Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: canonio   
Дата:   29-11-07 22:52

Имам едно голямо питане към дългогодишните филмоваци:

Коя стъпка от процеса, с какво влияе на крайния резултат.

Експериментирах с добре експониран филм. Едни разлики във времето от порядъка на минута и половина при първи проявител, не оказаха никакво влияние върху крайния резултат. Защо тогава точността на първи проявител е указана до половин минута ?????

При реверса каквото и време да задам, по никакъв начин не ми променя слайда.

Как тогава времето влияе върху плътността на слайда? В кой момент трябва да променя времето, за да получа промяна в плътността?

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-07 22:56

позагрей повечко........

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: canonio   
Дата:   29-11-07 23:00

Ко да заграявам повече ве?
Нарязах 3 филма на парчета и направих 1000 експеримента. Не мога да разбера кое в процеса как влия на крайния резултат.

Спазвам температурата само. С времената си играя както си искам, и накрая еднакви резултати.....

При черно бялото му хванах цаката за контраста. При диапозитива съвсем се обърквам. Като спазвам времената - става като по книга. Като не ги спазвам - пак става.
Къде да пипна, за да променя плътността и къде да пушна/пулна за да променя контраста ????

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: muu   
Дата:   29-11-07 23:03

баси, ти си хванал вълшебният филм бре! гледай да не го изпуснеш .... че няма такъв филм !

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: canonio   
Дата:   29-11-07 23:05

Мууу,
ни съ ибавай. Кажи от коя стъпка в процеса какво трябва да се очаква.


ПС:
Проявявах фуджита с агфа кит.



Публикацията е редактирана (29-11-07 23:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: next_time   
Дата:   29-11-07 23:11

Великите открития често са плод на случаиност или погрешен подход[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: kote   
Дата:   29-11-07 23:11

ми зареди чифтето и го пушни
после го пулни и пак така докато докараш контраста на райета
капиш?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: canonio   
Дата:   29-11-07 23:13

Коте,
ако си женско, до сутринта ще си на райета.

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: kote   
Дата:   29-11-07 23:17

мсори
малко трудно ще ти е
това е диапозитив мисли малко
за какво ти споменаха температурата?

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-07 23:17

само кодак кит...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: canonio   
Дата:   29-11-07 23:19

Температурата не ми мърда с повече от 0.3-0.5. Интересува ме времето как влияе....

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: kote   
Дата:   29-11-07 23:24

времето за диапозитив
не влияе
температурата ти е проблем
не я мърдаш
мисленето...

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: canonio   
Дата:   29-11-07 23:34

Тогава що пише първи проявител "5.5 минути", а не пише "между 4 и 10 минути" ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????/

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: canonio   
Дата:   29-11-07 23:41

Лошо коте........


Другата седмица ще експериментирам с градусите.

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: navy   
Дата:   30-11-07 00:01

Моята велвия излезе гадну [smilie2]
Т.е. аз не си я харесах де...

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: dimi2007   
Дата:   30-11-07 00:07

бе казах ти аз, ама..........

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: navy   
Дата:   30-11-07 00:10

Е аз си знаех [smilie18]
На Вас мое да Ви хареса, просто аз съм си претенциозен хо хо хо хо
Кви пари ще да е едно филмово тяло канон а1 с два обектива [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: canonio   
Дата:   30-11-07 00:11

navy,
ти си я държал 2 лета в жабката на колата...

Мойте са пресни.

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: navy   
Дата:   30-11-07 00:12

Бе не 2 лета... ама малко повече от година [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: itilien   
Дата:   30-11-07 00:16

Еййй, ше му еба майката на тая система със съобщенията. Канонио, ще черпиш, около половин час трих стари съобщения, за да намеря това, което ми трябва. Това ми го е писал пламен_п. Позволявам си да го цитирам.
Не знам колко е полезно за теб, но все е нещо.

plamenp
14.12.2006 18:19
Здравейте!
Накратко:
Общо взето 5 стъпки:
1. проявява се черно-бяло. Тук темрературата и времето са напълно критични. Трябва да са точно според инструкциите на проявителя.
Изплакване на приблизително същата температура.
2. Аз му казвам стоп - то в инстр. на химикалите си пише. Важно е температурата да е прибл. +/- няколко градуса и времето да не по-малко от указаното. Този процес "фиксира" проявеното.
Изплакване и вадене на светло - осветяване на филма. Аз вадя на терасата за 5 минути - да съм сигурен, че всичко се е осветило.
3. Цветно проявяване - проявява се непроявеното и осветено изображение. Тук е важно температурата да не е по ниска - може по-висока с градус, два и времето да не е по-малко - може по-вече няколко минути. Тъй или иначе, всичко ще бъде проявено и няма какво да се прояви повече.
Плакнене.
4. Избелване - това всъщност е "оцветяването". Температурата трябва да не е по-ниска от посочената и времето да не по-малко.
Изплакване.
5. Фиксиране. Температурата и времето приблизително. По-добре минута- две и градус два повече. Тук се измива резултата от първо проявяване и се фиксира осветеното от тебе. Това е начинът да се обърне изображението.
Накратко това.
Отнема около час.
Трябва да имаш хубав термометър и малко сръчност.
Работи се с високи температури и е по-добре да се работи лятото или в силно затоплено помещение - за да не ти пада температурата по време на проявяване.
Ако имаш въпроси - питай!
Поздрави!
Пламен Петров


plamenp
14.12.2006 18:32
Здравей отново!
Не зная какво разбра, но ной-важно е първото проявяване. То създава образа. Но той остава непроявен. Всъщност първото проявяване проявява това, което трябва да се махне - за да стане диапозитив.
Гецата например, за да има постоянна температура от 38 градуса загрява проявитела до 38 градуса и пълни мивката с вода 38 градуса. И докато прпоявява държи дозата във водата - без да прониква от водата вътре. Толкова много вода не може да изстине за 10 минути.
А след това - важното е температурата и времето да не са по-малко - няма какво да се препрояви. 2-3 градуса и 1-2 в повече (въпреки че в упътването не го пише) не са проблем.
Първият си филм през 1982 го проявих само по инструкцията от химикалите с една корекс доза - от най-простите и с лабораторен термометър. Резултатът изненада и мен. Още пазя диапозитивите.
Успех!
Пламен

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: canonio   
Дата:   30-11-07 00:23

Итилиене,
това със засветяването не е Е-6/44 а ап-41. Правя го с 500 ватова лампа.

При е-6 вместо засветяване имаш химикал, и въобще не вадиш филма от дозата. Това, за което ти е писал пламенп не се прави от 86-та...
Във фото.нет четох, че най "крехката" част била първия проявител. При хората там, толеранси от половин минута променят крайния резултат. Аз стигнах до толеранс от 2 минути, и кой знае каква разлика в крайниа резултат нямам. Това е, което ме тормози.



Публикацията е редактирана (30-11-07 00:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: nodoubt   
Дата:   30-11-07 01:25

Пробвай да проявиш ролка Е6 с 500W лампа вместо химия на тази стъпка , може да се окаже че се прави и след 86-та [smilie24]
ако спиралата ти е прозрачна , също не е необходимо да вадиш филма от дозата - под вода се осветява по-равномерно [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: fotocolor   
Дата:   30-11-07 09:25

Ако филмовия материал ти е пресен и химията също,проявяваш както е по книга на 38градуса,като преди това си темперираш и дозата и химията до тази температура.Joboto ти го може това нещо.
ако филма ти е стар/зависи от годините/си увеличаваш времето за проявяване.Личното ми мнение е да използваш лампа за светене на филма ,а не химия.Извади си ролките и ги сложи в бяла вана рълна с вода и тогава си ги свети,като ги обръщаш роне 2 пъти.
И наистина най-важното е първото проявяване и точната температура на разтвора.Необходимо е по време на процеса да се въти и танка ти с филмите равнимерни,а не да се ДЖАСКА.

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: asahi   
Дата:   30-11-07 09:34

Няма ли градус няма радУс(т).

Отговори на това съобщение
 Re: Е-6, странен процес, да го обсъдим.
Автор: icikonti   
Дата:   30-11-07 09:44

Най-важното при Е-6 и първия проявител черно-белия!!!Щото той ти проявява всичките три слоя във филма, които после ще станат цветни.Естествено, те съдържат сребро, което ще се махне с избелителя-калиевия ферицианид.
Там мърдане в температурата от 0,3 гр. нагоре или надолу е фатално.
Ако проявяваш по-малко /в рамките на указаното/ получаваш по-мек диапозитив, подходящ за печат.Ако проявяваш по-дълго , получаваш по-контрастен диапозитив, подходящ за директни прожекции.
Недопроявения /извън рамките на указаното от производителя/ диапозитив стои черен, препроявения- светъл...
Нататък всички други процедури стабилизация,осветяване/в днешните химикали това става по химически път/, миене, цв.проявител, миене, избелител, миене, фиксаж, миене....са с пренебрежимо по-малко значение за какво време се извършват, в сравнение с първия черно-бял проявител.Единствено цветния проявител има значение, щото тогава нанасяш цв. изображение с багрилата в него, във всеки един от трите слоя на филма.До колкото се сещам само Кодак Ектахром 25/дано не бъркам името/ не е така-демек там във филма си има багрилото.
Това което са ти казали, че осветяването и времето му няма значение е абсолютно вярно.Има мн. колеги които му отдават незаслужено внимание.Преди години от майстори съм чувал, че и да му светнеш 10 минути и 15-няма значение.Някои даже ги оставяха да висят едно денонощие на стайна светлина и една тогава продължаваха с цв.проявител.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »