Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Големи на принт & Upscale Software
Автор: Pavlov11   
Дата:   05-04-23 11:38

Здравейте колеги.

Наскоро се сдобих с Nikon z6ii с 24-120 f4 + 14-30ка. Тъй като със старата ми система (D750) съвсем спокойно си щраках с една 70-210ка, никога не съм се притеснявал за резолюция при вадене на принтове.

Въпросът ми е - при ползване на DX crop ефективно кадрите ми излизат 10.4 MPX (за да извадя още един 60mm от тази 120ка), какъв е най-големият размер при който няма да се отрази на качеството на принта. В могъщия интернет пише че до 30х40 см би трябвали да няма проблем, някой от вас пробвал ли е и какви са резултатите?

Въпрос две - използвали ли сте софтуер за upscale преди принт (при подобни условия на гореописаните) и от кой сте доволни? Помагат ли наистина при принт и ако да речем мога да извадя принт 30х40, до колко би "уголемил" подобен софтуер?

Мерси предварително [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Големи на принт & Upscale Software
Автор: Synthy   
Дата:   05-04-23 11:44

Аз не бих се притеснявал изобщо. Ако ще се завреш на 15см. да броиш - сигурно ще трябва да го мислиш, но при нормална употреба тези 10МР са си екстра.

За протокола: вадил съм 60х40см принт от камера 2.7МР (преди 100 години asahi ми го отпечата). От тогава не мисля за мегапикселите и дали ще се отпечата добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Големи на принт & Upscale Software
Автор: geopal   
Дата:   05-04-23 11:57

Не пречи да тестваш, един принт 30х40см не струва един камион пари. Ако се притесняваш, може да пробваш Topaz GigapixelAI. Освен резолюцията има много други неща, които трябва да се съобразят за хубав принт. Иначе съм съгласен с Synthy.
Има и доста калкулатори в интернет за размер на ринтове и изходни картинки, но трябва да се отчита и разстоянието, от което се гледа.

Отговори на това съобщение
 Re: Големи на принт & Upscale Software
Автор: asahi   
Дата:   05-04-23 12:31

Кога минаха 100 години... [smilie10]

"Качеството" е разтегливо понятие и със сигурност не е свързано само с реалната резолюция на изображението. Ако в картинката има реален детайл и не си опираш носа в отпечатъка броят пиксели в сензора не са ти проблем. Въпроси, на които предварително трябва да си отговориш, е колко голям ще е отпечатъка и от каква дистанция ще се наблюдава. Например размерът 60х40 см, който Sinthy цитира, се разглежда добре от една протегната ръка разтояние.

Ако все пак имаш желания и знания по математика на ниво 10 клас можеш чрез тази статия да стигнеш до конкретни числови стойности за твоя случай. За зрителния ъгъл можеш да прочетеш тук.


Отговори на това съобщение
 Re: Големи на принт & Upscale Software
Автор: xfs   
Дата:   06-04-23 09:44

за upscale, Preserve Details 2.0 в Photoshop работи много добре, но това не е достатъчно за добър принт, както са писали по горе много зависи не само от разстоянието от което ще се гледа въпросния принт но и от "качеството" самия файл.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »