

Отговори на това съобщение
 Re: Потъпкани авторски права!
Автор: shtukov   
Дата:   24-10-08 20:27

По разумно би било, ако човек се свърже с тия "така наречени от вас експерти" преди колата да се е обърнала, защото след това е доста по трудно. Друг е въпроса дали "произведението" си заслужава, защото това струва пари. Аз с времето, след изяждането на доста "дръвца" се научих да го правя предварително.. Ама вие си знаете..

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: