Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Моля, подскажете за пола филтър
Автор: ggreg   
Дата:   09-05-08 10:50

Предварително се извинявам, ако темата на някого се стори прекалено "петъчна".
През почивните дни ходих до Банско и познайте какви снимки станаха при пистите над града.Слънцето прозираше тук-там и снега и по-ярките облаци непрекъснато ми "изпържваха" кадрите с УВ филтъра. Няма РОУ, няма моу- не станаха добре [smilie2] А тепърва ще снимам и "големи водни басеини"... Открай време съм твърдо решен да си взема някакъв поляризационен филтър, но не мога да преценя точно какъв да бъде.
Та с няколко думи на въпроса: Плякам с едно Фуджи6000 (58 мм е резбата отпреде). Най-късото на обектива ми е 28 мм. Трябва ли да бъде "слим" при положение, че изобщо не предвиждам по-широкоъгълни приставки? По-добре ли е да бъде регулируем? Т.е. осезаем ли е ефекта от това регулиране на коефициента?
Не бих желал да купувам "Про"серия поради разбираеми причини от фАЯнсово естество. Но не бих желал и да бъде някакъв, с който да спестя 30-50 лв. и после да ме е яд няколко години [smilie2] [smile]
Моля подскажете [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: alsash   
Дата:   09-05-08 10:53

хм...фотография с пестене не става!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: джъмбо   
Дата:   09-05-08 10:53

ако ще е за бизнес смени камерата и си вземи статив...

ако ще е за спомен... примири се... със сапунгер толкова

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: itilien   
Дата:   09-05-08 10:54

Какво е това регулиране на коефициента ? Сефте чувам за такова нещо. А за 58 мм резба и най-добрия филтър не е кой знае колко скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: ggreg   
Дата:   09-05-08 11:00

"Филтър фактор 2.3- 2.8". Ма има и цени над 150 лв... заслужава ли си за сапунер "Скъп спомен за цял живот :) "

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: itilien   
Дата:   09-05-08 11:05

това хич не ми звучи като променлив фактор, а че затъмяването може да варира в тия граници

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: tofo   
Дата:   09-05-08 11:10

Ако е ЦПЛ можеш да променяш само степента на поляризация.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: ggreg   
Дата:   09-05-08 11:11

Итилиен и аз така го разбирам, но никога не съм ползвал такова животно. Бях решил да ида до "Павилиона и да помоля да пробвам някой и друг. Но не знам ще мога ли да преценя на място без после да прегледам кадрите на компа...?
А май Тофо е по- прав от нас...



Публикацията е редактирана (09-05-08 11:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: itilien   
Дата:   09-05-08 11:13

Ама те всичките са така, няма нищо необичайно. Филтър като филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: ggreg   
Дата:   09-05-08 11:35

Брях, че то по тази логика и между Моосквич и Мерцедес не би трябвало да има разлика [smilie25]
А пък и многослойното просветляване дали се усеща в крайния резултат?
Надявам се някой, който е експериментирал някога с различните модификации да даде отзиви :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: djogata   
Дата:   09-05-08 11:49

Еми, то CPL-a няма да промени много пърженето - нямаш динамика, толкоз от сапунерата. И с ЦПЛ ще си гори облаците. Задавай малко недоекспониране и нещата ще са по-добре. От недоекспонирани участъци със сапунера можеш поне мааааааааалко детайл да изкараш, от преекспонирани - нъцки.

Ей тука тая снимка:


http://212.36.3.59/site_pics/181/o_1204494540_Fluelen_BW2.jpg



Снимана е със Панасоник ФЗ50 (пак сапунер) директно срещу слънцето (то е точно над кадъра, тотален контражур), но мерих експонацията по небето, така че долната част беше недоекспонирана. После с малко игра в RAW извадих детайл (с доста шум естествено) и от недоекспонираните участъци, но ако бях оставил апарата да си снима както си знае, небето щеше да е ужасяващо прегоряло, както и облаците долу - слънцето блестеше точно в тях и бяха всъщност по-ярки от небето.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: ggreg   
Дата:   09-05-08 12:08

Джога, очаквах някакви подобни на твоя отговори, ма то човек все се надЕва.
И аз на "М" като теб, обаче после ме заболяха клавишите от РОУ едитора да си кУригирам 30-тината кофти кадъра. Винаги съм мислел, че снимането е работа за фотографа и апарата, а не за програмиста и Фотосопата :(
Навремето (година сигурно вече ще стане) не дадох парите за фотоапарат, а си взех Фуджито, именно щото не планирам да ставам фотограф и да мъкна "буркани" по джобове и чанти... Може би голяма грешка за човек, който и на Рая би намерил кусури [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: djogata   
Дата:   09-05-08 12:23

Тези изводи ги има и в другата тема за туристическия апарат - или се задоволяваш със снимки за спомен, или ако искаш качество, си носиш сериозен апарат. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: ggreg   
Дата:   09-05-08 22:13

Добре бе, тарикати такива. Като толкова няма полза от тях, що всички си ги имате (и ползвате) [smilie3] ?
Никой ли няма да даде препоръка какъв да го сложа? Обикновен, CPL, Multicoated....?
Че няма пейнкилър е ясно [smilie2] ма все ще редуцира некои бликове, малко цвят в облаците, малко изкуВство...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: ggreg   
Дата:   09-05-08 22:17

Или да го формулираме по друг начин, Вие какъв ползвате (може би пейзажистите ще кажат...) ?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: alsash   
Дата:   09-05-08 22:19

не ти ли стана ясно....по-добре какъв да е...отколкото без....[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: jivkojj   
Дата:   09-05-08 22:42

По първия ти въпрос: няма смисъл да вземаш слим.
И да пробваш в магазина, едва ли ще видиш много от ефекта. Също няма да видиш и ако е облачно времето.
Вземи си някой hama, praktika, или подобно. аз имам tamron и съм доволен. Ако си склонен да даваш $$$ - B&W или Heliopan, ама за не-"профи" цели едва ли има смисъл от филтър дето струва колкото обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: danbi   
Дата:   10-05-08 01:03

Е, по-качествения филтър влошава по-малко изображението!

Аз ползвам B+W, UV и C-POL и определено има (за мен) видима разлика със и без филтъра. Става въпрос за неща като рязкост, аберации, отражения, сенки...

Съвременните цифрови фотоапарати работят правилно само с кръгово поляризирани филтри. Това, заради меренето на експонацията. Иначе линейно поляризираните са по-добри.

Най-съществен ефект от поляризационния филтър има, когато слънцето е перпендикулярно на посоката на снимане. Т.е. слънцето свети отстрани.
В останалите случаи, е доста трудно да се прецени ефекта само от визьора -- но човек се понаучава с доста проби и последващо гледане.

По принцип "по-тънък" (и по-скъп) филтър ти трябва рядко и то само за по-широкоъгълен обектив. Разликата е видима и в магазина и се състои (при по-дебелия филтър) във винетиране по краищата на кадъра. Виж просветлените и т.н. няма да различиш. Те просто добавят по-малко отблясъци и сенки в изображението.

Ефекта от поляризационния филтър е по-скоро артистичен, тоест той не прави някаква автоматична магия, която ти подобрява изображението. Въртиш гривната така, че изображението да ти хареса най-много (по-тъмни/наситени облаци и небе, филтрране на някой отблясък и т.н.) Пак се научава с опитване.

Успех! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: ggreg   
Дата:   10-05-08 08:55

Данби, Живко, [smilie24] благодаря.
Благодаря на всички отзовали се. Ще пробвам естествено [shtrak]
Пък знае ли човек, може и аз като Джогата един ден фотоапарат да си взема [smilie3]
Приятен уикенд на всички [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: danbi   
Дата:   10-05-08 11:44

Ама ти таковата... за видеокамерата ли го търсеше тоя филтър? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: ggreg   
Дата:   11-05-08 23:44

[smilie5]
Вчера и днеска карах с UV-то. Добре, че бе облачно. Ма ще си избера един. На теория може би този
http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=20&base=1&cat=53&product=2771&show=additional#sli...
Само да избягам от работа един ден, когато в магазина им е по-спокойно. И да има следобедно слънце де :)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: djogata   
Дата:   11-05-08 23:50

Грег, УВ-то не помага особено при дигиталната фотография, по-скоро в днешно време хората го носят като капачка да пази обектива.

Вземи си един CPL Hama примерно - напълно ще ти е достатъчно като качество. Аз на моя Пана ФЗ50 си му слагам една Хама, и не съм забелязал влошаване на качеството - то по принцип качеството на сапунерка на 100% увеличение не е толкова впечатляващо, така че разлика не може да се забележи.

Само с Хама-та проблема е при насрещно слънце - получават се бликове, защото няма многослойно просветление. Получавал съм "готини" синкави бликове с него в планината на ярко слънце и сняг.

Иначе не е вярно, че от ЦПЛ филтър няма смисъл - има, и то понякога става много хубав ефекта, но въпроса ти в началото на темата беше за прегорели облаци, а това специално няма да се оправи с филтър

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: Стоев   
Дата:   11-05-08 23:54

НД?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: djogata   
Дата:   11-05-08 23:57

Стоев, с НД ще оправиш изгорелите облаци - и долната част от картинката пък ще излезе недоекспонирана...

Освен ако не сложиш НД градиентен филтър [smilie5] [smilie7]

Ама това вече е навлизане доста навътре, и цената на всичките тия благинки доближава цената на самия апарат

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, подскажете за пола филтър
Автор: Стоев   
Дата:   12-05-08 00:00

Нали подсказваме де:)
Кефа цена няма[smilie18]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »