Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: adorable   
Дата:   16-11-22 20:03

Добър вечер!

Имам нужда от мнение за настолен компютър за фото и видео обработка.
От скоро имам безогледален фотоапарат и ми трябва съвет за компютър, с който да обработвам информацията от него.
Трябва да може да се справя с роу 60 мегапиксела и нагоре, и съвременните стандарти за видео (4К, 8К и т. н.).

Какви параметри да гледам?
От къде пазарувате вие компютри?
Какви монитори използвате?

Хубаво би било компютърът да е достатъчно актуален в следващите поне 5 години.

Моля, тези от вас, които разбират да изкажат мнение.
Може да давате и предложение за конкретни модели части - дъно, процесор, рам, ссд, твърт диск, охлаждане или цела сглобена машина с монитор. И каквото се сетите по темата...

Ориентировъчен бюджет: от 1500 лв. (компютър) до 2000 лв. (с монитор}.
Ако бюджетът не е достатъчен, мониторът може да се вземе малко по-нататък.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: asahi   
Дата:   16-11-22 20:42

Едва ли твоят случай е по-специален от разгледаните в тези теми.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: dekov   
Дата:   16-11-22 21:02

ТЪРСАЧКА


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: imitev   
Дата:   18-11-22 00:00

В така посоченият бюджет едва ли има голям избор...

В общи линии няма да стигне за компютър с видеокарта, значи се насочваш към Ryzen 5/7 с евтино дъно, М2 диск минимум 512 (за да е бърз) поне 4тб обикновен и за колкото RAM стигнат парите. Може и да не стигнат... Даже е много вероятно да не стигнат... [smilie18]

Монитор - пак според бюджета всички реално са офис модели. Ако ще обработваш 4к ще ти трябва 4к монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: Yog   
Дата:   18-11-22 00:45

Обработката на снимки не изисква много мощен компютър. Обработката на видео е по-взискателна, особено ако ще е 8к. За да се монтира без циклене 8к видео, не мисля че 2000 лева ще стигнат дори само за компютъра, освен ако нямаш части от предишен - кутия, захранване и др. Дори тогава може да не стигнат.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: adorable   
Дата:   18-11-22 04:54

Добре, а ако пренебрегнем видеото?
Да кажа примерно, че full hd ще е достатъчно. Просто написах за видеото по-скоро, като хипотетичен вариант.

Разгледах някои от предишите теми, които са дали asahi и dekov.
Проблемът е, че темите са малко стари и посочените линкове не работят или са изчерпани компютрите, като наличности.

Но ще трябва да измисля нещо, защото моя компютър е на 17 години и вече даже и фейсбук не иска да върви, като хората на него, какво остава да обработвам снимки.

Има и друга причина. Наскоро взех сони а7III и затова и тук питам. С идеята, че ако взема компютър до 5 години най-вероятно ще сменя тялото с повече мегапиксели. Затова и така зададох въпроса.
Просто нямам пари всяка година да купувам нов компютър. Като го взема, трябва поне 5 години да ме изкара.

Ако има някакво значение, имам 3 SSD-та купувани преди 3 години.
Две по 240 ГБ и едно 480 ГБ. Може да не са от най-бързите към днешна дата, но могат да се ползват. Реално погледнато сега ги използвам за бекъп. На практика върху тях е писано по 2 - 3 пъти, колкото да преместя информацията от харда си.

Ако сметнете, че за тези пари може да се вземе по-стара машина, но по-висок клас, може и така. Също мога да погледна и втора ръка. (Макар, че за втората ръка малко подхождам скептично, тъй като брах ядове с една машина... Ако посочите надежно място откъдето купувате втора употреба... Макар, че там ще е на късмет...)

Въпросът е, че и компютрите бързо остаряват. А ако е толкова наложително, ще изчакам още 1 месец и ще вдигна бюджета на 2500 или 3000, въпреки, че ми се струва твърде висока цена. Не си изкарвам парите с компютъра или снимане, че да е толкова наложително. Но, ако прецените че си заслужава, мога и така да направя.

Въпросът е да ме ориентирате общо взето какво е актуално към момента, че съм изтървал козите и въобще не знам кой каво прави, като хардуер, тъй като не работя в тази сфера.
[smile] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: Yog   
Дата:   18-11-22 07:06

Аз ползвам Ryzen 5 5600, струва към 300 лева, като способности/производителност е чудесен. За бюджетна опция определено препоръчвам.
Дъното ми е ASUS ROG Strix B550-A Gaming, може да се намери и по-евтин модел, но няма да спестиш много. Около 300 лева е.
За видео ползвам Radeon 6800, което е мощна но скъпа карта. След като ще правиш комп до 2 бона, гледам чистата 6600 (без ХТ) е 620 лева, на тия пари бих си я купил, ще върши работа.
Паметта ми е 32GB, показателите й са 3200MHz (това е DDR4), латентност CL16, две плочки по 16. В момента гледам са 200 лева.
За хард - остави си най-бързия, който имаш само за Уиндоуса и си купи един класически 2ТВ като сторидж. Аз ползвам Seagate Skyhawk, струва 130 лева.
След като компа ти е толкова стар, ще ти трябва и ново захранване. Всяко над 550W ще стане, гледай да е от позната марка и за предпочитане Fully Modular (т.е. кабелите не са предварително фиксирани на него). Към 200 лева ще намериш добро.
До тука си под 1800 и ако не изпъскам нещо, нямаш само кутия и охлаждане на процесора. Та, за 2 бона ще го направиш и ще си бачка радостно.
P.S. Всеки един от компонентите може да бъде "оспорен", заменен, предпочетен друг и т.н. Споделям един от многото варианти на какво бих сглобил аз за 2 хиляди лева. Наясно съм, че опциите са безкрайни.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: asahi   
Дата:   18-11-22 08:10

Едно такова ще покрие ли нуждите ти?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: imitev   
Дата:   19-11-22 02:12

SSD дисковете M2 ли са?

И виж си определи по-точно приоритетите, че от 1500 бюджета стана 2500-3000, 8к, 4к стана FullHD и т.н.

Обикновено се определя бюджета и се купува макс. конфигурация за тези пари. А подходът е такъв, защото се споменава думата бюджет. Ако вземеш да гледаш производителност и т.н., то тогава обикновено се споменава думата бюджет.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: adorable   
Дата:   19-11-22 05:53

Както казах. Не съм специалист в тази област. Последния път, когато купувах компютър беше преди 17 години. Сглабя ми го един приятел на маика ми. И още работя на него. Проблемът е, че е с остаряла операционна система (Windows XP) и вече даже не отваря някои сайтове.
Но понеже имам и фотоапарат, както писах по-горе, рано или късно ще опра до обработка на изображения. Т. е. трябва да може да движи съвременни версии на Фотошоп, лайтрум и д. р.
Не съм абсолютно сигурен, дали ще снимам видео. Може да опитам. Ако ми хареса ще снимам, ако не - само фотография. И аз не мога да кажа със абсолятна сигурност в момента.

Аз, ако знам какво точно искам, няма да пускам тема да питам.
А направо ще отида и ще си го купя. Много отдавна не следя компаниите какъв хардуер правят. Просто ми трябва нещо, които да роботи и да е със съвременна операционна система.

ССД-тата не са м2. Мисля, че ги водят 2.5".
Едното е Western Digital Green, другите са Kingston.

Благодаря на Yog и Asahi за включването. Горе-долу това очаквах, като съвет. [cool] [smile]



Публикацията е редактирана (19-11-22 06:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: Yog   
Дата:   19-11-22 06:51

Разкарай дисковете тогава. Купуваш примерно този , слагаш на него само Уиндоуса и готово. На фона на общата покупка е нищо пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: bam-bam   
Дата:   19-11-22 12:23

Замислял ли си се за нещо 2ръка с гаранция ?
Наскоро излязоха новите платформи и хората , които имат пари си продават стари части, които може да си заслужават.



Публикацията е редактирана (21-11-22 12:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: musho   
Дата:   20-11-22 19:21

За тези пари, за изискванията, които имате всичко, което вземете ще е компромис!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: imitev   
Дата:   22-11-22 02:07

Е компромис е като се лишаваш от едно за сметка на друго нещо.

Тук няма компромис - купуваш за каквото стигнат парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: ranopile   
Дата:   22-11-22 12:25

За около 1200-1300лв (поне аз мога да ти направя такава) може да вземеш конфигурация с X99 дъно, 10-ядрен XEON процесор (3.2GHz) (с 40 PCIe 3 линии), 64GB RAM, видеокарта Nvidia 1070, бърз 512GB NVME диск, качествено захранване и хубава кутия. При нужда може да се добави втора видеокарта (или предложената да се смени с по висок модел.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: adorable   
Дата:   23-11-22 06:33

Не е изключено втора употреба, но както написах по-горе имам някои опасения при покупка на старо.
Ако изчакам още няколко месеца, мога да вдигна бюджета.

Ако някои иска и може да отдели време, може ли накратко да обясни при обработката на видео, задължително ли е да има по-добра видеокарта? И до колко тя влияе на резултата и бързината на цялата машина?
До колко в реални условия ще се усети разликата между FULL HD, 4К, 8K? И въобще има ли смисъл при ежедневна употреба на любител да се използва по-висока резолюция от HD (FULL HD)?
Колко бърза машина е нужна и кога започва да се задъхва?
Ако има от вас хора, които обработват регулярно видео, да споделят. Знам, че вече изполват много по-добри компресии, които позволяват висока резолюция, при относително малък обем на файловете. Или греша...?
Камерата, кято ще ползвам е сони а7III. Знам, че моделът не е баш за видео, но това имам сега...

Преди много години имах miniDV камера с касетки, и доста си играх с нея. Да прехвърлям записите на компютъра, да редактирам, да режа, да добавям текст, музика да записвам на ДВД-та. Един час некомпресирано видео отиваше на 13 гигабайта. При все, че хардът ми беше общо 40... Доста голямо приключение беше... [smilie5]
Може да опитам пак. Не знам дали ще ми хване интереса до такава степен, че да го правя продължително време, но имам някои идеи...


ranopile благодаря, че се включи!



Публикацията е редактирана (23-11-22 07:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: Synthy   
Дата:   23-11-22 09:03

+5ст. по темата - видео карта -> куадро (за FirePro не мога да кажа нищо - нямам опит с тях). Дори втора употреба на цената на нова жефорс е много добра идея. Всяка програма за видео обработка я използва интензивно. Има голям смисъл от нея.
Аз като любител - по-висока резолюция от фулХД не ползвам. Малкото пъти, когато съм снимал видео - снимам 4К и после си го правя 1080р. Но го снимам 4К по други съображения, не за да го гледам като 4К.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: lamerko   
Дата:   23-11-22 10:19

Бюджета е твърде нисък за цяла система за видео обработка. Особено с при този инфлационен индекс. Например, само една видео карта среден клас, покриваща някакъв минимум ще глътне две трети от бюджета. Дали е нужна - въпрос на гледна точка. Не може да използваш видеото като бустер в целия процес, но може значително да ускориш определени моменти. Видеото помага при декомпресия на входния мат'рял (ако е с висока компресия) - това рязко ще си проличи по време на редакция. Помага при много от филтрите - понякога вдига с десетки пъти някои специфични функции. Естествено, много зависи и самия сафтуер, дали кадърно ще се интегрира. И накрая - ако решиш да я използваш за експорт, може да ти смъкне времето два-три пъти. Но губиш пълния контрол върху пасовете, което често не е болка за умиране.

Иначе системата трябва да включва:
- читав процесор, може да не е с много ядра, но да има висока производителност на ядро (висока честота на значи висока производителност, въпреки релацията помежду им). Дъртите процесори нямат всички модерни инструкции, което води до много по-ниска производителност;
- SSD. Трябват ти максимално бързи решения, особено за 4к/8к. Някой спомена m2 - това обаче не е стандарт за скорост, а просто интерфейс. Има стандартни БАВНИ ССД-та на м2. Трябва МАКСИМУМА, който избраната платформа (дъното) позволява - четери и повече (по най-новите стандарт) канални, с директен достъп до паметите;
- Памет. Да, ще трябва памет, там нещата са колкото повече - толкова повече. За FHD 16, останалите през съответната стъпка :)
- Видео. Всяка модерна видео карта, която да е по спецификациите на софуера и да покрива нужната производителност. Специалните инструкции за ефекти няма да ти дадат нищо полезно. Трябва ти чиста изчислителна мощ и МНОГО памет. За обработка на 8к, гледай за видео карта с 12-16гб рам. Избягвай уъркстейшън решения като куадро - скъпи и няма да видиш нищо от тях, просто не са за теб.
- Охлаждане. Цялата простотия трябва да има добра циркулация на основните компоненти, процесора и видеото. Ако загрее и започне да компенсира от мощността - няма да има голям смисъл - нещата ще станат бавно. А може и весел екран с качулатки да видиш :)
- Монитор - по личен избор. Но все пак трябва да има достатъчно голяма площ, висола резолюция (не знам какво 8к видео ще редактираш на монитор с FHD), добри цветове - идваме поне до 27" 4к с 1млд цветове, 100% RGB (не е нужно да е 10бит, може с интерполация - доста модели дават много добри резултати);

Не се наемам да правя предложения при този бюджет :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: asahi   
Дата:   23-11-22 11:11

Цъкнах в Гугъла и видях интересни резултати. Няма да ги копирам, но ще ти посоча думичките за търсене:
The best video editing computer in 2018. Можеш да сменяш годината произволно и да прецениш резултатите. Обикновено по-напред излизат лаптопите, а десктопите са в по-задните резултати от търсенето. Маковете доминират.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: dbull   
Дата:   23-11-22 12:01

Позаинтересувай се какви са изискванията на софтуера като хардуер, който ще използваш от там ще си направиш и сметката!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   23-11-22 15:01

За мен бюджета е напълно адекватен и машината без проблеми ще редактира видео.

Предложението на yog e като че ли най-близко до истината. Ето как виждам в детайли нещата:

Ryzen 5 5600/5600X + някаква по-бюджетна дънна платка + 16/32 Gb RAM = 300/360 + 200 + 100/200 = 600/760 лв
или i5-12400 плюс същото
SSD за основен диск и допълнителни работни - дискове имаш
Захранване + case - 200 лв
Монитор 27 inch - 450 лв
NVidia 3600 / Radeon RX 6600/6600XT - 500/600 лв
2x2Tb HDD в RAID 1 - 210 лв
Легален Windows - 50-60 лв

Всичко 2010 / 2260 лв

2та твърди диска в RAID1 са важни ако държиш да запазиш за по-дълго сниманото.

Това за супер мощните графични карти и процесори е за хора които се занимават професионално с видео и го редактират по 8-12 часа на ден. За тях има смисъл да се опитват да спестят всяка минута от където могат. За останалите любители като нас няма никакъв смисъл. Има няколко елементари трика в програмите за редактиране които позволяват дори съвсем посредствени компютри да редактират без проблем 4К видео мазно и плавно. Едиствената разлика идва в крайния рендеринг и то ако е в 4К. Но въпроса е ти колко видеа ще правиш на ден та това да има значение ? Ако направиш няколко на година пак ще е добре [smile] Ето тук е показано добре и доказано защо за огромната част от любителите е безсмислено да харчат много пари за мощни машини и видеокарти

https://www.youtube.com/watch?v=lTes9KkwmME


Демото е за различните версии Mac M1 процесори и графичните карти вградени в тях но важи за всички останали графични карти. Графичната карта в М1 процесора е горе долу на нивото на NVidia 1660 Ti. Тези които са в M1 Pro и M1 Max са по-мощни. Човека който прави това демо се занима професионално много години с видео редактиране продава обучаващи видеа и т.н.

Инак да фирмите които продават компютри ще се опитат всячески да те убедят че ти трябва много мощна видео карта. Както и някои хора които не разбират много много от видео редактиране. [smile]

Някои уточнения:

Процесор - Последните 3 поколения процесори на Intel, чрез вградената си видеокарта поддържат хардуерно декодиране на някои кодеци които никой друг в Windows света не поддържа. Дори супер-дюпер мощните карти на NVidia не ги поддържат. M1 чипа на Мак ги поддържа но е Mac [smile] . По конкретно Canon използват HEVC x265 10bit 4:2:2, има ги в R6, R5 и отскоро R6 II. И ако нямаш М1 на Мак или интелски процесор се налага да прекодираш материала в някой по-лек за работа формат като ProRes. Т.е. има решение но отнема допълнително време. Когато вградената в процесора видео карта и тази която е отделно не могат да декодират / декомпресират даден формат хардуерно, тогава декомпресията / декодирането става софтуерно и се прави от процесора. Той ще се справи без проблем с някой 4K x264 но и най-мощния издъхва при 4K HEVC x265 където компресията е много голяма. Коя видео карта или процесор с вградена такава кой кодек хардуерно декодира е показано тук:

What H.264 and H.265 Hardware Decoding is Supported in DaVinci Resolve Studio?


За твоята конкретна камера това няма значение защото както се вижда всички карти декодират хардуерно х264 8it 4:2:0 какъвто е формата за видео компресия на твоето Sony A7 III. Така че това има значение за теб само хипотетично ако в бъдеще нещо решиш да редактираш и канонско видео или смениш системата и камерата.

И да по-добре 6 ядра на по-висока честота отколкот 8-10 ядра на по-ниска.

Видео карта - NVidia RTX 3600 струва горе долу същите пари като Radeon RX 6600/6600XT но е значително по-бърза в някои обработки. Може да се купи до около 600лв втора ръка с 2 години гаранция

Памет: Дори 16Гб вършат работа, 32Гб за всеки случай, но повече не ти трябват.

8К е за аматьори и да могат фирмите да продават повече стока [smile]
Между 1080р и 4К - въпрос на личен избор, но по прицип ако техниката позволява се снима в по-добрата / високата резолюция а после при редактирането се решава в каква резолюция ще е изходния материал. Едиственото място за което си струва видеото да е 4К е youtube или ако много държиш да гледаш на 4К телевизор и то отблизо. Видеото което се качва в youtube го смачкват около 10 пъти и естествено няма как качеството на картинката да не падне. Затова за там се пуска в 4К та да остане повече bitrate и по-прилично качество. Всички други телевизии, steaming услуги са на 1080р или дори 720р с малки изключения тук таме, като примерно NEXFLIX които имат ограничена филмова колекция в 4К

За справка моята конфигурация е i7-9700, 32Gb RAM Radeon RX 6600XT. Картата при мен е тази защото конфигурацията върви и като Hackintosh т.е. под MAC OS. Ако не беше това ограничение при тези цени на графичните карти бих избрал RTX 3600 или RTX 3700 в зависимост от парите с които разполагам.

Имай предвид че видеото изисква много повече учене, четене и практика от фотографията, особено ако ти го снимаш и обработваш самостоятелно. Това е още един довод да не хвърляш много пари преди да си разбрал колко време и внимание ще си готов да му отделиш, дали те влече и т.н.



Публикацията е редактирана (23-11-22 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: imitev   
Дата:   23-11-22 22:18

Lamerko: даже бавните дискове на m2 са в пъти по-бързите от бързите дискове на sata. Като вземете да издребнявате...

Той човека не е отделил пари за средна хубост компютър с всичките джиджавки, ама ние издребняваме и дискутираме детайли по производителността. Много важно колко точно е бърз диска...

128 и 256 GB дискове са бавни заради достъпа до паметите. 512 вече са бързи всички. Има и "по-бързи", но те греят и създават проблеми - само за маниаци са.

За предлагащите дърти машини - имате ли идея откъде ще намери части за бангията след 1-2 години? Това са стари поколения разработки. Никога няма да работят добре с новите софтуери - оптимизират се за новия хардуер. Мога да дам пример: i7 2600 - има тяга колкото искате, но се влачи даже в ютуб, да не говоря че шопа за 3-4 години при конвертиране на едни и същи RAW w ACR се мотае 2-3 пъти повече от предните версии. Следващото поколение i5 3470 работи много по-плавно в потребителско отношение засега. След 1-2 години и той ще финишира. Поддържам RIP на принтер на такава машина при мен, затова съм сведущ. Лошото е че софта е до вин7, съответно няма драйвери за вин7 за новите машини.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: lamerko   
Дата:   23-11-22 23:18

imitev: не издребнявам - просто споменавам нещо, с което много хора не са наясно и се бъркат. И не си прав, че бавните m2 са по-бързи от класическите на sata - най-малкото, същите бавни m2 са точно sata. Пак казвам - m2 е просто интерфейс. Дали ще се включи sata или nvme pcie, и последното на колко линии ще бъде - вече е до самото ссд. Ето виж долните два линка и кажи какви са разликите :)

м2 САТА

2.5" САТА

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: imitev   
Дата:   24-11-22 08:59

Те не са ли забранени тези със закон :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за компютър за фото и видео обработка
Автор: SuperTramp23   
Дата:   24-11-22 20:01

Ако ще обработваш 4К видео и искаш 4К ОЛЕД или подобен екран, най-евтината опция ти е Macbook Pro M1 2021. След това отиваш на ASUS ProArt 16" OLED, и така нагоре.

А за да имаш компютър с такава мощ, не го виждам как ще е под 4-5К без монитора.
Като хванеш i7 12th gen
поне 32GB Рам и тнт



Публикацията е редактирана (24-11-22 20:03)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »