Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: emilliano   
Дата:   15-10-08 00:20

След не толкова дълго лутане и самозалъгване, че сапунерката ми ме задоволява и аз станах щастлив собственик на ДСЛР, па макар и не някой от прехвалените. Олимпус Е-410 с двойния кит. Първо искам да споделя, че впечатленията са ми изключително позитивни и с две ръце го препоръчвам на всеки, докато все още има такава добра оферта. Тук няма да обръщам внимание на добрите му страни (които са значително повече), защото не правя "ревю", а ще кажа мнението си за отрицателните, с които са свързани и въпросите ми.
Основният ми проблем, по моето субективно мнение, са ми цветовете и автоматичният баланс на бялото. Отзад напред - все още съм начинаещ и при баланса на бялото разчитам основно на автоматичния или готовите режими, които определено не се справят добре и не дават постоянни резултати. Надявам се скоро да мога във всяка ситуация да мога да определям цветната температура и да си правя настройките по Келвин, което за съжаление ще бави доста снимките. Ако някой има по-различни наблюдения или предложения, моля да ги сподели. А сега към основния ми въпрос - цветовете. При промяна само на основните режими - vivid, natural, muted има разлика, но при никой от тях не мога да получа цветове, отговарящи на реалните (или поне такива, които да се доближават много). Искам да попитам за мнението на тези, които да имали опит с апарата дали имат някакви основни настройки на цвета, контраста, яркостта и др., при които получават по-добри резултати. И изобщо за лични впечатления за това как се държи апарата в различни ситуации.
Благодаря.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: bordon   
Дата:   15-10-08 00:32

Честито за новата придобивка [beer]
Първо да питам дали си прегледал внимателно книжката с инструкции на апарата? Там доста подробно е описано всичко от което се интересуваш.
За цветовете - има си допълнителни настройки за тях. Едните се намират на екрана за управление, а другите са в менюта на апарата. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: bordon   
Дата:   15-10-08 00:39

До сега щом си снимал със сапунерка, си работил основно на Авто-режим.
Сега вече може да започнеш да ползваш и Ръчен режим на работа - там сам ще си определяш блендата и скоростта на затвора.
След извесно време ще започнеш да посвикваш с баланса на бялото. А що се отнася до цветната температура - в инструкцията на апарата е описана много добре и подробно.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: emilliano   
Дата:   15-10-08 00:42

Да, напълно съм наясно с това откъде да правя промените. Просто искам да разбера дали повечето снимат на автоматично зададените или променят наситеността, контраста и др. Единственото, което аз правя е да изключа филтъра за шум, но така подобрявам само детайлността, но не и цветовете.

П.П. Сапунерката умишлено си я купих с пълни ръчни натройки и не съм снимал на "ауто" почти никога, а преди това снимах известно време с лентов СЛР Канон, а още по преди това и със Зенит. Така че от настройки не ме е страх, а и имам някаква теоритична основа, само откъм практика не съм го докарал още. [smile]



Публикацията е редактирана (15-10-08 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: bordon   
Дата:   15-10-08 00:49

Аз лично променям в повечето случаи. По-рядко карам на автоматичните настройки. Мои приятел /също с Оли/ работи по същия начин.
Понякога си правя проби и с Ръчен режим на работа и с Режима на изображението...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: enike   
Дата:   15-10-08 00:56

Монитора ти калибриран ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: mitku   
Дата:   15-10-08 00:58

Относно балансът на бялото и стойностите му - снимай в RAW+JPG. После си отваряш RAW-файловете и нагласяш баланса на бялото на компютъра... от което получаваш и стойностите и научаваш как да го настроиш после и директно в апарата за JPG снимките.
Относно цветовете - нямам Олимпус и не мога да ти кажа как да ги настроиш точно... но със сигурност ТРЯБВА да си прочетеш упътването към апарата "от корица, до корица" и после опитно да установиш как ще ти харесват цветовета най-много.



Публикацията е редактирана (15-10-08 00:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: boio   
Дата:   15-10-08 01:20

Аз снимам с Олимпус (Е-500 и Е-1), и почти винаги ползвам баланс на бяло, направен с бял лист - тогава нямам никакъв проблем с цветовете. С Е-1 понякога ползвам и авто, но той е с отделен сензор за баланса и там е друга бира. Мисля обаче, че няма проблем да ползваш ръчен баланс и с Е-410 - за конкретни инструкции виж опътването. Що се отнася до цветовете - възможни са корекции, отново погледни в книжката, а там вече нещата са и въпрос на вкус. Снимане в роу също помага...



Публикацията е редактирана (15-10-08 01:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: NiGhtPiSH   
Дата:   15-10-08 08:10

По-скоро снимай само на RAW, както правя аз. После лесно в Lightroom или Ps се настройва по твое желание.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: paparak_ivi   
Дата:   15-10-08 08:33

какво ще рече това ,че не са реални цветовете, та то има ли някой цифров апарат с реални цветове :) . По принцип олимпус имат наистина леко по наситени цветове,мога да ти кажа че , ако използваш оригиналния софтуер олимпус студио(който е много добър) при него винаги ще имаш доста засилени цветове и ще ти се струват нереални- но пък с него ще постигнеш с лекота най- острите си кадри(там му е силата) .За белия баланс е много индивидуално въпрос на вкус и настройки искаш по топла картинка дигаш леко цв.темп. искаш по студена сваляш и тн. А този апарат е убииствен избор за парите си няма такива китови обективи като зуйкото, просто са прекрасни, за мен тези китаци се равняват на среден клас обективи като качество на другите марки , колкото и да не си го признават феновете на канон ,никон пентах и др.Просто сравнете господа зуико дигитал 14-42 в д преву или пък който и да е сайт резултатите и сами се убедете колко прекрасен обетив е това. Пожелавам много кадри с новото тяло [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: bordon   
Дата:   15-10-08 15:28

[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: lizaastar   
Дата:   15-10-08 17:09

сложи го на натурал, яркост,контраст и цветност на нула, нереалните цветове са от баланса на бялото, на третия ден ще му свикнеш, за по-сигурно снимай в РАВ+ЖПЕГ

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: chris73   
Дата:   15-10-08 20:30

Ами този апарат също би трябвало да има ръчен/къстъм баланс на бялото с помощта на бял лист:

от ревюто на Е-420 в dpreview

When white balance is crucial though you should revert to custom white balance. The custom menu allows you to assign the 'one-touch white balance' function to the left arrow key which is useful in those instances. Alternatively all the white balance presets are fine-tunable as well.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси към снимащите с Олимпус (в частност Е-410)
Автор: bordon   
Дата:   15-10-08 20:40

Да, има възможност за такива настройки на Е-410. Освен това, може да си настройваш и цветната температура както искаш и просто да си правиш най-различни експерименти на тази основа.

Ама вие тези неща си ги знаете [smilie6], така че няма смисъл да ги обясняваме тук.

Апарата си е много хубав и върши прекрасна работа. [smilie5]

А сега [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »