Автор: boni
Дата: 08-01-08 11:45
http://www.blogsmithmedia.com/www.engadget.com/media/2008/01/lg-philips-e-paper-a4.jpg
За първи път електронния конгломерат LG Philips показа цветна електронна хартия с висока резолюция.
Електронната хартия е разработена и създадена от физика Ник Шеридън от компанията Ксерокс, в периода 1975-1977г. Въпреки, че още тогава той създава работещ прототип, проекта е замразен поради технологични трудности и близо 20 години никой не проявява интерес към него. В края на 20-ти век обаче, с бързото развитие на микроелектрониката, все повече фирми си спомнят за откритието на Шеридън и дори самия Ксерокс го привиква отново на работа, за да продължи усъвършенстването на гениалната си идея. А каква е всъщност тя?
Щеридън казва : "Мислех си, че в нашата ситуация на размяна на хартията с монитори далеч по-удачно щеше да е да разменим мониторите с хартия.” Скоро ученият е готов с алтернативно решение, което нарича Gyricon. В днешни дни, това изобретение представлява прозрачен силиконов лист, към който са закрепени хиляди малки пластмасови сфери, всяка от които има диаметър по-малък от човешки косъм. Всяка сфера притежава черна половина, която носи много малък електростатичен заряд, и бяла половина, която е електронеутрална. Ако близо до сферата се доближи електрическо поле, то привлича или отблъсква нейната черна половина и по този начин кара сферата да се върти. Ако белите половини застанат към горната страна на силиконовия лист, четеца вижда бели точки, ако черните половини се спрат към четеца, точките са черни. Поставянето на Gyricon между същите елементи, контролиращи появата на пикселите върху екраните на лаптоп компютрите, ще подреди сферите по същия начин както при компютрите и ще се създаде черно-бяло изображение.
С какво е по-различна електронната хартия от обикновения монитор?
Първо - тя не излъчва, нужна е отразена светлина, за да четете - също както при обикновената хартия. Второ - тя е гъвкава. Може да бъде навита на руло или сгъната. Трето - тя е лесно преносима и лека.
Какви ще са последиците от налагането на електронната хартия?
Културните последици от електронната хартия може да са с библейски измерения. Ако всяка нова книга е потенциална библиотека, ще продължи ли да съществува нуждата от библиотеки? Какво ще ни дава една новела, ако всяка друга, която сме чели може да бъде извикана от страниците на тази. Ако текстовете са мигновено достъпни в мрежата по всяко време, дали авторите и издателите ще могат да оцелеят и да се издържат с писане? Въпросите са безкрайни, отбелязва Шеридън. “Но аз мисля, че в крайна сметка това ще намали цените на книгите толкова много, че ще позволи на повече хора да имат свои собствени библиотеки.” Без разходите за печат и разпространение, цените на книгите може да паднат като това няма да се отрази на доходите на авторите и редакторите. И тъй като цялата книга се редуцира до един файл, записан на компютърен хард диск, той може да стои там докато стане потребен на някой читател, без да има нужда да се печата и да се правят ненужни разходи.
В отговор на въпрос, Шеридън говори за библиотеката на Александрия, този древен символ на човешката жажда за знание. Искайки всичките книги насвета, Птоломей III е претърсвал всяка лодка, влизаща в пристанището, за орнаменти и свитъци. Копирал е тези, които е намирал и е връщал копията на собствениците. През последните няколко години листата на Gyrison стоят на бюрото на Шеридън. Те може да се изтрият и напълнят отново с текст повече от милион пъти, твърди учения. Една книга с такива листа може да е достатъчна за цялото четене, което човек извършва през живота си. По този начин, всеки път когато Шеридън взема в ръце един лист от Gyrison, той държи прототип за следващата библиотека на Александрия.
Показателно е, че издание като New York Times, предрича пълно преминаване към електронна хартия максимум до 5-6 години. Показателно е също, че вече има бизнес издания, които изцяло са преминали на електронна хартия.
На една конференция за цифрова фотография попитах издадетеля на най-голямото филнландско фотографско списание "Камера" ,г-н Аско Виволин, дали не се притеснява от навлизането на новите технологии и по-специално на електронната хартия. Той ми каза, че не се притеснява, защото едва ли ще се появи цветна електронна хартия по-рано от 2015г, а до тогава, той ще се е пенсионирал.
Ето обаче, че цветната електронна хартия е факт. С резолюция 1280х800 пиксела, 180 градуса зрителен ъгъл, 16,7 милиона цвята, тънкия гъвкав лист, може би ще преобърне представите ни за книжен пазар. Така, както го е преобърнала замяната на папируса с обикновена хартия и появата на първите печатарски преси.
|
|