Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как не успях да заснема залеза
Автор: doca   
Дата:   10-10-08 07:51

Прибирам се в къщи около 18:30 и по навик поглеждам през прозореца, понеже това е единствената поносима гледка след отегчителното престояване в канцеларията.
Апартамента ми е разположен на сравнително висок етаж и от прозореца се вижда оживения булевард, хора, коли, Балкана и небето.
Поглеждам по- ногоре и виждам един прекрасен залез, по скоро граничещ със здрач. Беше нещо красиво, което трудно бих могъл да опиша, прозорците на апартаментите светят, на върха на единия блок в таванска стая светеше някаква луминисцентна лапма, имаше тъмни облаци, огряни от залязващото слънце и т.н
Бягам веднага в другата стая за статива, който наскоро купих, но докато го намеря и извадя от калъфа, понеже той е един малък около 140 см статив, с разтягащи се крака, докато го наглася да стъпва водоравно, да отворя прозореца на остъклената ми тераса и извадя апарата от непромокаемата чанта, която отгоре не това е с 2 ципа, от които единия заяде, докато го завинтя на статива и го настроя използвайки самоснимачката, щото да няма уж състресения при вдигане на огледалото и изключа стабилизацията и докато нацеля колко стопа да му сложа в плюс, залеза или здрача, както искате така го възприемайте, избяга и стана нощ.
В края на краищата успях да заснема нещо, но не е това което ме впечатли и хареса и се чудя сега какъв алгоритъм да възприема, че такива неща да не ми убягват повече. Някой да има някаква идея?


http://web.hit.bg/phomil/pr1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: zariio   
Дата:   10-10-08 08:17

Перфектно е[smilie24]
Нищо не ти е убягнало така че смело напред[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: netizen   
Дата:   10-10-08 08:54

да не би да си правил час и нещо експонация, че ти се е нагънала матрицата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: PeterPAN   
Дата:   10-10-08 09:03

Петък е [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: Orlin   
Дата:   10-10-08 09:47

Това къде е снимано?

Половин час ровя из интернет, никъде няма съобщения за земетресения по залез слънце, а е очевидно че си заснел момента на разлюляване на блока.
Дори не знам дали след такива деформации не се е срутил.

Смятам и аз да пробвам с една сапунерка, само земетресение чакам...

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: promis   
Дата:   10-10-08 09:57

Ами и аз съм губил моменти така. Веднъж се запали една стара къща до нас. Беше нощ, но докато намеря видео-камерата, докато намеря празен диск, докато форматирам един, че нямаше... Те го потушиха. (За щастие нямаше пострадали)
Та, съвети: Дръж статива на терасата и остави апарата завинтен за плочката на главата. Дори дръж статива разпънат.
Или си тръгвай от канцеларията по-рано [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   10-10-08 10:11

Хаха... Вечно разпънат статив на прозореца с апарат на него. Съседите ще го обвинят във воайорство. ;)

А иначе аз държах моя с разпънати крака, но не разкрачени, подпрян в ъгъла на стаята и беше удобно. Ама събира така прах два месеца и сега е сгънат под леглото. :Р

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: promis   
Дата:   10-10-08 10:17

Да де, аз имах предвид само краката да са му разпънати, иначе да е сгънат. И не да е с апарата на него, а плочката да е завинтена за апарата - така само го поставя и е готов. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: didesignbg   
Дата:   10-10-08 10:32

д3, исо 3200 от ръка, другото са алабализми[smilie5]




200/2 ВР споменах ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: to6e   
Дата:   10-10-08 10:32

Днес е петък, затова ще те посъветвам weekenda да започнеш тренировки по часовник - вадене и разпъване на техниката. Нямам идея колко е норматива, но не е проблем да се включиш за по-малко от минута. [shtrak]
Сега сериозно. В къщи винаги си поддържам една сапунерка на ръка разстояние, отделно "торбата с бойна готовност" (камера + лентов+ каквото трябва). И наистина съм излизал от ситуации благодарение на въпросната комбинация.

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: didesignbg   
Дата:   10-10-08 10:42

Тренировките може да ги провежда под команда разстави оръдейния колиматор[smilie18] Норматива беше под 30 секунди[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: CDMAN   
Дата:   10-10-08 10:57

За по-реална ситуация може и със превръзка на очите. Мисля че за 1 ден ще смъкнеш от 30 мин на 3 мин. Аз с АК-то след 3 часа стигнах до 30 сек с вързани очи [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   10-10-08 11:56

хахаха [smile]

doca, предлагам от следващата сбирка в Понито още да въведем и общи тренировки по разпъване на статив за норматив [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: doca   
Дата:   10-10-08 11:58

Нямаше земетресение,а блокът е крив щото ми пречеше да видя хубавия залез, така ми се искаше да бъде и затова съм го изкривил[smilie18] [smilie25] [smilie18]



Публикацията е редактирана (10-10-08 12:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: CDMAN   
Дата:   10-10-08 12:02

Следващия път му резни 2-3 етажа - колко му е [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: slavcho42   
Дата:   10-10-08 12:21

Здравей,
Наскоро прочетох идея, която може да ти помогне в такива ситуации.
Трябва да действаш на база на компромиси в такива ситуации. Обаче предварително да си осъзнал (или описал) приоритети и да почваш от най-важните - пък за другото ако остане време.
Т.е. примерно в твоя случай - определяш екпозицията, ако ти е бавна скоростта - вдигаш ISO-то (или се подпираш някъде добре), композираш, правиш няколко снимки, ако остане време мъчиш по-друг начин.
Така или иначе винаги се налагат компромиси, но е хубаво да си знаем приоритети и целта, която трябва да се постигне.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   10-10-08 12:34

За какво ти е залез?! Снимах един на Калиакра - яко оранжево небе, оранжево море, чайка на фона - всичко си беше по шаблон, и ко - на никой кажи-речи не се хареса и махнах снимката да си я гледам сам [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как не успях да заснема залеза
Автор: doca   
Дата:   10-10-08 12:40

И понеже тези дни съм на вълна "Сертификация по ISO 9001:2000" сигурно още някой ще ми предложи да си напиша всичко предварително в един НАРЪЧНИК с приложения и процедури в размер на няколкостотин страници и като стане нещо подобно, като пилотите да почна да чета съответната процедура, барабар с остатъчните рискове, като например не мога да си намеря очилата, да третирам по подходящ начин тези рискове/обръщам къщата наопаки и ги намирам/ и да действам по Процедурата.
Предложението да имам втори апарат, например сапунерка, най- много ми допада.
Пробвал съм с 5 Mpx камерка на GSM-а и съм установил, че за такива ситуации не става. Трябва му по-голяма матрица и що-годе добър обектив.
Благодаря все пак за предложенията и успех![smilie24]



Публикацията е редактирана (10-10-08 12:42)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stormfx   
Дата:   10-10-08 12:44

Туй с ISO-то не е вълна ами направо цунами [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »