Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 11:45



http://www.blogsmithmedia.com/www.engadget.com/media/2008/01/lg-philips-e-paper-a4.jpg



За първи път електронния конгломерат LG Philips показа цветна електронна хартия с висока резолюция.
Електронната хартия е разработена и създадена от физика Ник Шеридън от компанията Ксерокс, в периода 1975-1977г. Въпреки, че още тогава той създава работещ прототип, проекта е замразен поради технологични трудности и близо 20 години никой не проявява интерес към него. В края на 20-ти век обаче, с бързото развитие на микроелектрониката, все повече фирми си спомнят за откритието на Шеридън и дори самия Ксерокс го привиква отново на работа, за да продължи усъвършенстването на гениалната си идея. А каква е всъщност тя?
Щеридън казва : "Мислех си, че в нашата ситуация на размяна на хартията с монитори далеч по-удачно щеше да е да разменим мониторите с хартия.” Скоро ученият е готов с алтернативно решение, което нарича Gyricon. В днешни дни, това изобретение представлява прозрачен силиконов лист, към който са закрепени хиляди малки пластмасови сфери, всяка от които има диаметър по-малък от човешки косъм. Всяка сфера притежава черна половина, която носи много малък електростатичен заряд, и бяла половина, която е електронеутрална. Ако близо до сферата се доближи електрическо поле, то привлича или отблъсква нейната черна половина и по този начин кара сферата да се върти. Ако белите половини застанат към горната страна на силиконовия лист, четеца вижда бели точки, ако черните половини се спрат към четеца, точките са черни. Поставянето на Gyricon между същите елементи, контролиращи появата на пикселите върху екраните на лаптоп компютрите, ще подреди сферите по същия начин както при компютрите и ще се създаде черно-бяло изображение.
С какво е по-различна електронната хартия от обикновения монитор?
Първо - тя не излъчва, нужна е отразена светлина, за да четете - също както при обикновената хартия. Второ - тя е гъвкава. Може да бъде навита на руло или сгъната. Трето - тя е лесно преносима и лека.
Какви ще са последиците от налагането на електронната хартия?
Културните последици от електронната хартия може да са с библейски измерения. Ако всяка нова книга е потенциална библиотека, ще продължи ли да съществува нуждата от библиотеки? Какво ще ни дава една новела, ако всяка друга, която сме чели може да бъде извикана от страниците на тази. Ако текстовете са мигновено достъпни в мрежата по всяко време, дали авторите и издателите ще могат да оцелеят и да се издържат с писане? Въпросите са безкрайни, отбелязва Шеридън. “Но аз мисля, че в крайна сметка това ще намали цените на книгите толкова много, че ще позволи на повече хора да имат свои собствени библиотеки.” Без разходите за печат и разпространение, цените на книгите може да паднат като това няма да се отрази на доходите на авторите и редакторите. И тъй като цялата книга се редуцира до един файл, записан на компютърен хард диск, той може да стои там докато стане потребен на някой читател, без да има нужда да се печата и да се правят ненужни разходи.
В отговор на въпрос, Шеридън говори за библиотеката на Александрия, този древен символ на човешката жажда за знание. Искайки всичките книги насвета, Птоломей III е претърсвал всяка лодка, влизаща в пристанището, за орнаменти и свитъци. Копирал е тези, които е намирал и е връщал копията на собствениците. През последните няколко години листата на Gyrison стоят на бюрото на Шеридън. Те може да се изтрият и напълнят отново с текст повече от милион пъти, твърди учения. Една книга с такива листа може да е достатъчна за цялото четене, което човек извършва през живота си. По този начин, всеки път когато Шеридън взема в ръце един лист от Gyrison, той държи прототип за следващата библиотека на Александрия.
Показателно е, че издание като New York Times, предрича пълно преминаване към електронна хартия максимум до 5-6 години. Показателно е също, че вече има бизнес издания, които изцяло са преминали на електронна хартия.
На една конференция за цифрова фотография попитах издадетеля на най-голямото филнландско фотографско списание "Камера" ,г-н Аско Виволин, дали не се притеснява от навлизането на новите технологии и по-специално на електронната хартия. Той ми каза, че не се притеснява, защото едва ли ще се появи цветна електронна хартия по-рано от 2015г, а до тогава, той ще се е пенсионирал.
Ето обаче, че цветната електронна хартия е факт. С резолюция 1280х800 пиксела, 180 градуса зрителен ъгъл, 16,7 милиона цвята, тънкия гъвкав лист, може би ще преобърне представите ни за книжен пазар. Така, както го е преобърнала замяната на папируса с обикновена хартия и появата на първите печатарски преси.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: asahi   
Дата:   08-01-08 11:47

Ще калибрирам хартии [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 11:49

... и вестниците ще са като във филмите за Хари Потър.
Снимките ще бъдат анимирани ...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 11:57

Асахи, пак вашите хора беее, пак Ксерокс са го измислили[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: e-mil   
Дата:   08-01-08 12:28

И ще се появят слухове, че продължителната употреба на електронна хартия предизвиква рак [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: bebop   
Дата:   08-01-08 12:39

Да ... и продължителния живот води до смърт ...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: CanoniO   
Дата:   08-01-08 12:41

Парите от такава хартия ли ще се правят?
Вече имам идея как да си купя остров...
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 12:44

Ще кажа само едно

Напоследък светът сякъш бърза да натика високите технологии във всяко кътче на нашия живот.
Много често това води до трайни и непоправими последици от всякакъв характер.

Не знам дали осъзнавате колко хора ще бъдат лишени от поминък с въвеждането на тази хартия. Социалният ефект е много по-силен и предизвиква много по-големи последици след себе си, отколкото глезотията, която предлага това изобретение.

И до ден днешен не мога да намеря заместител на удоволствието да отвориш книга седнал на топло до печката или камината или легнал в хамака.
Е..м ти и компютри и лаптопи и ПДА-та и всякакви глупости.
Книгата си е книга.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 12:46

chukov - ще се преквалифицират и вместо обикновена, ще произвеждат електронна хартия, при това цветна! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: Synthy   
Дата:   08-01-08 12:49

чуков [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: zaiko   
Дата:   08-01-08 12:55

Книгата си е книга, чуков. А дървото какво е? Какво предпочиташ - книга, или дърво? Аз предпочитам да се изсичат по-малко гори, ако това е възможно.


Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 13:34

Ами не знам Чуков... За мене е много по-голяма глезотия да се изсичат масиви от гори, за да може ти да си седиш пред камината, да разлистваш книгата и да ти мирише на хартия.
Аз предпочитам да си седя пред камината и да си чета, какво като е електронна хартия - важното е че се чете както нормалната хартия без излъчване. Важното е, че ще си чета спокойно, без да се зверя в компа. Изобщо важното е самото четене, защото то развива фантазията, а не гледането на филми. Важното е да имам достъп до литература за четене, Важното е децата ми също да четат.
Иначе то на някого сигурно му липсва и папируса или каменната плоча и длетото:)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 13:53

Чуков, освен това не се притеснявай за хората, които ще бъдат "лишени от поминък". По тая логика трябва да се притесняваш и за хората, съкратени от фабриките за производство на филми.
Освен това не знам дали сте наясно колко народ буквално се трови във фабриките за целулоза и в печатниците.
А като се сетя, че ще бъде прецакана гадната разпространителска мафия и направо чакам с нетърпение електронната хартия[smilie18]
Всъщност вече пробвах миналата година бизнес вестник на електронна хартия. Седях си на един фотьойл - дадоха ми тънка папка, в която имаше един лист, закрепен за "корицата" . С два бутона се сменяха страниците напред назад. Чете се също както обикновената хартия, усещането е същото, само дето не разлистваш страници, а се сменя текста. Разбира се беше ч/б. Вестникът работеше с батерии, в паметта имаше заредени последния брой и още 2-3 предишни броя. Цялото нещо беше тежко колкото едно списание със 100стр.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: pmartinov   
Дата:   08-01-08 13:57

Идват тежки дни за печатарската мафия [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 13:58

... и ще изхвърля плазмата.
Вместо нея ще си лепна електронен фототапет и ще си направя слайдшоу ...
Ще гледам и филми разбира се ...
Само да доусъвършенстват и плоските тонколони, че и тях да лепна на стените ...
Ех, мечти мечтиии ...

/до тогава сигурно ще съм на 85 [smilie8] /

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 13:58

Ей такова беше, но като папка се отваряше:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/oenq0985.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/egtw8396.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2008-01/lpsf0598.JPG


http://blogs.magnus.nl/mblog/wp-content/uploads/2006/05/Epaper_visual300dpi.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pxau8387.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ovqp3273.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2008-01/reoy0749.JPG


http://newmediatrends.fdim.dk/wp-content/uploads/epaper%20plastic%20logic.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 13:59

Бони
рядко се случва, но се изказа неподготвен

Понеже съм наясно горе долу как нормално бива да се стопанисва една гора, ще ти кажа, че изсичането на горите в България се случва не заради отоплението на дърва [smilie3]

Навремето цяла България се е топлела на дърва (питай баба си) и горите бяха по-гъсти от Шерудския лес.

Основни мародери в горите са търговците на дървен материал за преработка в мебели, греди, летви, паркет и прочее и безумното строителство, от което България се зарази в последните години.

Колкото до електронната книга - мерси.
Присягам се в библиотеката изваждам книгата и я давам на дядо ти Иван да си я припомни човека. Той пък ме кани на кафе в джезве.
Където има електроника винаги има проблеми. Винаги.

Утре ще се окаже, че си завъдил библиотечен вирус [smilie5] и опаааа няма ти книгите, а вместо тях пълно с книги на Буш, Кондолиза Раиз, Бжежински и всякаква промиваща литература.

Да не дойдеш после да искаш да ти услужа със списанията Диджитал фото видео [smilie5]
Няма да ти ги дам, щото моите санапечатани на хартия

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 14:00

А като свърши тоалетната хартия?
Тогава, питам се, като няма вестник, какво ще правиме?
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 14:03

С електронната книга бе стояне, че лесно се мие после
е, малко замазва ама ... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 14:04

Абе Чуков[smilie18] Какво отопление бе:)
Ами не знам Чуков... За мене е много по-голяма глезотия да се изсичат масиви от гори, за да може ти да си седиш пред камината, да разлистваш книгата и да ти мирише на хартия.


Тука камината я споменавам между другото, не говоря, че се изсичат гори заради това да се топлиш пред камината.[smilie10] Изсичат се, за да може да си четеш книга на хартия.

То така беше и през 90-та като се заговори за цифрови апарати. Същите аргументи се вадеха. Ти Чуков, снимаш ли на филм :) Щото аз все още снимам по малко, ама за тебе не знам.
A Digital Photo-Video, можеше да е много по-богато и интересно ако не трябваше да се съобразяваме с десетките хиляди левове за печатници и с разпространителската мафия.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 14:04

chukov - ами тези сферични пиксели, като попъплят по ...
Не смея аз с електронния вестник, не смея ...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: boni   
Дата:   08-01-08 14:06

Не смееш, ама с цифрака смееш а? [smilie18] Снимайте на филм бе, що сте си накупили цифрови апарати???

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 14:22

Ех Бони Бони
давам си една приблизително реална сметка колко човека в едно Търново например биха останали без поминък.

И някакси не ме топли колко скъпо излиза списанието.
Апропо. В едно издание колкото повече неща има, които човек си заслужава да прочете, толковва повече пари би платил за него и респективно издателите му не биха се притеснявали за парите за печатници и разпространители. [smilie3]

Гледам, че Плейбоя го купуват, въпреки че е скъп. Ама няма как -> гъста мрежа онанисти и воайори е надвиснала над България [smilie5]

А ако няко си мисли, че няма да се прибират пари от разпространение и на електронните материали за електронната хартия [smilie5]



Публикацията е редактирана (08-01-08 14:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: chukov   
Дата:   08-01-08 14:26

Ааааа
щях да забравя
Никога не съм снимал на филм

Отговори на това съобщение
 Re: Цветната електронна хартия е факт...
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-01-08 14:28

Филма няма да загине скоро.
Никога не е късно чевек да поснима на филм, поне за да види разликата и да се покефи ...
[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »