Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Молба за обсъждане и съвет
Автор: kaic   
Дата:   07-11-07 21:28

Здравейте, искам да помоля за мнение с което да се съобразя, но първо ще започна с предисловие.
Член съм на читалищното настоятелство в нашият малък град и понеже в читалищата по принцип все не стигат парите, реших, че мога аз да направя безплатно снимки на танцовият ни състав, с моят любителски апарат с цел запазване в архива и някой от тях да се използват за изработване на брошура или каталог. /по обясними финансови причини не можем да си позволим професионален фотограф/
Качихме се един ден на автобуса и хайде на Етъра. Времето се случи малко мрачно и липсваше небе /стана измито/, но нащтраках доста снимки за да имаме избор. Спретнах сайтче и снимките за там сякаш биват, но ме интересува дали ако си сменя апарата с едно 350 D или 400 D с китак, което го умувам отдавна нямаше да постигна по добри резултати.
Ще ми бъде от полза, ако на някой му се губи време и разгледа поне част от снимките и ми отправи конкретни предложения как бих могъл да композирам кадрите, да ги кадрирам и да сменя ли техниката си за постигане на по добри резултати. Напомням, че съм чист любител с чисто любителска техника Canon S5 Is и много от кадрите са с видими дефекти, но качих всичките по желание на децата от състава, като от тях ще се избират само по-качествените и годните за употреба. Желанието ми е ако мога с нещо да допринеса на читалището правейки им по добри снимки с цел тяхното популяризиране.
Всяко мнение и забележка ще ми бъде от полза.

Линк към галериите със снимки: тук

Линк към сайта на читалището: тук

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: didesignbg   
Дата:   07-11-07 21:34

[smilie24]
снимките са достатъчно добри, но това не бива да те спира да си вземеш огледалце[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: kaic   
Дата:   07-11-07 21:37

didesignbg , чудя се дали наистина огледалото би ми дало много повече от това което ми е нужно. Идея нямам, а не съм и наясно с какъв обектив освен китовия би трябвало да се оборудвам като се има в предвид, че свикнах с 12 зума.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: pmartinov   
Дата:   07-11-07 21:49

Вземи си едно FZ 50 и пак ще имаш 12кратен зум но на по-голяма матрица !

ДСЛР в твоя случай ще се се оправдава ако имаш на разположение поне два зума (къс и дълъг )

Предимствата на ДСЛР изпъкват в лоши светлинни условия и вътрешни снимки.

Човек се развива дори да е ограничен финансово.


Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: kaic   
Дата:   07-11-07 21:53

"pmartinov" а дали наистина FZ 50 би ми дало нещо в повече и какво би било то, в какво би се изразило?

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: didesignbg   
Дата:   07-11-07 22:02

Виж сега, огледалото няма да замени веднага ултразума, най-малкото ще страдаш от манията че имаш непокрит диапазон фокусно разстояние. може да установиш че не е за теб размъкването на няколко обектива и по тежката чанта. Ако сериозно мислиш да снимаш изяви на читалището рано или късно ще снимаш на закрито, където АФ на с5 ще те ограничава.
Читалището има нужда от снимки, не от супер-мега-гига качествени снимки. Има нужда от хора които са съпричастни с идеята на читалището и вършат нещо, влагат енергия, част от общноста са. Това е.
Снимките ти са със напълно приемливо качество, да със огледалцето ще имаш по-бърз фокус, по-нисък шум, по-голяма динамика и други предимства, но дали си струва можеш да кажеш само ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: didesignbg   
Дата:   07-11-07 22:04

от с5 на фз50 няма много смисъл, скока не е толкова голям, а ще загубиш перфектния клип които може да ти е много полезен за читалището.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: pmartinov   
Дата:   07-11-07 22:07

FZ 50 ще ти даде по-висока динамика и повече полутонове.

Ще може да снимаш и на по-висока чувствителност.

Размера на матрицата определя до голяма степен и качеството.

Лично аз смятам че за подобни снимки повече от ФЗ 50 не трябва .


Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: kaic   
Дата:   07-11-07 22:12

Ето тук снимах в тъмна зала от 5-ти ред със стария си апарат S3 Is. Доста от снимките са размазани в резултат от ниската скорост на снимане, а на някой от експериментите с 400 и 800 исо направо са дразнещи. Определено за там смятам, че огледален би вършил много по-добра работа, но да не забравяме, че основното предназначение на моята покупка не би било снимането на читалищната дейност, а моите лични нужди. В читалището снимам не по задължение а със желание и не там ще ми бъде основното занимание със снимането, а основно семейните ми снимки.


Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: Grandpa   
Дата:   07-11-07 22:17

Това, което показваш си е много наред.

Гарантирам ти, че покупка на ДСЛР сама по себе си няма да ги направи кой-знае (или изобщо) по-хубави.

Което, както казаха вече по-горе, не бива да те спира да си купиш ДСЛР [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: didesignbg   
Дата:   07-11-07 22:18

ако ще снимаш повече на закрито, било то вкъщи или в салон, дслр.
вместо да купуваш фз50 е много по-разумно да си купиш светкавица.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: ogimag   
Дата:   07-11-07 22:26

Значи снимките са си много прилични. Очаквах доста по-зле заради това което си написал. Разни дребни кусури- отрязано краче, крив хоризонт... Мисля, че и апарата /Canon S5 Is/ съвсем не е любителски. От него може да се извлече доста. Помисли си ако снимаше с някоя китайска Практика. За да получиш много по-добри резултати ще трябва да инвестираш в доста по-добра техника. И пак няма да е толкова отчетливо това съотношение- цена/качество. Та моя съвет е- карай си така...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: kaic   
Дата:   07-11-07 22:29

ogimag [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: surg   
Дата:   07-11-07 22:32

снимките са от т.н. репортажен тип

те са си много наред за целите за които са предназначени

композиционно не мога да коментирам, а и нямям време да гивидя всичките

ФЗ50 няма какво да ти даде в повече

варианта с светкавица е добър, ще е полезна, но говорим и за скъпа такава, не за 30 лв, нали,
а и С5 има коплунги ще заспи,

ДСЛР на този етап не мисля че ти е необходим ако има добра светкавица , която ще ти е нужн аи за ДСЛР, не си мисли да снимаш в зала и в не добре осветени помещения от 5-10 м дори и сДСЛР без светкавица

ДСЛР е крайния УЖ най добър вариант за всичко...дали...?
но нали говорим за пари ...

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: kaic   
Дата:   07-11-07 22:37

surg, понеже и аз разсъждавам като теб и за това ми се иска да чуя мнения и на други с различно от моето виждане. Иска ми се някой да ме убеди, че бих постигнал доста по-добри резултати с Canon 400 D например. Чудя се къде и какво в снимката би ми повишил един такъв апарат. Наистина незнам какво бих очаквал от един такъв ъпгрейд и дали ми е нужен.[smilie11]
Имайки в предвид, че обичам да бродя и из планината / тук също има снимки за сравнение/ и компактноста ми е от значение, а снимам и доста видео с цел увековечаване на движещи се моменти. Не забравям и въртящият се дисплей с който свикнах много и ще ми липсва при огледалото.
Незнам - "хем ми се иска-хем не ми стиска" ми се струва.



Публикацията е редактирана (07-11-07 22:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: ani_1   
Дата:   08-11-07 09:46

И аз съм пред същата диалема за покупка на апарат, но гледайки снимките ти в Етъра които смятам за добри, сериозно се замислям дали да не си взема и аз една петица, а да не се изхвърлям с огледален. Вярно всеки казва, яе рано или късно човек си купува ДСЛР, но това май ме устройва. Ще има ли проблем да ми изпратиш на мейла снимки в пълен размер? Писах ти на лични.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: PolarBear   
Дата:   08-11-07 10:10

kaic, нямах време подробно и задълбочено да разгледам всичките ти снимки. Но след скромното ти предислове трябва да кажа, че са неочаквано добри. И вероятно стават за целите ти.

При тези светлинни условия е доста трудно да излезе нещо добро от небето. По-скоро търси начин за добър кадър, в който то не участва. Или снимай пак при по-чсно небе, или пък когато облаците са по-изразени.

Общо взето при рекламни материали или такива за популяризиране на нещо, облачно небе не се котира високо. Знам от опит, защото аз иначе снимам много при "по-лошо" време. Стават много хубави снимки но за такива материали не ги искат много-много.

Композицията на кадрите ти (с повече познавателна или репортажна насоченост) като цяло е добра. Внимавай само със самата граница на кадъра - понякога само 2-3 мм повече ще допринесат много - режеш на неподходящи места обекти от фона, които са от второстепенно значение, но все пак заслужават внимание.

Дали да купиш ДСЛР: за сега не е абсолютно необходим. Но ако чувстваш в себе си влечение към фотото - да!!!

И имай предвид още нещо: много хора, минали от хубав компактен апарат (като твоя) към ДСЛР първоначално влошават качеството на снимките си и се разочароват. Това си има обясними причини и не трябва да смущава никого. Само след месец нещата застават на мястото си, а после...докъдето ти стигне хъса и мерака.

Успех!

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: _OmegaTransFer_   
Дата:   08-11-07 10:51

Съгласен съм с останалите, и аз останах очарован от снимките. Още повече - за целта, за която си ги снимал, са повече от добри. За ДСЛР - ако това ти е крастата - вземай. Аз така мислих, мислих....и си взех. Нито правя пари от тая работа, нито имам планове да си избия разхода, хващам си фотото и излизам на улицата. Всяко хоби иска инвестиции (ако ти трябваше ДСЛР за работа - нямаше да питаш тук:) Успех!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: kenibg   
Дата:   08-11-07 16:07

вземи си пентакс 100д супер няма да згрешиш

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: CTEHATA   
Дата:   08-11-07 17:27

Нека се включа и аз, макар че съм новобранец :)
За целите на сайта на читалището кой знае какви разлики няма да имаш. Ако обаче смяташ да задълбаеш в това поприще ДСЛР-чето не ти мърда. Конкретно за техниката, мисля че за начало 350Д на старо ще ти е идеален. За обектив можеш да вземеш Сигма 18-200, поне докато набереш този обхват от обективи ще ти върши добра работа. Аз лично имам и един 50/1.8 - за без пари е, а в тъмни помещения ми спасява кожата :). Светкавицата очевадно е отлична идея.

Не си вземай китов обектив, ако можеш да вземеш директно Сигмата. Ако нямаш пари за 18-200 огледай и вариант за 70-300, но губиш широкия ъгъл.

А за разликите - намери назаем/под наем някой 350/400Д за един уикенд, качи се в планината и поснимай. Ако не усещаш разликата - спести си парите!

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: kaic   
Дата:   08-11-07 21:09

Значи както споменах и по-горе, идеята ми не е да ставам фотограф и още повече към читалището. Снимам си за удоволствие и попрището ми в читалищната дейност е въпрос на мое желание и любов към читалищната дейност, но в никакъв случай не е основното ми задължение. Това, че снимах там, го обясних по какви причини е и не трябва да се взема под внимание. Просто с тези снимки исках да илюстрирам определени ситуации на снимане. Може би много повече обичам да снимам природа и пеизажи защото много скитам по баирите. /последното ми похождение: http://hijarai.atspace.com/
/ така, че идеите и обектите ми за снимане са много и за това се чудя дали да скачам във по-високият клас или и с тази си техника за нуждите за които го ползвам би ми вършил работа. Аз моите снимки в голямата си част ги харесвам, но нали трябва да се харесват и на другите. Аз си ги гледам пристрастно и ме устройват за сега с малки изключения в определени ситуации, но за това ми се иска да разбера и други мнения, дали ДСЛР-а би ми дал в повече и какво за да си струва покупката му/все пак си е сериозна инвестиция и ми се ще да е оправдана/. Гледам сега из базара се подмятат доста изкушаващи предложения за почти нови 400Д-та, а и дядо коледа наближава, та се чудя.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: digitalgab   
Дата:   08-11-07 21:13

Какви са тия стойки и превземки?

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: kaic   
Дата:   08-11-07 21:18

digitalgab, съжалявам ако някой ме разбира погрешно, не искам да обидя никого, просто исках да чуя мнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: pmartinov   
Дата:   08-11-07 21:31

kaic

Ако решиш да взимаш ДСЛР първо избери обективите и след това тялото!

Това че в базара има доста ниски цени на тела не означава че и с евтин обектив ще постигнеш по-високо качество !

ДСЛР се оправдава ако имаш на разположение качествени обективи.

В противен случай разочарованията не закъсняват...



Публикацията е редактирана (08-11-07 21:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за обсъждане и съвет
Автор: kaic   
Дата:   08-11-07 21:33

Добре, а какъв е подходящият избор за обектив след като надълго и нашироко описах какви са предпочитанията ми за снимане. Опитах да намеря информация из нета кой обектив за какво служи, но не постигнах задоволителни резултати.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »