Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: остоич   
Дата:   21-07-08 22:07

Струва ли си усилието и не се ли губи бленда от преходника??? Споделете, ако някой има опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: d_vox   
Дата:   22-07-08 00:21

ползвах такъв, с оптичен елемент на eos 10d, исках просто да направя сравнение м/у няколко fd обектива които имам, но ако е имало падане на качеството(мисля че блендата пада с два пункта) то е било валидно за всичките изпробвани обективи. не останах възхитен от това как fd работи на дигиталката и го продадох.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: darksorrow   
Дата:   22-07-08 02:26

а има ли вариант за FD->EOS без оптичен елемент в преходника и каква е съвместимостта с цанонските ФФ камери?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: n1x0n   
Дата:   22-07-08 03:06

Има и без оптичен елемент, но губиш безкрайност.
Има вариант някои от обективите да се преправят за EOS така, че да си работят нормално.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: Kanonir   
Дата:   22-07-08 04:45

Оригиналните преходници на Канон са два - единия с оптичен елемент (мисля 4 компонентен), другия без. Проблемите с оригиналните:
1. при този без оптически елемент (водят го "макро") губиш безкрайността, а този с оптичния елемент е само за теле обективи (оптическия елемент стърчи доста пред ФД байонета)
2. Въпреки че си е проектиран от Канон за Канон, този с оптиката, влошава качеството (тя науката оптика и за Канон важи[smile] )- мисля че имах някъде един тест на "Chasseur d'Images" за ФД300/2.8, според който разделителната способност пада с "една стъпка" - те там са на "Excellent; Tres Bon; Bon..." - та май падаше от "Excellent" на "Tres Bon". Винетирането също се увеличава.
3. намират се рядко само като втора ръка и са доста скъпи.

Досега не съм попадал на читав преходник (от нефирмените) с оптичен елемент (най често са двукомпонентни) пробвал съм няколко - винетират яко и омазват картинката видимо. Понеже все още си държа един много качествен зуум от ФД серията в крайна сметка си купих един куче марка (за около 15$), добре направен механично, позволяващ ръчно да си затвориш блендата, на който му изкормих стъкларията, така или иначе безкрайността с тоя обектив не ми трябва.

Никсъна е споменал за преправянето на самия обектив - мисля че някой във форума в подобна тема беше дал координатите на добър стругар който го правеше успешно, много от обективите го позволяват.

[beer] [beer]

П.С. Сега се сещам че май Bob Atkins беше правил ревю на някакъв преходник с оптичен елемент с що годе добри резултати, може да потърсиш по страницата му.



Публикацията е редактирана (22-07-08 04:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: darksorrow   
Дата:   22-07-08 13:10

благодаря и на двамата [smilie24] [beer]

комай операцията на дупето е най-добрия вариант, като гледам.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: asahi   
Дата:   22-07-08 13:21

Трябва да е някакъв много специален обектив, че да си залужава операция на дупето.
Продажбата е по-доброто решение за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: остоич   
Дата:   22-07-08 13:30

Mай asahi e прав. Не си струва усилието. По-добре стар обектив на М42.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: darksorrow   
Дата:   22-07-08 13:33

абе принципно при м42 има една специфика, че огледалото на ФФ камерите идва малко голямшко и удря задната част на обектива, казват, та затова питам за алтернативни варианти и обща култура :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: neuromancer   
Дата:   22-07-08 13:42

това за М42 и огледалото въобще не е вярно в общия случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: deniac   
Дата:   22-07-08 15:46

Не бих се съгласил, че не си заслужава усилието да се конвертират FD обективи към EOS байонет.
Има маса отлични FD-та:
20mm f/2.8
24mm f/2.8
35mm f/2.0
50mm f/1.2 L
50mm f/1.4
85mm f/1.2 L
85mm f/1.8
135mm f/2.0
200mm f/1.8 L
200mm f/2.8
300mm f/2.8 L

(телетата не считам че са особено удобни с ръчен фокус)
Да не говоря, че от горния списък има истински бижута - 85/1.2, 135/2, 200/1.8...

Не включвам в общия списък и разни егзотики:
Fisheye 7.5mm f/5.6
Tilt-Shift 35mm f/2.8

Кой точно еквивалентен М42 обектив им съперничи по качества?

Славей ги конверира отлично и достатъчно евтино, за да има смисъл такова конвертиране. Не всички обаче са годни за конвертиране, тоест възможно е и да не мине този номер.

Аз скоро тествах конвертиран FD 50/1.4 от последната FD серия с разни други 50-ки (минолти, никони, такумари...) и съм просто впечатлен от Канон-а. Имам още FD 50-ки из шкафа, сигурно и тях ще конвертирам.

Между другото Славей мисля и към М42 ги конвертира.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: IvanShipkov   
Дата:   22-07-08 16:14

Питай Slav61 за твоя конкретен обектив дали ще може да му оправи задната част. На мен той ми оправи един Кирон 105 Ф2.8 Макро който допреди това бях ползвал с ФД към ЕОС конвертор. ФД към ЕОС конвертора няма как да не намали качеството на картинката от обектива тъй като е дефакто 1.25х телеконвертор в повечето случаи - много лоша изработка. Канонските май отдавна не се продават а и са безумно скъпи. Повечето евтини конвертори позволяват да им развъртиш стъкларията и да ги ползваш като прежалиш безкрайността на обектива, но пак губиш детайл, защото тогава преходника действа като extension tube. Най-доброто е операция на дупето, изгодно е, но не става с всеки обектив а в моя случай даже трябваше да се жертват няколко от най-отворените бленди. Нещо там се затискаше - не му разбирам. Но ти така или иначе ще загубиш светлосила с преходника независимо дали е с лупа или не.
Според мен лично е грешка да се купуват такива обективи за да се ползват на ЕОС система. По добре модерен обектив с автофокус ако ще и да струва повече - струва си. Иначе е много изнервящо за ежедневна употреба а и оптическите им качества са като за преди 30 години. Детайла може да е подобен обаче не е само той това което може да те дразни :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: nkrustev   
Дата:   22-07-08 16:56




Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: nkrustev   
Дата:   22-07-08 16:57




Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ползване на FD обективи на ЕOS камери
Автор: nkrustev   
Дата:   22-07-08 17:01

Как ли не пробвах да го напиша този линк и не става и не става. Нито като линк, нито като текс. Това което се опитвах да покажа е един оригинален канонски конвертор фд-еос в ибей. Струва 1600$!!!

Искам да споделя и малко странен опит с ползване на ФД обектив на ЕОС. Става дума за един 300/2.8.

Купих си от Слав преходник без оптичен елемент. Като го сложа на ЕОС-а обектива с този преходник и губи безкрайност, но все пак фокусира до около 10-15метра. Като добавя и оригинален канонски конвертор 2по и фокусира поне на 50метра и става съвсем използваем без загуби на бленди.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »