Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: rorus   
Дата:   28-08-08 12:50

Мисля си доста често за това как ще се промени начина и формата на:
- ползване;
- съхраняване;
- споделяне;
на фотографиите. Тези дни прочетох и една интересна статия, в която се смята че времето на отпечатаните на хартия фотографии си отива.

http://www.luminous-landscape.com/essays/disembodiment.shtml


Дали обаче на този въпрос може да се отговори еднозначно?

Ако става дума за начина на ползване на личните албуми – си мисля, че това е така. Даже и аз, който обичам хартията във всичките и форми – книги, вестници, списания, фотографии – съвсем скоро ще гледам сам, семейно или с приятели личните си снимки на голям HD телевизор.

Какво става с фотографските изложби?
Новите технологии (HD екрани, проектори, монитори, рамки) дават големи възможности за качествено показване на голям брой фотографии или цели изложби. Това ли е бъдещето? Може би да.

И накрая какво става с фотографиите от стените - т.е. фотографиите като произведение на изкуството? Фотографиите, които искаме да запазим за дълго време и които не искаме да се сменят в някакво слайд шоу. Ще има ли хора, които ще имат нужда от тази форма. Аз мисля, че да. И за това смятам, че обемът на печата ще намалява, но няма да изчезне скоро.

Интересно ще ми бъде да чуя и вашите мнения.


Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: desislava   
Дата:   28-08-08 13:01

Интересно е, че ограничаваш фотографията единствено до: семейни и "произведения на изкуството" по стените...

Фотографията е много по-използвана в журналистиката и рекламата: във вестниците, списанията, билбордовете... поне за сега няма да се измести изцяло на монитори. Не и доката все още има печатни медии.

Не забравяй, че фотографията се използва на много места и от различни професии с различни цели все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: dau   
Дата:   28-08-08 13:02

Ами аз си ги печатам и си се кефя, допира визията на хартията си е незаменим за мен, но предполагам че прогресивно ще намалят, особено като навлезнат масово екраните от електронна хартия...

е там тогава едно 20" на стената и си ги менкаш през ден... май натам вървят нещата, хартията ще остане с филма, въпреки че мен си ме кефи и мисля тази седмица да пусна някои неща [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: n1x0n   
Дата:   28-08-08 13:08

За момента печатането на снимки е единствения вариант гарантиращ мобилност, дълготрайност, високо качество и енергонезависимост.

Когато станат реалност OLED дисплеите с 5-6МП резолюция, свръх-ниска консумация на енергия и цена под $400 за 42" - тогава бих си правил "изложба на монитор". Ама мисля че има да почакаме още. [smilie3]

Междувременно цените на принтерите и консумативите падат надолу...

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: canonio   
Дата:   28-08-08 13:10

Кво стана с онази електронната хартия?

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: danbi   
Дата:   28-08-08 13:16

Вероятно бъдещето за масови приложения, включително и изложби (които са си комерсиални откъдето и да ги погледнеш) е енергонезависими носители тип "флаш памет" и дисплеи показващи картинката. Дори да са енергоемки, в момента не е проблем..

За някои приложения (масовост) отпечатката е осезаемо по-скъпа. За други (големи размери, колекции) електронния вариант е по-скъп.

Печатането на перманентен носител никога няма да умре напълно. Въпроса е доколко ще се ограничи.

Иронично е, въпреки повсеместната компютризация и автоматизация, всеки съвременен офис е заринат с хартия. Хората просто по-лесно възприемат информацията на този носител.

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: dau   
Дата:   28-08-08 13:19

той чичо били имаше идея още преди няколко години да направят от малко меките електронен офис, абсолютно без никаква хартия, със таблети за водене на записки и така... не знам дали са успели, мисля че както електронната хартия, така и нормалната си имат своя пазар и ценители [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: boni   
Дата:   28-08-08 13:22

50" дисплей с висока резолюция е изключително удобен да покажеш на приятели в приятна затъмнена обстановка отбрани фотографии. Имаш усещане за прожекция, както беше навремето с диапозитивите - стояха си в кутийка и чат пат си прожектирахме.
Смятам, че електронната хартия ще е подходяща и практична за някои видове фотографски изложби, но традиционният печат няма да бъде изместен. Все пак той е напълно енергонезависим и е физически материален, което го прави по-сигурен от електронния.
Компютърните симулации на спортни игри са популярни, но реалният спорт няма шанс да умре.
По отношение на дълготрайност и сигурност - хартиеният отпечатък си е класика. Албумите на децата от преди 8-9 години си стоят в идеално състояние, докато файловете са ми доста разпръснати и имам стотици, които само се каня да сортирам и отпечатам, но все не намирам време.

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: ivansky   
Дата:   28-08-08 13:30

докато има ценители, хартиения ппечат ще го има.
друг е въпроса, че ще се вдига доста цената, ама мерак се гаси с пари[smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: cicomanco   
Дата:   28-08-08 13:34

Може и да бъде изместен традиционния печат (чийто фен съм и аз) , особено ако копистите не спрат да копират с гъза си![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: captainme   
Дата:   28-08-08 13:45

ivansky написа:

> докато има ценители, хартиения ппечат ще го има.

така е...просто си мисля дали аз ще остана един от тия ценители.

едно време четях доста книги на хартия.сега ги предпочитам на ай-пода си.същото е и при списанията.усетих че съм се абонирала за ужасно много електронни такива и че ми е все по-скучно да разглеждам хартиените.

на стената над дивана ми пък може да стои light beam image вместо хартиения му еквивалент който е по-скъп и се сменя по-рядко.

книгата или списанието на хартия зависят толкова много от дизайна им,че се възприемат по-скоро като три измерен обект,отколкото като носител на определено съдържание...

не съм от хората които изпитват носталгия по стари технологии(може би изключение правят полароидите)и затова за мен хартиения носител засега изглежда повече като бреме...


Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: ifoto   
Дата:   28-08-08 13:59

Аз,зашото имам повече годинки,си спомням,че когато навлизаше цветното имаше подобни съмнения,т.е.че черно-бялото ще умре.30години по късно знаете какво е положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: d256h   
Дата:   28-08-08 14:04

Мда, и аз като Бони. На голям HD екран се показват идеално снимки, особено като е направено слайд шоу за целта. Вече така си гледаме повечето снимки! Хартията няма да 'отмре' скоро или да, но HD екраните, за малки помещения ще я заместят в някои отношения..

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: vgramatikov   
Дата:   28-08-08 14:34

Друго си е хартията :)
А и някой ако иска да си купи нещо на флаш ли ще му го дадеш???
Да си го пусне вкъщи на компа [smilie18]
Хартииката си е картиика

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: d256h   
Дата:   28-08-08 14:45

Къф комп ве колега, на талавизора с размер над 1м, знаеш ли колко добре се вижда всичко във висока резолюция? Явно не си виждал, затова говориш така... нищо...все някога ще видиш[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: vgramatikov   
Дата:   28-08-08 14:47

Не бе [smilie18]
Идеята ми е че като си купиш някои снимчица примерно.
Как ще си я закараш у вас?
На флаш Ли? и каде ще я пуснеш после ако нямаш 5 еднометрови телевизора.

Снимката някак си няма стойност ако не е на хартия [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: d256h   
Дата:   28-08-08 14:52

Примерно, когато ходихме до о.Тасос, на пристигане, когато ферибота акустираше в пристанището, вече беше залез, лек сумрак. Доста хора снимахме, тогава.... От там имам два кадъра, които са станали много добри, сложих си единия на десктопа на сл.компютър, а по-късно като правих презентация на едни клиенти използвах кадъра в нея. Американеца, дето беше шеф на групата (клиенти) през цялото време гледа и мълчи, а като свърших той само попита - Къде е това място? Казвам Тасос, а той, казва 'Купуваме системата ви'. Ей, Бони и Синтезиса ще вземат да ми поискат процент от продажбата :)
Та цялото нещо (презентация) се прожектираше с един як 16:9 SANYO прожектор, висока резолюция, красота!
Въобще не подценявай новата техника на визуализиране, в някои случаи тя е по-удачна от традиционното показване върху хартия..



Публикацията е редактирана (28-08-08 14:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: rorus   
Дата:   28-08-08 15:19

десислава:
Напълно си права, но формата на фотографиите за медии ще се определи от самите медии - те са важните, а фотографиите са просто част от съдържанието им. Затова съм ги пропуснал.

Възниква един много интересен въпрос:

Някои казват че хартиеното копие е по-ценно и затова ще остане и че никой (почти) не би си купил файл да си го гледа. Дали?

Хартиеното копие е станало важно защото това е бил единственият начин да ПРИТЕЖАВАШ фотографията. А сега се появяват и други начини. Така че хората с техните нужди и желания ще решат дали да остане хартията един от тези начини или не.

Ако решат че не искат хартия, това това би могло да намали стойността на фотографиите като произведение на изкуството.
Това е още един интересен въпрос...

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: danbi   
Дата:   28-08-08 15:25

По-скоро интересното е, че вече няма как да бъдеш сигурен, че "притежаваш" фотографията.

Тоест, дали тя няма да бъде напечатана отново, и продадена на друг.

Преди време имаше тема за отпечатъците, уникатите и т.н. Не е достатъчно да е на хартия, за да е уникат.

Възниква и въпроса със съхраняване на авторското право, правото на репродукции и т.н. Все много сложни въпроси -- но е показателно, как в музикалния свят, революцията всъщност се проведе, както и свързаното с това изместване на фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: IDA   
Дата:   28-08-08 17:30

Ще ви споделя и моя скромен опит по темата.

До преди година си подреждах снимките, внимателно подбрани и обработени в компютърни фотопрезентации с музика, които определено изглеждаха добре на монитора. Като ни дойдеха гости, слагах лаптопа на масата и ги пусках една по една. Понякога включвах музиката и към външната стерео уредба за по-добро звучене. Забелязах обаче една доста интересна тенденция. Първите минути хората гледат с интерес, после губят концентрация, започват да си приказват и след 10-тина минути вече никой не гледа. Очевидно са се нагледали на шарени картинки по телевизията и вече трудно се впечатляват, колкото и интересни и качествени да са снимките.

Тогава реших друго. Подбрах си около 50-тина снимки от тези, които аз най-много си харесвам и ги разпечах във формат А4 на качествен мастиленоструен принтер. Поставих ги в полиетиленови джобчета по две гръб към гръб и ги подредих в класьор с машинка и твърди корици. Така снимките се пазят от пръстови отпечатъци и влага и много лесно се прелистват. Когато извадя така импровизирания фото албум и го дам на хората да го разглеждат, ефектът е направо невероятен! Всеки започва да се възхищава на снимките, започват едни суперлативи и превъзнасяния, направо не е истина. Хората се скупчват над албума и докато не го разгледат внимателно от кора до кора, не го оставят. Когато им задам въпроса: Добре де, нали съм ви показвал същите снимки и на компютъра и то с музика, защо не се впечатлихте? Отговорът е: Абе съвсем друго си е да си сложиш албума на коленете и да го разлистваш, а другите да се скупчат над главата ти, да гледат хартиените фотографии, да им се радват и да ги коментират. Това впрочем е един прекрасен начин за общуване и споделяне на емоции и спомени между близки хора.

Стигам до извода, че хората са преситени от шаренията, която ги залива от телевизионния и компютърен екран и някак си съвсем подсъзнателно изпитват някаква носталгия към стария семеен фото албум. Ако същият е запълнен и с качествена фотография и подреден с вкус, ефектът наистина е невероятен, просто защото хората отдавна, буквално от времето на техните баби и дядовци, не са виждали качествено направени хартиени снимки. Готови са да се зарадвт много повече на една пожълтяла и напукана чернобяла снимчица с размери 6х9 см2, правена преди 50 години със Смена-2, отколкото на най-качествената фотография, показана на 21-инчов монитор - последен писък на технологиите.

В заключение ще кажа, че според мен, печатната снимка не умира, защото нещо толкова красиво и въздействащо, просто не може да умре. Тя просто трябва да бъде изровена изпод пепелта и да бъде отново върната на хората, за да им носи радост така, както ги е радвала още от зората на фотографията. А дали това ще се случи, зависи единствено от нас снимащите.

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: boni   
Дата:   28-08-08 17:52

Но го има и моментът, че си подбрал най-добрите, за да ги отпечаташ, а в първия случай си струпал маса снимки. 10 минути презентация, ако ще и да е с най-хубавата музика, уморява.

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: tupan   
Дата:   28-08-08 18:08

Не искам да си налагам мнението,но смятам,че снимката на хартия има атмосфера,която е твърде различна от атмосферата на същата снимка,гледана на екран пък бил и най-съвършения.Мисля също,че отпечатаната снимка предизвиква по-вече емоция при гледането и,по тази причина въздействието върху зрителя е много по-силно и впечатляващо.

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: danbi   
Дата:   28-08-08 18:16

Сигурно, защото е.. аналогова [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: IDA   
Дата:   28-08-08 18:22

Бони,

Никога не струпвам "маса" снимки, когато съм решил да правя фотопрезентация. Всяка се подбира много внимателно, не само по качествени показатели, а и да съответства на контекста (темата, посланието) и да е в нещо като логична последователност с останалите. Същото направих и с фото албума, който за момента се състои от две части: портретна и пейзажна фотография. Мисля да направя и нов, който да е изцяло на семейна тематика. Тук определено изборът е огромен и доста ме затруднява, но го дължа на близките ми.

Истината е, че емоционалното въздействие на хартиената снимка не може да се сравни с това, което виждаме на компютърния екран.

Отговори на това съобщение
 Re: Умира ли печатът на фотографии като форма на ползване?
Автор: aeobs   
Дата:   28-08-08 18:27

Отпечатаната снимка има свой собствен живот и носи различна емоция.
Аз смятам, че в момента дигитално се печата повече от колкото до преди 2-3 години. :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »