Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Прах по обектива или ... ?
Автор: thumper   
Дата:   02-09-08 23:25

Здравейте,
понеже в последната ми тема никой не отговори на въпроса ми,реших да отворя нова.
Ето проблема: на някои снимки виждам на места бели точки (общо взето на едно и също място) при увеличение 80%-100%. Това прах по обектива ли трябва да е или е нещо друго? По обектива се виждат прашинки,но немислех,че са достатъчно големи,за да окажат влияние на изображението. Ако е прах,как да я почистя,ако е друго,то какво? (Само да вметна,че обектива и апарата са на 4 дни,а са ползвани 2 - ако е възможно толкова бързо да се замърсят).
Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: canonio   
Дата:   02-09-08 23:31

Дай да видим петната.

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: irusev   
Дата:   02-09-08 23:35

Разгледай темите за хот пиксели и ще ти светне всичко[smilie24]. Никой не ти отговаря, защото до преди 2 дни се разискваше надълго и нашироко същият проблем. Не е прах по обектива, не е прах и по матрицата, а за по нагледно и да получиш напътствия и съвети е почти задължително да придружиш поста си със снимки... Сподели и при какви условия ти се появява проблема... при какво исо, при каква скорост (експонация), тъмно, светло и т.н. На мен лично ми прилича на хотпиксели (нещо, което се среща много често при дългите експонации на тъмно). Не е болка за умиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: thumper   
Дата:   03-09-08 00:31

Снимката е правена при исо 100 , 1/640 , 5.6

Съжалявам за въпроса,но какво е hot pixel ?

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: aeobs   
Дата:   03-09-08 00:36

Снимкииии, снимки...

А за хот пиксел - гугъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: icodin   
Дата:   03-09-08 00:39

нещо като dead pixel по матрицата - и двата са нечувствителни, т.е. неработещи

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: irusev   
Дата:   03-09-08 01:48

thumper, пусни някой снимка да видим колко зле е. Разгледа ли подобните теми на твоята? Попита ли Гугъл за хот/дед пикселите? Давай, че да те успокояваме[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: thumper   
Дата:   03-09-08 02:03

Ето линкове:

http://i.data.bg/08/09/03/1133496_orig.jpg


http://i.data.bg/08/09/03/1133497_orig.jpg


снимките са малко компресирани и точките не са така ярки,както в действителност.

Хот пикселите за дефект ли се смятат? Апаратът е нов,нужно ли е да го заменям чрез рекламация? [smilie11]



Публикацията е редактирана (03-09-08 02:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: irusev   
Дата:   03-09-08 02:12

Абе баш пиксели си е, ама трябваше да сложиш капачката на обектива и да снимаш с нея, с по дълга експонация разбира се, както и да е... Добре е да опиташ да го смениш докато е време , не знам откъде е купен и дали сменят за пиксели там, но си длъжен да опиташ. На мен ми идват малко ярки тия пиксели. Обикновенно по свтло на ниска скорост не трябва да се виждат, но твоят случай май е по друг. Добре е и други съфорумци да споделят тяхното виждане.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: vgramatikov   
Дата:   03-09-08 02:55

ташак

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: thumper   
Дата:   03-09-08 07:52

pd,много си изчерпателен,наистина!

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: Fru   
Дата:   03-09-08 08:01

Аз имах следния проблем :
Установих едно петанце. Статично петно което излизаше върху всички снимки и то на едно и също място. Реших, че е от обектива и го почистих.... то пак си стоеше.
Тук идва и опасната част.
Заключих огледалото, премахнах обектива и почистих "лоу пас" филтъра с един ЛенсПен което си е чистачка за лещи. ВНИМАНИЕ ! НИКОГА НЕ ПРАВЕТЕ ТОВА КОЕТО НАПРАВИХ АЗ! АХАХА
После прочетох в инструкцията НИКОГА при никакви обстоятелства да не докосваме лоу пас филтъра.. а пък аз направо го "изчистих" [smilie5]
Малко св втрещих след като прочетох въпросното упътване но така и нищо не му стана на филтъра. [smile]
Оказа се, че петното е било някъде там... защото след опасната ми "манипулация" то изчезна.
Та ако никой до сега не си е чистил Лоупас филтър. Вече имате пример.
извод :
Никонскит лоу пас филтър минат с ЛенсПен оцеля! [smilie18]

Все пак не правете това сами ! Закарайте го на сервиз. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: thumper   
Дата:   03-09-08 08:09

Първо, без съвети от типа "не правете това у дома". Второ, апарата е на 5дни,ако наистина има технически проблем мога направо да го заменя (ама в следващите 2 дни само).

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: Fru   
Дата:   03-09-08 08:12

Тъмпър един съвет !

ОТИДИ ВЕДНАГА ТАМ ОТ КЪДЕТО СИ ГО КУПИЛ И СЕ ОПЛАЧИ !!!! поискай да го инспектират и да установят къде е петното и да оправят проблема!
НЕ УТРЕ.. НЕ В ДРУГИ ДЕН А ВЕДНАГА!

от това по-добро нещо няма какво да направиш повярвай ми ! [smile]
Мисля, че тази тема няма кво друго да се каже вече. [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: thumper   
Дата:   03-09-08 08:28

Fru,просто,за да го направя трябва да бия 120км или в по-лошия случай 400км. Ако го правя не искам да е заради няколко прашинки.

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: mravunko   
Дата:   03-09-08 08:51

купуваш си 1 спрей със сгъстен въздух (всъщност е сгъстен пропан, но това не го казват) заключваш огледалото и духваш леко като държиш шишето с въздуха във вертикално положение. преди това правиш 2-3 пръсвания напразно, та ако има някви гадости по трасето да изчезнат.

ако петното не си промени положението или не изчезне може и да не е прах по матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: Fru   
Дата:   03-09-08 08:59

Мравунко ти даде добра насока.
Само спазвай вертикалното положение на спрея.
И струята да не е вертикално на огледалото а леко под ъгъл за да се смекчи напрежението.
Според мен и обикновен "блоуър" ше свърши работа. ( демек такова дето просто духа) То е съвсем стандартен фото аксесоар. Но може и да се импровизира.. с всичкоп което може да издуха "ефирна" струя въздух.

Само да не се окаже че имаш петно върху обектива накрая. Ти почисти ли си обектива(ивите) и от двете страни ? старателно ?

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: spa   
Дата:   03-09-08 10:00

Аз пък вийждам много петна. Едни такива оранжеви.

Потърси в нета как се тества за горещи пиксели и действай, че с тез цветни мацаници не може се разбере на 100% - проблема пиксел ли е или от самото цвете. Само да вметна, че ако има прах по матрицата няма как една прашинка да се вижда като един пиксел!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: irusev   
Дата:   03-09-08 10:48

Тъмпър, ти направи ли една снимка с капачка на обектива? Не знам за какво ги разпъваме толкова тия локуми тука. Ако ти се духа по матрицата духай, но пиксела с духане няма да се оптави. Ако е някакъв вид замърсяване, то ще възпрепятства потока светлина насочен към матрицата и ще е по тъмен участък спрямо общия заобикалящ го фон, а както се вижда от снимките при теб си свети, и то не петно а само пиксел.

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: cdman   
Дата:   03-09-08 10:54

"Изгорелия" пиксел не трябва ли да е черен ?? Т.е. ако този пиксел не реагира на светлина може би колор процесора да маже .. не знам , но мисля че пикселите не са толкова кръгли ..


Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: spa   
Дата:   03-09-08 11:07

cdman написа:

> "Изгорелия" пиксел не трябва ли да е черен ?? Т.е. ако този
> пиксел не реагира на светлина може би колор процесора да маже
> .. не знам , но мисля че пикселите не са толкова кръгли ..
>

Не не трябва да е черен, може и да е бял. Снимката не е точно физическо копие на матрица - има си разни процеси и интерполации. А пиксела е кръгъл защото са му пуснали един АА филтър :) Ако се вгледаш ще видиш как околните имат лек бял отенък.

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: cdman   
Дата:   03-09-08 11:09

Да !! Така е !! Сега ги видях на макс зуум .. Прав си !


Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: rolla   
Дата:   03-09-08 12:06

моя съвет:
изчисти цветята:)

Сериозно,тези белите точки (виждам такива само в зоната на фокус) са прах,да,но са по цветето.Нямат нищо общо с апарата ти.Въобще не са на едно и също място.
1-во:Ако е прах по матрицата няма да е бяла точка а черна(или тъмно сива) нали праха прави сянка върху матрицата!!
2-ро:ако е прах по обектива или няма да се забелязва или ако са много много големи пращинки а ти снимаш на много ,много затворена диафрагма може и да се види нещо...не знам...това е теоретически...аз лично не съм виждал до сега прах по обектива да оказва влияние на снимката.
3-то:Ако са горещи пискели (или мъртви) ,което е най-вероятния дефект ако има дефект ,те ще са ТОЧНО НА ЕДНО И СЪЩО МЯСТО НА ВСЯКА СНИМКА.

За да си сигурен направи кадър ,както ти казаха по-горе ,със покрит обектив.Вдигни малко ИСО-то и ще си видиш горещите/мъртвите пискели.После излез на балкона,задай приоритет на диафрагма,свий блендата на примерно ф/22,фокусирай на нещо близко(до към 1м. примерно) ,обърни апарата към чисто ,едноцветно небе без облаци или клони в кадъра и снимай.Така пък ще си видиш прахоляка по матрицата , който ще е като малки черни точици.
Прах по матрицата или където и да е, гаранцията няма да го покрие(а и няма смисъл) въпреки ,че аз като си взех последния апарат,съвсем първия кадър ,който направих с него(0001) беше тест за прах по матрицата и...се оказа ,че има:)))Още от завода:)Сигурен съм ,че всички апарати са така:)
За горещи пискели-същата работа.Всички ги имат!Не знам обаче при какъв процент горещи пискели имаш право на рекламация.Може би при различните производители е различно,както и при различните класове(и цени съответно) апарати.За сапунерка-забрави някой да ти обърне внимание.
А с какво снимаш,м/у другото?



Публикацията е редактирана (03-09-08 12:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: thumper   
Дата:   03-09-08 15:25

При снимка със закрит обектив забелязвам червени петна почти по цялата площ на снимката. Наред с тях има и бели точки на места (Видях дори и сини).
http://i.data.bg/08/09/03/1134330_orig.jpg


Като снимах небето пък видях две огромни петна:
http://i.data.bg/08/09/03/1134354_orig.jpg


Колкото до реклмацията - мога да я направя при всякакви условия в едно-седмичен срок след покупката. За мен този срок не е изтекъл за това ми се иска по-бързо да установим точно от какво са петната.

П.С. Мога ли да почистя обектива с кърпичка за очила? Нищо друго нямам в момента.



Публикацията е редактирана (03-09-08 15:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Прах по обектива или ... ?
Автор: spa   
Дата:   03-09-08 15:38

Първата снимка е на цели 2 секунди. Тогава може да сработи алгоритъм за горещи пиксели и доста от тях се потискат.


http://store1.data.bg/spasoft/Temp/1134354_orig_levels.jpg


Ето ти втората снимка с малко левелс на ауто.
Това определно са петна от прах. Най-вероятно по матрицата.

Само да вметна съществуането на прах по матрицата не премахва възможноста да имаш и горещи пиксели...



Публикацията е редактирана (03-09-08 15:41)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »