Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: dionisy   
Дата:   09-09-24 15:51

Здравейте,
моля за съвет за DSLR апарат с обектив: Основно ще се снима при пътувания(екскурзии), малко природа и портрети.
Определил съм бюджет от 1500-2000лв. за втора употреба оборудване.
Преди години снимах със Canon 1100D и Canon 24-105 но ги продадох. Сега 10 години по-късно мисля да се завърна към това мое хоби. Не държа на 4К видео, но искам да има възможност за бързо прехвърляне(Wi-Fi, bluetooth)на снимки към телефон, хубаво буке и острота.
Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: Synthy   
Дата:   09-09-24 15:53

Аз бих се огледал в безогледалните [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: overclock   
Дата:   09-09-24 17:02

Аз бих си взел EOS RP + 40mm f/2.8 с преходник. Изключително леко тяло и в същото време предлага страшно много.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: BourbonStreet   
Дата:   09-09-24 19:17

Канон 6д Марк 2 е с най-добър баланс цена/качество/универсалност. Заради дуал-пиксел фокуса има най-доброто от дслр и от безогледалната ера. Хем може да се ползва през визьора и да не се мисли за батерия, хем през екрана има бърз тъч-фокус. Тялото се намира около 1000-1200лв втора ръка. Обективи има много за остатъка от бюджета.

Ако сте снимали само с дслр до момента, бих препоръчал да хванете няколко безогледални преди да купувате такива, защото в този ценови диапазон няма нещо безогледално което да носи удоволствие от снимането (освен фуджи хт1 и други стари фуджита). Носят резултат, но не и удоволствие.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: dionisy   
Дата:   09-09-24 21:04

В интерес на истината един от изборите ми беше 6D mark II с canon 24-70, но последните два дни се оглеждам и за EOS RP. Не съм го използвал и търся мнения. BourbonStreet много добре се изказа, наистина търся удоволствие от снимането и не искам да хвърлям пари на вятъра за нещо, защото е модерно. Имах за кратко sony alfa, но някак това мъндзърко тяло не ми допадна въобще и след една година стоене в гардероба го продадох. Нямам намерение и с PS да обработвам снимките, аз съм просто любител.
BourbonStreet за твоя вариант какви обективи би препоръчал. Определено ще е един, не искам да мъкна течка раница поне на този етап?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: onel   
Дата:   09-09-24 22:10

Съгласен съм, че много безогледалки в този диапазон не предлагат голямо удоволствие от ползване, причината е, че обикновено са с бюджетна изработка и имат ужасен EVF, като правило с 2.36 млн. точки. Но има и изключения, например Panasonic S1 — като изработка е абсолютно топ, има дори подсветка на бутоните, а EVF-ът му е впечатляващ с 5 млн. точки. Бих взел него за около 1400 лв, като например този от eBay https://shorturl.at/PAqHV. И един 50 мм f/1.8 обектив за 500 лв. Някой ден бих добавил и 20-60 мм, който също може да се намери за 400-500 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: Yog   
Дата:   09-09-24 23:37

Аз с фулфрейм камера на екскурзия не тръгвам, та каквото ще да е! [smile]
Емотикончето е усмихнато, но реалността е че тежи и пречи. И накрая си остава у дома. А даже и най-добрите модели ползват същите куци App-ове, и това с трансфера на снимки/видеа без физически четец за карти и кабел си е мъка. Нито по Bluetooth, нито по Wi-Fi става като хората. Като цяло, ако трябва да купя нещо "универсално", дето да го нося по разни места, бих взел (може би) Сони а6400 и обектива 18-50/2.8 на Сигма. Не е драстично над бюджета. (Даже бих взел по-скоро Тамрон 17-70/2.8, но е по-скъп и по-голям. Всеки сам си прецЕня...) Значително по-малка комбинация (със Сигмата) от някоя антична щракалка и с (много) по-точен автофокус от всеки ДСЛР, който ще вземеш от по-ниските класове. По принцип а6100 също е вариант, но няма да спестиш почти нищо, а по-горния модел е с метален корпус и по-добър визьор.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: Synthy   
Дата:   10-09-24 08:26

Ако все пак трябва да бъде DSLR, препоръчвам Никон D800. Вече е на неприлично ниска цена в базара, а това, което предлага е много, много, МНОГО!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: dionisy   
Дата:   10-09-24 09:34

Дилемата за носенето на тежък и обемист апарат наистина съществува. Точно поради тази причина си бях и продал старата техника. Но се случи така, че си разглеждах старите снимки правени с DSLR и определено разликата в качеството е осезаемо. В крайна сметка кеф цена няма и просто приемаш, че нямаш телефон и ако искаш готини спомени носиш нещо малко по-тежко от пакет захар.
Решил съм да си дам втори шанс и затова търся хора с опит да ме посъветват какво да си купя.
Сякаш не искам да се спирам на поредната сапунерка. Искам да усещам нещо в ръката си. До тук сякаш CANON RP е компромисния вариант, а фаворита е 6D mark II. Двата са почти еднакви като на RP определено голям минус е малката батерия.
Ще помоля някой да предложи обективи за тези две решения.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: ipolit   
Дата:   10-09-24 10:41

Наистина има разлика между снимка с телефон и фотоапарат. Ей сега поразгледах стари снимки, преди да започнем да снимаме само с телефони и си е друга работа. Ама помня и колко тежи. Последно бях намерил следния компромис - Canon 600d и Canon EF 28/2.8. Естествено от такъв комплект не може да очакваш нещо космическо, но пък е доста компактен. Иначе преди мъкнех 6д с 24-70/2.8, което е доста добра комбинация, ама предполагам, че беше поне 3 кг.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: Mogila   
Дата:   10-09-24 11:01

ipolit носенето на подобни комбинации е напълно безсмислено за мен. По-добре телефона. Ако ще е фул фрейм, то поне да е със светлосилен обектив.

dionisy Разгледай нещо наистина малко, за да има смисъл мъкненето. Примерно Олимпус Пен с един малък зуум и един малък и лек портретен обектив. Така правя аз. Но в крайна сметка и тази комбинация стои в шкафа предимно :)



Публикацията е редактирана (10-09-24 11:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: overclock   
Дата:   10-09-24 11:55

Батерията на RP наистина не е като на 6D примерно, но не е и толкова зле колкото и дават различни сайтове. Аз имам направени 670 кадъра и в батерията имаше живот поне за още 60-70. Не е като 1200-1300, но пък е доста лека и втора батерия не е проблем да се носи. Има и опция да се зарежда директно в камерата чрез USB-C. Аз бях много резервиран към RP-то, но откакто го имам старото 6D се ползва все по-рядко. Прехвърлянето на снимките към телефона става изключително лесно и бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: Yog   
Дата:   10-09-24 11:59

Това с "качеството на изображението" е безсмислена надпревара. Казвам го като човек, който и до днес има модерна фулфрейм камера, точно защото качеството е по-добро и това ми харесва за определена употреба и при определени условия. А под безсмислена надпревара имам предвид точно за пътувания, семейни събирания и т.н. Снимките, които правим на такива места са спомен. Няма никакво значение колко мегапиксела са, дали сенките могат да се вдигнат с 4 бленди и дали детайлът е кристал. Правим ги заради споменът, който връщат у нас. Такива снимки се гледат с малко носталгия, малко умиление... С какво са направени и дали са топ качество никога не ми е минавало през главата. Нито пък на останалите, с които ги споделям.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: Mogila   
Дата:   10-09-24 12:07

Е, все пак си е друго да заснема дъщеря ми с 85мм на бленда 1.6 как тича вечерта срещу мен по плажа, а слънцето се скрива зад нея ;)

Но с 2000лв. не става...



Публикацията е редактирана (10-09-24 12:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: ZENON   
Дата:   10-09-24 12:44

За нищо на света не бих си причинил влаченето по екскурзии и т.н. на ДСЛР, пък бил той кроп или ФФ, без да коментирам технологичната несъстоятелност на ДСЛР към днешна дата.
Предложението за А6400 на Yog е доста смислено и заслужава внимание.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: dionisy   
Дата:   10-09-24 20:57

Незнам какво да реша накрая. Вие направо ме отказахте от каквато е да е била покупка... Мислих преди това да взема нещо под наем за седмица-две, да пощракам и да реша дали това е моето, но всички искат депозити колкото струват апаратите, а цените на наемите за десет дни са колкото половин апарата втора употреба. Ще попрочета още малко, някой може да даде и друг съвет и ще реша. Ама...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   10-09-24 22:08

dionisy написа:

> Незнам какво да реша накрая. Вие направо ме отказахте от каквато е да е била покупка... Мислих преди това да взема нещо под наем за
> седмица-две, да пощракам и да реша дали това е моето, но всички искат депозити колкото струват апаратите, а цените на наемите за
> десет дни са колкото половин апарата втора употреба. Ще попрочета още малко, някой може да даде и друг съвет и ще реша. Ама...
> [beer]

Ето ти другия съвет - не ги слушай. Щом си снимал с dslr и преди, харесай си някой такъв, подбери си обективи за него и снимай.

А старите снимки ще ползваш за критерий, който да се стремиш да надминеш.

За мен лично от значение е дали ще искам да нося още една чанта/раница на екскурзията, на която съм тръгнал. Подбора на обективите ще зависи къде и какво искам да снимам. Така, че горните съвети бих ги имал предвид донякъде, но не и да ги приема безкритично.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: ZENON   
Дата:   11-09-24 16:53

ddantgwyn
то туй малко мяза на "Щом си карал Москвич до сега, купи си пак Москвич, не ги слушай тия дато ти казват да си купиш кола" [smilie5]



Публикацията е редактирана (11-09-24 16:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   11-09-24 17:34

dionisy написа:

> Здравейте,
> моля за съвет за DSLR апарат с
> обектив: Основно ще се снима при
> пътувания(екскурзии), малко
> природа и портрети.

Относно портретите, погледни това видео в частта от 2:18 до 2:58.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   11-09-24 20:07

ZENON написа:

> ddantgwyn
> то туй малко мяза на "Щом си карал Москвич до сега, купи си пак Москвич, не ги слушай тия дато ти казват да си купиш кола" [smilie5]

Е, ако беше послушал онзи американски президент, за който ти споменавам вече трети път, щеше да знаеш, че правилното твърдение беше „Щом ти харесва да караш Москвич, карай си го със здраве“ [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: ZENON   
Дата:   11-09-24 20:40

ddantgwyn,
нямам представа дали персонално на мен нещо си споменавал или не си, което е все едно в случая.
След като пишеш, това, което си писал, очевидно не разбираш какво казвам.[smilie5]
Дано OP е разбрал.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   11-09-24 21:26

ZENON написа:

> ddantgwyn,
> нямам представа дали персонално на мен нещо си споменавал или не си, което е все едно в случая.

Персонално е било, не се съмнявай повече. И не е все едно, защото на друг в този форум не съм го споменавал. Смятай колко си впечатляващ.

> След като пишеш, това, което си писал, очевидно не разбираш какво казвам.[smilie5]

Ами караш човек, който е карал Москвич и който е казал, че му харесва да кара Москвич да си купи Пóрше, защото било там нещо си каквото ти си решил, че е.

Та толкова за когнитивните ти умения.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: ombre   
Дата:   12-09-24 13:40

Моите 5 стотинки по темата. Авторе,ако гониш фф качество знай,че се постига не само от такава камера но и съответните хубави стъкла. С китак нищо няма да постигнеш. от друга страна са си по големжки и скъпи. Ако се спреш на кроп, по горе ти казаха за 6400, аз съм с такъв е и много ама много способна машина в т.ч. и за видео. Знам че не те интересува,аз също не снимам но го има като опция за разлика от повечето да не кажа всички по бюджетни дслр. Аз обаче бих погледнал 6500/6600, първия е по стар от 6400 но и двата 6500/6600 са с ъс стабилизация, което е плюс ако се ползват разни ръчни стъкла.Проблема на безогледалките е с по слабите батерии но и това вече е оправено при по новите модели като 6700. Но и друга камера да се вземе още една две китайски и си решаваш въпроса с тока. При безогледалките имаш само и единствено плюсове пред кой да е дслр, което е нормално за по нова технология, но пък и старите динозаври си бачкат безотказно така че тук в въпрос на личен избор. Ако няма да наливаш кинти в обективи си вземи нещо от сорта на Ricoh, Панасоник Lx 15,100,100m2, Фуджи серия 100-s,f,v. Всички са кропки с изкл на Паната, който е 4/3, но той си има други интересни нещица. Успех с избора,каквото и да вземеш няма да сбъркаш, най добре е да си пробваш на място понеже ти ще плащаш и ползваш техниката. Тук всеки ще си каже от неговата камбанария, но твоя джоб ще олекне. Успех с избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   12-09-24 18:39

ombre написа:

> Ако няма да наливаш кинти в
> обективи си вземи нещо от сорта на
> Ricoh, Панасоник Lx 15,100,100m2, Фуджи
> серия 100-s,f,v. Всички са кропки с
> изкл на Паната, който е 4/3, но той си
> има други интересни нещица.

Да, това също е вариант. Това са малки камерки с качествени обективи, които дават по-добра картинка от камера със сменяем обектив, но оборудвана с евтин китак. Това, че апарат с голям сензор (APS-C или фулфрейм), оборудван с качествени стъкла дава по-добра картинка от изброените по-горе модели, е ясно като бял ден, ама такива стъкла са си цифра.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат и обектив SH 1500лв.-2000лв.
Автор: dionisy   
Дата:   13-09-24 08:21

Благодаря на всички, които изразиха мнението си и ми предложиха варианти. Основната идея ми е апарат с един що годе хубав обектив. Финално се колобая между Sony a6400 и Canon 6D mark II . Ще ви помоля за предложение за обективи в рамките на 600-700лв. втора ръка, за да мога да финализираме темата. Както написах по горе хубавото буке и острота са ми приоритет.
Благодаря.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »