Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: kalingo27   
Дата:   09-09-08 10:03

При мен нещата са решени. За мен изкуството е Фотографията!
От ,,времето'' и ,,мига'', избирам да запечатам ,,мига''. Тези части от секундата, могат да кажат по-вече от, например, 30 мин. филм. Да се хване този миг, обаче, може да се изразходи много по-вече енергия, да са необходими, много по-вече знания, опит, концентрация......... В жанровото ранообразие няма изключения, дали е репортаж, портрет, пейзаж......, мигът е миг. Този миг прави изкуството!

Чувам и съм бил свидетел, някой с видеокамера да казва на друг: -Вземи и снимай, на което следва напр.отговор: - Но аз не съм снимал с видеокамера и нямам представа от тази техника.
-Няма значение,аз ще ти я наглася, ще ти покажа някои неща за около 15 мин. и си готов. Ти снимай, пък после аз ще се оправям при рендирането, малко ,,цвят'', ефекти и готово!

Несъпоставимо и невъзможно е това за фотографията, дори и при големите възможности на фотошоп!

Първото, което търси българина за своите тържества и празници е видео, после се сеща за фотограф, но понякога минава и без него (пестеливия човек щял да си снима сам, имал с какво). Българина е склонен да оценява по високо видеоматериал със съмнително качество, от колкото качествена фотография. Освен чалгата и това ли е част от нашата народопсихология. Нямам предвид, подчертавам, подценяването на операторското майсторство.
Но все пак, кое е по, по.....!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: ibk   
Дата:   09-09-08 10:19

Сравняваш ябълки с портокали - да, и двете са кръгли, но все пак коренно различни.
Не може и не трябва да се сравняват двете неща по-този начин!

По същата твоя логика - какво да каже например един кино оператор, който снима с кино-камера за някого, който се "изцепва" - Е, аз си снимам страхотно с моя апарат в телефона...
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: Fru   
Дата:   09-09-08 10:31

съгласен с мнението на ибк [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: kalingo27   
Дата:   09-09-08 10:36

Не сравнявам, не противопоставям!!
Питали са ме защо не снимам и видео, още по-вече, че става дума за пари, кой отказва днес!? Отговарям: -За да не си разваля мисленето! [smile] Така,че аз съм си напарвил моя избор!!
Има ли парадокси , подобни на описаното в началото!?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: Manchev   
Дата:   09-09-08 10:47

Не мога да те разбера. Сравняваш домашно видео, от типа сватби/рождени дни с фотографията? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Или сравняваш киното с фотографията?

В първия случай нещата са несъпоставими. Сравнявай пиянски снимки с директна светкавица с видеото, защото функцията и на двете е в общи линии същата. Не може да се каже, че в което и да е от двете има кой знае какво велико майсторство, и двете се правят, за да запечаташ спомените и "да се видиш". Ако сравняваш видеото със сериозната фотография...ами то просто няма нищо общо, де да знам. Ако сравняваш киното с фотографията, за мен и двете изкуства са еднакво велики. Фотографията е в основата на киното, но това не омаловажава което и да е от двете изкуства.А за да създадеш хубаво кино трябва да си доста добър фотограф, тъй че не мисля, че единият миг, запечатан от снимката, може винаги да е по-силен от един кадър от филма. [beer]



Публикацията е редактирана (09-09-08 10:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: Fru   
Дата:   09-09-08 10:54

"А за да създадеш хубаво кино трябва да си доста добър фотограф"

Евала колега !
Самата истина. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: kalingo27   
Дата:   09-09-08 11:01

Е, че толкова ли е сложно!? Става дума за масовия потребител.
Не говоря и не споменавам дори: световно филмово изкуство и фотография, разбира се.
Далеч съм от мисълта, обаче, да свързвам празника с пиянски снимки, тях всеки си ги прави. Но, ако става дума за сватбена фотография, например, това е по сериозно.
Мога да твърдя също, че в определени условия един запечатан ,,миг'', може да каже по-вече от заснето ,,време''!
"А за да създадеш хубаво кино трябва да си доста добър фотограф" Сигласен !! Да,започва да е интересно! Благодаря! [smile]



Публикацията е редактирана (09-09-08 11:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: Fru   
Дата:   09-09-08 11:19

Всичко е и сложно и просто приятел. Зависи на какво ниво се занимаваш.
По-горе се каза вече, че не можеш да сравняваш кинематография с фотография. Да ... имат много сходства но като цяло са две изключитено различни по същността си начинания.
Това да "откриваш" кое от двете е по-изкуство няма много смисъл.
Ако си установил, че за теб.. да снимаш е по-добра форма на изразяване ... просто не спирай да го правиш !

П.С. а това относно 15 минутното ( рязяснение ) обяснение... и после яко снимане с видеокамера... това може да се случи единствено с любителската мини камера на лелята от съседния блок. Забрави тия филми ако говорим за професионална техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: gecata   
Дата:   09-09-08 11:27

Мога да твърдя също, че в определени условия един запечатан ,,миг'', може да каже по-вече от заснето ,,време''!
ДАли???
Според мен този "спор " бе решен в края на 90-те, когато масовия потребител разбра, че и едното и другото си имат своите достойнства. И наистина , повечето сватбари през 90-те казваха: Защо ми е фотограф, като ще имам видео? И....!- Останаха без снимки, а VHS-ите им вече са се скапали от превъртане или стоене!
Сега фотографът и видеооператорът са задължителни за сватбата, защото произвеждат различен продукт. Друг е въпроса:"Правилно ли е съвместяването на двете от един човек" - Категорично НЕ в рамките на едно събитие. Но не виждам нищо лошо понякога фотоапаратът да се сменя с видеокамера. Хубаво е да усетиш разликата, а и идеи други ще ти хрумнат, защото двете изкуства се стремят едно към друго. Тоест със снимката се стремим да покажем движението, а с видеото да запечатаме мига....Ау, отплеснах се [smile] :)



Публикацията е редактирана (09-09-08 11:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: amon_amarth   
Дата:   09-09-08 11:43

Fru:
"П.С. а това относно 15 минутното ( рязяснение ) обяснение... и после яко снимане с видеокамера... това може да се случи единствено с любителската мини камера на лелята от съседния блок. Забрави тия филми ако говорим за професионална техника."

тука не съм съгласен, точно на едно наше участие (банкет на общината) колехгата ми, който няма нищо общо с видео заснемането се качи на профи камера на статив и започна да снима. камерата си е настроена и реално само сумваше и местеше насам натам и пак го има заснето събитието без човек абсолютно нищо да разбира и основавайки се само на усета си за това какво точно да снима в даден момент

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: gecata   
Дата:   09-09-08 11:47

amon_amarth ,Не се и съмнявам че ти е харесало. Употребата на термина "СУМване" ми дава отговор защо.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: chukov   
Дата:   09-09-08 13:01

Абе каквото и да си говорим Калин е прав

Фотографите на сватбите са нещо като задължителното зло

Виждам това и по снимките, които после си избират младоженците
По отношението към фотографа (заплащане ангажимент каквото и да било)

Знам, че веднага ще почнете да ми обяснявате как зависело от фотографа, ама като бил добър как било различно.

Оставете ги тия работи за друг постинг

В масовия случай фотографията се подценява и обезценява с всеки изминал ден, независимо дали са обективни или не причините за това

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: gecata   
Дата:   09-09-08 13:06

Хехе, сещам се за един тревненски оператор преди години, дето отгоре на камерата си беше вързал с тиксо една скина и от време на време командваше СТОЙ -цък със скината и шоуто продължаваше [smilie18] [smilie18] [smilie18] ... бе нещо като две в едно или човекът оркестър в ерата на многомашинничките[smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (09-09-08 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: cdman   
Дата:   09-09-08 13:13

Мисля че сравнението наистина не е удачно. Това че фотоапаратите могат да снимат клипове (повечето фотоапарати правят по-лоши клипове и от уебкам) или че камерите правят снимки (тва по някак си може - ако има хубава оптика) не е база за сравнение. Ако едното беше по-удачно другото щеше да западне. За сега и камерите и фотоапаратите са в постоянно усъвършенстване и подобряване. Ако снимаш клип с фотоапарат или правиш снимки с камера - да ме извиняват повечето производители ама си е чисто оакване [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: kalingo27   
Дата:   09-09-08 13:18

Fru Fru В това поле на изяви, оказва се , че е сложно! Къде сравнявам кинематография с фотография!? За мен не е сложно, защото избора съм го направил и не случайно го подчертавам, т.е. не чакам някой да ми каже нещо друго. Няма пред мен такава дилема! Пък и това е до вътрешната потребност на изразяване!
Не водя спор, но едвали се стремят едно към друго(видео и фотография), по скоро разбирам това за фотография и живопис.
Споменавам думата народопсихология, а не проявявам интерес към знанията и нивото на участниците в темата.



Публикацията е редактирана (09-09-08 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: kalingo27   
Дата:   09-09-08 13:24

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [beer] [beer] chukov chukov --Най близо до същността!!!![beer] [beer]
Еееееее, видяхте ли, че не е чак толкова сложно [beer] [thankyou]
Защо ми се струва, че е парлива тема, но не е страшна!!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: kalingo27   
Дата:   09-09-08 13:45

Ужас !! Негово величество Фотографа мълчи!?
Хайде един въпрос: Защо в ширпотреба-фирми, които се грижат за празненствата на българина е приоритет видеото, самият шеф снима, а фотографите: -Абеее, фотографите са от нас!
Това ми звучи, нещо като нищо! Аз не съм от потърпевшите, но ми е обидно за колегите, които поради някаква причина се унижават.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: gecata   
Дата:   09-09-08 15:21

Ясно трябва да се направи разграничение между СВАТБАРСКА ФОТОГРАФИЯ и СВАТБЕНА ФОТОГРАФИЯ.
Докато първата е апогей на кариерата на 90%от снимащите професионално , то втората е жанр от едно по-висше изкуство, което малко хора разбират и още помалко го умеят.
За това "ширпотреба фирмите"-сватбените агенци най често могат да предложат "сватбарски" фотограф, който да свърши работа, но никой не изисква от него художествени кадри, колкото и да се ласкаят някои, че снимките им са с висока художествена стойност, та от там и паричките - колкото за щракане. Сватбения фотограф е друга бира. Него ще го намерите във фотоателието, в дизайнерското студио но не и във сватбената агенция. И нека небързаме да обвиняваме тоз и онзи , че подценявал фотографията, защото "елементаризмите във визия" които се предлагат в 90/100 от случаите са даже много високо заплатени!



Публикацията е редактирана (09-09-08 15:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: kalingo27   
Дата:   09-09-08 16:07

Дали правилно ще разтълкувам!? Сватбарска фотография, т.е. човек от сватбата снима, яде и пие и казва(не е задължително) от време на време: - Ха наздраве!; Сватбена фотография, т.е. човек нает да отрази сватбеното тържество.
Но,ако става дума за едно и също нещо, то тогава много лошо! Това означава отношение към празника на българина.
Мисля си, че ставаше дума за по различни неща в темата!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: stef7   
Дата:   10-09-08 21:35

ibk е много прав, че това са ябълки и портокали и сравнение кое е по не може да става. Няма по и най. Различни цели, различни изразни средства. Но във въпроса ти kalingo27, като че ли прозира по-скоро дилемата дали да слезнеш ниско долу при масите а и под тях :) и да правиш пари или да останеш горе в небесата на изкуството но с по-малко пари :). Тази дилема няма нищо общо с изразните средства (ябълки или портокали, фотография или видео). И нещо повече, не стои точно по този начин. Пари може да се правят и като се дава качествен продукт, който отговаря на собствените (разбирам високи) критерии. Поради това си в заблуждение, че снимането на видео ще компроментира твоето виждане. Виждането е свойство на човека и душата плюс овладяване на изразните средства. Твоето добро фотографско зрение ще е само от помощ за видеото, но овладяването на изразните средства на видето е необходим елемент за професионалната работа. На пръв поглед изглежда, че малко хора оценят изкуството, качественото нещо, но популярността на този форум не показва ли обратното ? Моето лично мнение е, че качествената работа в която човек влага повече от себе си, рано или късно се оценя, дори на пръв поглед да изглежда, че "Доброто прасе яде всичко" :). И е въпрос на лично решение човек да прави и продава предимно качествен продукт.

Хората предпочитат видео за сватбите, защото днес те са шоу, екшън, все неща за които видеото е по-подходящо. Затова и акцента пада върху него. Но доколкото имам поглед, хората все още искат да снима и фотограф. Т.е. искат да имат и снимки и то добри.

Ако видеото не ти е по сърце и си готов да пренебрегнеш пропуснатите парични знаци, това е твое лично предпочитание и решение. Но във всички случаи видеото като изразно средство, няма нищо общо с качеството на крайния продукт, който изцяло зависи от човека (теб).


Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и Видео !? Кое е по, по....
Автор: kalingo27   
Дата:   11-09-08 17:04

stef7, stef7, няма да те коментирам, нито поучителния тон, нито да възкликна: -Брей, този човек много ще да знае!?
Тези неща не ме вълнуват! Но, все пак:
Сватбените тържества не са нито шоу, а най малкото екшън. Ако така се гледа на тях, то е много лошо, но едва ли така подхождат хората към своя празник. След празника, гледа се видеото, малко, или много радост и се забутва носителя в шкаф. Снимковия материал, се реди в албум и винаги е под ръка. Все пак най трайния носител на информация е хартията!!
Ти по горе написа: ,,Но доколкото имам поглед, хората все още искат да снима и фотограф.''

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »