Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Before/After - за снимки на птици
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   17-10-08 00:15

Имаше една тема неотдавна за преди и след обработката, видях там невероятни финно пипнати кадри, които засияват след контролирана обработка.

Хората които снимат животни/птици в БГ, с малко изключения, са доста боси в обработката на кадрите и повечето такива страдат от съвсем явни недостатъци. А при кадрите на диви животни обработката в повечето случаи е толкова важна, колкото и заснемането, защото рядко условията са отлични за снимане, да не говорим и редовното кропване за увеличаване на животинката в по-голям размер, което допълнително влошава качеството.

Молбата ми е при положение че повечето от вас са факири във фотошопа, да помагат със съвети за снимките в сектор диви животни (в коменарите под снимките), когато сметнат че може да бъдат от полза. Хората вярвам ще са ви благодарни. На мен ми трябваха 2 години да почна да отлепям от основната обработка, камо ли за повече. Нека другите ентусиасти да получават повече конкретни съвети за обработката, защото "Браво" и "Супер", "страшен кадър" не помагат на хората в развитието им, освен евентуално да допринасят за увеличаване радоста им от заснетата гадинка [smilie5]

И за да не съм голословен, бих искал да споделя един кадър, заснет в нечовешка жега и съпер остра светлина с мараня над земята, който след порядъчна обработка придоби съвсем друг вид. При това аз далеч не претендирам да разбирам от обработка, освен няколко похвата, които при фиксването на птици ми вършат засега достатъчна работа.

BEFORE:


http://www.all4smartphone.com/personal/photoshop/lopatarki-5829-2-original.jpg



AFTER


http://www.all4smartphone.com/personal/photoshop/lopatarki-5829-2.jpg



Ако някой колега се чувства несигурен в знанията си, нека пита конкретни неща, мисля че ще получи отговор от знаещите и можещите.

На първо време се сещам за един магьосник адаш, с фамилия Сираков, който е близък до птичарските ни трепети и може да даде едно рамо [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: navy   
Дата:   17-10-08 00:26

Аз да си мълча в тази тема, а [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   17-10-08 00:33

защо да си мълчиш, нали знаеш много за обработката, говори де. Само не почвай за рисунъка да говориш на никон и на канон - говори по конкретни параметри за пост обработката [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: navy   
Дата:   17-10-08 00:35

Аз мога да обработвам, но не го правя и не искам [smilie7]
Нека коментират тези, които обичат да пипат кадрите [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: ka7   
Дата:   17-10-08 01:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: ecobo   
Дата:   17-10-08 01:36

Before:

http://birdsasart.com/248/_E0W2364---A-Bonaventure-Island-Quebec-Canada_2.jpg


Image Copyright 2008: Arthur Morris/BIRDS AS ART

After:

http://birdsasart.com/248/Select-Color-Linear-Burn-_E0W2364---A-Bonaventure-Island-Quebec-Canada_2.j

Image Copyright 2008: Arthur Morris/BIRDS AS ART


Before:

http://birdsasart.com/248/_MG_2292---Punta-Suarez--Hood-Island-Espanola-Galapagos.jpg


Image Copyright 2008: Arthur Morris/BIRDS AS ART

After:

http://birdsasart.com/248/Nazca-Booby-landing-added-to-bottom-of-frame-_MG_2292---Punta-Suarez--Hood

Image Copyright 2008: Arthur Morris/BIRDS AS ART


Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: tantris   
Дата:   17-10-08 02:22

Бе вие на това обработка ли му викате?? Чиста манипулация си е и противоречи на Уилд-а[smilie11]
Не трябва ли в този жанр да се търсят съвършенните мигове в природата , а не да се донатъкмяват композиционно и т.н ?
Дори цветовете не трябва да се изопачават а само да се коригират...

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: next_time   
Дата:   17-10-08 02:42

Ако не можеш да познаеш че е пипано значи не е пипано.Ако ти се струва че снимката отразява съвършен миг - значи мига е съвършен.

Ако една ябълка по нищо не се различава от круша ..... значи е круша.

Ако морала ти не позволява обработка - значи не е редно да правиш такава.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: tantris   
Дата:   17-10-08 02:52

Говоря за жанра.

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: achromatic   
Дата:   17-10-08 03:52

Преди около месец ми се наложи да обработя няколкостотин кадъра, сканове от снимки 9/13 и 10/15, копирани по варварски начин, снимани със Скина на незнайно какъв негатив. Та това ме наведе на подобни размисли - какво и колко е нужно да се променя. За да не повтарям клишето, че постобработката е страшно индивидуално нещо, ще кажа само, че ако човек спазва някои основни правила за това как се постига едно "добро" изображение посредством промяна в основните параметри, като цветен баланс, контраст, яркост, и тн., и тн., резултата общо взето е доста приличен и това, че е пипано по снимката не се натрапва по неприятен начин.

Конкретно за диви животни и природа, според мен прекалената промяна на снимката води в повечето случаи до кич, защото човек има особено силно вродено чувство да разпознава някакви странности в природата около него - цветове, пропорции, форми и тн., и в повечето случаи той без да иска прави сравнение с това което непосредствено е наблюдавал. Границата между уникален момент и някакъв напудрен банализъм много често е твърде тънка.

А по отношение на "кропенето" в уайлдлайфа, без да имам никакви, ама никакви претенции в този жанр, лично аз съм против. Мисля че по този начин се убива огромна част от уникалността на момента, и от това фотографа да демонстрира своето майсторство.


Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: nsirakov   
Дата:   17-10-08 06:45

Шоти :) каквото мога-помагам (жалко че не е много)

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: mayflowerbg   
Дата:   17-10-08 07:21

> tantris: "Бе вие на това обработка ли му викате?? Чиста манипулация си е и противоречи на Уилд-а[smilie11]
Не трябва ли в този жанр да се търсят съвършенните мигове в природата , а не да се донатъкмяват композиционно и т.н ?
Дори цветовете не трябва да се изопачават а само да се коригират..."

> navy: "Нека коментират тези, които обичат да пипат кадрите"

Защо, зрителите нямат ли право на мнение?

Лично мое мнение, с което, предполагам, ще се съгласят доста хора--харесват ми обработките на ecobo, защото акцентира върху мига чрез елиминиране на всякакви излишни детайли, отвличащи вниманието; птиците изглеждат така, както биха изглеждали в нашите очи на живо.

Сираков също умее да изкара най-доброто от един кадър, макар че още не е постнал нищо по темата тук.

PS tantris, извинявай за забележката, но "съвършено" се пише с едно "н".


Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: navy   
Дата:   17-10-08 07:35

mayflowerbg, ами по мнението на ka7 съм бил на всяка манджа меродия и като ми гледал снимките в профила - съм бил вакуум [smilie5]

Момчето явно не е забравило как съм коментирал една негова бездарна снимка, в която няма абсолщтно нищо, направо е амортизирал тялото с един кадър, на всичко отгоре си беше позволил да пусне тема.

Е те това за мен не е вакуум, пълно си е... ама с какво [smilie7]

Иначе смисъла на обрботката оправдава крайната цел [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: nsirakov   
Дата:   17-10-08 07:57

просто Сираков почти не снима пилета щото най-дългото му теле е 200мм :)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: mun4o   
Дата:   17-10-08 08:29

Манипулация? [smilie10] Примерите на еcobo са фалшификация.

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: zariio   
Дата:   17-10-08 08:31

mun4o,ти уби всичко детско в мен[smilie18]

еcobo,за съд си приятелю с тез фалшификации[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: Георги   
Дата:   17-10-08 08:58

манипулирания wildlife е малко като манипулираната журналистика

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: harvester_vn   
Дата:   17-10-08 08:59

ShotlandetsaWildlife написа:

> BEFORE:
>
>
> http://www.all4smartphone.com/personal/photoshop/lopatarki-5829-2-original.jpg

>
>
> AFTER
>
>
> http://www.all4smartphone.com/personal/photoshop/lopatarki-5829-2.jpg


Лично на мен оригинала ми харесва повече [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: vga   
Дата:   17-10-08 09:10

на шега на майтап май harvester има леко право. и знам поне ако не е оригинала по хубав то какво в него ми харесва повече - сенките на птиците. придават обема. с премахването им при обработката той е загубен. както и да е. темата не е за тези снимки. примерни са.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: call911   
Дата:   17-10-08 09:34

Стига бе,хора!Кво като е wildlife снимка,че да не се работят параметрите и ???Ми то самото кадриране е субективно и вече не е това,което е в деиствителност.Кво ,да не кадрираме ли?
Тук човека се е опитал да бъде полезен и не виждам какъв е проблема.



Публикацията е редактирана (17-10-08 09:41)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   17-10-08 09:43

Нали знаете че оптиката и матрицата колкото и да са ТОП винаги си има недостатъци. Когато компенсираш тези недостатъци с обработката, това манипулация ли е? Този кадър не е меродавен за леките корекции за които говоря, а го дадох за онагледяване на това че дори при тежки условия когато се снима има начини да се омекоти светлината, да се коригират цветовете и т.н. Окото регистрира динамичен обхват недостъпен за матриците, така че това което се опитвам да правя с подобни кадри като този показан е да върша максимално от пластичността в кадъра, така както го вижда около ми докато снимам.

vga, сенките са си там, просто са по плавни ;)
Пусни едни кървс и с пипетката посочи засенчената част да видиш къде идва информацията ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: call911   
Дата:   17-10-08 09:51

И ако на някой оригинала му се вижда по-добър в дадения по-горе пример ,го съветвам да си калибрира спешно монитора.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: Георги   
Дата:   17-10-08 09:52

шоти, под манипулация имам предвид чистете на фон, дорисуване, и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: MartenBG   
Дата:   17-10-08 09:56

next time:"Ако не можеш да познаеш че е пипано значи не е пипано.Ако ти се струва че снимката отразява съвършен миг - значи мига е съвършен.

Ако една ябълка по нищо не се различава от круша ..... значи е круша.

Ако морала ти не позволява обработка - значи не е редно да правиш такава.[beer]
"

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Before/After - за снимки на птици
Автор: adutsov   
Дата:   17-10-08 10:01

По нечия логика, би трябвало да имам перфектните диви кадри, защото не мога да обработвам, но за мен си е проблем защото матрицата не изкарва това което виждам като цветове и баланс и ако можех бих го коригирал.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »