Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Портретна фотография за начинаещи
Автор: iiccoo   
Дата:   16-09-07 00:02

От взера разучавам новия ми апарат. Вчера тествах макрото, а днес реших да се уча на портретна фотография. Цял ден правих експерименти. Винаги съм искал да снимам фокусирано лице , а отзад фона да е нефокусиран. Ето един от днешните ми резултати. Ще ви помоля за критики [beer]

http://img441.imageshack.us/img441/590/dscf03212tm6.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: jack-of-diamonds   
Дата:   16-09-07 00:21

Не можеш да режеш лицето така ... Ако искаш да наблегнеш на очи или скули , тогава още по-крупен план вкарай. Детайл само на очи , устни ... Повечето хора включват косата в портрета , и незнам как е по-правилно , но аз (можеш да видиш в профила ми) не я включвам освен ако няма нещо специално в нея... иначе косата не ми носи никаква информация , а и ако включа косата в толкова крупен план , очите ми падат в средата на снимката , а е добре да са на линията на горната третина. Разбира се всичко това е мое мнение и хич и не го приемай за правила , а само като мое виждане за портретите. Търси и повече игра със светлината , контрова , различни светлосенки (разбира се без големи контрасти). Портрета е важно да улавяш специфичното присъствие на човека или настоящето настроение ... Сигурно вече знаеш , че е по лесно да се снима на по-дълга оптика (с широкоъгълната си трябва причина и повече опит). Все пак с дългата , снимачния ъгъл ти е много малък и в кадъра зад човека можеш да отрежеш излишни елементи ,които разсейват погледа , още повече и че са размазани ...
Ми това ми идва засега , ще погледна пак темата , ако имаш повече въпроси.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: GenaDP   
Дата:   16-09-07 00:24

Автор: jack-of-diamonds
Дата: 16-09-07 00:21

Не можеш да режеш лицето така ...


Що пък да не може? Както виждаш - направил го е...[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: iiccoo   
Дата:   16-09-07 00:28

Тя бабата е снимана и малко под врата, но понеже е малко болна явно и надолу не е много хубава и реших да я изрежа, защото не е приятно да се гледа иначе и на мен не ми се искаше да я режа така. Иначе до колкото съм чел спазвам някои правила : по-дълга оптика и по-отворена диафрагма. Аз снимах на 380 mm и апертура 3.5. Скоростта май беше ниска, но не я помня, около 1/60.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: jack-of-diamonds   
Дата:   16-09-07 00:35

Странно как на 380мм не се е размазало с 1/60 :) Явно имаш доста стабилна ръка. Иначе гледай да снимаш грубо с такава скорост , колкото ти е оптиката ... имам пред 300мм - 1/300сек. И ти си искал да отрежеш болния и вид , а точно това понякога може да направи снимката по силна. Аз не бих снимал болни хора , от чиста етика , така че го казвам само по принцип. Бръчки по лицето, ръцете ... на една стара жена , говорят много ...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: borisyankov   
Дата:   16-09-07 00:39

Портретни са всички обективи над 85мм до към 135мм защото иначе си твърде далеч от човека за да комуникираш с него. На кропка от 50мм нататък са портретни. Тоест не е нужно да снимаш на 380мм.

Няма задължителни правила как ще кропнеш кадъра (но пък има препоръчителни такива). Точно този отрязък не е много подходящ и според мен.

А фона, въяреки че е достатъчно блърнат си е ярък и цветен и привлича твърде силно окото.

По-ефективен кроп би бил много много тесен само около самото лице. Може и на черно бяло да отидеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: iiccoo   
Дата:   16-09-07 00:39

Това наистина беше полезно за съотношението обектив/скорост. Много ти благодаря. Аз много обичам портретни снимки на баби и дядовци с бръчки и за това днес си търсих подобен модел. Снимката определено щеше да се възприеме по доста по-различен начин ако бях я сложил в цял размер, но аз търся по-скоро критика от техническа гледна точка. А как да избегна яркия фон ? А колкото до далечината понякога предпочитам да съм далеч. Тази баба не знаеше, че я снимам например и не исках да се моткам пред нея с апарата [smile]



Публикацията е редактирана (16-09-07 00:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: jack-of-diamonds   
Дата:   16-09-07 00:50

Ми яркия фон го избягваш като променяш позицията или фотошоп... Като цяло правилото е (ако има правила изобщо) е - ако обекта ти е на сянка , сенчест фон , а ако обекта ти е осветен , и фона трябва да е ... Разбира се това почти нищо не значи , можеш да го нарушаваш колкото си искаш и да правиш перфектни снимки , но пъвро се научи на класическото да знаеш до колко да преминаваш ганиците. Иначе Борис Янков ти го е казал ... обективите са това. Под 50 ще ти изменя чертите на лицето като ги разтяга , а над 150 ще ти ги сплесква малко или много. Разбира се ти можеш да търсиш тези ефекти .... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: koko-braiz   
Дата:   16-09-07 00:50

iiccoo написа:
Винаги съм искал да снимам фокусирано лице , а
> отзад фона да е нефокусиран.


това не е фокусирано лице[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: maksym   
Дата:   16-09-07 00:54

иицоо, привет:
1. не помня кой бе казал, че ако не си направил добра снимка, значи не си бил достатъчно близо[shtrak]
2. чисто технически, не ми се нрави, че фокуса го няма и косата е избила в циан
3. [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: koko-braiz   
Дата:   16-09-07 00:57

iiccoo написа:

> От взера разучавам новия ми апарат. Вчера тествах макрото, а
> днес реших да се уча на портретна фотография. Цял ден правих
> експерименти. Винаги съм искал да снимам фокусирано лице , а
> отзад фона да е нефокусиран. Ето един от днешните ми резултати.
> Ще ви помоля за критики [beer]
>
> http://img441.imageshack.us/img441/590/dscf03212tm6.jpg

>
>
и а3 3а тва се сетих 4естно. беше в някаква книга дето то3и коментар беше к-м една снимка с едни с едни 4ервени кимона[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: jack-of-diamonds   
Дата:   16-09-07 00:59

Забравих да ти кажа (те са ти го казали вече по-горе де) , че обекта ти горе не е на фокус. При толкова дългофокусна оптика (380мм) и толкова отворена бленда (3.5) , дълбочината на рязкост ти е изключително малка. Фокусирай върху окото , което е по-близко до фотоапарата и предварително провери дълбочината на рязкост, за да видиш каква част от лицето е на фокус.Ако е много малка, може да използваш по бавна скорост и по малка бленда или по чувствителен филм. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: Reshovski   
Дата:   16-09-07 02:14

Тъй като споменаваш, че искаш лицето да е на фокус, а на заден план да не е, давам пример за сравнение с твойте настройки, клоните отзад са на около 4-5 метра:

62mm
f/4,5
1/320 sec.


http://www.reshovski.com/beauty/image_001.jpg




Публикацията е редактирана (16-09-07 02:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: BotsRevenge   
Дата:   16-09-07 02:19

Хора, вижте му EXIF-a. Пише, че снима с Fuji S5700.

Това с фокусирането в окото, портретните обективи и т.н. за него не важат. С подобен апарат си е постижение да направиш портрет с плитък фокус.

Между другото скоростта на затвора му е 1/400".

PS
Иначе мисля, че бабата си е на фокус (то по косата си личи), но просто малката матричка си казва думата.



Публикацията е редактирана (16-09-07 02:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: Reshovski   
Дата:   16-09-07 02:25

Даа, това определено трябваше да бъде споменато, въпреки че аз със стария ми S5600 и малко старание пак съм правил хубави портретки, но определено не е същото както съs SLR.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: jack-of-diamonds   
Дата:   16-09-07 03:25

ми моите всичките портретки са сапунерски :)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: iiccoo   
Дата:   16-09-07 07:13

И на мен ми се струваше, че е на фокус, но не знам вие си знаете работата. И да наистина съм с S 5700. Това не мисля, че е пречка [smilie8] А щом скоростта е 400 значи не е правена с изцяло ръчните настройки. Аз толкова време си играх, че забравих коя снимка с какво съм я снимал. Значи прочетеното от мен за по-дълга оптика и по-голям отвор да не разбирам бuквално, а приблизително.
Значи да обобщя. Аз съм с 38-380 мм. Н еми показва точно на колко снимам, а аз трябва да си гледам скалата на зуума, което значи , че трябва да снимам от малко след началото за 50 мм до малко след първата третина за около 140 мм. Апертурата трябва да е отворена, но все пак да се съобразявам със светлината и не е задължително да е 3.5, а може и до около 6. А скоростта пък трябва да е приблизителна на вариото. Мисля, че горе долу е това основното, което успях да схвана и остава да опитвам още.
И тъй като споменахте, че дългата оптика сплесквала това ли е причината приятелката ми да излиза с лице като на прасенце [smilie18] Тя ми е опитния модел и на портретните ми експерименти изглеждаше доста бузеста.
Благодаря много на всички за коментарите. Наистина са много ценни за мен. Сега виждам, че и само да четеш книги и статии не е достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: iiccoo   
Дата:   16-09-07 07:54

Ето друга гледна точка

http://img187.imageshack.us/img187/777/dscf032134xc5.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: Георги   
Дата:   16-09-07 11:11

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: magnifico   
Дата:   16-09-07 11:30

Автор: maksym
Дата: 16-09-07 00:54

иицоо, привет:
1. не помня кой бе казал, че ако не си направил добра снимка, значи не си бил достатъчно близо



Робърт Капа [smilie25]
Но това зависи от обекта ти на снимане. Ако снимаш портрет е най-хубаво да установиш близост с човека. Тогава портретът се получава доста възвействащ. Друго е вече, когато снимаш с дълъг обектив от далече и без човекът да знае за това [shtrak]



Публикацията е редактирана (16-09-07 11:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: Danhill   
Дата:   16-09-07 11:44

ето нещо много полезно по темата
пробвал съм го лично и има ефект[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: BotsRevenge   
Дата:   16-09-07 11:45

iiccoo, единствената пречка в апарата, с който снимаш е това, че ще ти е трудно да правиш портрети с доволно разфокусиран фон.

При бленда 5.6 и нагоре дефокусът отива на кино.

За да задоволиш желанието си да правиш портрети с плитък фокус, можеш да разучиш начина за използване на Lens Blur филтъра във фотошоп. Или в help-а на програмата, или в google ще намериш информация как да направиш селекцията си така, че разфокусирането да изглежда най-естествено.

Както се казва - не е от значение как си направил снимката. Важен е крайният резултат.



Публикацията е редактирана (16-09-07 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: insight   
Дата:   16-09-07 12:06

Скоростта трябва да ти най-малко колкото вариото, за да не вияе движението на ръката (разбира се зависи и от "ръката"). Ти, при положение че искаш плитък ДОФ, т.е. отворена бленда - значи така или иначе ще снимаш на високи скорости.

... апропо това S 5700 какви ръчни настройки има?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: iiccoo   
Дата:   16-09-07 16:44

Ами има пълни ръчни настройки. Настройки на скорост и апертура, ръчен фокус, няколко метода за фокусиране и измерване на светлината, експозиция, баланс на бялото, исо, острота, сила на светкавицата, стъпка на експозицията при поредица от снимки...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография за начинаещи
Автор: jack-of-diamonds   
Дата:   16-09-07 16:51

Най-важното и универсално правило е , снимай повече , чети повече и спестявай за по-добра техника :) (в един момент просто техниката те ограничава). Разбира се аз незнам какво точно искаш , но ако искаш професионални резултати , тоест нещата ти да се харесват от хора на изкуството,фотографи и т.н. , а не само от приятели и семейство... трябва да следваш горното правило :) И не само да четеш повече , но да четеш абсолютно всичко което ти попадне свъзразно с фотографията. Не знаеш от къде може да ти падне някои добър съвет да осъществиш твоя уникална идея някой ден ;) Успех ! [shtrak]
(съвети от 1 аматьор за друг , нищо повече :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »