Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 15:30

Здравейте,

В последно време непрекъснато сме свидетели на остри спорове относно това, кoя матрица била най-добрата, с най-нисък шум, с най-висока динамика, най-добър детайл и пр., а много малко хора си задават въпроса:

В СЪСТОЯНИЕ ЛИ СМЕ ДА ИЗВАДИМ МАКСИМУМА ОТ ИНФОРМАЦИЯ, КОЯТО НИ ДАВА НАШАТА МАТРИЦА И АКО СМЕ, КОЙ RAW КОНВЕРТОР МОЖЕ НАЙ-ДОБРЕ ДА СЕ СПРАВИ С ТАЗИ ЗАДАЧА ПРИ ЗАПАЗВАНЕ НА МАКСИМАЛНО ВИСОКО КАЧЕСТВО НА ИЗОБРАЖЕНИЕТО?

Разбира се, при нормално експонирани кадри с не много висока динамика (разликата в брой стъпки между най-светлите и най-тъмни участуци в кадъра, при която се запазва детайл в изображението), всички конвертори се справят много добре. При кадри, заснети в критични условия обаче (силен контраст, контражур и пр.), в които динамиката се доближава до максимума, който може да Ви даде матрицата , се оказва, че има значителна разлика в крайния резултат от конвертор до конвертор.

Предлагам на вашето внимание един тест, който показва как се справят различните RAW конвертори при обработка и конвертиране на именно такива кадри с висока динамика.

В теста е използван RAW оригинал на контражурен кадър заснет по залез слънце с Canon EOS 350D и обектив EF-S 10-22/F3,5-4,5. При това съм внимавал да не се преекспонира небето, а в най-тъмните участъци, каквото излезе. Кадърът е конвертиран с 4 от най-разпространените RAW конвертори, като към него са приложени екстремални обработки по отношение на динамика: (намаляване яркостта на светлите участъци (Recover) и просветляване на тъмните (Fill light), цветна наситеност (Saturation), рязкост (Sharpness), a също и яркост и контраст. Кадърът е обработван само в конверторите и е записан в JPEG формат в sRGB пространство, за да може да се гледа на монитора. Резултатите за следните 4 конвертора:

1. Adobe Camera RAW (4.4.1)
2. Digital Photo Professional (3.3.1.1)
3. Capture One 4
4. Lightroom 2.0

ще пусна в следващия пост.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: canonio   
Дата:   29-08-08 15:33

Мдаа, тва ще е интересно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   29-08-08 15:34

що си изпуснал Аперчър тука? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: CTEHATA   
Дата:   29-08-08 15:38

Давай!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   29-08-08 15:38

А също така DxO Optics и Bible Pro?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 15:42

Ето и резултатите. Можете да цъкате върху препратките, за да ги разгледате в размер 1280х960 пиксела.

Оригинал, конвертиран директно със стандартните настройки на LR2:


http://photo-zona.net/images/user13733/album15028/large/1220010008_klyj5473_Original_0651.jpg



Резултат от ACR 4.4.1.


http://photo-zona.net/images/user13733/album15028/large/1220010010_ctzj9574_ACR44_0651.JPG



Резултат от DPP 3.3.1


http://photo-zona.net/images/user13733/album15028/large/1220010026_rzpu1114_DPP3311_0651.JPG



Резултат от Capture One 4


http://photo-zona.net/images/user13733/album15028/large/1220010024_lwrj1963_C14_0651.jpg



И резултат от Lightroom 2


http://photo-zona.net/images/user13733/album15028/large/1220010028_asbh4643_LR2_0651.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 15:44

Исках да ги подредя една под друга, за да могат визуално да се сравняват. Мисля, че стана.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   29-08-08 15:48

Ми нещо не ми говори на мен. Екстремалните настройки не мисля, че имат нещо общо с оптималните.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: canonio   
Дата:   29-08-08 15:51

ИДА,
в началото беше написал ...ПРИ ЗАПАЗВАНЕ НА МАКСИМАЛНО ВИСОКО КАЧЕСТВО НА ИЗОБРАЖЕНИЕТО...
На мен тия нива ми стоят изнасилени.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: canonio   
Дата:   29-08-08 15:52

Въпреки че ако последния се бутне малко ще стане.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   29-08-08 15:54

Ми то и в другите може да стане ама не и ако набучкаш всички слайдъри до край.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 15:59

Ето и моите изводи:
===================

1. Най-консервативна обработка предлага DPP. Очевидно те държат на максимално запазване на качеството и според мен доста се презапасяват, поставяйки по-ниски граници от това, което може да се извади от кадъра;

2. LR2 и ACR се справят еднакво добре, което е логично, имайки предвид, че LR2 работи именно с ACR. Границите на настройка на LR2 обаче, в които кадърът може да се обработва, запазвайки високо качество и добри цветове са направо невероятни.

3. Колкото и да се мъчих с плъзгачите за яркост и просветляване на C14, не можах да получа достатъчно светла и контрастна картина в тъмните участъци. Това ме кара да мисля, че и C14 e доста консервативна програма.

Моля, обърнете внимание на това, че в нито една от обработките няма постеризация, което говори за невероятната динамика, която се съхранява в RAW формата. Изводът е:

АКО ИСКАТЕ КАЧЕСТВО, СНИМАЙТЕ В RAW И ОБРАБОТВАЙТЕ МАКСИМАЛНО В КОНВЕРТОРА !!!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   29-08-08 16:01

Е как да няма, виж на LR fill light-a кво е направил с дърветата около слънцето. Пък и на тревата е трудно да се види постеризация по принцип.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 16:04

Канонио,

Естествено че са изнасилени! Нали това ми беше целта (виж още веднъж първия пост). В голяма част от случаите, плъзгачите са на максимум, а там, където не са е в случаите, когато има видимо отклонение от нормалната яркост и контраст на изображението (например плъзгачът за яркост никога не може да е на максимум, защото кадърът ще е избелее тотално).

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 16:09

Забележете и още нещо в последния кадър - много плавното преливане на оранжевите цветове там, където залязва слънцето (вдясно от сухото дърво). За пръв път ми се случва, да не се получи грозен тъмночервен ореол около слънцето!

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 16:31

Ето още едно сравнение, което подкрепя тезата за снимане в RAW формат. Този път имаме доста синьо небе в кадъра:

Оригинал


http://photo-zona.net/images/user13733/album15028/large/1220016244_qwnt9181_Original_0426.jpg



Резултат от LR2


http://photo-zona.net/images/user13733/album15028/large/1220016323_jjjb8606_LR2_0426.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: midtone   
Дата:   29-08-08 16:31

IDA написа:

> Забележете и още нещо в последния кадър - много плавното
> преливане на оранжевите цветове там, където залязва слънцето
> (вдясно от сухото дърво). За пръв път ми се случва, да не се
> получи грозен тъмночервен ореол около слънцето!
То е защото експонацията ти е добра. Дай ми RAW файла, и ще ти го докарам още по-естествено с LR2 + masking.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 16:35

С удоволствие!

Нека всеки, който желае да се пробва с конверора, който той ползва и с обработките, които предлага, ми прати мейла си на Л. С.. Ще му пратя RAW оригинала (около 8 Мб).

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: ffwd   
Дата:   29-08-08 16:42

За пореден път се убеждавам, че канонци трябва да ползват DPP [smilie24]


Апропо - да не би да е изпотен обективът?


http://photo-zona.net/images/user13733/album15028/large/1220016244_qwnt9181_Original_0426.jpg





Публикацията е редактирана (29-08-08 16:44)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: apollo   
Дата:   29-08-08 16:46

Ползвам единствено и само ДПП/както с Никон преди това Кепчъра/... резултатите определено ме устройват най много [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 16:55

Аполо,

И аз DPP много си го харесвам. За портретни снимки направо е невероятен!

За трудни кадри като горните обаче, предпочитанията ми определено клонят към LR2. Такива екстремални обработки и то при запазване на прилично качество, според моя скромен опит трудно могат да се направят с други конвертори.

Много често ми се налага да правя псевдо-HDR от един RAW кадър. Досега използвах Phomatix за тази цел, но определено се налагаше и допълнителна обработка във ФШ, защото цветовете иализаха неестествени. С LR2 резултатът е направо невероятен и то без да се излиза от конвертора въобще.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 17:02

ffwd,

Обективът не беше запотен. Просто сенникът за обектива не ми беше под ръка за този кадър.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: netizen   
Дата:   29-08-08 17:06


http://photo-zona.net/images/user1584/album13244/large/1220018738_ihyq0816_IMG_0651.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 17:10

Netizen,

Голяма тъмница, бе! Пък и това прегоряло слънце никак не ми се нрави.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW конвертори
Автор: IDA   
Дата:   29-08-08 17:15

Надявам се темата да е била полезна и да получи развитие с повече примери и мнения на можещите.

Пожелавам на всички приятна събота и неделя!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »