Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 хубавите снимки
Автор: bogdanov   
Дата:   11-11-24 00:02

„В зората на фотографията от снимката се искало да бъде идеализирано изображение. Все още това е целта на повечето любители фотографи, които под хубава фотография разбират да снимат нещо хубаво, например жена или залез.“
Сюзан Зонтаг За фотографията, издателство Изток-Запад 2013г. стр36
До кога мили приятели ще смятате, че хубавата снимка представлява хубава жена или хубав пейзаж, хубава птица или хубаво цвете?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: nyamago   
Дата:   11-11-24 01:24

Няма лошо - хубавото заслужава да бъде съзерцавано, изобразявано и споделяно. "Хубавото си е хубаво" [smilie3]

Подозирам, че се дразниш (или просто си критичен), когато хубавото стане дотам самоцел и 'еталон', че имаме своеобразна 'тоталитарна диктатура на хубавото'. И всичко не-хубаво е отхвърляно, презирано и дори (пази, Боже) забранено [smilie10]

Подкрепям борбата за равноправие на не-хубавото![smilie24] За правото му да бъде съзерцавано, изобразявано и споделяно. И дори (защо не?) - адмирирано. Когато заслужава (защото 'не-хубаво' не е достатъчно за адмирация, иска се още нещо и това е една от тайните на творчеството).

Забележи: повтарям 'не-хубаво' вместо да кажа просто 'лошо' или 'грозно'. Тези са не-хубави, но далеч не изчерпват не-хубавата вселена. Светът не е крайно полярен и помежду крайностите има още безброй не-хубави, но и не-лоши, не-грозни неща - които не по-малко заслужават да бъдат съзерцавани, изобразявани и споделяни.

Безкрайният Създател е направил безкрайния свят безкрайно разнообразен.
Да живее разнообразието!
- - - - -

И след тая тирада: Богданов, нека не дискриминираме хубавото - и то има място под слънцето!
[beer]



Публикацията е редактирана (11-11-24 01:26)

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: mihalo   
Дата:   11-11-24 02:32

Напълно съм с bogdanov, но ето:

А кое е добро, Федър,
и кое не е добро —
трябва ли да искаме от когото
и да било да ни каже
тия неща?


Робърт М. Пърсиг
"Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет" (изследване на стойностите)



Публикацията е редактирана (11-11-24 02:44)

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: mihalo   
Дата:   11-11-24 02:38

[smilie7] читанка


Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: Mogila   
Дата:   11-11-24 09:25

bogdanov До когато това ни вдъхновява.



https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-01/1704196775_20210604_223726.jpg





Публикацията е редактирана (11-11-24 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: bogdanov   
Дата:   11-11-24 10:18

nyamago, eстетизацията във фотографията оказва влияние върху обществото, създавайки всеки път нови визуални и културни стандарти, които не винаги отразяват реалността. Особено в сферата на модната и рекламната фотография, естетическите интервенции представят идеализирани версии на красотата, щастието и успеха. Тези изображения често създават нереалистични очаквания, които стават основа за социален натиск и незадоволство, като сериозно засягат психическото здраве и възприятието на хората за себе си и за света около тях. Тези еталони са наложени от нас безхаберно и са далеч от реалното "хубаво". Използването на ретуш за „съвършена“ кожа, корекция на пропорции и премахване на всякакви несъвършенства е рутинна практика, която обаче може да създаде визуални идеали, които не само трансформират обекта, но и поставят непостижими стандарти. Като пример мога да дам безбройните пластични операции на силиконовите момичета-жертви на този изкуствено наложен стандарт за "хубаво"-ст. [beer]

Mogila, Платон има един прекрасен диалог на тази тема, "Изкуството като подражание" - препоръчвам да го прочетеш. Тук ще пусна малък откъс от този диалог за да помислиш какво точно те вдъхновява в този пейзаж:
„— Обмисли и това. Каква цел си поставя живописецът при всеки отделен предмет: дали към подражаване на съществуващото, каквото е в действителност, или към привидното, както вещта изглежда, т.е. дали живописта е подражание на нещо привидно или на действителното?
— На привидното — рече той.
— Следователно подражателното изкуство е далече от действителността. Затова, както изглежда, прави всичко, което му се харесва. И щом само се докосне до някой предмет, излиза налице неговото призрачно изображение. Например живописецът, казваме, ще ни изобрази обущар, строител и други занаятчии, макар нищо да не знае от техните умения. Но ако той е добър художник, след като нарисува строител и го покаже отдалече на деца или на глупави хора, той ги измамва така, че на тях им се струва, че това е истински строител.“
Платон разкрива основната си критика към изкуството като подражателна форма, която създава привидни образи, далеч от истинската същност на нещата. А коя е истинската им същност ни остава да открием и заснемем.


mihalo, [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: rimohit   
Дата:   11-11-24 11:00

Бог е творец и няма по-велик от него. Ние, като Божие чеда, колкото и да се напъваме и да измисляме концепции дали имаме силата да се доближим до способностите на своя създател?

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: asahi   
Дата:   11-11-24 11:52

Какво ми казва авторът? Подсъзнателно си задавам този въпрос. Ако ми казва нещо общоизвестно по общоизвестен начин не ми задържа интереса.

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: bogdanov   
Дата:   11-11-24 12:11

rimohit, едно е сигурно... имаме възможността да опитваме.

asahi, чудесно... ти си открил тази формула за лично ползване, но стандартите ги налага масата, а тя както можем да предположим много често "казва нещо общоизвестно по общоизвестен начин". Пример за това е попфолка, както и днешните еталони за хубаво-красиво, за нормално ако щеш.



Публикацията е редактирана (11-11-24 12:16)

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: Zlatkoo   
Дата:   11-11-24 12:17

Доста философска тема, както и книгата на г-жа Зонтаг. Автора на темата обаче си мисля, че не иска да ни каже кое е хубаво, и кое не. А по скоро да разчупим малко и да видим, че има и други хубави неща.

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: lamerko   
Дата:   11-11-24 12:59

Може би е до човешка психология - деца, залези, котки - все обекти, които имат подсъзнателна симпатия. От другия край са жени, гротески и т.н. където има някакъв странен наплив за подражание, но напълно неразбрано. Потресен съм от някои "изпълнения" - направо ми става жал за тези момичета...

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: Kalimas   
Дата:   11-11-24 14:06

@bogdanov "До кога мили приятели ще смятате, че хубавата снимка представлява хубава жена или хубав пейзаж, хубава птица или хубаво цвете?" - изкуството е лично усещане, а хората търсим положителните и топли усещания, особено любителите.

От друга страна, има много фотографии целящи точно обратното, да покажат най-лошите човешки и природни страни (пр. военните кореспонденти и фотографи).

В днешно време и с този интернет, който търси намира.

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: bogdanov   
Дата:   11-11-24 14:52

Kalimas, Да се чете с разбиране е истински дар... страхувам се, че не сте разбрал изцяло темата.
В последно време фотографията(стига да я разглеждадте достатъчно задълбочено) успя да убеди почти целия свят (с малки изключения) да преразгледа представата си за красиво. Щом всичко което човек прави или мисли е от значение, би било нелепо да се оценяват, като значими само отделни мигове от живота за сметка на останалите. Всяко нещо в този свят може да се разкраси. Но това ли е смисъла на фотографията? Съществува твърдение, че “всеки определен предмет, състояние, съчетание или процес проявяват някаква красота" как е възможно някой от нас да твърди, че нещо е красиво, а друго не? Често за красиво приемаме части от наложените вече стандарти, но както и по-горе говорихме, доста се изкриви това разбиране и дори смея да твърдя, че започва да се превръща в гротеска.



Публикацията е редактирана (11-11-24 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: nyamago   
Дата:   11-11-24 15:20

По отговора на Богднов разбрах, че темата може би е трябвало да се казва "Хубавите РЕКЛАМНИ снимки" заради еталона, който поставят и неизбежното масово подражание, стигащо до извращение.

Нищо ново - имаме 'Криворазбраната цивилизацив' преди повече от век. (Но още в египетски папируси се споменават безмозъчните увлечения по нездрави 'моди' от онова време).

В духа на крилатия словесен модел "Хубавото не е каквото някога беше" (напълно вярно), трябва да приемем че масовите залитания СА каквото винаги са били: залитания.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: asahi   
Дата:   11-11-24 15:29

"Хубостта" на рекламните снимки се измерва по ефекта, който рекламата е постигнала с продажбите. Те и затова са направени (снимките).

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: Kalimas   
Дата:   11-11-24 15:33

@bogdanov за вас ще разширя отговора си. -
Изкуството е лично усещане, а хората търсим положителните и топли усещания...

Хората са предразположени към определени усещания - никой нормален не обича да се чувства зле. Хората реагират добре на положителните усещания. Рекламните агенции се сремят към това, често работят и с психолози и анализатори на пазара, търсещи кое ще накара хората от даден регион, целева група и т.н., да се чувстват добре от продукта им. Дори да погледнем старите творби, още от преди фотографията, най-известни са тези, които карат човека да се потопи в един положителен свят/емоция. За ретуша и нереалната красота - нима смятате, че проститутките-модели, на голяма част от старите художници са имали перфектни и гладки кожи и са изглеждали 100% така, както на картините? Хората винаги сме търсили екзотичното и различното, но и близко до познатото. Дори и в приказките и песните - "Коси черни като абанос..."; "...не си ли видял тънка тръстика? Такава ми е тънката снага." - голяма рядкост, сега ретуш или боя за коса ;).

Красотата е също част от усещането и е различна за всеки индивид и култура. Много са нещата. За едни снимка на тъкмо "възмажало" дете с нарязан гръб за "крокодилска кожа", е репортаж за една ужасна традиция, за други е прекрасно нещо, точно защото показва тяхната традиция.

Това и исках да Ви кажа, с "В днешно време и с този интернет, който търси намира." - има и снимки, проекти и т.н., които не акцентират само върху наложената ни от рекламите и медията красота, изкусвените цветове, ретуша, положителните усещания... е те няма да са най-известните в инстаграм, фейсбук и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: bogdanov   
Дата:   11-11-24 15:36

nyamago, за еталона вероятно си прав, но същия модел се проявява и в портрета (справка галерия портрет) (има и примери за обратното де), и в пейзажа, и в природа, голо тяло... абе навсякъде. Но вместо да се порицае, тази практика се толерира... за това от време навреме ми се ще да размътим дружно водата. За да се знае, че всеки творец има избор и пътя към хубавия кадър не се крие в окрасяването на снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: bogdanov   
Дата:   11-11-24 15:56

Kalimas, разбрах отлично какво искахте да ми кажете и с първия си пост, но благодаря сърдечно и за разяснителния. Страхувам се, че ако, Ви отговоря, ще трябва да се повторя. Прочетете още веднъж мнението ми в горните постове. Уверявам Ви, че съм Ви отговорил там.[beer]

asahi, това никой не го оспорва в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: asahi   
Дата:   11-11-24 18:02

Аз да си кажа че има и по-обективни критерии за оценка.

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: bogdanov   
Дата:   11-11-24 18:40

asahi , оценка на какво? Не разбрах.

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: nyamago   
Дата:   11-11-24 19:14

bogdanov написа:

> ... същия модел се проявява и в портрета (справка галерия портрет)
> (има и примери за обратното де), и в пейзажа, и в природа, голо тяло...

Всички тия жанрове са реклама. Не в тесния смисъл 'рекламна фотография', а в дефиниращия смисъл, че всяка реклама ПРОДАВА нещо, убеждава публиката да приеме и придобие нещо. Ако е нематериално (идеи, например) му казват 'пропаганда', но то си е пак реклама, макар да няма заплащане за продукта. (Няма парично заплащане, поддалият се на пропаганда заплаща с душата си на Дявола).

И като всичко е реклама, защо портретът да не е? Някога старите живописци са зографисвали владетелите разхубавени и идеализирани: не само за личното им его, но и за публиката, на която се... продават. "На каква красива кралица (или мъжествен крал) съм поданик! Бих умрял за тях!"...

В библейските сцени Христос и Мария винаги са хубави (а дали са били и колко е важно?) - но хубавото продава. Реклама.

За голото тяло изобщо да не говорим. Само ще спомена, че движението "Харесвай се такъв/такава, какъвто/каквато си!" не успя да породи естетичен възторг у публика извън сегмента на дебелите и гърбавите. (Сега ще ме наскачат за политнекоректност, но предпочитам да виждам вътрешната ХУБОСТ, а не да лъжа, че грозното е хубаво)...

Дълга и сложна тема, наистина [smilie8]



Публикацията е редактирана (11-11-24 19:16)

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: asahi   
Дата:   11-11-24 19:16

Събери трите ми мнения и ще ти стане ясно.
Технически погледнато сравнения и оценки без единни критерии води до взаимно непризнаване на резултатите.

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: bogdanov   
Дата:   11-11-24 20:17

nyamago, няма как да не се съглася с теб и в този случай, но ти си добър човек и сякаш ти е по-лесно да оправдаеш обстоятелствата.

asahi, какви пърформанси представяш сега, аз съм свикнал да си ясен с две думи и най-много един съюз между тях. Сега не ти стига, че трябва три мнения да събирам, ами и техническа формула изведе... :)

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: asahi   
Дата:   11-11-24 21:22

Следващия път - по-лаконично. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: хубавите снимки
Автор: Zlatkoo   
Дата:   12-11-24 09:45

Аз пък, да си кажа съвсем простовато. Прекалено оцветените пейзажи не ми допадат, а голяма част са такива. Да красиво се получава, но се доближава повече до картинка, а не снимка.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »