Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на камера (SONY A6400)
Автор: frankyman   
Дата:   03-09-22 14:59

Здравейте,
Нужна ми е помощ за избор на камера. Спял съм се на SONY A6400 + 18-135MM F/3.5-5.6 OSS. Художник съм и искам да използвам камерата основно за референтни снимки, от които да гледам когато рисувам в студио. До сега използвах телефон с добра камера като за телефон, но много неща не ми достигат. Искам да снимам предимно морски пейзажи (лодки по пристанища), натюрморти в студиото и портрети. С телефона основните ми недостатъци са, че няма “буке”(освен в измисления портретен режим, който допуска грешки), няма достатъчно zoom, за да снимам лодки от по близък план, когато снимам море цветовете стават твърде ярки и сини, сенките са много тъмни и без достатъчно детайл и се налагат тежки обработки във fotoshop. Дали въпросният SONY A6400 с обектив 18-135MM F/3.5-5.6 OSS ще покрие критериите ми или да търся нещо друго? Това е максималният бюджет!
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: quazimodo   
Дата:   03-09-22 16:00

Нали не рисуваш само с една четка, купена от железарията? Така е и с обективите. Обикновено нищо не става само с универсалните[smilie18][beer] Понеже най-лесно се харчат чужди пари, аз бих тръгнал с някаква подобна комбинация:

1. Тяло и обектив "за пейзажи"

2. Приличен телеобектив, като за без пари

3. И накрая нещо за "буке"

Тези неща се събират в бюджета и ти дават възможност да снимаш всичко посочено от теб в първия пост. Успех с реализирането на замисъла!


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: asahi   
Дата:   03-09-22 16:05

Интересно ми е какво мисли професорът ти по живопис за референтната фотография?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: frankyman   
Дата:   03-09-22 16:16

asahi,
"Интересно ми е какво мисли професорът ти по живопис за референтната фотография?"

-Това, което съм написал. Обикновено пейзажи или портрети се започват на живо и се довършват от снимка. Малко е трудно да си намериш модел да стои 16 часа, а ако е клиент е абсурдно. При пейзажи е подобно, започвам на живо и завършвам в ателие. Обичам да рисувам нощем. Проблема с референтните снимки за рисуване са най- вече в контраста. Сенките са много тъмни и се губи нужна информация, което ги прави трудни да се интерпретират, целта не е да се копират каквито са. За това си има камери. Но оставете рисуването. Въпросът ми е за апаратурата. С този бюджет дали е по- добре да се купи примерно по-скъпия A6400 с по- универсален обектив за първо време или примерно по- евтиния A6000 с обективите предложени в предишния коментар.



Публикацията е редактирана (03-09-22 16:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: frankyman   
Дата:   03-09-22 16:28

quazimodo написа:
> 1.
>
> Тяло и обектив "за пейзажи"
>
> 2.
>
> Приличен телеобектив, като за без
> пари
>
> 3.
>
> И накрая нещо за "буке"
>
> Тези неща се събират в бюджета и
> ти дават възможност да снимаш
> всичко посочено от теб в първия
> пост. Успех с реализирането на
> замисъла!
>
Благодаря за отговора!
Изглежда разумно, но се чудя, има ли голяма разлика между A6000 и A6400. Ако е така, дали не е по добре A6400 с 18-135MM F/3.5-5.6 и след известно време да се вземат още обективи. На какво е способен
18-135MM F/3.5-5.6?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: alex.d76   
Дата:   03-09-22 17:01

quazimodo е предложил доста разумен вариант - имал съм А6000, хич не е лоша камера за нуждите посочени в темата. А6400 е просто ъпгрейд със за някои колеги ненужни "екстри" - иначе като качество на картината е аналогичен.
Бих заложих на офертата от втория пост в темата - подкрепям с две ръце !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: hotsnail   
Дата:   03-09-22 18:31

А6000 е много прилична камера но има няколко неща, които трябва да се знаят:

1. При нощни снимки ако има силни светлини се получават отражения между сензора и задната леща на обектива. Това се вижда като една мрежа от светли правоъгълници върху кадъра. Неприятен и за съжаление невъзможен за коригиране проблем. Това е характерно за много камери от този период т.е. 2010-2016, има Фуджита с подобно поведение, вероятно Панасоник и Олимпус.

2. Няма следящ Фокус на очите, което забавя снимките на хора. Трябва да се избере ръчно зона. Освен това дори малките зони са доста големи и не е ясно дали ще хване носа, окото или ухото на модела при кадър в цял ръст.

3. Следящия Фокус е бърз, но не е особено умен. Работи поносимо с автомобили и мотоциклети. Ама с хора и животни е почти неизползваем, защото не може да се съобрази с неравномерни движения.

4. Липсват някои много удобни екстри, като това да си сложиш минимална скорост при достигането на която да вдига ISO. Това прави снимането на вън и вътре много трудно. Трябва да се сменят настройки при смяна на светлината.

Това са малки но досадни проблеми.

А6300 решава всички подобни проблеми. А6100, А6400 излязоха след а6300 и имат изключително добър автофокус, много голямо бързодействие. А6300 и а6400 имат повечко заигравки за видео.

А6500 и а6600 са още повече насочени към видео и имат и стабилизация в тялото и за това са по-скъпи. Ако отиваш натам по-добре виж А7C - сега е около 3500 в амазон.де

Z6-e10 е за влогъри. Маха визьора и добавя някои екстри ако имаш youtube канал. Сега го гледах за 1300 лева в амазон.де

А6400 с указания обектив не е лоша идея. Може би друг интересен вариант за обектив е тамрон 17-70/2.8, който ще пуска много повече светлина. Струва 1350 на амазон де. Има и една сигма 18-50/2.8, която е малка, лека и евтина.



Публикацията е редактирана (03-09-22 20:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: frankyman   
Дата:   04-09-22 01:25

Дилемата става все по-голяма...
След написаното от hotsnail отпада A6000 въпреки цената от 780лв и се спирам на:
SONY A6100 и SONY A6400
Разликата в цената между двата е 260лв. Много ме блазни и че A6400 е "защитен от атмосферни влияния".
За пейзажи ми се струва, че ще предпочитам телеобектив. Предполагам, че въпросният Sony 18-135MM F/3.5-5.6 OSS ще ми върши работа за пейзажи и портрети с добро осветление. Ако добавя и един по светъл за снимане на закрито като SONY E 50MM F/1.8 OSS мислите ли, че ще е добра комбинация?
За предпочитане е да ги купя от този магазин
Ако Sony 18-135MM F/3.5-5.6 OSS е приемлив за целите, се спирам на него, защото в комбинация с тялото излиза доста по-евтино.
Предложения за други обективи от тук?
и
тук
за ориентация 2000dkk са около 500лв. текст
Благодаря на всички за съветите!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: Yog   
Дата:   04-09-22 06:15

За да можеш да се възползваш от това, че камерата е "защитена от атмосферни влияния", обективът на нея също трябва да е такъв. В тази категория влизат малко от обективите за APS-c камерите на Сони. Нито 18-135, нито 50-ката имат такава защита. Просто да го имаш предвид, когато избираш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: lamerko   
Дата:   04-09-22 06:43

Снимал ли си с 50мм на закрито с APS-C камера? Не съм много убеден, че тази дължина ше ти е удобна...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: quazimodo   
Дата:   04-09-22 07:52

Е, зависи и какво се разбира под закрито. За зала Арена Армеец става [smilie5] Един непоискан съвет - вземи това, кето си си наумил - 6400+18-135, и поснимай малко из тези места, където обикновено се подвизаваш. Така ще разбереш дали 50 мм е твоята дължина на закрито. По-вероятно е да се наложи да купиш 35 или 28мм за снимки в помещения.Просто в една обикновена стая 3х4, ще хванеш човек, грубо казано, само до кръста с 50мм и кроп матрица.

П.П. Май ти е време да почнеш да четеш И учебници по фотография[smilie5][beer]



Публикацията е редактирана (04-09-22 07:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: hotsnail   
Дата:   04-09-22 11:49

при тая разлика от 200-300 лева взимай А6400 + 18-135 и се радвай. Предимствата за видео все ще дойдат от полза. По едно време разликата беше близо два пъти и А6100 си заслужаваше.


Това с влагозащитата го забрави. Пази си камерата. Ако инцидентно някъде те пръсне вода (не солена) т.е. дъждец е вероятно, да няма проблем. Ама тези камери и обективи не са достатъчно добре защитени. Няма общо с модерен скъп телефон, който може да се гмурне във вода. Никой производител на камери не признава щети от вода в гаранционен срок. Ако открият корозия гаранцията им отпада. От там насетне няма какво да се дискутира. Та пази я камерата. Ако редовно ще снимаш в пороища или по някакви състезания с много вода и прахоляк трябва по-специално подбрани камера и обективи.

Например зум обективите ти не трябва да се разтягат. Такива са 70-200 на повечето марки.

Хубаво е да видиш какви гарнитури има камерата и обективите за защита. Сони на доста от обективите и камерите като А6400 разчитат предимно на добра сглобка на метални ли пластмасови части за водоизолация, а това не стига. По-специализираните модели имат гумени гарнитури на сглобките - най-елементарно на вратичката за батерията, картата и куплунзите се вижда колко надеждно са изолирани. Дупето на обектива може да видиш дали има хубава гумена защита, която пази водата вън....те производителите когато сложат уплътнения, доста го рекламират.

Олимпус или както се казват сега доста се стараят в това отношение. Пентакс също правеха потребителски камери с добра защита - но вече са история. Скъпите Канони, Никони и Сонита като Сони А1, A9, Никон Z9, Canon R3 .......


За моя А6300 и а7-ците ми в дъжд ползвам найлонов плик от пазаруване и ластик. Малко трудно се кадрира с плика, ама поне камерата и обектива не подгизват, малко има капки по тях, но това не ми е било проблем....


https://live.staticflickr.com/65535/51187442602_6238372e8d_b.jpg


4K DSC03647 by Kiril Karaatanasov, on Flickr



Публикацията е редактирана (04-09-22 13:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: frankyman   
Дата:   04-09-22 17:46

Не мисля да снимам в дъжд, но живея в Дания и през голяма част от годината е мъгла и много голяма влага. Мисля че го реших... SONY A6400 + 18-135MM F/3.5-5.6 OSS и какво ще кажете за SONY E 35MM F/1.8 OSS? Единствено ме притеснява нещо объркващо за мен в описанието "фокусно разстояние 52,5 mm (еквивалентно на 35 mm)". Не е ли обратното -35мм, които отговарят на 52,5 мм заради crop? Достатъчен ли е този бюджетен обектив да се правят натюрморти? Имам предвид "fine art", не храни или бижута... Харесвам примерно такъв стил https://www.haroldrossfineart.com/still-life
. Имам доста опит с натюрмортите като композиция, светлина, въздушна перспектива и т.н., но тепърва се сблъсквам с фотографската част. 35MM F/1.8, ако отговаря на 50мм, ще е по универсален и за семейни снимки и т.н. Не мога да схвана добре каква точно ще е разликата във фокуса и перспективата при натюрморти с 35мм и 80мм примерно.
Ще си помисля още няколко часа преди да поръчам, дано получа още някой съвет за обектива преди това :)



Публикацията е редактирана (04-09-22 18:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: asahi   
Дата:   04-09-22 18:07

Зрителният ъгъл на 35мм обектив, поставен на кропка, е като на 52.5 мм, поставен на фулфрейм. Само толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: quazimodo   
Дата:   04-09-22 18:12

Най-елементарно казано, с 35 мм ще снимаш една композиция от 2 метра а с 80 мм от 5 метра, за да вкараш същите предмети в кадър. Ако си много настоятелен, може даже да не се включиш в границите на рязко изобразеното пространство от дългофокусния обектив и шишето от твоя пример вече да не е на фокус. Естествено, това се лекува със затваряне на диафрагмата и т.н. Или казано по друг начин, навлизаме в тънкостите на занаята. А за събирането на плановете е отделна тема[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: diana2017   
Дата:   04-09-22 18:16

Извинявам се, че се намесвам, виждам че сте художник, но трябва да си изясните елементарни принципи и техники във фотографията преди да купувате и хвърляте пари. Уверявам ви, че ако използвате един стар DSLR ot 10Mpx (струващ 150-200лв) с подходящи обективи и вълшебната програма Photoshop, ще постигнете същите резултати, които ще ви удовлетворяват. Поинтересувайте се за старите ДСЛР системи на Canon, Nikon, Minolta (Sony), има огромно предлагане на малко употребявани тела, обективи, светкавици, батерии, аксесоари и т.н.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: frankyman   
Дата:   04-09-22 18:40

diana2017, на ясно съм с това, но искам да е всичко в едно... искам да е лесно преносимо за разходки, екскурзии, самолет... а и да може да се ползва и за по сериозни неща.
quazimodo, "за събирането на плановете" имаш предвид нещо като описаното в тази статия ли https://1x.com/magazine/permalink/8332
?
Днес тъкмо четох за това... като дойде време ще питам за съвети, но първо машинарията, че нямам търпение :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: hotsnail   
Дата:   04-09-22 19:42

Ако ще взимаш обективи други помисли ги за какво ще са. 50мм (т е. 35мм обектив на кроп сензор) е малко тегав за снимки в къщи. На мен ми е тесен. За портрети на 1-2 човека до кръст ще стане. За повече ще ти трябва малък замък с този обектив. За кроп 24мм може би ще е по-удобен.

То ще има ли отстъпка от 35мм-ия обектив ако го вземеш комплект? Ако няма, вземи си само зума и виж как седят нещата. Пък ще избереш и твърди светлосилни обективи. Те трябват за две неща - снимки с размазан фон и снимки на по-слаба светлина.

Вижте как потръгва. За пейзажи и тия неща които искате, може да се окаже че ви трябва 10-12мм обектив.....



Публикацията е редактирана (04-09-22 19:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: lamerko   
Дата:   04-09-22 19:52

hotsnail: 50мм са си 50мм. Ако ще ги отнасяш към 35мм матрица - 75mm. Пише го дори в спецификацията на въпросния обектив - "BRÆNDVIDDE SVARENDE TIL 35 MM (APS-C) 75 mm".

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: quazimodo   
Дата:   04-09-22 19:58

frankyman написа:

> ... quazimodo, "за събирането на плановете"
> имаш предвид нещо като описаното в
> тази статия ли
> https://1x.com/magazine/permalink/8332
?
> Днес тъкмо четох за това...




За друго става дума


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: hotsnail   
Дата:   04-09-22 20:18

Ламерко само внасяш объркване в темата.

SONY 35/1.8 OSS е обектив за кроп, като а6400. Този обектив дава визуалния ъгъл на 50мм обектив върху фул фрейм. Това на мен поне ми е тясно за снимки в домашна обстановка.

Човека пише, че рисува пейзажи. Там понякога трябва доста по-широк обектив от 18-135.

За това му казвам на човека да вземе камерата и обектива и да види кое как му идва на него.

Явно се занимава с визуални изкуства и бързо ще се оправи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: lamerko   
Дата:   04-09-22 20:39

Мислеех, че говорите за този https://www.kamerahuset.dk/sony-e-50mm-f-1-8-oss-sort

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: frankyman   
Дата:   04-09-22 20:49

lamerko написа:

> Мислеех, че говорите за този
> https://www.kamerahuset.dk/sony-e-50mm-f-1-8-oss-sort
Няма значение за кой става въпрос, разбрах логиката - 1.5X crop за APS-C. Просто в описанието ми звучи на обратно казано и затова попитах. "фокусно разстояние 52,5 mm (еквивалентно на 35 mm)", вместо 35mm еквивалент на 52.5mm, когато е на APS-C. Може да е техническа грешка в сайта или аз да не мога да го разбера правилно.



Публикацията е редактирана (04-09-22 20:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: bobyn   
Дата:   04-09-22 21:29

@frankyman
Много добре си се ориентирал с 6400+18-135. Само АКО взимаш втори обектив, вземи Тамрон 24/2.8 или (зависи от бюджета) Сигма 16/1.4.
НИЩО ДРУГО НЕ ТИ Е НУЖНО ЗА ЦЕЛИТЕ!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера (SONY A6400)
Автор: frankyman   
Дата:   04-09-22 22:26

bobyn написа:

> @frankyman
> вземи Тамрон 24/2.8 или
> (зависи от бюджета) Сигма 16/1.4.
> НИЩО ДРУГО НЕ ТИ Е НУЖНО ЗА ЦЕЛИТЕ!
Този Сигма 16/1.4 не е ли прекалено широкоъгълен? Виж тук малко по надолу архитектурните снимки как са изкривени
https://pictrabox.com/sigma-16mm-f1-4/. Няма и стабилизатор, но пък е много светъл... Пак се вкарах в дилема. А TAMRON 24MM F/2.8 гледам че го има във версия 35мм с какво е по добре от SONY 35/1.8 OSS ? SONY 35/1.8 е по светъл и има стабилизация...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »