Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Експониране
Автор: djart   
Дата:   22-10-08 02:01

Здравейте, когато снимам дръвчета имам следният проблем, ок снимам ги, но небето става едно преекспонирано чак бяло, чак при постпроециснга го коригирам чрез градиенти.. [shtrak]
Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: snoopoff   
Дата:   22-10-08 02:20

въпроса ти е..? или просто искаш да споделиш с нас? [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: djart   
Дата:   22-10-08 02:26

в смисъл как мога да експонирам в случея небето да си е приятно синьо :) и в същото време да се запазят багрите на дръвчетата ?[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: rhyan   
Дата:   22-10-08 02:49

Имаш няколко варианта, в зависимост от светлината и контраста на цялата сцена. Единия вариант е с поляризиращ или с градиентен филтър. Аз бих препоръчал поляризиращия.

Втория вариант е като ползваш централно претеглено мерене или спотово мерене, защото матричното мерене може да те подведе, и според показанията на вградения експонометър снимаш както прецениш, че е ок. Ако това, което пиша не го разбираш, поразрови нета за spot metering, center-weighted metering, или си вземи някоя книжка за фотография. Напр.
http://www.helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=117832&PHPSESSID=db330a9dce577a21e96d9ac73da1c1e8

или
http://www.helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=115909&PHPSESSID=db330a9dce577a21e96d9ac73da1c1...

И двете ще са ти доста полезни.

Третия вариант при много силно контрастни сцени - статив и експозиционен клин, после правиш ХДР. Клин означава да снимаш няколко снимки с различни настройки на експозицията - едната за нормално експонирано небе, другата с нормално експониран обект и да кажем една преекспонирана ако има много тъмни места, в които смяташ, че има достатъчно важни детайли, които трябва да се видят. После в компютърчето сливаш и от трите снимки взимаш само най-доброто...

Ако не ти се чете, експериментирай, но по-добре първо прочети нещо и тогава ще знаеш какво да пробваш.



Публикацията е редактирана (22-10-08 02:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: didesignbg   
Дата:   22-10-08 08:19

Софтуера може малко да ти помогне, филтрите също, но трябва да свикнеш с идеята че пейзажи се снимат сутрин по изгрев, и вечер по залез.
Любим цитат от Скот Келби:

"I'll never forget the time I was doing a Q&A session for professional photographers. The other instructor was legendary National Geographic photographer Joe McNally. A man in the crowd asked Joe, "Can you really only shoot at dawn and dusk?" Joe quietly took his tripod and beat that man to death. Okay, that's an exaggeration, but ..."


Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: 3df   
Дата:   22-10-08 09:05

.....ок снимам ги, но небето става едно преекспонирано чак бяло,.....

А що става така.
Ти къщички за птички правил ли си?...
Тва последното е шега.

С няколко думи:

Като щтракаш дръвчета те определено са по тъмни
в някои моменти дори черни и не се виждат детайли. Апарата, като мери обикновенно настройва бленда и скорост така, че да излезнат детайлите. Например по бавна скорост или по отворена бленда. Демек влиза повече светлина и дръвчетата стават ок. Небето преекспонирано - и става бяло.
Ако мериш по небето, тогава небето може и да излезе перфектно синьо , но дръвчетата ще са черни и без никакви детайли.

Намери си опаковка от филм вътре има едно листче с упъртване, картинки. Там е показано, че слънцето винаги трябва да е зад теб.
Както казаха по горе хубави снимки стават сутрин до 10 - 11 часа и следобед след 16 ч.
Като и в двата случая слънцето трябва да е зад теб или някъде там. Като направиш няколко такива снимки при такива условия почваш с книжките за по трудни и специфични задачи. И чак тогава с "пост процесинга"
Аз ползвам един метод за постпроцесинг.
Като снимам дръвчета по обяд когато слънцето е почти перпендикулярно и стават много черни , като увъглени. Печатам на мастилен принтер и после слагам на витринката на слънце.
След няколко дни, като избледнее достатъчно копиети та да излезнат детайлите свалям и слагам в рамка.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: vatan   
Дата:   22-10-08 11:29

Rhyan,

може ли на кратко да ме ориентираш как с ФШ се комбинират две снимки (варианта с клиновете).

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: IDA   
Дата:   22-10-08 12:00

Ако снимаш в RAW, виж и тази тема:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=917631&t=917631&phorum_uriauth=

Посоченият в нея метод може да ти реши проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: djart   
Дата:   22-10-08 13:31

didesignbg - да, това го знам относно снимането на пейзажи, даже си спомням, когато казваше, че " някой като ми покаже пейзаж преди да съм го видял го питам, кога е сниман [smilie18] "

ХДР, мисля, че в случея помага и използвам малко тон мапинга.
За спот мерене и за другите бях прочел в книжката към канона.
Мисля, че поларайза или градиент филтъра ще помогнат, но за сега тъй като ги нямам се възползвам от услугите за градиент от шопа :). Местото, където снимах беше дефиле, Белово - Юндола, а хълмчетата бяха чудесно осветени и слънцето беше зад мен, общо взето съм спазил доста от стъпките, които сте ми посочили, за което много Ви благодаря ако имате други идеи са добре дошли :), относно книгата за светлината винаги я разглеждам с интерес в книжарницата и следващата инвестиция може би ще е тя [smilie25] . На няколко пъти снимах в РАУ формат, но след това го заредих с ЦС3, но доста време чаках докато го конвертне в джипег. Знаете ли конвертор, с който работата ще бъде по - бърза ?
Отново благодаря.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: t.marev   
Дата:   22-10-08 14:04

Можеш да си помогнеш със допълнителна светлина, от вградената или външна светкавица, зависи колко са далече дърветата...Каквито и експонации да правиш, по което и да мериш - едното винаги ще е тъмно, а другото много светло! Както се казва - както и да се завъртиш, задника ти, все ще е отзад! При снимките, за които говориш интервала на яркостите далеч надхвърля възможностите на фототехниката, трябва просто да го намалиш. Или да се обадиш на дядо Господ да намали слънцето или да си включиш светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: fove   
Дата:   22-10-08 14:16

Подсветка със светкавица или отражател.Зависи и от разтоянието до предният план,който искаш да разработиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: rhyan   
Дата:   22-10-08 14:48

Vatan - търсех един линк да ти изпрятя, но не можах да го открия. Там подробно е описано как точно се прави. Принципа е горе-долу следния - правиш нов документ във фотошоп, и всяка една от снимките от клин-а ги копираш в новия документ като слоеве (layers). После започваш да изтриваш онези части от всяка снимка, които са ненужни- например, двете снимки с преекспонирано небе - изтриваш небето, или частите от него които са прегорели само... и така за всички елементи, докато получиш задоволителен резултат.
Може да ползваш и прозрачност на слоевете когато изцяло изтриването не дава желания резултат.

DJArt - не би трябвало прекалено дълго да се ковертира снимката от фотошоп-а. Виж на сайта на канон за последната версия на роу конветера им. Диска на канон също има стандартна програма, която конвертира RAW в JPG. Силата на raw файловете е това, че във фотошоп може да извадиш много повече детайли от снимката от колкото от jpg.Няма много смисъл да снимаш raw, да го конвертираш на сляпо в jpg и после да ровичкаш компресирания файл в шопа.

Във фотошоп ползвай функцията Open as ... и избери camera raw - в камера роу тула си направи повечето корекции по криви, контраст, експозиция и т.н. и отвори документа с тези настройки. После експорт в jpg става доста лесно и бързо.

Подсветката също дава много добри резултати, стига обекта, който е тъмен да е достатъчно близо...

P.S. Vatan - ето тук

https://photo-forum.net/ebook/page5-1.htm




Публикацията е редактирана (22-10-08 17:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране
Автор: geokar   
Дата:   22-10-08 17:30

ХДР е най-доброто разрешение на въпроса, ако пейзажа е неподвижен. При силен вятър - само РАУ, който би могъл да се обработи с градационната крива или като псевдо ХДР (в последния случай нараства шума и се появява една неестественост). Повечето от новите ДСЛР-и на Канон и Никон имат опция за изравняване на динамиката и в любителския си клас, но при по-големи контрасти тя не помага.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »