Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: matasel   
Дата:   03-11-07 11:44

Имам доста специфичен въпрос относно кончината на тези лампи, използвани масово в мултимедийните проектори. Така че без да съм против майтапчиите ще си задам въпроса само ако някой/я или някоИ си признае (признаят), че наистина са му/И/им ясни процесите в тези лампи.
Благодаря Ви предварително[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: asahi   
Дата:   03-11-07 11:54

Военните стоят в дъното на тази кончина.

Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: n1x0n   
Дата:   03-11-07 12:00

google: P.Pekarski, E,Fischer


Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: matasel   
Дата:   03-11-07 13:43

asahi, това е ясно, но не трябва да забравяме и.... че ТЕ са тук, нали[smilie5]

n1x0n, google открива тези имена, но не видях нищо свързано с UHP. Иначе намерих един форум където се бистрят тия лампи, ама понеже не ми е спешно реших първо да питам в Нашия си[smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: volokin   
Дата:   03-11-07 14:08

матаселе, на немски намирам туй онуй в гугъл, колко специфичен ти въпросът, може да питаме немците...

иначе намерих следното: УХП е на филипс, аналогични разработки са на Панасоник UHE (Панасоник) VIP (Осрам). Развиват по-малко топлина, демек работят на половината мощност на останалите, необходимо им е по-малко охлаждане, демек вентилатора работи на по-ниски обороти и допринася за по-малко шум. Електродите са им по-близко, и така светлинния сноп бил по-тънък.
В лампата цари микстура от газове, която допринасяла за по-трудно прогаряне на електродите, което водело до по-дълъг животю: до 8 000 часа.
Температурата им в Келвин била по-постоянна и се движи в границите между 6500 и 8000 К.

Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: matasel   
Дата:   03-11-07 14:24

Аз мисля да питам и Филипс, ама дано ми отговорят....а за работните часове - пишат и до 20 000, ама има лампи, които свършват на 200![smilie2] ... а лошото е, че не ги дават по 2 за лев (евро)

Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: zizomir   
Дата:   03-11-07 15:02

[smilie24] http://www.domolux.com.ua/a-cat9-num90.html

http://www.lamp-proektor.spb.ru/

пише че при плавно изключване и включване издържат 2000-4000ч има стандартни с 20% увеличена яркост(фурсирани) издържат по малко и оптимални, икономични издържат повече,казва се за тези с форсираната яркост ,че са с оптимален режим на работа за да може да се продават по добре...ти ще си го прочетеш де
За к'ъв проектор ти трябват,с обединените две лапичкив в модул с оптична система или от по старите проектори?[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: matasel   
Дата:   03-11-07 16:36

zizomir, благоадаря за линковете, но те ми объркаха представите тотално. Написаното там доста се различава от това, което знам до момента.
Не се интересувам от конкретна лампа (знам, че има и проектори с 2 лампи, но не знам как ги съвместяват), но това в случая не ме интересува.
Според това, което съм чел досега в един момент след някакво време напрежението върху лампата става толкова високо, че баластът не може да го осигури и разрядът (дъгата) изгасва. Когато лампата се охлади тя може да се запали отново, но след много кратко време изгасва пак. Това често се наблюдава и при уличните живачни (луминисцентни) лампи, както и при натриевите. В общи линии неприятно, но неизбежно. Не знам каква е точно причината за увеличаване на работното напрежение на тези лампи, но това което предполагаме е износване на електродите и/или промяна на състава на газовата смес в балона.
Проблемът обаче не е в гореописаното, а в това, че в моят скромен ЛЮБИТЕЛСКИ опит с такива лампи съм попадал на 2 лампи от общо 3 неработещи, в които първото, което виждам е външно прекъсване на захранващ проводник, вследствие на прегряване и корозия (калпаво направена връзка с точкова заварка). При това лампата въобще не се пали, защото след високоволтовите запалителни импулси (например 20кВ), които пробиват и между външните прекъснати проводници, същите тези прекъснати проводници не могат да осигурят електрическа връзка за ток от порядъка на 1-3 А при напрежение максимум около 160В.
Аз обаче съм обхванат от ентусиазъм и възстановявам тази прекъсната външна връка и очаквам, че съм "възкресил" лампата, но...."щастието" ми продължава само 10-15 секунди............, защото лампата се запалва, температурата вътре се повишава, налягането също. Това води до повишаване и на работното напрежение, което обаче в един момент достига 160 В и лампата угасва. Както писах по-горе това е нормалния край на тези лампи.
Външното прекъсване също не ме учудва.
Учудва ме как тези 2 събития стават едновременно! Защото ако първо прекъснат проводниците външно, лампата спира да се пали и естествено да работи, което трябва да я запази от стареене. Ако пък лампата е остаряла и след палене свети само 10-15 секунди, кой фактор ще предизвика външното прекъсване. И ако това се беше случило само с една лампа щях да си помислв, че е случайно, но когато го виждам при 2 лампи по един и същ начин, които лампи са от проетори на PLUS и SONY и изглеждат абсолютно еднакво, като изключим различните лепенки и различните цени на коитто се предлагат загадката става пълна - поне за мен

Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: zizomir   
Дата:   03-11-07 18:19

изчетох доста неща и навсякъде пише че яркостта при работа им е до време и че при изтекъл срок на годност прегарят веднага...проблема при теб не е ли годността им!


Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: matasel   
Дата:   03-11-07 18:34

Моят основен проблем е, че ДВЕ събития се случват едновременно в ДВЕ лампи.
А за "прегарянето" не ми звучи добре като термин за газоразрядна лампа, която няма жичка, която в един момент изгаря и лампата спира да свети. Да лампата в един момент наистина спира да свети, но причината за това е, че параметрите на разряда са извън възможностите на захранването - най-общо казано.

Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: d256h   
Дата:   04-11-07 13:22

А какъв е смисъла на темата, защото реално погледнато, няма начин да намериш подходящ заместител без тотален компромис, нито ще намериш нещо на по-ниски цени, защото тия лампи са 'технологична далавера' на производитела и са измислени да ти гепнат паричките. Така е с хай-технологиите, винаги ще те изработят!

Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: matasel   
Дата:   04-11-07 14:17

d256h, това за далаверата е ясно.
Ами няма заместител - и това е ясно - белите светодиоди са още далеч.
Ако имаш търпение да прочетеш дългото ми писание малко по-нагоре ще разбереш какъв проблем ме вълнува.

Отговори на това съобщение
 Re: UHP lamps - има ли експерти по тези лампи?
Автор: d256h   
Дата:   04-11-07 16:45

Ми аз не разбрах от това дето си писал почти нищо. Отдавна не съм се занимавал с такива лампи, но доколкото си спомням, светенето излъчено от плазмата има много особености и не е за всеки. Ако трябва да бъда кратък и ясен ще кажа следното. В лабораторни условия (на сложни изследователски системи) захранващите блокове са много сложни, което позволява специално управление на захранването на лампите. В твоя случай производителя е проектирал лампа, която да издържа хххххх часове, след което тя направо се разрушава. За тия пари толкова! Ако трябва да се направи управляемо захранване, компенсиращо износването на средата за газоразряд, сигурно ще излезне многократно оскъпено. Аз така мисля.. вероятно ти се занимава да ръчкаш електроника, ОК всеки си има хоби, но не мисля, че точно при тия лампи ще имаш успех! Все пак ще следя темата, може да стане интересно и полезно. Успех![beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »