Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: rhyan   
Дата:   04-10-08 12:24

Имам поляризиращ филтър, с който установих, че макар понякога да няма особен осезаем ефект от поляризацияата, тъй като филтъра променя експонацията с 2стопа, снимам на по-бавни скорости и повечето пейзажни снимки стават с по-наситени и по-контрастни цветове.

Въпроса ми е - с по-малка бленда (голямо F-число)дали няма да се постигне същия ефект?
Ползвате ли такъв или друг филтър когато снимате пейзажи?
Някой трик от опита също би ми бил интересен.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: apollo   
Дата:   04-10-08 12:27

Еееее не, трябва да попрочетеш доста [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: rhyan   
Дата:   04-10-08 12:29

Кой пост?

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: GenaDP   
Дата:   04-10-08 12:30

Книжки, не постове... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: rhyan   
Дата:   04-10-08 12:33

А, моя грешка :) Д ми е заприличално на П. ОК, дайте заглавие, линк, или постове [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: sen_shui   
Дата:   04-10-08 12:34

поляризационни филтри



Публикацията е редактирана (04-10-08 12:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: sen_shui   
Дата:   04-10-08 12:39

http://markishky.hit.bg/Photo2.htm




Публикацията е редактирана (04-10-08 12:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: daosa   
Дата:   04-10-08 13:55

Защо си си взел филтър който незнаеш как и защо се използва.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: harvester_vn   
Дата:   04-10-08 14:12

rhyan написа:
тъй като
> филтъра променя експонацията с 2стопа, снимам на по-бавни
> скорости и повечето пейзажни снимки стават с по-наситени и
> по-контрастни цветове.
>
> Въпроса ми е - с по-малка бленда (голямо F-число)дали няма да
> се постигне същия ефект?

Първо- цветовете не стават такива заради по-ниската скорост.
Второ- вместо да се прибираш вкъщи, да пускаш тема и после да чакаш отговори, можеше просто да махнеш филтъра, да затвориш блендата и да разбереш сам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: cerebellum   
Дата:   04-10-08 14:18

аз пък се чудя, защо хората влизат във форуми, четат съобщенията на хората и вместо да помогнат се подиграват; вложете времето в нещо по-смислено

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: Davidoff   
Дата:   04-10-08 14:23

Тва е hyperthreading бе, докато си вършим работата използваме кратките неизползваеми за полезна работа мигове за да пишем във форума. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: rhyan   
Дата:   04-10-08 19:59

До daosa - всъшност знам, но явно ти не знаеш, че поляризацията на светлината зависи от доста неща и има значение къде се намира слънцето, за да може поляризиращия филтър да даде максимума от себе си. Затова казвам, че понякога ефектите от поляризацията не са така осезаеми, например когато слънцето е зад гърба ти и няма как да се преместиш.

До Harvester_vn - да уточня, че снимам със сапунер, и макс. Ф-число е 8. Т.е. не мога да затворя повече блендата. Дори на ISO80 в някои случаи не мога да сваля скоростта под 1/200.

До колкото си спомням от прочетени неща(различни източници) пейзажните снимки стават по-контрастни и с по-реални цветове когато ISO е възможно най-ниско(50-100 до 200) и когато скоростта е по-бавна (1/20 - 1/120).

Пробите със затворена бленда които съм правил до сега, особено при по-силно контрастни сцени, дават предимство на използването на филтър. Не знам дали това е само мое наблюдение, затова и питам. Чувал съм за филтри до -6 стоп-а, и че с тях се правят интересни неща посред бял ден [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: Пешо   
Дата:   04-10-08 20:13

rhyan

Вместо да се излагаш още, по-добре наистина седни и прочети. Поснимай да пробваш прочетеното дали е вярно и така.. Иначе звучиш като поредния.. прочетох в нета значи е така и вие всички грешите....

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: daosa   
Дата:   05-10-08 11:22

rhyan,въпросът ти е абсолютно елементарен .Пешо ти го е казал.Ако продължаваш в същия дух ставаш още по-смешен[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: nikel   
Дата:   05-10-08 11:33

Изпозваме CPL филтри макар и да са скъпи мамка им... Помагат понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: kaspar   
Дата:   05-10-08 11:42

rhyan Аз ползвам постояно, пиши лично щте помогна с каквото мога [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: rhyan   
Дата:   05-10-08 14:19

Kaspar - благодаря за отзивчивостта. Засега ще се отдам на явно най-правилния метод: проба-грешка. Поне не ме притеснява броя кадри, и без друго не смятам да продавам сапунера...пък ако има нещо, ще пусна л.с.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: Пърпъла   
Дата:   05-10-08 15:45

Що не му отговорите на човека ами се правите на велики и го пращате да "чете книги". Апетита идва с яденето. Аман от "велики" тука [smilie23] Нали затова е този форум да подтикнем начинаещите. Забравихте кога и вие питахте елементарни въпроси [ezik]
При това човека , както си личи от снимките му е тръгнал да се занимава с фотография с интерес.
По питането:
По питането:Ако си насочил фотопарта на 90 градуа спрямо източника на светлина, вършат чудна работа за избягване на отражения от неметални повърхносту, изпъкване на облаци , "посиняване" на небето, "позеленяване" на водни повърхности, и подчертаване на някой цветове, малко дигат и контраста дори. Експериментирай по-често навън, няма да сгрешиш. Ето и примери с CPL. (натисни линка за да видиш примерите в малко по-голям размер)

http://photo-zona.net/images/user45714/album13442/large/1208745937_yxrf5538_IMG_2148111.JPG



http://212.36.3.59/site_pics/158/4_1190684170.jpg


Номера е да не ги преизползваш. Всички ги завъртат обикновенно до положение за максимален ефект. А понякога идеята е да се използват само частично.



Публикацията е редактирана (05-10-08 15:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: PolarBear   
Дата:   05-10-08 15:56

...............
Номера е да не ги преизползваш. Всички ги завъртат обикновенно до положение за максимален ефект. А понякога идеята е да се използват само частично.
...............
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: rhyan   
Дата:   05-10-08 16:51

Благодаря сърдечно на Пърпъла - във всички статии относно това що е то CPL никъде не пише нищо за преизползването. Описани са възможности и ефекти, с които се запознах преди да купя филтъра, но май досега предимно съм го преизползвал - в смисъл, че очакванията ми винаги са се ограничавали предимно до посиняване на небето.
Разликата между това, че с СЛР виждаш през обектива, това, че апарата не коригира изображението във визьора както се случва с LCD визьора, са неща за които считам, че досега не са ми позволили да забележа всички промени в сцената, която снимам. Това и провокира въпроса във форума.
Благодаря за съвета, ще трабва да намеря начин да откривам какво се променя в сцената за да преценя колко точно да завъртам филтъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: ivodam   
Дата:   05-10-08 17:06

Полярите са създадени изначално за да премахват отблясъците от водни или метални повърхности. Това за небето, пейзажите, е вторичен ефект, може да се постигне и с неутрални филтри, или пък често просто съкращаване на експозицията с -1 примерно, върши работата.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: Orlin   
Дата:   06-10-08 14:01

Последната снимка на Пърпъла показва един негативен ефект на полара - небето вдясно е значително по-тъмно от това вляво. Получава се при снимане с широк ъгъл.

Освен за небе и за водни повърхности, още един ефект се появява при снимане на цветя и листа, по които също се отразява светлината. Премахвайки отражението се получават много силни и чисти цветове.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: rhyan   
Дата:   06-10-08 14:22

Орлин, относно ефекта при широкоъгълните обективи, аз не го считам за недостатък за себе си и дори ми харесва потъмняването.

За листата - опитвал съм, но така и не можах да постигна особен ефект. Като се сетя сега - мисля, че слънцето беше срещу мен и контрастта беше прекалено голям....ако изровя кадъра ще го пусна за коментар.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   07-10-08 10:16

абе.. не премахват отраженията и отблясъците (или поне не всички) - премахват ПОЛЯРИЗИРАНАТА СВЕТЛИНА !!! това е различно от отблясъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвате ли поляризиращи филтри?
Автор: tofo   
Дата:   07-10-08 10:27

И кое му е различното? Отразената светлина се поляризира. Е, не броим металските повърхности.[beer]

http://geocities.com/markishki/dictionary/P7.htm



Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »