Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Авантюра с Никон Д300
Автор: tantris   
Дата:   13-05-08 03:49

Вчера станах притежател на Никон Д300 и.... от няколко минути вече не съм. Моето прикючение с Никон Д300 трая малко повече от денонощие.

Времето ми стигна да направя около 300 снимки и да събера впечатления, които да отразя в това импровизирано ревю..

НИКОН Д300

Тялото.
Никон Д300, подобно на предшестващият го Д200 е здраво конструиран апарат и добре влаго-защитен. В това успях да се убедя във връзка с един трагикомичен инцидент, последвал тестването му!!! После ще разправям ;-)

Ергономичност.
Удобството и ефективността на фотоапарата всъщност зависи от опитността на снимащия.
След като посвикнах с Канонската система от копчета, Никона не ми се стори чак толкова по-удобен за експлоатация. Дори като, че ли при канон смените на функциите могат да се осъществяват по-бързо за сметка на нагледността.
При Никон, лесното е, че 1 бутон ила само 1 зачислена функция а не 2 като при Канон. Та не ти се налага да придобиваш навици.

Екрана.
Мда.
Досега все си мислех, че прехваленият екран е маркетингов трик и не е чак толкова нужна опция. Но веднъж използвал го за фокусиране в лайв вю режим, разбрах за какво ставало въпрос. Лудница. За теста използвах едно крайно симпатично Никкорче 50/1.4 – ръчнофокусно, метално. Абе , истинско мейд ин джапан!
Постигнах добри резултати на макс отворена бленда благодарение на прецизността на екрана.

Менюта.
Подобно Д200 – АЕЦ , но лично, това не ме притеснява.

Функции.
В общо взето, всичко което можеш да поискаш от един апарат.
Липсва кафе-машината, но на Д400 може и да сложат.

АФ.
За съжаление разполагах с една стара сигма 135-400 /4.5-5.6 Д, та нямах възможността да изпитам скоростта на АФ с УСМ моторизиран обектив.
Спусъкът е бърз и отговаря незабавно. Само при включен 3Д тракинг бави и създава усешането, че е гумен. 3Д тракинга е забавен, особено ако си включил опцията за визуализиране на активната АФ точка. Подскача ти във визьора АФ точката върху цвета дето си е избрала да следи.
В серво режим снимайки приближаващ се автомобил , всичките кадри бяха на фокус.
Иначе при стреляне на посоки не винаги фокусът бе там където очаквах да е.

Скорост на снимане.
Ми използвах само 12 битовия режим. Добро впечатление ми направи скоростта с която се изпразни буфера – към 7 секунди, за разлика от 5Д-то, дето понякога го чакам половин минута 
Не си направих труда да броя колко РОУ прави в серия- пише го в ръководството.
Самата скорострелност , като че ли наистина е малко по-малка от тази на Канон 40Д. В общи линии винаги можеш за направиш единичен изстел с кратко натискане на бутона, дори като си на макс скорост. При 40Д апарата изплясква до 3 кадъра докато успееш да отлепиш пръста от спусъка (не казвам, че канона е 3-пъти по-бърз). При никона на 2 пъти ми се стори, че на макс бърст след 3-тия кадър замира и аз инстинктивно прекратявам натиска , при което серията спира. Но когато натисках юнашки си пълнеше буфера послушно.

Картинката.
Трябва да се внимава с Авто-исото. Ако му се даде прекалена свобода, може да съсипе с шум картинката. Току решило да снима на исо 6200 и там снимката си е за кошчето. Намирам Д300за относително шумен на исо 800. Канон 5Д е доста по-добре откъм шума на всички исо-та, с уговорката, че на исо 3200, избива бандинг и снимката става неисползваема. На исо по-голямо от 1600 при Никона се забелязват хроматични парцали по изображението.
По базови настройки никонските картинки ми се струват плоски заради прекаленото коригиране на светлините и сенките.
И т.н

Та ето, бях притежател на две системи- антиподи.
Трябваше да решавам, да продавам канона или...
И понеже съм емоционален тип реших да връщам Никона.
И тук се стига до обещаната трагикомична случка.
Тръгвам да прибирам Никона в кутията и – Ужас!
Цялата гумена ръкохватка - бяла ,като нацапана с тебешир. От потта на ръцете ми ли , от друго ли – търговсикя вид на стоката нарушен! Подобен проблем бях видял на един стар марк, но той поне на 4-5 години! Гумата на Д300 сдаде багажа за по-малко от час снимане в обедната почивка. Вярно, добре се зацепва в ръката, но се зацапва толкова лесно и ... невъзможно за почистване.
То води ли не бяха, парцали ли, плюнки и сапуни, ма не ше и не ше да се почисти. Накрая замазах положението с една купена за целта четка за зъби.
Признавам, водо- и сапуно- устойчив е Никонът.
Та успях да го върна на продавача, и той щото съм му клиент прие да ми върне чека, който му бях дал предния ден.

Та така приключи моята авантюра с Д300.
Както казва Принц Орловски : всеки с вкуса си.
Наздраве!
[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: vikir   
Дата:   13-05-08 04:26

би трябвало със силиконова гъба да изчезне мигновено бялото

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   13-05-08 04:52

Та ето, бях притежател на две системи- антиподи. Ти наистина ли си вярваш на това ти изказване.

За 12 часа не могат да се добият различни от повърхностни впечетления.



Публикацията е редактирана (13-05-08 05:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: Тед   
Дата:   13-05-08 07:26

"Намирам Д300за относително шумен на исо 800. "

Шоуто днес тръгва с нова сила :) [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: Canon   
Дата:   13-05-08 07:39

хай тех системи, които са самообучаващи се, може да си подобряват резултатите/параметрите в процеса на експлатация. Първите 12 часа са по-бавни, по-шумни и впечатленията са повърхностни. След 6-месечна експлатация в близост до огромни черноводни басейни, всички параметри коренно се подобряват:
шутер лага е най-малкия в световен мащаб, и дори на най-високи АСА, в зала снимани, няма шумове

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: dau   
Дата:   13-05-08 08:06

Що трябваше да го купуваш, а не да си го вземеш под наем за 1 ден само не знам... [smilie10] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: Davidoff   
Дата:   13-05-08 08:13

Ми наема щеше да го плати пък ся - тест без пари :)

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: attempt   
Дата:   13-05-08 09:50

vikir написа:

> би трябвало със силиконова гъба да изчезне мигновено бялото

Можеш ли да ми кажеш откъде се намира това чудо, че май е като бялата лястовица, дето уж всеки я виждал, ама...[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: didesignbg   
Дата:   13-05-08 09:57

това е лустро за обувки. За прилагането му върху никонска гума не знам, но иначе казабланка са не лоши.

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: ivodam   
Дата:   13-05-08 10:02

Аз пък онзи ден препоръчах на една американка да си купи Д300, като пътува насам-натам, да си снима. Горката, не знаеше даже какво е това B&H Photo [smile] [cool].

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: pacy4   
Дата:   13-05-08 10:07

Ако Канон не направят стабилизирано тяло до 2 години, продавам всичко и минавам на Пентакс. [smilie23]
Ако можех да се върна назад, щях да снимам с Пентакс сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: tantris   
Дата:   13-05-08 10:15

Никон поне уважават клиентите си - дават им прълна възможност за контрол над апарата.
Канон ги имат за идиоти и почти всичко е автоматизирано, дори на марковете.
Мейк лъв, нот уар!

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: tantris   
Дата:   13-05-08 10:22

pacy4 , до 2 госини я камилата я камилара. Но и мен ме кефят пентакс. Картинката им е много близка до канонската. Само обективи се намират по-трудно. За канон се намира всичко на много изгодни цени. Аз върнах никона, щото в един момент се оказа, че ще имам супер хай-тек тяло с ръчен и немоторизиран обектив. Тук, в Мароко никонски стъкла почти не се появяват, макар местните да са 80% на никон. За канон постоянно минават и заминават обективи. Всякакви.

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: droopy   
Дата:   13-05-08 10:34

абе друго си е да си вземеш Д300 за да имаш тема за разговор [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: tantris   
Дата:   13-05-08 10:43

Дам, така излиза погледнато отстрани. Ама вчера хич не ми беше забавно, пък и продавачът не беше много доволен. Смятам да не се меркам поне месец в магазина.

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: danbi   
Дата:   13-05-08 10:45

tantris

"...макар местните да са 80% на никон..."

Там да не е някаква Никонска колония?!? [smilie10]

Наистина, кратък ти е бил теста. Един ден не стига, дори да провериш какво правят всички настройки. Да не говорим, да го осмислиш. А не всичко по подразбиране понася на всеки (според мен, настройките по подразбиране на D300 са си просто да хване окото на незапознатия).

А и нещо друго не ми се връзва [smilie5] Взел си го с идеята да смениш Канона си, а нямаш обективи? [smilie11] То верно, че човек трябва да разпусне след един гаден понеделник....

Аз отивам моя малко да го поизпотя [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: ejko   
Дата:   13-05-08 10:54

"А и нещо друго не ми се връзва Взел си го с идеята да смениш Канона си, а нямаш обективи?"
danbi ти обикновено купуваш 6-7 обектива и тогава посягаш към тялото или как???

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: Canon   
Дата:   13-05-08 10:55

danbi
Автоматизираните параметри "всичко по подразбиране" са оптимални режими според производителя и не е задължително да съвпадат със вкуса на клиента.
На апарата ми има над петдесетина позиции, които никога не ги ползвам, независимо че съм ги платил като поп

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: Svsvet   
Дата:   13-05-08 10:59

Бягай при продавача да си го вземеш обратно![smilie10]
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: navy   
Дата:   13-05-08 11:03

Дам [smilie7]

Радвам се, че си разбрал кое какво е.
Нещата с никона са 100% верни [smilie24]

Просто е прехвалена стока [smilie7]
Беше твърде удобна да си направя едно дълго и небезинтересно шоу [beer]

Разбира се 5Д е много по удачния вариант.
Хубаво е, че не си се прекарал [smilie24]

Очакваме кадри и успехи в рейтинга [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: Тед   
Дата:   13-05-08 11:05

Д300 има бутон "Artificial Intelligence" - Custom made Н. function [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: navy   
Дата:   13-05-08 11:07

И като се събудиш какво гледаш - най обикновена кропка [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: djogata   
Дата:   13-05-08 11:22

К'во толкова, според мене това, което писал е обективно.
Шума на ИСО800 си го има (може да е повече сравнено с 5Д, но едва ли е повече, сравнен с други кропки).
Другите работи ги знаем и са така [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: navy   
Дата:   13-05-08 11:29

Абе Д300 не е нищо особено, апарат като апарат, хайде бягайте да снимате [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Авантюра с Никон Д300
Автор: djogata   
Дата:   13-05-08 11:33

Нейви обърна резбата [smilie18] [smilie18]

Да не си решил да вземаш 5Д МК2? [smilie10] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »