Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: bestlap   
Дата:   30-06-24 10:17

Привет! Преди година подмених андроид устройство с ябълка и от тогава се родих, сега обмислям да подменя Windows отново с ябълка, но никога не съм имал допир до тях и имам някои неясноти. Лаптопа ще се ползва за лайтрум и фотошоп нищо повече. [beer]

1. Как мога да закача моя 4К монитор към лаптопа като той няма Type-C ? С подобно нещо би ли станало > ЦЪК

2. С тези устройства който от tupe-c към usb-A вършат ли работа за флашки външни хардове и т.н?

3.Става ли да се инсталира пиратски софтуер или си трябва само лицензирани [beer]

Спрял съм се на ето това

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: ddantgwyn   
Дата:   30-06-24 11:12

bestlap написа:

> Привет! Преди година подмених андроид устройство с ябълка и от тогава се родих, сега обмислям да подменя Windows отново с ябълка, но
> никога не съм имал допир до тях и имам някои неясноти. Лаптопа ще се ползва за лайтрум и фотошоп нищо повече. [beer]

> 1. Как мога да закача моя 4К монитор към лаптопа като той няма Type-C ? С подобно нещо би ли станало

Най-вероятно с преходник. Но погледни твоя външен монитор какви изходи има (hdmi, display port) и тогава търси преходник към thunderbolt.

Моят MacBook Air (вярно, 10 годишен модел е) има thunderbolt изход, който май е универсален за Apple. Не ми се е налагало да да го ползвам, честно казано.

> 2. С тези устройства който от type-c към usb-A вършат ли работа за флашки външни хардове и т.н?

Какви са тези устройства? Има преходници от USB C към USB A. Така и така няма да ти стигнат USB портовете на машината, огледай се за USB хъб с type C кабел.

> 3.Става ли да се инсталира пиратски софтуер или си трябва само лицензирани [beer]

Тук работата става дебела - не знам какво разбираш под пиратски софтуер, но не съм сигурен, че на сегашните модели ще става.

С малко гимнастика обаче ще може да качваш програми, които се водят за free и open source, но при тях проблемът е, че не е ясно доколко ще ти допаднат.

Иначе и photoshop и lightroom имат версии за MacOS, но по обективни причини нямам опит с тяхното инсталиране.

> Спрял съм се на ето … това

Това добре, но според мен ще е по-добре да вдигнеш още RAM паметта (32 GB да бъде).

И още нещо - не бих го взел от Технополис. Бих потърсил официален вносител за Apple за Бъгария и бих го взел от там. Предполагам, че цената може да е малко по-ниска и гаранцията по-дълга.

Това е, надявам се поне малко да съм ти бил полезен. И успех с покупката [smilie24]



Публикацията е редактирана (30-06-24 11:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: alex.d76   
Дата:   30-06-24 13:08

Има "купени" версии за Photoshop, Lightroom а от скоро - и за Capture One Pro за МАС - просто трябва да знаеш къде да търсиш...
Инсталирането не е по-различно от оригиналните версии.
Иначе и аз препоръчвам USB-хъб - има хубави и не толкова скъпи варианти с много портове - аз лично имам такъв с USB-A, HDMI, USB-C и слотове за SDXC и microSD. Мисля че под 100лв го платих, като през него лаптопа може И да се зарежда. Освен това мисля имаше вариант да се поръча с цвета на MacBook-а ти [smilie24]
И да - НЕ от Технополис !!! Бих погледнал в iStyle ... [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: perspectiff   
Дата:   30-06-24 14:27

тъй като прослойката е малка и се папагалстват стари информации за софтуерите, ще предоставя жокер. Напиши го в гугъл на латиница, тъй като сега ще го напиша на смесица от кирилица и латиница, за да не създавам драми на форума:

hаxnоdе

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: bestlap   
Дата:   30-06-24 19:38

Един познат ми вкарва муха в главата за mac mini 2 pro какво ви е мнението? Той казва, че като бързина ще е по бърз от тези Air-и който мога да си позволя .

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: nyamago   
Дата:   30-06-24 20:01

bestlap написа:

> Един познат ми вкарва муха в главата за mac mini 2 pro какво ви е
> мнението? Той казва, че като бързина ще е по бърз от тези Air-и
> който мога да си позволя .

Ако работата навън / на път не е приоритет, стационарен компютър би бил по-производителен (и по-надежден) от лаптоп. В последния (Апъл или не) има ред компромиси заради компактност и консумация на батерия. Без тези компромиси, стационарната машина може да се оптимизира за други приоритети като бързина, обем локално съхранени данни, периферни контролери (графика, например) и пр.

Това по принцип. Има немалко изключения (на лошо проектирани стационарни и на умно направени преносими машини), затова трябва да се правят конкретни сравнения на модел с модел и конфигурация с конфигурация.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: Gecata   
Дата:   30-06-24 20:19

Не ставай смешен. Можеш да си позволиш мак, а неможеш да си позволиш по 22лв на месец за фотошоп и лайт рум?! Може да се инсталира пиратки софтуер, не е проблем, но ще дишаш праха на нормалните потребители. Пиратския софтуер е скопен в много отношения, макар да работи стабилно. Все едно да имаш Мерцедес, а под капака му да има трабантче.. Просто не си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: mmx   
Дата:   30-06-24 21:08

Повече от 2 години използвам hakintosh - тоест на PC-то ми е инсталиран едновремено Windows 11 и MAC-OS. Програмите за фото и видео на MAC-OS при мен работят значително по-добре от същите на Windows 11.
Говорим за реална работа - зареждане на софта, лаг в каталога на Лайтрум. Работа с davinci resolve. Някак си почти всичко работи значително по гладко и мазно на MAC-OS и то на същия хардуер! Без да крашва!
Единстените неща които лагят в MAC-OS при мен повече от Windows 11 са Dropbox и Viber.
Ползвал съм и пиратки без проблем!
За фотошопа до скоро го ползвах пиратка, но заради новите онлайн АИ глезотии скочих в донорската схема.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: avo   
Дата:   01-07-24 00:43

Трябва ти оригинален преходник от hdmi към usb-c, толкоз, но оригинален, евтините не вършат работа.
Защо се хвърляш на скъпа версия с 15''минитор щом ще ползваш външен монитор? Вземи си 13-ка за 1 к по-малко.
и ram 16 за мак напълно ти стига, то версия с 32 май няма, или до скоро нямаше...

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: Vinsent   
Дата:   01-07-24 05:53

Имам MacBook Air от 2014-та година, когато си наумих да изучавам новият им език Swft. Миналата година купих нов, защото Apple престана да подържа ъпдейтите на операционната система. Естествено, имам и Уиндоуски компютър Lenovo, доста добра и бърза конфигурация, но към него се обръщам с голям неприязън, само когато ми се налага ползването на приложения, които ги има само под Windows.

Интерфейсът на Apple е несравнимо по-добър, интуитивен и удобен от този на Windows. А, процесорът М3 е фантастичен. Няма Интелски еквивалент. Заради новите прицесори M1, M2, M3 в лаптопите на Apple вече няма вграден вентилатор. Процесорите на Intel го изискваха.

16 GB RAM при Apple компютрите са достатъчни за всякакъв вид работа.

За фотообработка ползвам ROW конвертора на Sony - Imaging Edge Desktop, а за някои по-сложни обработки безплатната платформа GIMP. За видео - Sony Vegas. За гледане на филми - VLC.

За писане/редактиране на текстове и Екселски таблици има безплатни варианти, като например LibreOffice. Но, ако дейността изисква често им ползване, по-добре е да се закупи Office 365 на Microsoft.

Въобще, за професионални цели и дейности от които се изкарват пари, практически и морално оправдано е да се ползва само оригинален софтуер.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: ecobo   
Дата:   01-07-24 13:14

Air-a грее доста, вземи Pro.
RAM 16 е повече от достатъчно за Мак, но колкото повече - толкова повече
Вземи си монитор с DisplayPort и нямаш грижи
Ако не можеш да си позволиш да плащаш смешно евтиния лиценз за Photoshop и Lightroom, по-добре се откажи от фотографията

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: finger4oo   
Дата:   01-07-24 13:42

Здрасти,

и аз съм с ябълки /айфон, айпад и аър М2. Основно за обработка използвам iPad-a. Относно пиратството на Макбук - с пиратски lightroom и офис пакет съм и нямам проблеми с изключение на това че lightroom-а е малко старичка версия и няма някои AI функции, но така или иначе не ги ползвам много.

Можеш да свържеш монитор с преходник thunderbolt към HDMI или DP. Имам такъв и работи перфектно.

Имам USB HUB с портове към USB-A, LAN, VGA, SD, Micro SD също работи перфектно.

Като цяло точно за компютрите бях против Епъл, но не намерих еквивалентен Windows лаптоп на същите пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса към потребителите на Apple
Автор: lamerko   
Дата:   01-07-24 13:52

Ползвам един подобен преходник, като този в първия пост (но по-компактен, с иход само за HDMI) - върши работа. Може би трябва да се спомене, че М1 чипа имаше проблеми с външни монитори, при третата генерация М3 би трябвало да са изчистени.

Има една камара комбинирани преходници, хъбчета и докинг станции, много от които имат HDMI, USB-та, четци за карти, че и дори вградени дискове. Бачкат.

За пиратски софтуер няма да ти давам насоки - има такъв който ще работи, има и такъв, който няма да работи. В много от случаите не си заслужава да се занимаваш с такъв - по правило, почти всеки един пиратски софтуер има разни буби или те прави част от дадена ботнет мрежа. Няма безплатен обяд...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »