Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: ALBIREO   
Дата:   22-04-08 23:45

... със затворените теми на luboar и Cristinel [smile])

В темата на Cristinel зададох въпроси, на които не получих отговори, а вместо това беше заключена...
Ще попитам пак.

Кой е автор на сватбените снимки?
За булката са се погрижили гримьор, дизайнер на роклята, обувките, чантичката, чорапите... Кой е авторът на снимките?

Кой е автор на репортажните снимки?
Снимаш парад на площада. Хората са се облякли, гримирали... Ти само натискаш копчето. Кой е авторът на снимката?

На продуктовите снимки кой е авторът?
Може би производителят на съответния продукт? [smilie18]

Кой е автор на сценичните снимки?
Музикантите са се издокарали, осветител се е погрижил да бъдат осветени подобаващо, а ти само натискаш спусъка. Кой е авторът на снимките?

Кой е автор на архитектурните снимки?
Очевидно е, че архитектът е измислил как да изглежда сградата, екип от специалисти и общи работници са я построили, а ти само натискаш спусъка. Кой е авторът на тези снимки?

Мога още да изброявам, но се надявам да сте схванали идеята ми.
Кой е автор на снимките ни?

Този който обработва кадъра, този чиято идея заснемаме, целият екип постигнал това, този който натиска спусъка или... кой?

А тези от вас, които снимат все още на филм, под кадрите си да напишат съавторство с "фотоателие еди-кое си, което ми проМИ лентичката". [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: darksorrow   
Дата:   22-04-08 23:50

фотографът!

и за да не съм голословен...

естествено, че стайлингът и т.н е работа на друг, но човек с камерата е този, който е редно да има последната дума за всичко. и под снимките обикновено има две неща:

-модел

и

-фотограф.



Публикацията е редактирана (22-04-08 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: Cristinel   
Дата:   22-04-08 23:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: n1x0n   
Дата:   22-04-08 23:54

Мога още да изброявам, но се надявам да сте схванали идеята ми.

Схванахме я - не са ти ясни някои положения на екипната работа и съавторството.

Бих ти дал примери като Robert и Shana ParkeHarrison, Howard Schatz и Beverly Ornstein, Marcus Klinko и Indrani... ама ти толкова си се запънал, че каквото и да ти каже човек в момента - надали ще има резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: boni   
Дата:   23-04-08 00:00

Това е твърде елементарна трактовка - авторът е тоя дето натиска копчето[smilie18] За мен е смехотворно да се мисли по този начин.
Има голяма разлика между натискане на копчето и фотографиране. Натискане на копчето може да направи всеки асистент. Фотографът е този, който определя композицията, светлината, гледната точка...
Правете разлика между натискане на копчето и създаване на един продукт.
Авторът на любителският филм е обикновено този, който държи и снима с камерата.
Авторът на един художествен филм не е нито само режисьорът, нито сценаристът, нито операторът, а екипът, който го създава. В противен случай накрая надписите щеше да пише само едно име ,
Или според вас авторът на един художествен филм е тоя дето снима с камерата?[smilie18]
[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: Lalinda   
Дата:   23-04-08 00:02

А кой е автор на кадрите, направени по време на заснемане на (примерно) игрален филм?

Снимам ВСЕ ОЩЕ на филм (звучи като някакво престъпление), не разчитам на организирани пътувания (току виж и организаторите взели да претендират за авторство върху снимките по акции и пленери), сама си ги нося до фотото, пък и сама на времето се сприятелих с копистите, след доста проби и грешки, сама решавам на какъв филм да снимам, дори сама го зареждам в апарата (чувала съм за възпитаници или питомници на фотографския техникум, които не умеели да напъхат филма в апарата), сама ИЗБИРАМ какво да снимам, сама КОМПОЗИРАМ, виж апаратът сам мери, не меря аз, но пък трябва да го насоча към обекта, в крайна сметка и сама решавам дали изобщо да снимам или се въздържам.

Да, архитектите "са измислили как да изглежда сградата", но от фотографа зависи как ще бъде представена на тези, които ще пожелаят или няма да пожелаят да я видят...

Ако си направиш автопортрет, кой ще е авторът на снимката? Майка ти, баща ти, Бог, благословил зачатието ти?

***

Аз само да питам защо по едно време снимките на табели станаха табу?
По същата логика би следвало да са табу и снимки на всякакви други архитектурни или неархитектурни детайли и градски инвентар.

А, да, а кой е автор на пейзажите? Там пък хептен само натискаш спусъка, дори сред художниците академици пейзажът бил смятан за най-ниския художествен жанр... Считали, че създаването му не изисква никакви художествени умения...

***

Не зная дали снимаш на лента, но аз лично не бих нарекла лентите си "лентичката ми"...

Лентата поне дисциплинира, всеки лентаджия ще ти го каже.

То по тая логика да кажем и благодаря на китайската фирмичка, дето ми сглоБИ матричката; както и да е, импровизирам, после някой пак ще изреве, че го били обиждали...
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: Cristinel   
Дата:   23-04-08 00:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: boni   
Дата:   23-04-08 00:06

С една дума - авторът може да бъде само един човек, но може да бъде и авторски екип - режисьор, сценарист, оператор и т.н. - както при киното, така и във фотографията.
Не виждам къде е проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: jivkojj   
Дата:   23-04-08 00:08

Автора може да е тоя дето е натискал копчето, но в случая няма особено голямо значение освен за имижда на фотографа.
Собственика е тоя дето е платил за снимките - младоженци, вестник, списание, фирма с поръчка и т.н. Той се разпорежда с тях.
Даже има сигурно случаи дето фотографа си свършва работата и веднага лентата/картата/касетата се вади от камерата и остава в ръцете на тоя дето е поръчвал.
Останалите видове снимки дето ALIBERO не е изброил се щракат за кеф и са за инцидентна продажба тук и там са отделна работа.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: boni   
Дата:   23-04-08 00:11

Дори в много случаи се казва филм на режисьора еди-кой си. Т.е авторството на един филм се свързва предимно с режисьора му.
Или някой ще каже, че Чарлз Чаплин не е автор на филмите си, а само модел(актьор), а автор е този, който е снимал...Или пък, че Чалрз Чаплин не може да е едновременно и автор на филмите си(сценарист, режисьор), и актьор в тях...

Нещата могат да бъдат както много прости и еднозначни, така и много сложни .

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: n1x0n   
Дата:   23-04-08 00:14

Лентата поне дисциплинира, всеки лентаджия ще ти го каже.

Това са измислици. Тя дисциплината и мисленето или ги има или ги няма.

Тва да се сетиш изведнъж да мислиш, само щото всяко натискане на спусъка ти струва някакви пари за филм и щото не можеш да носиш 50 филма в себе си - ми се вижда много странен подход.

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: Reshovski   
Дата:   23-04-08 00:16

На запад има свадбени фотографи, които всъщност изобщо не хващат апарата. Само седят отстрани и казват кое как да стане и напътства 2-3 момчета на които е платил да снимат.

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: cade   
Дата:   23-04-08 00:19

boni написа:

> Авторът на любителският филм е обикновено този, който държи и
> снима с камерата.
> Авторът на един художествен филм не е нито само режисьорът,
> нито сценаристът, нито операторът, а екипът, който го създава.
> В противен случай накрая надписите щеше да пише само едно име
> ,
> Или според вас авторът на един художествен филм е тоя дето
> снима с камерата?[smilie18]
> [smilie18] [smilie18]

Това е твърде елементарно (грешно) сравнение. Отговора е по-скоро юридически проблем. За мен автора на художествен филм е режисьорът му. В други области е и още по-шантаво...

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: ALBIREO   
Дата:   23-04-08 00:22

Все още нямам отговори на конкретните си смехотворни въпроси... [smilie8]
А и се схванах да се запъвам, та мисля да се поотпусна и да поизчакам още малко [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: canonio   
Дата:   23-04-08 00:22

Всичко е правилно до момента, в който някой не предяви претенции за нещо.
Затова при работа в екип всичко е скрепено с договори и релийзи. Няма ли документация - единствено натискащият копчето е законният автор.

И в случая с онова българо-италианско творчество, ако утре италианеца й набие шута, ще му е много лесно да си присвои пълните права върху кадрите, освен ако няма писмени договорки. Но за момента, никой няма основание да оспори авторство, легитимирано чрез някакъв ник.

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: boni   
Дата:   23-04-08 00:22

cade, а това прочете ли го?

Автор: boni
Дата: 23-04-08 00:11

Дори в много случаи се казва филм на режисьора еди-кой си. Т.е авторството на един филм се свързва предимно с режисьора му.
Или някой ще каже, че Чарлз Чаплин не е автор на филмите си, а само модел(актьор), а автор е този, който е снимал...Или пък, че Чалрз Чаплин не може да е едновременно и автор на филмите си(сценарист, режисьор), и актьор в тях...

Нещата могат да бъдат както много прости и еднозначни, така и много сложни .


Всеки продукт - книга, разказ, песен, филм, фотография и т.н. може да бъде създаден както от един автор, така и от авторски екип.
Освен известните авторски екипи във фотографията, които Никсън спомена по-горе, има и много известни авторски екипи във всяка една област. Илф и Петров, братя Стругацки, братя Мормареви, Ленън-Макартни и т.н и т.н.



Публикацията е редактирана (23-04-08 00:40)

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: cade   
Дата:   23-04-08 00:35

boni написа:

> cade, а това прочете ли го?
>
> Автор: boni
> Дата: 23-04-08 00:11
>
> Дори в много случаи се казва филм на режисьора еди-кой си. Т.е
> авторството на един филм се свързва предимно с режисьора му.
> Или някой ще каже, че Чарлз Чаплин не е автор на филмите си, а
> само модел(актьор), а автор е този, който е снимал...Или пък,
> че Чалрз Чаплин не може да е едновременно и автор на филмите
> си(сценарист, режисьор), и актьор в тях...
>
> Нещата могат да бъдат както много прости и еднозначни, така
> и много сложни .


не, разбира се. когато аз пишех последния пост беше:

boni написа:

> С една дума - авторът може да бъде само един човек, но може да
> бъде и авторски екип - режисьор, сценарист, оператор и т.н. -
> както при киното, така и във фотографията.
> Не виждам къде е проблема.

Е той проблема е или юридически уреден или е common-sense (как е на български?). В случая с фотото, ако няма закон/договор който да казва кой е автора, според масовата публика (common-sense) твърде вероятно за автор да се счита "човека натиснал копчето" :)



Публикацията е редактирана (23-04-08 00:41)

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: shama   
Дата:   23-04-08 00:38

Автор: canonio
Дата: 23-04-08 00:22

Всичко е правилно до момента, в който някой не предяви претенции за нещо.
Затова при работа в екип всичко е скрепено с договори и релийзи. Няма ли документация - единствено натискащият копчето е законният автор.

И в случая с онова българо-италианско творчество, ако утре италианеца й набие шута, ще му е много лесно да си присвои пълните права върху кадрите, освен ако няма писмени договорки. Но за момента, никой няма основание да оспори авторство, легитимирано чрез някакъв ник.
---------------

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: toncho   
Дата:   23-04-08 00:44

Toi ako niama pismeni dogovorki i reliizi ot modela, shte si prisvoi palnite prava varhu kadrite ama drug put. Taratanci shte si prisvoi. Taka si gi mislite tezi raboti, daaaa[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: asahi   
Дата:   23-04-08 00:44

Филмът е на филмовата компания, която го е платила. Тя е наела/назначила продуцент, режисьор, сценарист, оператор, цялата знайна и незнайна паплач + звездите и другия актьорски състав.

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: boni   
Дата:   23-04-08 00:47

Абе Асахи то и картините на Златю Бояджиев са собственост на Боян Радев, ама това не означава, че Боян Радев им е автор.
Тука темата е за авторството, не за собствеността. И както казах нещата са сложни. Автор може да бъде натискащия копчето и често е така, но може и да не е точно така . При някои продукти пък били те и фотографии може да има авторски екип.



Публикацията е редактирана (23-04-08 00:50)

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: canonio   
Дата:   23-04-08 00:57

toncho,
не знам ти как ги мислиш, ама правата са си негови.
Тя пък може да предяви претенции, ако той публикува кадър с нейното лице и няма релийз.
От друга страна, ако няма лице на снимката и издаващи белези, тя просто ще го духа....
В крайна сметка обаче, ако тя публикува кадър със себе си, той ще каже, че кадъра е откраднат и ще има претенции.

Документи му е майката тончоооо, документи...



Продуцента е собственик на филмовата продукция. Той ще вземе парите и ще подпише договора с кока-кола, за да се види етикета в някоя сцена. Дали на режисьора и актьорите им харесва кока-кола - никой не ги пита. А оператора няма кой да го съди за показване на етикета. Ако има нещо незаконно - отиват при продуцента.

При снимането на малолетни е същото. Всяка кифла е готова да се съблече, но ако татко й не е на същото мнение, кого ще съди???

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: slivenski   
Дата:   23-04-08 01:04

Ако техниката е моя, студиото е мое, аз съм моделът, аз съм се гримирал, аз съм се костюмирал, аз съм измислил сюжета, декора, осветил, кадрирал, фокусирал и съм хванал комшийката да натисне копчето... Кой е авторът? Комшийката ли... Едва ли... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: canonio   
Дата:   23-04-08 01:11

slivenski,
изпадаш в крайности...
Но ДА - комшийката ти е автора и ако се стигне до съд, и се разглеждат крайности, и модела потвърди че комшийката е щракнала, то не се очудвай ако ти вземат авторските права. За някой много ценен кадър може да се стигне и до такива оспорвания.

Отговори на това съобщение
 Re: За авторството... (темата няма нищо общо...)
Автор: jekopj   
Дата:   23-04-08 01:12

Преплетени са нещата...
Един журналист,изпратен да направи даден репортаж е автор на снимките,които ще се публикуват,но техен собственик е редакцията,която е финансирала пътуването и свързаните с него разходи,и е платила хонорар на фотографа.Тези снимки вече са част от нейния фонд и тя /редакцията/ се разпорежда с тях.
При любителите,мисля че има три пътя:
Единият,когато снимката е станала световно известна и човекът на нея поиска да се облагодетелства наред с фотографа.Съдът решава.
Вторият,когато снимката представя някой в лоша за него светлина и се съди фотографа за нанесени морални щети.Пак съдът решава.
Третият случай,когато снимката не е нищо особено и не получи разпространение.Тогава никой не се сеща за нея и никой няма претенции за нищо,и към никого.
Така мисля аз по този въпрос за авторството...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »