Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Ремонт на скъсан лентов кабел на обектив
Автор: LTG   
Дата:   07-08-08 15:31

Мой приятел има обектив Quantaray 70-200.
Преди около 2 месеца когато искаше да снима на 150-200 мм диафрагмата спираше да работи. Взех го и отидох в сервиза на Зентекс. Погледнаха го и диагнозата беше скъсан лентов кабел към мотора и сензора на блендата. Тъй като обектива не е кой знае какво, а намирането на оригинални части невъзможно ми отказаха да го оправят.
И тъй като много по-счупен не можеше да стане се заех с ремонта. Внимателно го разглобих, докато стигнах до въпросния възел, управляващ блендата. Лентовия кабел беше лошо поставен, в следствие на което се беше сгъвал само на едно място и неговите нишки се бяха прекъснали. От старо CD-ROM устройство взех лентовия кабел от главата. Той беше дълъг около 8 см - напълно достатъчни за да успея да наставя лентовия кабел на място, където няма да има каквото и да е движение - опън, усукване, натиск. Отрязах с ножица с/у светлината лента със 7 нишки (колкото ми трябваха). Кабелът трябва да е с широчина на нишките като на оригиналния. С фина пила успях да сваля горния изолиращ слой на кабелите и със закрепена тънка медна тел за жило на поялника успях да запоя 7-те пътечки. Отдолу на спойката двата кабела се залепват с каноконлит, а спойките се покриват със термо-силикон. С двустранно лепящо тиксо се фиксира частта на наставката неподвижно към корпуса на обектива и всичко се сглобява по обратния начин. Внимава се лентовите кабели, които се движат да не се сгъват на ръб, а по дъга за да не се повтори повредата.
Важно е при разглобяването с перманентен маркер да се поставят белези, по които при сглобяване да се запазят същите взаими положения на частите, там където има възможност за фини настройки и разместване.
Разбира се всичко това се извършва в стая, в която не е имало скоро въздушно течение и прахта не се носи из въздуха, а елементите при разглобяването се поставят в кутия с капак. За по-сигурно може да се правят снимки по време на разглобяването за да може при сглобяване да се види кое как е било и с какви винтове е било закрепено.
Цялата занимавка ми отне около 3 часа и спести на моя приятел покупката на нов обектив.

Толкова засега от инженерната мисъл на LTG [smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на скъсан лентов кабел на обектив
Автор: Снежанка   
Дата:   07-08-08 15:36

Уау [smilie24] За мен това е такава абстракция, че ... [smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на скъсан лентов кабел на обектив
Автор: LTG   
Дата:   07-08-08 15:37

P.S. Написаното горе не е с цел да се прави антиреклама на сервиза на Зентекс - те работят качествено и както трябва, но както във всички сервизи напоследък използват само замяна на готови модули, като подобно творчество не се прави, тъй като няма гаранция за неговата успеваемост и качество, отнема повече време, отколкото замяната на готови модули и тъй като обектива не е скъп, все пак не могат да получат и много като пари за извършения ремонт.
Целта ми е да покажа, че човек с малко сръчност и познания може сам да се справи с подобна повреда.

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на скъсан лентов кабел на обектив
Автор: LTG   
Дата:   07-08-08 15:41

Снежанке, ти си лесна - имаш си джуджета - те са спецове [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на скъсан лентов кабел на обектив
Автор: doca   
Дата:   07-08-08 15:42

Голямо търпение се изисква за тези "тънки работи". Поздравления!

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на скъсан лентов кабел на обектив
Автор: ЕНА   
Дата:   07-08-08 15:42

лелееее, що не отвориш 1 сервиз, тъкму ше се разпределят клиентите на Наско и тъй ше има повече капацитет

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на скъсан лентов кабел на обектив
Автор: flipbeat   
Дата:   07-08-08 22:27

евала на младежа....думи нямам,особенно със спойките...иначе - "Лентовия кабел беше лошо поставен, в следствие на което се беше сгъвал само на едно място и неговите нишки се бяха прекъснали"-абсолютно точно!аз имах една сигма (сигма продават на Quantaray доста свои неща) 17-35мм,дето я правих 2 пъти х 90лв,ама при наско от дондуков.човека даде всичко от себе си и за седмица го оправи (с доставката на кабел от гърция). да,ама наско обожава работата си и влага много усърдие.никога не ме е връщал за нищо...дори един път счупи клещи,докато махаше набит и счупен ув филтър (евтин :) ) от 70-200мм...малко тъпо ми стана:)


Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на скъсан лентов кабел на обектив
Автор: SLR   
Дата:   07-08-08 22:41

Единствения ми опит да разглобя апарат беше преди десетина години.

Разглобих една неработеща Смена Символ, с надеждата да я поправя, и като я сглобих по обратния ред ми останаха 3 излишни части[smilie8]

Смената така и не проработи де...[smile]

LTG[smilie24]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ремонт на скъсан лентов кабел на обектив
Автор: miton   
Дата:   07-08-08 23:40

само 3....[smilie19]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »