Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: vankostrong   
Дата:   15-04-08 15:02

мисля след няколко дни да снимам през ноща едно пейзажче езерце горичка скали и небе ще има в кадъра

та идеята е небето да е със звезди и да се вижда я кадъра движението на звездите

в случая се нуждая по дълга експозиция примерно 20-30 минути някъде ,че и повече .... може ли с DSLR-чето с което разполагам-Д50 да устиска нещата да станат с един кадър от 20-минути на 200 исо с затворена бленда и при нужда ND-филтър или ще се наложи да се правят 10-15 кадъра от по 2-3минути

като казвам устиска има на предвид дали няма от загряването на матрицата кадъра да шумяся толкова много че да е неизползваем ?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: ALBIREO   
Дата:   15-04-08 15:08

Един кадър на 100 ИСО.
Минутите ги определи според осветеността на пейзажа.
Зареди си батерията на МАХ и си вземи допълнителна (и/или зарядно за кола).

Най-добре направи тестов "изстрел" с експозиция 1-2 минути, да прецениш как е положението и после пускай 20-30 минути, че и повече може.

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: CTEHATA   
Дата:   15-04-08 15:13

За да определиш приблизителния вид на снимката при ИСО 100 и 20 мин. експонация, можеш да направиш тестов изстрел при ИСО 1600 и 75секунди. Така ще оцениш всичко, освен опашките на звездите, без да губиш 20 минути.
Иначе за да избегнеш шума, окончателната снимка трябва да е на ИСО100.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: vankostrong   
Дата:   15-04-08 15:15

д50-ката най ниското и е 200 исо но то дали 100 дали 200 се тая
то е ясно че ще пробвам в началото на по къси експозиции и все някакси ще стигна до правилния начин на заснимане ,но нали за това е форума
някой ако е снимал така да даде съвет или да покаже някой кадър
Че е трудничко май на принципа проба грешка да се открива топлата вода [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: dreamer   
Дата:   15-04-08 15:24

Хахахаа :) Браво за темата!
Върна в детството :)

ORWO 15 DIN, блендата на 8... Б... Безкрайност... Натискаш копчето и го завърташ... Подпираш хубаво апарата на някой камък... Махаш капачката... След 2-3 часа го спираш :) И после благина :) Падащи звезди с крива траектория :)

Едит: Зенит 3М



Публикацията е редактирана (15-04-08 15:27)

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: vankostrong   
Дата:   15-04-08 15:31

Dreamer -това че лентата държи по 2-3 часа ясно интересно е при дигиталките дали са възможни толкова дълги експонации и какъв ще е резултата



Публикацията е редактирана (15-04-08 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: CTEHATA   
Дата:   15-04-08 15:40

Само една с около 4 минути съм качвал във форума:
https://photo-forum.net/i/781746

ще поровя в къщи, мисля че имам и по-дълги.
Така или иначе, мисля че можеш и в домашна обстановка да пробваш 20 минутни експонации, за да се ориентираш конкретно за твоя апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: magnifico   
Дата:   15-04-08 15:40

Вземи си вентилаторче за матрицата или ше трябва да й духаш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: vankostrong   
Дата:   15-04-08 15:50

magnifico -това ясно има ли консумация на ел. енергия отделя се и топлина -колкото по дълга е експонацията толкова по загрява сензора и кадъра се пълни с "боза" ..

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: CTEHATA   
Дата:   15-04-08 15:58

Аз затова ги правя при -15 градуса външна температура :))))
Между другото - батерията ще падне АДСКИ бързо, да знаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: dreamer   
Дата:   15-04-08 16:11

Ванко, ток дърпа яко... :)
Може да не устиска батерията.
НД филтър може и да не ти трябва въобще.
Можеш да събереш 2 кадъра на небето и на гората. Практиката е показала че ако едното е добре другото не е добре :)
Или ако имаш градиентен под ръка го обърни с тъмната част към природата а небето да остане в светлата част на филтъра.
Боклуците са ясни :) Можеш да си сложиш капачката на обектива и да го пуснеш за 1 мин. на най-ниското ИСО и да видиш колко хот пиксела ще ти вкара :)

Имам единствени притеснения за буфера. Моя тигър, след 3-4 минути експонация записва кадъра 30-тина секунди и повече, при това в JPG.

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: danbi   
Дата:   15-04-08 16:19

Като правиш теста, прави го в тъмна стаичка (баня/тоалетна също става). И капачките и обективите пропускат достатъчно светлина и може да се объркаш.

Хубава тема :)

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: muha-palamarka   
Дата:   15-04-08 16:23

Аз съм правил такова нещо с д40 на 25 мин експозиция,без НД филтър, излиза без грешка

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: vankostrong   
Дата:   15-04-08 16:26

muha-palamarka давай да видим [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: muha-palamarka   
Дата:   15-04-08 16:38

ми нямам идея как да кача снимка тука [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: muha-palamarka   
Дата:   15-04-08 16:43

https://photo-forum.net/i/841822


това е линка, за съжаление фокуса нещо не беше с мен онази вечер... но експозицията се вижда... дори аз се виждам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: beyonder   
Дата:   15-04-08 16:59

Аз лично бих предложил сравнително отворена диафрагма, за да се виждат все пак звездите. Зависи вече колко са ярки самите те. В общи линии колкото по-отворено, толкова по-добре. Само трябва да внимаваш да не прегори земята. Градиентен неутрален филтър мисля че е добра идея, ако земята е по-осветена.
За толкова дълга експонация, сигурно ще е добре да изключиш вграденото шумоподтискане на апарата при дълги експозиции, понеже и то ще бъде още 20 минути. Обаче се приготви да чистиш зверски топлинен шум и изгорели пиксели.

Няколко примера, снимани при ясно небе, на 3000 метра височина, около -15 градуса (на по-топло предполагам топлинния шум ще е повече :) ):

Nikon D70; 18mm; 60sec; f/3.5; ISO 800

Над снимката има линк към големия размер. Изчистил съм шума и пикселите.

Тези двете са директен жпег от апарата, без обработки. Обикновеното шумоподтискане е на normal, за дълги експозиции уж е пуснато, обаче се самоизключва, понеже батерията ми умираше. Контраста е усилен с една степен над normal.

(резолюция 3000х2000, внимавайте! )

Nikon D70; 25mm; 176sec; f/3.8; ISO 800


Nikon D70; 70mm; 296sec; f/4.5; ISO 800

Последната мисля че трябва да е Орион :)

Колкото по-голямо фокусно разстояние ползваш, толкова по-дълги и дебели ще са линиите от звездите. За да са по-ярки отваряш диафрагмата. Фокус на безкрайност. С малко късмет дори може и апарата да успее да фокусира на някоя по-ярка звезда.

Дано съм бил от полза :)

А, и батерията заредена до горе. Особено ако ще си на студено!

едит: Идея. Може ли след снимките да се заснеме един кадър на тъмно, с капачка и т.н, с горе-долу същата експозиция, и след това с програмка да се симулира ефекта от вграденото шумоподтискане? Не знам Capture NX дали има подобна функционалност...



Публикацията е редактирана (15-04-08 17:06)

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: urbangrey   
Дата:   15-04-08 18:37

s dslr nad 10min [smile] hmm da ne govorime za 30min iha - trqbw ada se vidi [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: dreamer   
Дата:   15-04-08 19:33

Според мен по-добър резултат ще има ако се направят много кадри и после да се съберат в един.
Гадно е да висиш до апарата 20-30 минути.

Канон имат един много хубав спусък с който можеш да си настроиш доста работи, през колко време какво да прави :) Лентовото ми тяло пък има тази опция вградена. Настройваш и си лягаш, но за жалост Пентакс са решили да не слагат тази опция в дигиталните си разработки.

Има условие: идеята е небето да е със звезди и да се вижда в кадъра движението на звездите

За това условие трябват 1-2 часа [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: apollo   
Дата:   15-04-08 19:40

Nikon D40, 200iso, 7 min., NR-off [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: muha-palamarka   
Дата:   15-04-08 20:40

dreamer нищо такова погледни линка който съм дал по-горе. За да се виждат линиите на звездите ти трябват някъде около 15 минути, пробвал съм го. от там нататък колкото по-дълго експонираш, толкова по-дълги линии.

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: muha-palamarka   
Дата:   15-04-08 20:50

https://photo-forum.net/i/841822


https://photo-forum.net/i/657209


ето тук се забелязват разликите, вторият линк е на фокус, но е на 800 iso 15 min. докато първият е на 200- 25 min. За художествена стойност на кадрите не говорим, беше експеримент. Другия път като отида там ще донеса читави кадри... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: dreamer   
Дата:   15-04-08 20:57

dreamer нищо такова
muha-palamarka частният случай не повод за генерални изводи... Нямам желание да те връщам в часовете по физика [smilie18]

Зависи какво, в каква посока и по кое време на годината се снима!

Защото в един момент звездите могат да ти излизат като черти настрани и надолу, а в друг момент да са като дъга извита нагоре или да образуват полукръг...

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: muha-palamarka   
Дата:   15-04-08 21:01

мечтателю, ти на коя геогравска ширина живееш [smilie18] траекторията зависи от локацията , не от сезона. Двата линка по-горе са правени съответно- през март (тази година) и през юли (миналата)... и аз нямам желание да те връщам в тея часове [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: за нощните снимки и дългите експозиции??
Автор: apollo   
Дата:   15-04-08 21:07

Това с осветяването и още как си го мисля за Белоградчишките скали [smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »