Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Митовете за форумния рейтинг
Автор: Coincidentia   
Дата:   29-09-08 19:10

Доста често срещам и по коментарите на снимките, и по темички, особено тези с молби за критика, разни бая разпространени митове, които просто изобщо не се базират на ФАКТИТЕ.

То си е ясно, че принципно хората се връзват на всякакви дивотии, най-вече заради нуждата им от обяснение на нещата, трудно поносимо е да не са наясно с нещо, като колкото по-опростенческо е обяснението, толкова повече им е добре с него, особено пък когато им нашепва нещица, които ги успокояват, че външни причини им пречат за нещо си, примерно да правят идейни и качествени кадри, които и да бъдат харесвани.

Повечето неща, които искам да кажа, са пределно ясни на много хора и насочеността на темичката ми е по-скоро към по-начинаещите автори, на които им се ще снимките им да бъдат оценявани по-високо и съответно връзването на тези заблуди може дори евентуално да ги откаже да дерзаят да се развиват.




Ето едно скромно опитче за анализ на някои от най-разпространените заблуди:

1. Щом няма цици, нямаш шанс за добър рейтинг.

Както и за останалите митове, най-добре е просто да се разгледат снимките по класации и тогава да се вадят изводи.
Има нещо вярно в това, че специално що се отнася за рейтинг А и то най-вече в албума представяне, то женските прелести са вървежни, дори и когато кадрите не са качествени.
Но точно този факт показва една причина, поради която спорните моменти от правилата на сайта – съществуването на рейтинг Б и на албум представяне – имат смисъл.
Дори и да навъртят някакъв рейтинг в стил 156/0 едни цици, то това нито ще изкара автора от представяне, нито... не знам какво.

Изобщо като цяло има и доста по-вървежни жанрове, примерно птичарските екземпляри редовно са на първа страница, както и, разбира се, може би първенецът сред жанровете – портретът.
Което изобщо не значи, че няма и много класни образци голо тяло.

2. Трябва си яко мацане, надраскване и всякакво изкелеферчване на снимките, за да са престижни и високо оценени.

Пак – просто едно разтършуване по класациите ще покаже как стоят нещата.
Едва ли има снимки, които изобщо по никакъв начин да не са ретуширани, но специално тези, които са мощно бъзикани, просто в повечето случаи са дело на добри майстори и съответно резултатите са привлекателни (за някои).
А по-класическите и фино обработвани като цяло май все пак са по-ценени от артЪ.

3. Само черно-белите кадри получават признание.

Отново – справки с класациите.
Но и отново един много важен момент, леко подобен на предишния случай, но и леко различаващ се.
Като цяло черно-бялата фотография е много по-силно въздействаща В ОПРЕДЕЛЕНИ СЛУЧАИ и изборът един кадър да не бъде оставен цветен си е напълно оправдан, когато е напълно оправдан.

4. Ако нямаш сериозна техника, наникъде не си.

Почти задължително действително огромната част от най-популярните тук автори вероятно разполагат и с най-добрата техника.
Та, не че не би било гот да имаш прекрасна камера, но май все още не са направили такива, които сами да кадрират и да правят всичко, от което зависи получаването на кадъра, но това не значи, че не е възможно да се правят чудни снимки и с по-среден клас фотоапарати.

5. Никой от Б авторите не ходи в представяне и няма как да се измъкнеш от там.

Отново съвсем простичко – вижте фактите под формата на класация за съответния албум!
Даже може би донякъде има такъв момент, че на фона на нормалното ниво в представяне, още по-голям шанс имат да блеснат добрите постижения.

6. Само определени автори получават високи оценки, има един вид мафия и ако не си от нея – духаш супата.

Има едно култово лафче – че първо работиш за името си, а после то работи за теб.
Това хем си е така и има автори, които напълно основателно се ползват с определен имидж на майстори.
И доста от тях имат разпознаваем стил, но е нормално като ти харесват определен стил работи, да ти харесват и новите, чието високо ниво обаче се поддържа.

Но всъщност ако фатката с мафията, а и с другите изброени по-горе митове, беше вярна, то как така се случва, че не всеки кадър на един и същ автор, има еднакво висок рейтинг!?
И, разбира се, защо изобщо има каквито и да било разлики в рейтингите, като как така пробиват съвсем нови автори...




Та, въпреки че почти сигурно на най-високо оценяваните автори най-малко им пука за всякакви рейтинги, то все пак гласуването за снимките тук си е една от най-основните дейности, а всъщност вероятно и най-основната след самото разглеждане, разбира се.
Оставянето на коментари и писането по теми са доста по-ограничени като дейности.
И е напълно нормално най-вече начинаещите фотографи да се стремят към по-висок рейтинг, който и да им показва разни неща за кадрите им, да им дава обратна информация за привлекателността им.

Лично аз бих посъветвал начинаещите автори, които имат мерак да се развиват, да не се връзват на разни дивотии, които евентуално да им обясняват защо не могат да пробият, като най-добре отделят няколко минутки да проверят нещата, които казвам, за да са си сигурни.
Що се отнася до рейтинга – хем да не го приемат като някаква абсолютност, все пак би трябвало самите те да си се наслаждават на творбите си, но и да не го игнорират, ако имат желание да правят неща, които да импонират и на други, като специално обръщат внимание на рейтинг Б – той не е случайна измишльотина, но и в голяма част от случаите разликите при добрите кадри не са съществени, поддържа се едно съотношение от около 4/1 до 3/1.

[smilie24] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: Coincidentia   
Дата:   29-09-08 19:11

Сетих се, че може да съм пропуснал някой и друг по-важен мит, та ако има сериозни допълнения, ще ги включа тук - в първия пост. [smilie8] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: E.Stanev   
Дата:   29-09-08 19:26

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: dizela   
Дата:   29-09-08 19:57

Абе що не си гледате живота, голяма работа като не ти оценяват снимките. Това ли е най важното?[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: canonio   
Дата:   29-09-08 19:57

7. Само със ICQ реклама можеш да пробиеш.


Абсолютно несъстоятелен мит. Става и със Скайп.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: Славов   
Дата:   29-09-08 20:11

Голямо реване.....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: Coincidentia   
Дата:   29-09-08 20:19

[smilie18] canonio, така де, не е правилно да се пренебрегват и другите марки [smilie18] [smilie24]

Всъщност на мен само един автор ми е пращал съобщения по кю-то за нови снимки, но е от онези, които съвсем не са приритали за рейтинги, а по-скоро с питанки за мнение...




Иначе изобщо подхванах темата, защото и днес на няколко места попаднах на пробутване на тез заблуди, а пък все ми се струва, че има хора, на които им се ще да знаят като как така става... и не става...

Та за тях е темичката, не за мен [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: geokar   
Дата:   29-09-08 20:30

Абе да ама не. Фотографията има много лица, шанса точния оценител да попадне на точната снимка не е много голям, албумите са претоварени с информация, затова повечето тук си знаят къде да ходят "на гости". Не че нещо лошо има в това, ама за "обективно" оценяване трудно може да става въпрос. Малък пример от собствения ми опит с еднакви (или близки) снимки в две виртуални пространства:

https://photo-forum.net/i/622734
Гласували седем!

http://photo-cult.com/showpic.php?aut=geokar&id=313771
Гласували 52!

Има и точно противоположни положения, но не искам да прекалявам с автоцитати. Като се има пред вид до голяма степен близката членска маса в двата сайта, изводът е един - всичко е въпрос на късмет, кой кога ще отвори галерията и т. н. Забележи, че не говоря за А или Б точки, а просто за брой на харесалите. Изобщо не се оплаквам, наясно съм, че такова нещо като "обективно оценяване" при потока публикувани фотографии няма и не може да има, никой



Публикацията е редактирана (30-09-08 10:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: boncho_marinov   
Дата:   29-09-08 20:33

Че кой го интересува рейтинга?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: Coincidentia   
Дата:   29-09-08 20:50

geokar, честно казано, моето мнение е, че в култа нещата са ама адски чувствително по-силно обвързани с познаването на авторите, чиито имена са видими там... и съответно се получават много странни неща, като твоят пример е едно от тях.
Не се обиждай, изобщо не искам да те заяждам лично, ама конкретно тази снимка за мен тук си е получила даже повече, отколкото заслужава, а това, което се е случило в култа, е дълбоко учудващо - там е гнилото... Лично и, разбира се, изцяло субективно мнение е това [smilie8] [beer]




Някои хора се интересуват, други даже до такава степен, че пускат специални теми, в които си показват недоумението от ниския, според тях, рейтинг на кадрите им и редовно получават заблуждаващи обяснения.


Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: pair-o-eyes   
Дата:   29-09-08 20:55

Коинсидент, много добре си го написал. И аз в началото се чудех кога ли ще изляза от представяне... Струваше ми се, че едва ли някой фотограф ще намине към галерията на един начинаещ, за да пусне гласа си. С течение на времето ми стана ясно, че всяка снимка се оценява заради качествата й, и добрите кадри всъщност получават признание...

И въпреки това е глупаво да има драми ако не получиш висок рейтинг от "Б". Ако човек не снима първо за себе си, а след това за другите, значи май е сбъркал заниманието си... така го виждам аз. В моята скромна галерия имам снимки, които много харесвам, но те не се харесват на останалите и за това нямат висок рейтинг. Въпреки това си ги обичкам и си ги гледкам. Да легна ли да умра, че гълъбите ми имат само 4 точки от рейтинг Б? Пийвам си биришкътъ и слушкам музичкъ и живота ми е Убафф...

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: Coincidentia   
Дата:   29-09-08 21:00

pair-o-eyes, ама и ти си една, що не прати едно съобщенийце по кю-то да ти прасна още 4 точки [smilie5] [smilie8] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: bozo   
Дата:   29-09-08 21:42

О, това няма кой да го чете...

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: jivkojj   
Дата:   29-09-08 21:52

А някой ако иска да провери истинноста на това голямото писане - може да направи следния експеримент: Отваря категориите една по една, след това отваря на някоя по-задна страница за да е сигурно че снимките са престояли и да сумира гласовете. Може и да не е съвесем точно. Накрая да сравни резултатите по категории.

Резултатите ще потвърдят или опровергаят заблудите. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: Coincidentia   
Дата:   29-09-08 22:01

Аз съвсем точно това казах - да се проверят класациите - има си линкчета, чрез които това си става съвсем лесно! [smilie24]

Само дето тази система, предложена от jivkojj, нещо не я зацепвам - направо не разбрах какво точно трябва да се направи [smilie8] [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: likeduh   
Дата:   29-09-08 22:03

фдэнеееееееееееееее


bojkeeeeeeeeeeeeeeeeeee
БОЖКЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ


СИСТЕМАТА Е СБЪРКАНА ...
а-та , б-та.....тук останаха само спамаджиии, фотграфите си гледат бизнеса

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: geokar   
Дата:   29-09-08 22:05

Coincidentia:
моето мнение е, че в култа нещата са ама адски чувствително по-силно обвързани с познаването на авторите

Грешиш. Там ме "познават" десетина души, тук са много повече. Просто тезата ти не е вярна и няма как да бъде вярна. Преди време известния на повечето тук Пешо пусна три снимки, за да покаже, че с три снимки се излиза от "представяне". Предложиха му да си направи нов ник, който никой не знае и да повтори експеримента. Истината е, че в "представяне" има много недооценени снимки и автори и пак повтарям, че това е нормално. Нечовешко е да следиш цялата продукция и винаги да реагираш адекватно, хората си имат и работа, в края на краищата. Понякога нещо, дето знам, че е хубаво, стои със седмици, без никой да го погледне, друг път нещо случайно, дето съм се чудил да го пускам или не, вземе та обрасне за няколко часа с гласове и коментари като магнит с железни стърготини. Просто аудиторията, която харесва такива неща, е била онлайн. При сериозните и утвърдени автори с ярък стил (като теб), нещата стоят иначе, те си имат аудитория, която очаква следващите им публикации и това също е в реда на нещата, характерно е за изкуството от всички времена, в никакъв случай не става въпрос за "мафии" или "приятелски кръгове", а за предпочитание към даден стил, аз също имам такива преспочитания и любими автори. Всъщност опираме до фундаменталната истина, че е невъзможно произведения на изкуството да бъдат свеждани до един критерий, който да позволява "обективното" им оценяване с точки. И слава Богу, че е невъзможно, предстяви си една класация между Рафаело и Микеланджело, кой колко точки ще получи? Та това с точките си е една игра, незавидимо от това, че влияе на йерархията в сайта и определя галерия и лимит на публикуване. Добро е това, което и ти казваш - младите, вместо да гонят точки, да гледат и да си правят изводите. Но само с гледане не става, бих ги посъветвал, наред с техничедсото си образование да се образоват и едтетически, тогава ще спрат да ругаят всяко нещо, което не разбират, може би. Струва ми се, че в основата си сме на еднакви позиции с теб, макар и да разглеждаме въпроса от различни ъгли. В едно нещо съм абсолютно съгласен - смешния плач: "защо нямам достатъчно точки!" е безмислен и затлачва ненужно форума, както и създаването на предразсъдъци за някаква преднамерена тенденциозност при оценяването (не че в отделни случаи не я има де, но тя не е решаваща).



Публикацията е редактирана (29-09-08 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: kolcho   
Дата:   29-09-08 22:11

Coincidentia написа:

Доста често срещам и по коментарите на снимките, и по темички,особено тези с молби за критика, разни бая разпространени митове, които просто изобщо не се базират на ФАКТИТЕ.

Сладур, странно как не те мързи да пишеш цели дисертации....
Само едно да ти отбележа по опита ти да се изразяваш дисертационно: "фактите" в тия неща, в които си се пробвал да джапаш, се наричат........статистически данни, миличко, статистически ........
В "изследването" ти , уви, няма и помен от статистика, освен ако не приемем, че личните ти впечатления за съотношенията на нещата са общовалидни....Сам разбираш, че няма начин това, последното, да е така!
Кофти - това означава, че всичките ти приказки са балон......
Съболезнования и - не се коси: всички страдаме от заблудата, че очевидното за нас е непременно такова и за всички останали[smilie3]
Айде - наздраве[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: navy   
Дата:   29-09-08 22:11

Играеш го в защита... добрееее [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: val2007   
Дата:   29-09-08 22:13

pair-o-eyes написа:

> Коинсидент, много добре си го написал. И аз в началото се чудех кога ли ще изляза от представяне... Струваше ми се, че едва ли някой фотограф ще намине към галерията на един начинаещ, за да пусне гласа си. С течение на времето ми стана ясно, че всяка снимка се оценява заради качествата й, и добрите кадри всъщност получават признание...
И въпреки това е глупаво да има драми ако не получиш висок рейтинг от "Б". Ако човек не снима първо за себе си, а след това за другите, значи май е сбъркал заниманието си... така го виждам аз. В моята скромна галерия имам снимки, които много> харесвам, но те не се харесват на останалите и за това нямат> висок рейтинг. Въпреки това си ги обичкам и си ги гледкам. Да легна ли да умра, че гълъбите ми имат само 4 точки от рейтинг Б? Пийвам си биришкътъ и слушкам музичкъ и живота ми е Убафф...
[beer]
------------------
На мен също не ми пука за рейтинги, но са ми любопитни някои парадокси, които говорят, че по-прав е Геокар...
А по точно - как ще коментираш казуса, че има десетки кадри, набрали - примерно над 80, дори над 100 от "простосмъртните" точки, и (0)"богоизбрани" Б-точки???

https://photo-forum.net/joro/emoticons/1087.gif
https://photo-forum.net/joro/emoticons/1087.gif
https://photo-forum.net/joro/emoticons/1087.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: geokar   
Дата:   29-09-08 22:26

Coincidentia
конкретно тази снимка за мен тук си е получила даже повече, отколкото заслужава, а това, което се е случило в култа, е дълбоко учудващо - там е гнилото... Лично и, разбира се, изцяло субективно мнение е това

Ето и тук потвърждаваш моята (всъщност нашата обща теза) Гласуването в култа не е анонимно и ако погледнеш списъка на гласувалите, ще видиш, че между тях има творци от твоя ранг. А аз мога да те уверя, че не ги познавам. От всички гласували познавах само четирима - и то - косвено, от коментари и снимки. Тези работи ги приказвам не за да се оправдавам, а защото много точно потвърждават твърдението, че колкото и сред изявените фотографи има различни естетически критерии - едно "заговаря" един, друго - друг. И пак повтарям, че това е напълно в реда на нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: alextu   
Дата:   29-09-08 22:51

Автор: val2007
Дата: 29-09-08 22:13

На мен също не ми пука за рейтинги, но са ми любопитни някои парадокси, които говорят, че по-прав е Геокар...
А по точно - как ще коментираш казуса, че има десетки кадри, набрали - примерно над 80, дори над 100 от "простосмъртните" точки, и (0)"богоизбрани" Б-точки???


Че то това е нормално, всеки може да си нащрака А гласчета от приятелчетата в класа или от целия и-нет клуб. Баси казуса[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: alextu   
Дата:   29-09-08 22:52

Геокар, мазнята в култа е по-прилична, тая тука хем мазня, хем с някакви цветни петна дето зверски дразнят.

Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: Coincidentia   
Дата:   29-09-08 23:01

geokar, всъщност наистина не сме много далече с теб в някои виждания за нещата. [beer]

Аз всъщност никъде не твърдя, че има такова животно като обективност, не и когато става въпрос за оценка на каквото и да било, особено в изкуството... но има примери дори и за спорта – за разликата между кънките, където някакви съдии ти дават точки и леката атлетика, където просто обективно погледнато пръв си стигнал на финала.

Та изобщо не въвеждам претенции за обективност, защото тук не става въпрос за обективно стигане на финал, но имам доста наблюдения, че въпросните митове са си точно такива и не почиват на реални факти.


А не знам защо хората не обръщат внимание на това, което много пъти казах за поглеждането в класациите.

Та, ето ви СТАТИСТИКА:

Хич не отне кой знае колко дълго време – направих едно небрежно разглеждане на рейтинг Б над 100 точки за последните 14 дни в момента:


78 - снимки общо

2 – с цици

2 – още от голо тяло

12 – мацани по-сериозно

34 – черно-бели

Всичко това тотално потвърждава казаното от мен.

Пак повтарям за какво всъщност става въпрос – за рейтинга тук и начина на образуването му, като твърденията на някои, че нещата ставали по определен начин, изобщо НЕ ОТГОВАРЯТ НА ФАКТИТЕ ПОД ФОРМАТА НА СТАТИСТИКА!!! [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Митовете за форумния рейтинг
Автор: alextu   
Дата:   29-09-08 23:12

Разгледах го този рейтинг, прав си. Видях и три снимки там от представяне на нов автор - синедка или нещо подобно. Кой си може - може[smilie24] Аз като съм си гола вода, поне си знам и не се бутам[smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »