Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: swe   
Дата:   25-05-08 18:45

От доста време се колебая към какво да се насоча, а крайния срок наближава. Определено искам да е поне 300 мм. Задължително и конвертор. Колебанието ми е основно дали си струва огромната разлика в цената на обективите със светлосила f2.8 и f4. Системата няма значение на първо четене. Сега снимам със Сони, но там предлаганото в момента такова, че ще ми излезе по-евтино да сменя цялата система.

ПП Следвайки препоръките от предишни подобни теми тръгвам от обектива, тялото ще го мисля после.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: ksuhorukov   
Дата:   25-05-08 18:59

Aко можеш да си позволиш 2.8 - какво го мислиш? Ако не - 4 е достатъчно. Важното е да е твърд. Ако имаш пари за Сигма 100-300 - твой е.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: Privilege   
Дата:   25-05-08 19:36

Като за начало 300/4 ИС с 1.4х
Ако имаш парите 300/2.8 ИС като можеш да вземеш Сигма 2х.
Някои пък биха взели Сигма 120-300/2.8.
Тялото, едва ли ще ти е достатъчно ако е под Марк.
Ако искаш да е Никон не знам.
300/4 на мен никора ми харесва повече от канонския.
Но пък няма стабилизация, а пък цената е като на 300/4 ИС.
Отделно, че не знам как ще го намериш.
Никкор 300/2.8 ВР пък е страхотен обектив, по-хубав от канонския еквивалент, а като тяло може да минеш с Д300. И пак остава проблема с намирането.
Ако имаш определен бюджет, трябва да решиш как да го разпределиш.
Ако е неограничен взимай някакво тяло с 300/2.8 и ако не ти хареса в краен случай продаваш и сменяш система.
Така или иначе с времето ще разбереш от каква друга оптика ще имаш нужда а тялото се сменя.
Общо взето няма неправилен избор, така че не му мисли много. :)



Публикацията е редактирана (25-05-08 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: digitalgab   
Дата:   25-05-08 19:50

Значи, има един форум на птичарите в Англия, където много добри работи показват с Олимпус 570, дето има обектив до 520 мм, а един пише че като му сложи конвертор, няма нещо което да не може да заснеме. Знаеме какви са тежкари тука във форума, като четем по горе, такива апарати за нищо не ги броят, но крайния продукт, снимките важат.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: Privilege   
Дата:   25-05-08 19:54

Айде комплексарите налазиха. [smilie2]
Броим ги, просто човека не пита за такива.



Публикацията е редактирана (25-05-08 19:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: digitalgab   
Дата:   25-05-08 19:56

Ами да, както ви казах. Само че, най големите птичари са англичаните.



Публикацията е редактирана (25-05-08 19:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: Privilege   
Дата:   25-05-08 19:58

Май съвсем не е както каза. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: ivodam   
Дата:   25-05-08 20:01

Здравей, като човек, който се опитва да снима птици и има Канон 300 на 2.8 мога да говоря само суперлативи за него. Не съм имал Канон 300/4, но доста от колегите имат/имаха, преди да минат на 400/5,6 някои и направиха страхотни снимки и с него. Не съм съгласен с мнението, изказано по-горе, че Никор 300/2.8 е по-добър от Канонския - хора, имащи и двете системи, твърдят в нета обратното. С Канон 300/2.8 по качество е сравним по-скоро Никор 200-400/4.

Горещо те съветвам обаче и аз, ако разполагаш с малко повечко пари, да разгледаш варианта Сигма 120-300 на 2.8 - това е един от най-острите обективи в света и е много добър за птичарски цели наистина!

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: Privilege   
Дата:   25-05-08 20:06

ivodam написа:

> съгласен с мнението, изказано по-горе, че Никор 300/2.8 е
> по-добър от Канонския - хора, имащи и двете системи, твърдят в
> нета обратното.

Дамянов дай пример за такива мнения. [beer] Аз говоря от личния ми опит. Разбира се това не гарантира, че е така по принцип.
А за Сигмата, какви са ти наблюденията с конвертор, защото човека и това го интересува. А аз не споменах нищо, защото нямам впечатления.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: digitalgab   
Дата:   25-05-08 20:06

Айде гледай и се радвай,
http://www.birdforum.net/showthread.php?t=106018

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: Privilege   
Дата:   25-05-08 20:15

digitalgab, ти осъзнаваш ли какво правиш? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: digitalgab   
Дата:   25-05-08 20:18

Privilege, къде те стяга чепика?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: swe   
Дата:   25-05-08 20:30

Благодаря за препоръките и мненията.

ksuhorukov - 2.8 не е невъзможна но е доста трудно постижима цел. Затова се питам струва ли си толкова много труд.

Privilege - Искам този път да направя по-добър избор за да не ми се налага отнова да сменям системата

От мнението на ivodam разбирам, че хората жертват светлочуствителност за сметка на повечето милиметри, това ме навежда на мисълта, че f4 е разумен компромис.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: ecobo   
Дата:   25-05-08 20:37

виж и 400/5.6 - невероятен обектив, много остър на ф5.6 и със светкавичен АФ

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: Privilege   
Дата:   25-05-08 20:39

Щом говорим за ограничен бюджет определено не си заслужава инвестицията в 2.8. [smilie3]

А за Сигмата какво ще кажеш.
Като цена е между 300/4 и 300/2.8.
А е на 2.8 и в същото време е остра колкото 300/4, а според тестовете дори се справя по-добре. Разбира се няма стабилизация. Не знам дали това е нещо на което държиш.
Също не съм наясно как са нещата с конвертора. Ще трябва да изчакаме ivodam да се включи.



Публикацията е редактирана (25-05-08 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: swe   
Дата:   25-05-08 20:48

400/5.6 - красив бял и дълъг, но не е ли малко тъмничък, пък и стабилизацията ще ми липсва.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: hotsnail   
Дата:   25-05-08 21:06

jiivs снимаше с минолта птиците преди, сега с Канон 40Д. Мисля че бая стъкла е пробвал и на двете системи. Пусни му л.с. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: ivodam   
Дата:   25-05-08 21:14

Privilege: Ами, това, че Канон 300/2.8 бил по-добър от Никонския еквивалент го прочетох някъде, от потребител и на двете, който освен това твърдеше, че даже зуумът Никор 200-400 бил по-добър. Но не знам дали ще го намеря, а и да го намеря, не знам доколко е меродавно, така че няма да споря, още повече, щом имаш лични непосредствени наблюдения.

Сигма 120-300 Шоти я тества с конвертори с много добри резултати, като тестът показа, че конверторът на Сигма се проявява по-добре от Канонския. Той беше пуснал специално тема за това, вижте малко назад. Но така или иначе, можеш да си използваш и двоен конвертор, като с него вече отиваш на 600 мм, което все си е нещо.

По принцип компромисът със светлина наистина е компромис. По-светлите обективи дават по-хубав фон, но има и друго важно нещо - щом ще снимаш птици, знаеш, или скоро ще разбереш, че птици се снимат най-добре и удачно рано сутрин. За съжаление повечето птици са като кокошките - рано легат и рано стават, мамицата им:)) И понякога, сутрин, когато вече е светло, но още не е изгряло слънцето, може да се снима и тогава например установавяш, че обективът на 2.8 фокусира и в сумрака, а този на 5,6 хънтва и се мъчи и не може да фокусира... Така че, пак казвам, ако има възможност, 2.8 е добре според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: Privilege   
Дата:   25-05-08 21:21

Сега погледнах темата.
Щом нещата с конвертора са така аз съм за Сигмата. Като гледам Шоти не случайно e сменил 300/4 за нея. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: ivodam   
Дата:   25-05-08 21:31

Privilege: [smile] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   25-05-08 21:47

swe, ако можеш да похарчиш повече пари вземи:

Canon 40D
Canon 300mm f/2.8
1.4x canon teleconv
2x canon или sigma teleconv

канонския 300 2.8 понася лесно конверторите. уникален AF бързина и точност. Снима се от ръка без проблем.

Много добър вариант е и сигма 120-300 f/2.8
недостатъци: няма лимитер и стабилизация. На 2.8 и 3.2 канонския я превъзхожда много. Но от тък нататък са равни горе долу. сигмата бие канонския 300мм ф/4 по рязкост почти на всички бленди. теста тук -> http://www.all4smartphone.com/sigma-120-300mm-f28.html


Ако искаш мои снимки виж на all4mypics.com , отиваш на търсачката, маркираш обектив и пишеш sigma 120-300 и ти излизат снимките ми. Аз го имам от 2-3 месеца, но напоследък хвана прах, щото снимам с голямата гаубица само - много тежи и не мога да мъкна и двата обектива с мен [smilie9]

малко по-късно ще кача за теб от канон 300 2.8 файлове с конв за справка.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: swe   
Дата:   25-05-08 21:48

Сигмата за сега се очертава фаворит.
Прегледах профила на шотландеца и при разнообразието което е минало през ръцете му, явно има основателна причина да снима с този обектив. Притеснява ме само липсата на стабилизация. Жалко, че го няма във вариант за Сони, би ми спестил доста главоблъскания.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   25-05-08 21:58

ето кадрите от Canon 300mm f/2.8
оригинални кадри с екзиф.
изтегли ги от тук >>

след два дни ще бъдат изтрити, така че не се подмотавай [smilie5]

авторските права на снимките са запазени [smilie24]

swe, не гледай с какво съм снимал - виж снимките :)



Публикацията е редактирана (25-05-08 22:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв птичарски обектив да си избера
Автор: swe   
Дата:   25-05-08 22:02

ShotlandetsaWildlife - Явно сме писали едновременно.
Оценявам високо това което си споделил. Явно избора е 300/2.8 но не видях актуални оферти по сайтовете на нашите търговци.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »