Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 11:45



http://www.blogsmithmedia.com/www.engadget.com/media/2008/01/lg-philips-e-paper-a4.jpg



За първи път електронния конгломерат LG Philips показа цветна електронна хартия с висока резолюция.
Електронната хартия е разработена и създадена от физика Ник Шеридън от компанията Ксерокс, в периода 1975-1977г. Въпреки, че още тогава той създава работещ прототип, проекта е замразен поради технологични трудности и близо 20 години никой не проявява интерес към него. В края на 20-ти век обаче, с бързото развитие на микроелектрониката, все повече фирми си спомнят за откритието на Шеридън и дори самия Ксерокс го привиква отново на работа, за да продължи усъвършенстването на гениалната си идея. А каква е всъщност тя?
Щеридън казва : "Мислех си, че в нашата ситуация на размяна на хартията с монитори далеч по-удачно щеше да е да разменим мониторите с хартия.” Скоро ученият е готов с алтернативно решение, което нарича Gyricon. В днешни дни, това изобретение представлява прозрачен силиконов лист, към който са закрепени хиляди малки пластмасови сфери, всяка от които има диаметър по-малък от човешки косъм. Всяка сфера притежава черна половина, която носи много малък електростатичен заряд, и бяла половина, която е електронеутрална. Ако близо до сферата се доближи електрическо поле, то привлича или отблъсква нейната черна половина и по този начин кара сферата да се върти. Ако белите половини застанат към горната страна на силиконовия лист, четеца вижда бели точки, ако черните половини се спрат към четеца, точките са черни. Поставянето на Gyricon между същите елементи, контролиращи появата на пикселите върху екраните на лаптоп компютрите, ще подреди сферите по същия начин както при компютрите и ще се създаде черно-бяло изображение.
С какво е по-различна електронната хартия от обикновения монитор?
Първо - тя не излъчва, нужна е отразена светлина, за да четете - също както при обикновената хартия. Второ - тя е гъвкава. Може да бъде навита на руло или сгъната. Трето - тя е лесно преносима и лека.
Какви ще са последиците от налагането на електронната хартия?
Културните последици от електронната хартия може да са с библейски измерения. Ако всяка нова книга е потенциална библиотека, ще продължи ли да съществува нуждата от библиотеки? Какво ще ни дава една новела, ако всяка друга, която сме чели може да бъде извикана от страниците на тази. Ако текстовете са мигновено достъпни в мрежата по всяко време, дали авторите и издателите ще могат да оцелеят и да се издържат с писане? Въпросите са безкрайни, отбелязва Шеридън. “Но аз мисля, че в крайна сметка това ще намали цените на книгите толкова много, че ще позволи на повече хора да имат свои собствени библиотеки.” Без разходите за печат и разпространение, цените на книгите може да паднат като това няма да се отрази на доходите на авторите и редакторите. И тъй като цялата книга се редуцира до един файл, записан на компютърен хард диск, той може да стои там докато стане потребен на някой читател, без да има нужда да се печата и да се правят ненужни разходи.
В отговор на въпрос, Шеридън говори за библиотеката на Александрия, този древен символ на човешката жажда за знание. Искайки всичките книги насвета, Птоломей III е претърсвал всяка лодка, влизаща в пристанището, за орнаменти и свитъци. Копирал е тези, които е намирал и е връщал копията на собствениците. През последните няколко години листата на Gyrison стоят на бюрото на Шеридън. Те може да се изтрият и напълнят отново с текст повече от милион пъти, твърди учения. Една книга с такива листа може да е достатъчна за цялото четене, което човек извършва през живота си. По този начин, всеки път когато Шеридън взема в ръце един лист от Gyrison, той държи прототип за следващата библиотека на Александрия.
Показателно е, че издание като New York Times, предрича пълно преминаване към електронна хартия максимум до 5-6 години. Показателно е също, че вече има бизнес издания, които изцяло са преминали на електронна хартия.
На една конференция за цифрова фотография попитах издадетеля на най-голямото филнландско фотографско списание "Камера" ,г-н Аско Виволин, дали не се притеснява от навлизането на новите технологии и по-специално на електронната хартия. Той ми каза, че не се притеснява, защото едва ли ще се появи цветна електронна хартия по-рано от 2015г, а до тогава, той ще се е пенсионирал.
Ето обаче, че цветната електронна хартия е факт. С резолюция 1280х800 пиксела, 180 градуса зрителен ъгъл, 16,7 милиона цвята, тънкия гъвкав лист, може би ще преобърне представите ни за книжен пазар. Така, както го е преобърнала замяната на папируса с обикновена хартия и появата на първите печатарски преси.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: asahi   
Дата:   08-01-08 11:47

Ще калибрирам хартии [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 11:49

... и вестниците ще са като във филмите за Хари Потър.
Снимките ще бъдат анимирани ...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 11:57

Асахи, пак вашите хора беее, пак Ксерокс са го измислили[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: e-mil   
Дата:   08-01-08 12:28

И ще се появят слухове, че продължителната употреба на електронна хартия предизвиква рак [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: bebop   
Дата:   08-01-08 12:39

Да ... и продължителния живот води до смърт ...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: CanoniO   
Дата:   08-01-08 12:41

Парите от такава хартия ли ще се правят?
Вече имам идея как да си купя остров...
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 12:44

Ще кажа само едно

Напоследък светът сякъш бърза да натика високите технологии във всяко кътче на нашия живот.
Много често това води до трайни и непоправими последици от всякакъв характер.

Не знам дали осъзнавате колко хора ще бъдат лишени от поминък с въвеждането на тази хартия. Социалният ефект е много по-силен и предизвиква много по-големи последици след себе си, отколкото глезотията, която предлага това изобретение.

И до ден днешен не мога да намеря заместител на удоволствието да отвориш книга седнал на топло до печката или камината или легнал в хамака.
Е..м ти и компютри и лаптопи и ПДА-та и всякакви глупости.
Книгата си е книга.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 12:46

chukov - ще се преквалифицират и вместо обикновена, ще произвеждат електронна хартия, при това цветна! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: Synthy   
Дата:   08-01-08 12:49

чуков [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: zaiko   
Дата:   08-01-08 12:55

Книгата си е книга, чуков. А дървото какво е? Какво предпочиташ - книга, или дърво? Аз предпочитам да се изсичат по-малко гори, ако това е възможно.


Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 13:34

Ами не знам Чуков... За мене е много по-голяма глезотия да се изсичат масиви от гори, за да може ти да си седиш пред камината, да разлистваш книгата и да ти мирише на хартия.
Аз предпочитам да си седя пред камината и да си чета, какво като е електронна хартия - важното е че се чете както нормалната хартия без излъчване. Важното е, че ще си чета спокойно, без да се зверя в компа. Изобщо важното е самото четене, защото то развива фантазията, а не гледането на филми. Важното е да имам достъп до литература за четене, Важното е децата ми също да четат.
Иначе то на някого сигурно му липсва и папируса или каменната плоча и длетото:)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 13:53

Чуков, освен това не се притеснявай за хората, които ще бъдат "лишени от поминък". По тая логика трябва да се притесняваш и за хората, съкратени от фабриките за производство на филми.
Освен това не знам дали сте наясно колко народ буквално се трови във фабриките за целулоза и в печатниците.
А като се сетя, че ще бъде прецакана гадната разпространителска мафия и направо чакам с нетърпение електронната хартия[smilie18]
Всъщност вече пробвах миналата година бизнес вестник на електронна хартия. Седях си на един фотьойл - дадоха ми тънка папка, в която имаше един лист, закрепен за "корицата" . С два бутона се сменяха страниците напред назад. Чете се също както обикновената хартия, усещането е същото, само дето не разлистваш страници, а се сменя текста. Разбира се беше ч/б. Вестникът работеше с батерии, в паметта имаше заредени последния брой и още 2-3 предишни броя. Цялото нещо беше тежко колкото едно списание със 100стр.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: pmartinov   
Дата:   08-01-08 13:57

Идват тежки дни за печатарската мафия [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 13:58

... и ще изхвърля плазмата.
Вместо нея ще си лепна електронен фототапет и ще си направя слайдшоу ...
Ще гледам и филми разбира се ...
Само да доусъвършенстват и плоските тонколони, че и тях да лепна на стените ...
Ех, мечти мечтиии ...

/до тогава сигурно ще съм на 85 [smilie8] /

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 13:58

Ей такова беше, но като папка се отваряше:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/oenq0985.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/egtw8396.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2008-01/lpsf0598.JPG


http://blogs.magnus.nl/mblog/wp-content/uploads/2006/05/Epaper_visual300dpi.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pxau8387.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ovqp3273.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2008-01/reoy0749.JPG


http://newmediatrends.fdim.dk/wp-content/uploads/epaper%20plastic%20logic.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 13:59

Бони
рядко се случва, но се изказа неподготвен

Понеже съм наясно горе долу как нормално бива да се стопанисва една гора, ще ти кажа, че изсичането на горите в България се случва не заради отоплението на дърва [smilie3]

Навремето цяла България се е топлела на дърва (питай баба си) и горите бяха по-гъсти от Шерудския лес.

Основни мародери в горите са търговците на дървен материал за преработка в мебели, греди, летви, паркет и прочее и безумното строителство, от което България се зарази в последните години.

Колкото до електронната книга - мерси.
Присягам се в библиотеката изваждам книгата и я давам на дядо ти Иван да си я припомни човека. Той пък ме кани на кафе в джезве.
Където има електроника винаги има проблеми. Винаги.

Утре ще се окаже, че си завъдил библиотечен вирус [smilie5] и опаааа няма ти книгите, а вместо тях пълно с книги на Буш, Кондолиза Раиз, Бжежински и всякаква промиваща литература.

Да не дойдеш после да искаш да ти услужа със списанията Диджитал фото видео [smilie5]
Няма да ти ги дам, щото моите санапечатани на хартия

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 14:00

А като свърши тоалетната хартия?
Тогава, питам се, като няма вестник, какво ще правиме?
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 14:03

С електронната книга бе стояне, че лесно се мие после
е, малко замазва ама ... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 14:04

Абе Чуков[smilie18] Какво отопление бе:)
Ами не знам Чуков... За мене е много по-голяма глезотия да се изсичат масиви от гори, за да може ти да си седиш пред камината, да разлистваш книгата и да ти мирише на хартия.


Тука камината я споменавам между другото, не говоря, че се изсичат гори заради това да се топлиш пред камината.[smilie10] Изсичат се, за да може да си четеш книга на хартия.

То така беше и през 90-та като се заговори за цифрови апарати. Същите аргументи се вадеха. Ти Чуков, снимаш ли на филм :) Щото аз все още снимам по малко, ама за тебе не знам.
A Digital Photo-Video, можеше да е много по-богато и интересно ако не трябваше да се съобразяваме с десетките хиляди левове за печатници и с разпространителската мафия.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 14:04

chukov - ами тези сферични пиксели, като попъплят по ...
Не смея аз с електронния вестник, не смея ...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 14:06

Не смееш, ама с цифрака смееш а? [smilie18] Снимайте на филм бе, що сте си накупили цифрови апарати???

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 14:22

Ех Бони Бони
давам си една приблизително реална сметка колко човека в едно Търново например биха останали без поминък.

И някакси не ме топли колко скъпо излиза списанието.
Апропо. В едно издание колкото повече неща има, които човек си заслужава да прочете, толковва повече пари би платил за него и респективно издателите му не биха се притеснявали за парите за печатници и разпространители. [smilie3]

Гледам, че Плейбоя го купуват, въпреки че е скъп. Ама няма как -> гъста мрежа онанисти и воайори е надвиснала над България [smilie5]

А ако няко си мисли, че няма да се прибират пари от разпространение и на електронните материали за електронната хартия [smilie5]



Публикацията е редактирана (08-01-08 14:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 14:26

Ааааа
щях да забравя
Никога не съм снимал на филм

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 14:28

Филма няма да загине скоро.
Никога не е късно чевек да поснима на филм, поне за да види разликата и да се покефи ...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 14:32

Ех, Чуков... Още от създаването на първите автоматизирани производства, основните критики са били "Ама знаете ли колко хора ще останат без работа" Сигурно си гледал "Модерни времена" на Чаплин:)
Но както историята е показала, хората винаги са се приспособявали и преквалифицирали.
То ако по тая логика я караме, трябваше да няма никакво техническо развитие от средновековието насам.
Защо ползваш телевизия? Знаеш ли на колко печатни издания е изяла тя хляба:)
Защо караш кола? Знаеш ли колко майстори на файтони са останали без работа навремето.
Защо снимаш с цифров апарат? Знаеш ли що народ е уволнен след закриването на стотици фабрики за филми.
Защо ползваш елетричество изобщо? Знаеш ли колко по-бездушна е светлината на електрическата лампа от топлия бласък на факлата[smilie18]
И изобщо - ако човек защитава избиването на животните, трябва да е задължително вегетарианец, иначе е лицемер.
Ако човек отрича някаква стъпка от техническия прогрес, трябва да се откаже от всички хиляди подобни стъпки до сега и да заминава в пещерата, иначе е лицемер, без да го съзнава напълно.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 14:42

Ами мога Бони да ти кажа например колко хора си хартисаха без работа след въвеждането на цифровата централа в Дряново

Не съм забелязал нито да ми е станала по-евтина телефонията нито да ми се е подобрила услугата.

Знам само, че 15 семейства останаха без хляб (за 5000 души град не е малко)
Баща ти сигурно е пенсионер, ама я го накарай на 50 години да се преквалифицира

Стъпките, с които навлиза техническия прогрес ще покажат резултатите си след 2-3 десетилетия. Темповете в момента се бесни

Социално-икономическите последици в началото на 20-ти век, които даваш за пример, са били преодолими заради по-бавните темпове, с които се случва всичко.

Сега всичко става с бясна скорост и едва ли обществото ще смогне да се приспособи толкова към новите условия. Едва ли



Публикацията е редактирана (08-01-08 14:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 14:48

Чуков, зависи от гледната точка. В началото на 20-ти век, има хора кото говорят същото - че темповете са бесни. Пишат се научни фантастики, как човека е покорил космоса през 2000-та година, но нищо такова не се е случило.Даже на луната нещо се назландисват да кацат[smilie18] Или утопии са свръх общество пак през 2000-та година, от типа на "Атомния човек" на Дилов, но отново нищо такова не виждаме да се е случило.
Всъщност според мен темповете въобще не са бесни. Напротив, доста по-бавни са, отколкото се очакваше.
Всъщност ти какво предлагаш, да се изсичат стотици хиляди хектари гори, за да се правят книги и да се трови атмосферата с производството на целулоза, за да не остане някой без работа ли:)
Бъдеи спокоен, както ти казах, хората се адаптират. И ако си искрен и си против този тип прогрес, откажи се от всичко изброено по-горе от мен, защото то е резултат на същия прогрес.



Публикацията е редактирана (08-01-08 14:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 14:59

Бони
самият процес не е толкова плосък и праволинеен както го описваш.
Едва ли въвеждането на този тип хартия ще доведе до намаляване на изсичането на горите

Да си забелязал експлоатацията на природните ресурси да намалява успоредно с развитиео на техническия прогрес? Напротив. Точно обратното.

С всяка стъпка напред в технологиите паралелно се работи по изграждането на консуматорско общество за да има пазар за хилядите безсмислени продукти и услуги.
Това консуматорско общество лежи в основата на безогледната експлоатация на ресурси под всякаква форма (петрол, гори, въглища)

тъй че твърде филантропски звучи уравнението: повече електронна хартия <-> по-малко изсечена дървесина [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 15:03

Знаеш ли пък колко народ ще си загуби работата в нефтените рафинерии и добива на нефт, ако се направи революционен двигател с голямо КПД, който използва природни източници на енергия.[smilie3]

Чуков, според последните проучвания, от 10 години насам, производството на хартия и изсичането нагорите е намаляло драстично. "Виновник" за това е интернета.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: Synthy   
Дата:   08-01-08 15:08

според последните проучвания книги се купуват в пъти повече, точно благодарение на интернет. затворен кръг

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: volokin   
Дата:   08-01-08 15:09

Бони е прав, но и чуков е прав според мен.

Първо в Китай има един "забранен" град, но не онзи който е атракция в Пекин, а съвсем реален град, който е най-голямото бунище за електроника в света !!! [smilie23] Реката там е черна и е забранена за ползуване, а въздухът е отровен, имам една статия от един журналист успял да се докопа нелегално, съответно заловен от тамошните власти и конфискувано всичко що е снимал.

Китай произвежда 25 % от електрониката в света, включително и на повечето форумци дигиталните камерки. ТАзи година имах щастието да бъда там, не съм виждал по-мръсен въздух никъде по света, в неизвестния за повечето хора град Ченг-Ду щяхме да се задушим, градът е 10 милионен. Пекин не е по-различен, спомних си за уроците по география в които ни разказваха за големите смогове в Лондон [smilie18] За Лондон не знам, но за пръв път през живота си видях смог в Китай.

Относно горите, може би е така, има една интересна книга на Римския Клуб "Фактор 4" в която се разказва как технологиите в западните страни са намалили разхода на електричество, употребата на суровини и т.н. Книгата може да и се вярва, все пак е нещо като доклад на римския клуб, НО все пак?

По принцип в душата си съм зелен (политическа ориентация). "За" съм за атомната енергия, "за" съм за алтернативните горива и източници на енергия, за съм за всяко ново нещо, което би намалило отровата която бълва човекът и после поглъща чрез производството на всяко едно изделие. Тази си настройка се опитвам да прилагам и качествата си на потребител. Гледам да купувам продукти, които да ползувам достатъчно дълго време (Лайка примерно).

Производството на хартия е със сигурност доста отровен бизнес, но да попитам някой знае ли колко от това производство отива за книги? Предполагам НЕ, а колко от народа чете все още книги? Имам достатъчно познати, които имат единствено списания с мода по домовете си, книги ---- нъц. Та нека не преувеличаваме.

От друга страна тази технология би било добре да замени списанията и рекламната индустрия. Добре дощла ще е. Пощата ми се пълни ежедневно с поне 50 страници хартия, която АВТОМАТИЧНО изхвърлям в боклука, даже не я поглеждам. Някой от тези 50 страници са напълно гланцирани, без никакъв оглед на екологично производство или отпадъчна хартия.

Имаше един който искаше да замени книгата, гледам не е успял, да видим какво ще стане с тази електронна хартия, чието производство се съмнявам да е кой знае колко екологично [smilie3]

С две думи, нищо лошо и нищо добро, ще видим, като поживеем...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: danny_falin   
Дата:   08-01-08 15:14

според мен няма нищо лошо, технологичния прогрес е нещо страхотно.
жалко, че няма да я видим масово тази хартия скоро, или поне така си мисля. Технологията може да е стабилна, но цените ще са високи още много години, както всяко ново нещо, в момента солид стейт дисковете например, нещо страхотно но цена от 500$ за 32GB не е за всеки.

поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 15:21

Волокин, аз мисля, че интернета удря на първо място списания и вестници, а не книги.Това е отговор и към Синти. Първия удар е дошъл разбира се от телевизията. Най-голямото разхищение идва всъщност от ежедневното бълване на вестници и списания, които се изхврълят обикновено на другия ден.
Електронната хартия според мен ще закопае предимно списания и вестници и постепенно ще намали производството и на обикновени книги.



Публикацията е редактирана (08-01-08 15:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: likeduh   
Дата:   08-01-08 15:23

подкрепям чуков ..и мен ми се чете книжка до каминка...чакам момента в който ще ги бият венозно.....тряяяс и вече знаеш какво пише в нея...незнам само дали няма да е флаш някаква и де ще ни я завират....[smile]
на шипка редовно камиони с ...дърва ..едните карат в южна България от северна , а другите обратно....сеч безконтролна

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: Synthy   
Дата:   08-01-08 15:24

е, вече се съгласих с теб, ЗА тая хартия да замени традиционните вестници, да речем и някои списания, макар че за тях все по-често се използват заместители на целулозата, които дори не горят.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: doca   
Дата:   08-01-08 16:34

Някой да знае ориентировъчна цена на КВ.СМ. че да си направя сметката колко пари ще ми трябват за да си купя за проба.[smilie10] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: e-design   
Дата:   08-01-08 16:51

"не се тревожете за бъдещето - то идва достатъно бързо! " ;) welcome !

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: mrge.org   
Дата:   08-01-08 17:06

Тематичен спам
Девиз по темата:

Изяж бобър - спаси дърво!

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: nodoubt   
Дата:   08-01-08 17:26

изяж човек - спаси бобър [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: dexter_d   
Дата:   08-01-08 17:55

"Какво ще ни дава една новела, ако всяка друга, която сме чели може да бъде извикана от страниците на тази" Ko беше туй новела? Да не би novel = роман? Незнам старите технологии колко дърво горят, ама новите технологии идват у нас с дърварски превод.

Иначе по темата електронни или хартиени книги край камината, нане Вуте го е казал много мъдро: "Умен човек книги не чете! Само вестници и то отвреме навреме."

[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: CTEHATA   
Дата:   08-01-08 22:07

Явно историята още веднъж ще покаже чуството си за хумор. Днесното консуматорско общество най-вероятно ще изкове технологиите, които ще ползват (ползваме?) поколенията, които са обречени да живеят без днешното изобилие на ресурси.
И докато света говори за ръст на печатните издания и за намаляване на наличните гори, всеки който може да реши система уравнения може да сметне кога най-късно всичко това ще свърши.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: sail_away   
Дата:   08-01-08 22:23

Книгите са едно на ръка. Ако знаете на учениците как ще им олекне, вместо 5 учебника от по 250 страници за носят 1 диджитал лист хартия. Това си е прогрес[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 22:27

Ръкописното писане отива в историята.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: sail_away   
Дата:   08-01-08 22:29

Е, то вече е почти мит

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 22:32

Е аз почти съм забравил да пиша с химикал[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: sail_away   
Дата:   08-01-08 22:34

Аз понеже съм ученик и още ми се налага. Вкъщи само като играя белот го ползвам :) Дори домашните на компютъра си пишем. Даже някой от тях ги постваме в интернет и от там се проверяват :) Куул[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: bobihot   
Дата:   08-01-08 23:03

В банката като ме накараха да се подпиша....[smilie11] [smilie25] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: Canon   
Дата:   09-01-08 10:34

Проблема на горите не в книгите, а в принтерите като масова информационна технология.
Но всъщност, в по-глобален аспект, проблема на гората е от лавината на информационната революция.
Безмислени количества с никому ненужна информация се печатат в няколко копия за еднократно поглеждане/архивиране.
За да се издаде книга, има екипи от хора, оценяващи редица фактори, което има възпиращ ефект относно нецелесъобразност на разходите, респективно материала.
Дори и печатните медии имат ефективен самоконтрол.
Пък и е безсмислено да се сравнява дигиталния лист (1мп) с отпечатания на хартия (10Мп), да не говорим за дизайнерски екстри като структурност на хартията, преге, щанцоване (умрем да видим щанцован отвор в дигитална хартия [smilie5]) и прочие

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   09-01-08 10:52


Генчо, резолюцията за фотографско изображение е все още ниска, това е факт. Обаче това : Пък и е безсмислено да се сравнява дигиталния лист (1мп) с отпечатания на хартия (10Мп), го разправяха много хора през 1997-ма година, когато се говореше за сравнение на цифрова фотография и филм. Няколко години по-късно, както сам виждаш нещата се попромениха. Мислиш ли, че няма да се променят за няколко години и в този случай:)
Иначе да, хартия се разхищава предимно за офис цели, дипляни, брошури и вестници.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: dexter_d   
Дата:   09-01-08 10:56

sail_away: "Ако знаете на учениците как ще им олекне, вместо 5 учебника от по 250 страници за носят 1 диджитал лист хартия. Това си е прогрес."

Аз отдавна съм го забелязал това, че мъкнат огромни и тежки чанти и винаги съм си казвал, че е излишно = По-добре два листа носи, ама ги прочети и научи нещо полезно, отколкото цела чанта за баласт и нищо свестно да не ти улезе у глъвъта!
[ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: Canon   
Дата:   09-01-08 12:20

Бони
При електронния лист се търси първична информационност на границата на стандартното човешко възприятие. Аз съм на екран с 0.2мм точка. За първична е перфектен. Вторичната (под 0.1мм) е безмислена, след като мога да си увелича образа примерно линейно 10Х и надхвърля печатаемите възможности на хартията. Е, в информационно отношение това е 100х визуален масив (на квадрат) - но това е във възможностите и сега на системите. Но е факт, че посоката на развитие не е линейно-пропорционална - не знам дали има дисплеи поне 30-40инча с толкова ситна точка - примерно резолюция над 4000 пиксела. Плакатния/Билбодовия печатаем еквивалент и той е съобразен със законите на възприемането, но обикновено го надхвърля.
В интерес на истината, художествена литература никога не чета на компа, но за техническа и новинарска съм само на екран поне от 10-на години.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   09-01-08 12:45

Генчо, виждал ли си електронна хартия? Защото аз съм.
Ако не си виждал, изчакай да видиш и пак ще говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: asahi   
Дата:   09-01-08 15:51

Ксерокс пък си смени логото. Сега прилича на айПод.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: tonal   
Дата:   04-12-10 23:47

крайно време е електронната хартия да се произвежда масово. Компютърните падове отварят широко вратата в тази насока и мисля , че до 2-3 години ще има реални продукти.
Сечта на дървета заради хартия си е варварство особенно при "Офисизирането" на всичко, вече всяка къща си има принтер и печата като невидяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: pefoto01   
Дата:   05-12-10 02:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: alexoff   
Дата:   05-12-10 09:31

Китайците следващата година го пускат в продажби

ЦЪК


Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: next_time   
Дата:   05-12-10 09:39

Сечта на дървета не се влияе от това за какво се секат а от възможностите на технологиите за рязане.Мислите ли че индустрията наречена дърводобив ще си отдъхне с облекчение като и кажат че полвината от добивите и не са нужни.Просто ще се пренасочат количествата в други области.

И защо ли е нужно да се изравят гробовете на теми мъртъвци.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-12-10 10:27

Айде ги въвеждат по бързо тия силиконови хартии-- щото при едно наводнение на мазето ми отидоха акта за раждане, дипломата за средно образование, военната ми книжка и трудовата ми книжка. Хартия имаше, печат нямаше[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: georgivelev   
Дата:   05-12-10 10:33

Масивите от дърво, от което се прави хартия, се изсичат, но после се засаждат отново. Виж, масивите, които се превръщат в полета, градове, хотели и пр, не се засаждат отново.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: val2007   
Дата:   05-12-10 17:55

If You've Loads of Time: Make the Paper


http://0.tqn.com/d/painting/1/0/c/V/1/PaperMaking11.jpg



http://0.tqn.com/d/painting/1/0/c/V/1/PaperMaking11.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=RJp8-SHqIZs


http://www.exploratorium.edu/exploring/paper/handmade.html



Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: neuromancer   
Дата:   05-12-10 18:11

написа:

> Масивите от дърво, от което се прави хартия, се изсичат, но
> после се засаждат отново.

За Западна Европа това вероятно е вярно, но за третия свят много силно се съмнявам.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: uri64   
Дата:   05-12-10 20:04

chukov [smilie24]
и снимането на филм [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: ivodam   
Дата:   05-12-10 22:58

Цветна или не, така наречената електронна хартия не е много удобна за четене - екраните на тия устройства всъщност са си доста тъмни и изискват много добра осветеност, особено за четене на закрито, вкъщи. Падовете или таблетите, ако предпочитате, които вече масово навлизат, всички са стандартно снабдени със софт за четене на електронни книги и ми се струва, че са къде-къде по-добро решение.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: canonio   
Дата:   05-12-10 23:29

ама не се огъват, което ги прави да изглеждат присадени....

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: asahi   
Дата:   05-12-10 23:32

Иво, на хартия се чете по-удобно. Ако ти е тъмно си светни лампата.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   05-12-10 23:50

Брей изкопахте пак тема от преди 2 години:)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: pif   
Дата:   06-12-10 02:40

Какви тетрадки и учебници за учениците бе. Те нямат. Те на училище не ходят вие тетрадки им пробутвате. Туй е някаква отживелица.

Най гадното не електронните книги ще са рекламите. Както си четеш и на средата на листа ще изкочи: купи си веро. тази реклама ще самоизчезне след 30 секунди
и ти 30 секунди чакаш да си ... купиш веро.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: BirdOfPray   
Дата:   06-12-10 02:51

Е... БОНИ... и какво се случи за тея две години с Цветната електронна хартия ? Где е ?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stivco   
Дата:   06-12-10 02:55

[smilie25] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: ivodam   
Дата:   06-12-10 12:51

asahi: Е кое е по-удобното, като все гледаш екранче, така или иначе? Осветяването отдолу, поне за мен, е много по-добро, по-добре виждам буквите, мога да си регулирам цвета на фона. А иначе трябва да слагам настолна или нощна лампа, да я нагласявам, айде нема да сметам че харчи и ток допълнително, и т.н.
С падовете е и много по-удобно да се работи с речници - срещаш непозната дума, само я докосваш, и ти излиза речник... търсачката също по-удобно работи, и т.н.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: toddybear   
Дата:   06-12-10 13:21

ivodam, пасивната технология на е-инк е далеч по добра за очите от активната технология с подцветка. Аз съм изчел доста страници на моя ридър и разликата е несравнима. Да не говорим и че ако искаш да четеш на слънце таблетите и подобни си ужасни. Все едно да кажеш че ти е по удобно да четеш на монитор от колкото на хартия.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: ivodam   
Дата:   06-12-10 13:44

toddybear: Е на плажа сигурно ще е по-добре с пасивната технология, спор нема, ама колко дни от годината прекарваш на плажа...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: toddybear   
Дата:   06-12-10 13:50

Ами недостатъчно със сигурност. Но пък съм чел на слънце по рейсове, спирки и други.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: Prakticar   
Дата:   06-12-10 21:45

Имам вкъщи книги, дето дядо ми е купувал като млад и баща ми ги е чел като дете. Още стават за четене, нищо им няма, Вярно, за да се направаят книги е било отсечено дърво... някога. Лощо било това, неекологично.
Днес Бони ми предлага да си купя нек'ва джаджа, за нея не били сечени дървета, как е правена не се казва, ама била много "екологична". Само след година ще излезе още по-модерна джаджа, още по-екологична, Бони ще си я купи и нея. след още неколко месеца ще излезе още по-супер-хипер-мега-турбо джаджа. Бони ще купи и нея, първата ще е вече на боклука, ама кой помни за нея? После ще излезе опе по-супер-най и т.н джаджа, нататък вече го знаете.
Е те това било екологичното.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: asahi   
Дата:   06-12-10 22:02

Добър вечер, г-н Практикар! Как я карате?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   06-12-10 22:05

Споко, не съм по купуване на джаджи, не се притеснявай.
Относно електронната хартия, в първия пост е написано как е правена, може да прочетеш. Просто ползваш един лист, за да прочетеш много книги, вместо много листа, за да прочетеш една книга.
Иначе и папируси има запазени и дори плочи с текстове и още стават за четене. Друго си е да ти замирише на папирус, ръчно написан от човешка ръка. Какви са тея глупости - печатарски преси и други джаджи.

Така или иначе ние възприемаме визуално и безконтактно смисъла на текста при четене, снимките също, така че на практика няма никакво значение, как и върху какво са напечатани, стига да не дразнят зрението.
Миризмата, докосването, шумуленето и т.н. на хартията нямат практически никакво отношение към съдържанието, имат отношение към подсъзнателната ни носталгия по отминалите години, когато сме били по-млади.
Новите поколения не са толкова обременени в това отношение.

Честито - първия четец с цветна ел. хартия


http://technoded.com/wp-content/uploads/2010/11/c71c4e1f08ob23mmn76-450x450.jpg





Публикацията е редактирана (06-12-10 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: max-1   
Дата:   07-12-10 16:12

http://b2bmagazine.bg/issue/17/



Ето едно списание ...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: Prakticar   
Дата:   07-12-10 19:17

Добър вечер, многоуважаемий г-н Асахи. Благодарим на Бога, пребиваваме в крепко здравие, което поддържаме с редовен прием на червено винце и чесън.
Бони, не е въпросът за папируси, книги и джаджи. Това, което съсипва природата и разхищава ресурсите на земята не е хартията и сеченето на гори сами по себе си, а човешката лакомия, алчност в много случаи преминала всякакви разумни граници. За съжаление новите джаджи, при всичките им предимства, не озаптяват човешката алчност, просто я пренасят на по-високо ниво.
За туй ми беше думата.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: ivansky   
Дата:   07-12-10 19:24

Prakticar [smilie24]
нa същото мнение съм.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boll   
Дата:   08-12-10 13:14

Книгата е символ, като погледнеш прочетената книга в библиотеката си спомняш цял един свят.

Пластмасови играчки да си правят, продават и купуват в далечния изток. Продуктизацията прозира отвсякъде и не ти оставя място за въображение.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: next_time   
Дата:   09-12-10 08:57

... "и само писаното върху камък ще остане" ...

Не че има нещо общо с темата.

Всяко нещо което ни заобикаля оставя някаква следа върху нас.Каква е тя и до какво ще доведе е друг въпрос.Обяснявах на малкия ми син че аз като съм бил дете сме играели на жмичка и на стражари и апаши, а тои ми отговаря, "ами то е същото като в кънтърстраик".Колко е същотото да се гониш в гората с приятели и да го правиш пред компа във виртуален свят ... нямам представа и ако има разлика до какво ще доведе.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: didesignbg   
Дата:   09-12-10 09:33

Всъщност тук настъпва малко объркване. Това което Бони показва, като първия четец на електронни книги с цветен дисплей, е малко по-различно от цветната електронна хартия.
Цветната електронна хартия е тънка и може да се гъне, всеки от големите Сони, Филипс, ЛГ, показа своя разработка на такава хартия, но още никой не е съумял да я комерсиализира.
От друга страна са четците на електронни книги който ползват множество различни екрани, като най-атрактивни са тези без подсветка. Комерсиалния лидер на пазара е Е инк, това е фирмата правеща дисплейте за почти всички четци. Та същата тази фирма обещава цветен дисплей, който да влезе в бъдещото устройство на Hanvon за ~450$ в Китай.
Срещу тях стой разработката на Qualcomm (тези с процесорите за телефони) Mirasol, отново цветен дисплей без подсветка, но с много бързо опресняване, подходящо и за видео. Очакванията бяха, че Mirasol ще влезе в цветния четец на Nook, но той излезе с дисплей с подсветка - пълна излагация.

Та засега цветната електронна хартия си остава в сферата на прототипите, за наша радост сме много близо до еИнк подобна технология с цвят, което е [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: nik1   
Дата:   09-12-10 09:39

А дали ще е мека като ЕМЕКА?
[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: nsirakov   
Дата:   09-12-10 10:07

предпочитам с подсветка ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: BirdOfPray   
Дата:   08-03-13 02:12

Хартия от камък (repap)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: baraba   
Дата:   08-03-13 02:52

Автор: sail_away
Дата: 08-01-08 22:23

Книгите са едно на ръка. Ако знаете на учениците как ще им олекне, вместо 5 учебника от по 250 страници за носят 1 диджитал лист хартия. Това си е прогрес[smilie24]


ааааа... аз съм против.. а как тогава ще рисувам мустаци на портретите по учебниците? нееее там не пипайте... а и как ще се бият с чантите като ще има само една електроннна тетрадка вътре а? камъни ли да слагаме? нееее.. не пипайте учебниците..


а по темата за изсичането.. аз мисля че тия дето секат , колкото изсекат на другя месец толкова да засадят.. това да е закон ! а ако него направят да им се конфискува всичко което се води на тяхно име и с парите да се финансира друга фирма която ще засади всичко изсякано..
според мен не е страшно че се сече.. страшно е че не се залесява...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: baraba   
Дата:   08-03-13 03:10

Автор: MauMyHa
Дата: 05-12-10 10:27

Айде ги въвеждат по бързо тия силиконови хартии-- щото при едно наводнение на мазето ми отидоха акта за раждане, дипломата за средно образование, военната ми книжка и трудовата ми книжка. Хартия имаше, печат нямаше[smilie18] [smilie18] [smilie18]


... аа верно бе тия силиконовите дали ще ги ядат мишките?[smilie11]



Автор: boni
Ръкописното писане отива в историята.

... аха иска ти се бони... ама като идеш у полицията там все още се пише с химикал.. а и нашата полиция скоро няма да въведе писане на компютър.. и тъкмо напишеш няколко листа и те ги скъсат и пак на ново..[smilie18]



Публикацията е редактирана (08-03-13 03:16)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »