Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: photostoykov   
Дата:   23-09-08 09:26

Дълги спорове, безсънните нощи и нищо смислено и систематизирано! Това е Фото-Форум сега, на момента, в напречен разрез.
Предлагам темата да съдържа следните отправни точки за разсъждения:

1. Що е то (не)изкушен фотолюбител?
2. Какво е (не)нужно като среда, атмосфера?
3. Каква теоретична подготовка е (не)нужна?
4. Какво оборудване е (не)нужно?
5. Какъв практикум е (не)нужен?
6. Как да (не)си ги "мерим" ... снимките?
7. (Не)Свободни разсъждения.

Надявам се за добро или за още по-добро, от тази дискусия да изкристализира образът и въжделенията на неформалното фотолюбителско общество в България!

[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: alsash   
Дата:   23-09-08 09:35

системата си се саморегулира.....

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: photostoykov   
Дата:   23-09-08 09:36

Съмнявам се в заложените критерии![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: navy   
Дата:   23-09-08 09:36

Как изобщо се хвана да го измислиш твачка...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: photostoykov   
Дата:   23-09-08 09:37

Не става само с ядене ... ![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: photostoykov   
Дата:   23-09-08 11:06

Нещо никак ви няма по акъла ... ?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: darksorrow   
Дата:   23-09-08 11:30

според книжките на НГ, едно от нещата е свирка. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: El_Fuego   
Дата:   23-09-08 11:32

А ако е фотографка свирка трябва ли й?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: Lalinda   
Дата:   23-09-08 11:50

1. Що е то (не)изкушен фотолюбител?
2. Какво е (не)нужно като среда, атмосфера?
3. Каква теоретична подготовка е (не)нужна?
4. Какво оборудване е (не)нужно?
5. Какъв практикум е (не)нужен?
6. Как да (не)си ги "мерим" ... снимките?
7. (Не)Свободни разсъждения.

***

1. Започнах като изкушен - баща ми проявяваше снимки в банята, имахме портативен фотоувеличител, да видиш как от хартията се появяват образи си е магия и изкушение за три-четири годишно дете...

Е, ходила съм и на кръжок в Двореца на пионерите в София впоследствие - там пък ни научиха на магията да проявяваме диапозитиви и цветни снимки (няма да казвам кой).

Преди десетина години пък се записах в клуба на Коко Трейман и срещнах интересни събеседници!

Неизкушен фотолюбител вероятно няма - дори тези, които се борят за виртуален рейтинг и виртуално признание, каквото и да означава това, са донякъде изкушени...

***

2. Като начало - от подкрепа, но от живи хора, не от потребители на фотосайтове, изначално фрустрирани.

***

3. Може би не е нужна чак ТЕОРЕТИЧНА ПОДГОТОВКА. Не е излишно обаче човек да се е позаглеждал в албуми, отпечатани на хартия, и да е посетил и някой и друг музей на фотографията.

Нужна е самооценка. Пък и перфекционизъм в други области.

Лошо се получава и от само себе си. Нужно е да се стараеш, за да стане добре.

Особено опасно ми се струва да се копират водачите на виртуалните листи от рейтинги (резултатът е твърде много цици, твърде много птици, твърде много текстури, твърде много тонирания в блатистозеленокафяво, твърде много (довършете сами) и твърде малко индивидуалност.

***

4. Спомням си изложбата на един японски фотограф в зала 6 на НДК преди години и думите му, че не оборудването е важно, а дали го владееш (като при кормуването е, ще ви го каже всеки инструктор).

Прочее може да видите какво дава скъпо оборудване, купено от мама и тати и липса на виждане в годишните изложби на студентите по фотография... Развива се там, където е развито... Погледът е по-важен от техниката.

***

5. Нужен е сериозен практикум в гледането на чужд материал (но не из сайтовете, където няма подбор, а по изложби). Иначе спокойно мога да кажа, че най-успешен бе първият ми диапозитивен филм, заснет в Санкт Петебрург след година шетане из града и търсене на интересни обекти и светлина.

С годините ти става все по-ясно как и си все по-малко изкушен да го правиш. Превръща се в рутина.

Но така или иначе, цветенца и цици не ме изкушават, нито пък залези...

***

6. С кого предлагаш да си мерим снимките, ако не желаем да снимаме цици или пък да лепим птици над воловари и козари край купи сено, които също сме лепили?

В момента меренето е само на цици... Кой ще ги извади по-големи... Само че и кравата ги има...

***

7. Свободните разсъждения често водят до отлъчване на свободния...

Ето ви едно свободно ръзсъждение на А. Хитлер (попаднах на него във photoquotes.com): "Бъдещето принадлежи на цветната фотография".

Окуражаващо е, нали?

И едно от любимите ми, не от него:
"Фотографията е за това, което се случва вътре в кадъра. Когато поставяме рамки около нещата, те променят смисъла си."

В такъв смисъл подминавам кадрите, които ми говорят единствено за това, което се е случило и ще се случва в главата на фотографа, независимо от случващото се в кадъра му... Често, разпознавайки авторите преди творбите им, вече не виждам самите творби, сами по себе си ПОВТАРЯЩИ СЕ... Но това го има и в другите изкуства, независимо дали са средни, като фотографията, или не.

Стига толкова, че дойде време за обяд (нямам време и да прегледам и за грешки).

***

И накрая - защо, мислиш, тук рядко се обсъжда философията на фотографията? Вълнува ли се някой наистина от това, което става във фотографията, или се вълнува единствено от себе си и собствения си ***?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: n1x0n   
Дата:   23-09-08 11:56

Lalinda, искрено се надявам да не си на заплата някъде...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: ivodam   
Дата:   23-09-08 12:08

Със сигурност на фотографа не са му нужни "професорите" по фотография от тукашния форум [smilie23].

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: photostoykov   
Дата:   23-09-08 12:47

Наистина ли ви е страх да погледнете в огледалото? Сигурно няма да харесате образа насреща?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: danny_falin   
Дата:   23-09-08 12:47

тука е мн по-важно (още от времето на д200) кое е по по най, канон или никон
ти какви сложни размишления искаш да извадиш от тия хора дето по цял ден се трепят по темата канон-никон?
излезне нова камера, едното стадо забълва едни неща[smilie10] , трудни за обрисуване, след 2 месеца друга нова камера, айде сега дургото стадо насъбрало гняз започва да повтъща всичко което е погълнало от предишния път.

объркал си форума

[smilie5]



Публикацията е редактирана (23-09-08 12:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: photostoykov   
Дата:   23-09-08 12:50

Не-е-е, не съм! Дани, чета ги аз тези умотворения! Но не намерих главния герой. Приличат на телефонен указател![smilie18]



Публикацията е редактирана (23-09-08 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: rewer   
Дата:   23-09-08 14:16


1. Що е то (не)изкушен фотолюбител?
2. Какво е (не)нужно като среда, атмосфера?
3. Каква теоретична подготовка е (не)нужна?
4. Какво оборудване е (не)нужно?
5. Какъв практикум е (не)нужен?
6. Как да (не)си ги "мерим" ... снимките?
7. (Не)Свободни разсъждения.


1.Аз.
2.Разредена(Някъде из Хималаите,Памир...Пирин).
3.Достатъчна.
4.Прилично.
5.А нужен ли е?
6.А нужно ли е?
7.Важно е изживяването от направата на хубава снимка.Не е от значение марката а излишното перчене е загуба на време ,което само по себе си води до загуба на хубави кадри...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: photostoykov   
Дата:   23-09-08 14:32

Въпросва Lalinda:
>И накрая - защо, мислиш, тук рядко се обсъжда философията на фотографията? Вълнува ли се някой наистина от това, което става във фотографията, или се вълнува единствено от себе си и собствения си ***?
<[smilie24]

Темата я пуснах, за да има и такива въпроси, дори да си останат реторични![smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   23-09-08 14:48

Какво му е нужно на фотографа?

Според мен, както във всяка друга човешка дейност -- удовлетворение от постигнатото. Каквато и да е целта му.

Установил съм, че споделянето, често на маса със сходно мислещи хора е приятно преживяване.

Тукашните дрязги съществуват, защото я няма софрата. [beer]

Това, от моята камбанария. На професионалния фотограф му трябва признание за труда във вид на парични знаци и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: PolarBear   
Дата:   23-09-08 14:53

1. Не е важно. Неизкушеният любител или се превръща в изкушен, или престава да е любител;
2. Широка. И годна за дишане. Умерено конкурентна, помага;
3. Разнообразна – според индивида. Талантливи щракачи създават изкуство понакога с нулева техническа грамотност. Макар че би било по-добре да иммат някаква. По-важна е общата култура, далеч надхвърляща обсега на визуалните изкуства. Защото тя е материал, с който се захранва креативността;
4. Оборудването трябва да надхвърля моментните възможности на фотографа поне 2 пъти. За да не е фактор, затрудняващ развитието му. Има достатъчно други, по-трудно преодолими при това;
5. Колкото повече – толкова повече. Но трябва и да се мисли;
6. Да си ги. С уважение;
7. Фотографията не е една. И не всяка е изкуство. Но всяка изисква познания и труд. Които заслужават уважение. Препоръка: да не забравяме, че няма фотограф, добър във всички фотографски области и жанрове. И ние в това число. Та...по-скромно там, където не сме в свои води.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: ninikolov   
Дата:   23-09-08 14:55

1. Що е то неизкушен фотолюбител?
2. Какво е нужно като среда, атмосфера?
3. Каква теоретична подготовка е нужна?
4. Какво оборудване е нужно?
5. Какъв практикум е нужен?
6. Как да не си ги "мерим" ... снимките?
7. (Не)Свободни разсъждения.

------------
1. Човек се изкушава лесно. Като че ли няма напълно неизкушен/невинен любител. Изкушените варират от интелектуален сноб до ... неизкушен човек. Подкатегория: "(Не)Изкушен любител на фототехника" - страшен хищник :)
2. Ако не умееш да останеш сам, как ще чуеш твоите си мисли.
3. Колкото е нужна за да ти отвори вратата към твоя си свят.
4. Въображение.
5. Голям в усилието да се погледнеш отстрани.
6. Няма как... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: kalingo27   
Дата:   23-09-08 15:25

Имам една мисъл: Когато кажа поезаия, първата дума, за която се сещам е музика, но когато кажа музика и не ми достигнат ноти, за да я донапиша, или глас, за да я доизпея, започва фотографията.
Всичко по 1.;2.;3.;4.;5.;6.;7.;....., въпроси, въпроси, идва от само себе си, и колкото по посветен в необятния свят на изразност, толкова по търсиш и откриваш себе си.
Всичко останало е суета!



Публикацията е редактирана (23-09-08 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: photostoykov   
Дата:   23-09-08 15:55

Ето-о-о, стигнахме до отговора на един от въпросите: Тукашните дрязги съществуват, защото я няма софрата.
Разбирам Данби, софрата е виртуална и зради анонимноста й, доста вкиснала манджа се сервира![smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: photostoykov   
Дата:   23-09-08 18:48

Я, тука било интересно-о-о! Никой до сега не подхвана темата за техническото оборудване!
А толкова разчитах на тази уловка![smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: apollo   
Дата:   23-09-08 19:00

Нужно ми е да съм здрав, да имам достатъчно свободно време, да поотслабна и вляза във форма, да си закупя необходимата туристическа-планинарска екипировка за зимата...

... техниката ли [smilie11] В момента имам каквото ми е необходимо а съм сигурен че ще се справя и с по-малко [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: photostoykov   
Дата:   23-09-08 19:40

Дерзай Аполо, стани Аполон!
Желая ти от все сърце добра форма.
Същото пожелавам и на себе си (като се гледам - имам нужда)![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е (не)нужно на фотографа?
Автор: vgramatikov   
Дата:   23-09-08 19:41

100% не ти трябват евтини тъмни зуумове и подобните им.
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »