Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на 600 мм обектив
Автор: espergaro   
Дата:   14-09-22 14:02

Здравейте! Въпросът ми е най-вече към снимащите животни и спорт, но нека се включат и останалите колеги с опит. Накратко, нужен ми е обектив, стигащ до 600 мм в дългия край за EF байонет. Снимам моторни спортове и на някои от пистите моят 400 на 5.6 идва къс.

Основно чета и гледам ревюта на двете Сигми 150-600 Contemporary и Sport. Ще бъде използван на DX първа версия или R6 (предстои и смяна на едно от телата ми и избора съм свел до R6 или DX).
За момента клоня повече към Contemporary версията най-вече заради теглото и цената.

Като стил на снимане е това:

https://www.racebg.net/alpe-adria-grobnik-photos

https://www.racebg.net/pleven-grand-prix-photos

В тази две галерии 99% от кадрите са правени с Канон 6д (доста нетипична употреба), но 7D-о Mark 2 на ИСО над 640 не ми харесва. Когато е по-тъмно, с шестицата го докарвам до 1600 (немислимо за кроп сензора). Освен това и динамичният обхват на шестицата също повече ми харесва, поради което я превърнах в спортна камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: baron_barbaron   
Дата:   14-09-22 18:05

Аз имам контенпорарито, но го ползвам с никон... Доста рядко, ходя да гоня гарги по сокаците. Поне с никон Д810(ако е важно) факусира очудващо бързо и като за толкова дълъг, коректно. Аз съм си направил и къстъм режими, за малко по бавен фокус, но по плавна стабилизация... Като за тая цена е повече от чуден. Лично мен много ме дразни това, че зум ринга е на обратно. С канонските системи не съм наясно, особено с безогледалките и нямам идея как ще сработи с Р6... Като цяло аз съм доволен от обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: krassi04   
Дата:   14-09-22 18:42

И аз съм снимал с този обектив за канонска система,не е лош ,но погледни ревюта за Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD G2,мисля че е по добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: petronix   
Дата:   14-09-22 19:39

Sigma Sport 150-600 кърти от всякъде. По-здрава и по-бърза е. Изцяло от метал направена. Имам я и й се кефя максимално.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: espergaro   
Дата:   15-09-22 12:49

Благодаря на включилите се в темата за насоките.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: v100ev   
Дата:   15-09-22 12:59

Опции за 600 има много..
Аз съм с Conteprorary-то на Eos M6 Mark 2, а преди това и на 600Д и на 70 Д съм снимал - винаги ме е устройвало.
Спорта го дават по-остър в дългия край, но е по-тежък и по-скъп.
А има още и 60-600 дето също била добра..
И Тамрони..
Няколко пъти съм срещал в тубата ревюта дето казват, че Сигмите имат лек проблем с фокуса на новите канонски тела (R5, R7) - птичарите дето ползват фокуса по животинските очи казват, че фокуса пулсирал и на серии имаш грешки на фокуса понякога..
Не знам - на моята кропка нямам проблем, ама тя не умее да следи очи на кокилобегачи..
От друга страна Тамрон обективите 150-600 първа и втора версия имаха сериозни проблеми с фокуса още на М телата.. Не знам как са с R-де.
Според мен - от към острота вероятно всичките ще свършат работа.
Въпроса е тегло/водо-устойчивост и съвместимост с конкретна камера.. Като последното хич не е за отхвърляне)
Успех с избора :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: espergaro   
Дата:   15-09-22 19:39

Това най-много ме притеснява, как ще се разбира с камерата. Защото моят 400 на 5.6 работи чудесно на шестицата и доста зле на 7D Mk2.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: stanpaunov   
Дата:   15-09-22 20:33

Ако държиш на Канон, това е най доброто цена/качество. Цък.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: espergaro   
Дата:   15-09-22 21:05

stanpaunov, благодаря за предложението. Разглеждал съм го този вариант, но 6200 лв. за обектив на бленда 7 са ми много.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   16-09-22 08:06

Спорт версията е добра ... но нищо не бие праймовете дори с х1.4 и х2 конвертори ...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: imartin   
Дата:   17-09-22 23:24

Снимал съм и с двете версии на Сигма 150-600 (C и S). Спортс е със значително по-бърз АФ. И като цяло е много по-качествен и здрав обектив. Оптически на 600 мм е малко по-добре. Втора ръка може да се намери на доста прилична цена: 2500-2800 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: espergaro   
Дата:   18-09-22 08:13

Благодаря за споделените впечатления и опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: avo   
Дата:   20-09-22 21:01

Аз мога да споделя опит с Тамрон 150-600 G2 и Nikon 500 PF 5.6. Тамронът е доста читав, на дългия край е леко мек на ф6.3 и супер на ф7.1 и ф8, което му е ограничението реално. С конвертора си х1.4 снима понякога добре, понякога не става. Общо взето при много светлина от 10 кадъра ще има няколко със задоволителна острота. Основният му минус, за което съм чел и в интернет, е че от серия на статичен обект, където би следвало всичко да е на фокус, има някои остри кадри и някои леко разфокусирани. Досадно е, защото после трябва да избираш много внимателно измежду всички кой да обработваш.

500 PF е в друга лига, и като качества, и като острота още от ф5.6. Работи перфектно с TCx1.4iii. И двата съм ги ползвал с Никони, огледални и безогледални. За не много пари Тамронът за мен е най-разумното решение. Канонските обективи не са ми познати. Иначе се замислям за Nikon Z 800 6.3 PF ...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: espergaro   
Дата:   21-09-22 10:27

Моите разсъждения по темата – Canon 600 втора версия – най-доброто, но 15 хиляди лЪва втора ръка и тежи къде 4 кила. Това за човек, който 3 дни от сутрин до вечер обикаля пистата, ще е мъчение. Чужденците, които снимат Moto GP, идват с такива, но са със скутери. В някои случаи са по 4 фотографа от една медия - всеки прави нещо конкретно.

Сигма C – откъм тегло 1.800 най-доброто. Откъм цена също. Сега на последното състезание обаче ме валя от сутрин до вечер. Кал, вода, докато сложа дъждобрани на всичката техника, едната ми шестица се наводни, копчетата спряха да бачкат. Добре, че като изсъхна се оправи. В този момент се отказах категорично от безогледалка, към която се бях насочил единствено заради фокуса. В тези условия едно r6 ще замине безвъзвратно. А и факта, че мине се не мине и забиват, аре нема нужда – камера за 5000 лв.

На база горното май за мен най-ефективният вариант (цена качество) би бил DX първа версия, ако намеря нещо за към 1500 лв. на 200-300 хиляди кадъра и Sigma Sport, макар че мн би ми се искало да пробвам по-леката как би се представяла.

Avo – това с тамрона и ситуацията с непостоянния фокус би ме влудила. Затова си продавам сега 7d mk2-то. С 400 мм обектив фокусът е тука има, тука няма.



Публикацията е редактирана (21-09-22 10:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: avo   
Дата:   21-09-22 19:24

espergaro , много е странен тоя феномен с тамрона, него предимно съм го ползвал с Д7500, не зная как ще е с безогледалка. И тъй като този тамрон ми беше първият дълъг до 600мм обектив, си мислех, че е нормално за тези милиметри, докато не прочетох за проблема. Снимаш неподвижна птица с 8 кадъра в сек, без да има движение и не би следвало да префокусира, 4 кадъра са супер остри, 2 горе долу и два меки. Вероятно наистина си префокусира, но не винаги успешно. С 500PF никонския 95% съвпадат кадрите като острота от една серия при що годе статичен обект разбира се. Друг е въпроса, че 500PF го ползвам почти само на Z7 и е възможно фокуса на безогледалката да е по-точен и повтаряем.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: kes   
Дата:   30-09-22 01:02

Гледам че R6 има някакъв режим за разпознаване и следени фокуса върху мото каски, но не съм го тествал.
Във форума се продажваше на два пъти С вресията на Сигма. Тествах я с преходника и фокуса ми се стори бърз и точен, а обектива остър на 600 мм.
Ако съм на теб увивам ги със стреч фолио и щракам в дъжда.
Аз така направих с моя 800 f11 мм обектив
За тези мотори бърз обектив не ти трябва даже бленда 11 ти е прекалено светло във слънчево време и трябва да слагаш НД филтър за да докараш фона размазан от движението.
Освен това обектива има невероятна стабилизация и за видео от ръка е трепач. но е фиксиран на 800 мм и май не е подходящ.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: espergaro   
Дата:   07-10-22 20:13

Здравей, Kes. Благодаря ти, че се включваш в темата. Всъщност част от състезанията са на дъжд и в лошо време. Там с 400 на 5.6 съм на 1600 исо(тавана за мен на 6д) и скорост 800,та нещата са на кантар.
Сега по-скоро колебанието ми е между Сигма S и C версията. Твоята обратна връзка, че кънтепорито работи добре с R6 ме радва. А на механичния затвор с 12 кадъра ли снима?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: Ivodam   
Дата:   12-11-22 23:13

Здравей, пробвал съм преди време Сигма 150-600 при Светльо Драгиев, останах с много добри впечатления. Още по-назад във времето имах Канон 600/4 - първата версия - превъзходен обектив, резачка даже с двоен конвертор. Обаче тежеше над 6 кг, с отделен куфар, снимане почти само от статив. Може да видиш снимки в профила ми.

В момента съм на Фуджи безогледална система и имам фуджанския 150-600. Тъмен е, в края на 600 мм отива на бленда 8, но е със свирепо качество, просто съм изумен. А безогледалките нямат проблем с фокусирането и с двоен конвертор. И е много лек и удобен. Качил съм и с него тия дни три снимки. Ако е опция евентуално допълване с някакво Фуджи безогледално тяло, мисля, че е силно препоръчително решение.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: espergaro   
Дата:   12-11-22 23:38

Здравейте, Иво! Благодаря ви, че се включихте в темата. Коя Сигма сте пробвал - Contemporary или Sport? Засега май единствено първата ми е вариант най-вече заради теглото. Когато съм на пистата, снимам от сутрин до вечер, на едното тяло съм за качил 70-200 втората версия,на другото 400 на 5.6 и пак каталясвам. Мн ми се искаше 600 твърд, но тези, които мога да си позволя, са над 4 кг и това тегло ще ми направи снимането ад. И сега ме боли кръста на моменти. Та остава май по-леката сигма като най-реалистичен вариант.
Други системи извън канонската отпадат, защото вече съм набутал доста кинти в стъкла.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: hansto   
Дата:   13-11-22 08:57

@ivodam с конвертор ли ползваш 150-600?
Моят най-дълъг е 70-300 и чета само добри отзиви като се ползва с 1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: kes   
Дата:   15-11-22 00:13

Би трябвало да работи на 12 кадъра механичен затвор, защото е сравнително нов обектив.
По- важното е друго, да случиш остра бройка на 600 мм и максимално отворена бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: metodiev_martin   
Дата:   17-11-22 00:10

[thankyou] Ако таванът на 6д е 1600 исо, аз съм Валентино Роси [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: espergaro   
Дата:   17-11-22 01:52

И до над 6000 й се е налагало да стига, но не в това е въпросът, Роси:)



Публикацията е редактирана (17-11-22 02:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: Ivodam   
Дата:   19-11-22 11:40

espergaro написа:

> Здравейте, Иво! Благодаря ви, че се
> включихте в темата. Коя Сигма сте
> пробвал - Contemporary или Sport? Засега
> май единствено първата ми е
> вариант най-вече заради теглото.
> Когато съм на пистата, снимам от
> сутрин до вечер, на едното тяло съм
> за качил 70-200 втората версия,на
> другото 400 на 5.6 и пак каталясвам.
> Мн ми се искаше 600 твърд, но тези,
> които мога да си позволя, са над 4
> кг и това тегло ще ми направи
> снимането ад. И сега ме боли кръста
> на моменти. Та остава май по-леката
> сигма като най-реалистичен
> вариант.
> Други системи извън канонската
> отпадат, защото вече съм набутал
> доста кинти в стъкла.

Доколкото си спомням, от Сигмата пробвах Спорт.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 600 мм обектив
Автор: Ivodam   
Дата:   19-11-22 11:45

hansto написа:

> @ivodam с конвертор ли ползваш 150-600?
> Моят най-дълъг е 70-300 и чета само
> добри отзиви като се ползва с 1.4

С двоен конвертор, понякога пък без конвертор, в зависимост от обстоятелствата.
Последните три снимки в профила ми са - тези с фламингите с двоен конвертор, снимката на голям свирец е без.

[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »