Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Сравняване на цветове
Автор: asahi   
Дата:   11-01-08 18:51

Често съзнателно или не толкова си задаваме въпроси от типа:
-Този цвят как го виждам на монитора?
-Дали ще излезе на принтера?
-Защо това изглежда иначе?
-Това устройство по-добро ли е откъм цветопредаване от онова? [smilie9]

Цветовите възможности на устройствата се изразяват чрез техните цветни профили. Получават се чрез замерване, характеризиране на цветното пространство. До тук - добре. [smilie5]

Как да сравним две цветни пространства? Къде се припокриват, къде се разминават? Кое е по-голямо, къде? Майкрософт са направили една безплатна програмка (сигурно има и други), с които лесно и нагледно можете да намерите отговори на такъв тип въпроси.
Файлът се нарича WinColorSetup.exe, различните модули са с имена Color Settings и Color Plot. Последната може да сравнява визуализира в 3Д едновременно две цветни пространства. Програмката се сваля безплатно от сайта на бай Гейтс. Изисква Сървиз Пак 2.

С тази програмка, например, сравних един стар Тринитрон, на който бях направил профил преди 4 години, с ТФТ-то, с което съм вкъщи. Пуснах и профила от лаптопа, колкото да се издразня. За отбелязюване е, че Тринитронът отдавна не е при мен, а аз не съм при ТФТ-то.
Интересни резултати се получават и ако сравним монитор с сРГБ или АдобеРГБ, с някой ЦМИК и т.н.

На ентусиастите - приятни забавления.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сравняване на цветове
Автор: Mick   
Дата:   11-01-08 19:09

ми ако имам само един монитор ? [smilie8] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сравняване на цветове
Автор: asahi   
Дата:   11-01-08 19:14

Сравни профилът му със сРГБ например.

Отговори на това съобщение
 Re: Сравняване на цветове
Автор: Mick   
Дата:   11-01-08 19:18

интересно е да се види , като се прибера ще пробвам.. [smilie24]
[smilie8]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »