Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 AMD Ryzen или Intel
Автор: ilfot   
Дата:   27-08-22 22:34

Здравейте
Дилема купувам втори комп
с какъв процесор да бъде AMD Ryzen или Intel
Става въпрос за видео обработка 4K Adobe premiere
имам видео карта GTX 1060 Palit 6gb 64 gb 3200 ram 2 SSD M2[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: hansto   
Дата:   27-08-22 22:38

Райзен, поне за мен няма дилема

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: mitakabs   
Дата:   28-08-22 07:42

AMD Ryzen™ 9 5900X като цена е без аналог! Ако пък не е достатъчен - 5950X , дъното трябва да е с добро охлаждане на стабилизаторите .

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: nevermess   
Дата:   28-08-22 18:17

Още един глас за AMD Ryzen.

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 18:34

Едно тъпо питане - сега не започва ли сезона на новите модели десктопи?

Май тия дни АМД ще обявят Zen 4 архитектурата - Август 29-ти. Сигурно и десктоп процесори? Нова архитектура значи и нови дъна т.е. Zen 4 на дали ще стават на сегашните дъна....

Интел и те би трябвало скоро да говорят за 13-то поколение.

NVidia 4-та серия също я спрагяха за тази година.... макар, че там има сега готини промоции на 3080 Ti и подобни карти.....



Публикацията е редактирана (28-08-22 18:37)

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: ksuhorukov   
Дата:   28-08-22 23:10

Новите Ryzen-и идват със съвсем нова архитектура, нов сокет АМ5, ще работят с памет само DDR5, като цяло ще е нужна чисто нова система. И сериозно охлаждане... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: mitakabs   
Дата:   29-08-22 11:08

ksuhorukov написа:

> Новите Ryzen-и идват със съвсем нова
> архитектура, нов сокет АМ5, ще
> работят с памет само DDR5, като цяло
> ще е нужна чисто нова система. И
> сериозно охлаждане... [smile]

И сериозни цени, от дъната, паметта та и до процесора!

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: hotsnail   
Дата:   29-08-22 11:14

За 30 години това дето съм видял е, че цените на техниката са константа. Сега има инфлация и тя ще се добави спрямо спомените ни за последното поколение. Ако няма някаква съществена пазарна сила цената на компютър с zen 4 ще е сходна на тази с zen 3 при премиерата му.

Такава съществена пазарна сила беше криптото заради което графичните карти бяха необикновено скъпи известно време. Сега виждаме, че излизат на нормални пари и дори на неочаквано ниски…..

Иначе какво да ви кажа преди близо 30 години 486DX2 66Mhz и 4MB памет беше около 1200 долара. Като си купувах преди няколко години компютър с i7 8-мо поколение, 32GB и NVidia 2070 цената беше към 3000 лева. За 30-тина години има и някаква инфлация……демек цените не са мръднали.



Публикацията е редактирана (29-08-22 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: hotsnail   
Дата:   30-08-22 08:58

Лиса Шу обявява новите Zen 4 и Ryzen 7000

7950x е процесора дето рекламираха за обработка, дават го с 30-45% по-добра работа от предното поколение на AMD и 60% по-бърз от Интел

170W е.

Вдигнали са значително производителността на едно ядро

700 долара искат 7950х и иде края на Септември

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: mityo   
Дата:   30-08-22 09:26

Ryzen са по добрите процесори за сега, но не поддържат DDR5. Засега комбинацията Intel с DDR5 е най-добра.Най-добре изчакай докато пуснат дъна с Ryzen и DDR5. И аз поддържам мнението на ksuhorukov и mitakabs.



Публикацията е редактирана (30-08-22 09:29)

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: Artefact   
Дата:   30-08-22 10:49

Привет,

Малко по-подробно...

Първо - специално за Premiere, вградените видеокарти при Intel вдигат производителността. Ако се гледат моделите на Intel без вградено видео е малко по-различно.

Ако парите не са от голямо значение (изкарват се пари със системата), е горе долу ясно - времето е пари, чака се новата платформа.
Пести ти време, правиш повече пари и т.н. Intel или AMD - чака се за реални тестове и т.н. Другото сега е само спекулация.

Ако парите са от значение, имаш различни варианти...

Имай предвид следното:
- 7950х се спряга между 700 $ и 799 $ по света. Тук го пиши 900 до 1000 Евро, понеже не сме света. [smilie5]
После ще падне, но трябва да чакаш сигурно година от днешна дата за новата ти система.
- За дъната, не смея да спекулирам на какви цени ще се продават, при нашите търговци. [smilie21]
- На DDR5 цената уж пада, ама да видим за такива обеми колко ще струва. За сега си е брадва. [smilie7]
- Едни добри пари за охлаждане. Аз сега съм с Noctua NHD15 - по-добро, от това въздушно, трудно ще намериш. Тъкмо се справя с 5950х, колкото да не ми сваля производителността при дълги натоварвания. За новите процесори, с тези 50 до 100 % повече топлина, се гортви за сериозно охлаждане, иначе ще сваля производитрелност и ще загубиш много от предимствата на новата платформа.

Разбира се, може от чужбина, но за машина, която ти вади хляба, да чакаш по един месец за гаранционно обслужване в чужбина си е риск.
Ако не ти вади хляба, може и от чужбина.



Аз направих следното:
Също като теб и аз имах купена евтино 64 GB RAM и една RX470-ка на старата машина.
1. Взех едно х570 дъно втора употреба за под 200 лева (нашите търговци, незнайно защо надуха цените на новите с едни 50%). [smilie11] [smilie5]
Моето дойде с година и половина оставаща гаранция, но това с и е на късмет.
2. Взех един 5950х на старо (16 ядра и 32 логически ядра).
Сега ги има чисто нови по 1150 лева, така че има място за пазарене на старо.
3. Взех едно 850 W захранване (ново, на промоция).
Хем да има резерв (за бъдещи ъпгрейди на видеокарта), хем да няма странно поведение при максимално натоварване.
Аз захранване на старо не купувам.

Трите неща ми излязоха около 1100 лева и върши чудна работа. [cool]
Тук цена спрямо производителност, трудно ще се бие от другите вариалнти, освен ако не попаднеш на много изгодна цена, свалиш ДДС на нова платформа и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: fototo   
Дата:   30-08-22 11:40





Публикацията е редактирана (30-08-22 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: ilfot   
Дата:   30-08-22 12:02

Благодаря на всички за насоките
Дааа ще се мисли
засега съм с intel 9900k asus z390 samsung 2br ssd 64 gb ram 3200

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: lamerko   
Дата:   30-08-22 13:19

AP не е оптимизиран да използва всичките налични ресурси - имайте го впредвид. Малко го бутнаха, но въпреки това, не може да се свъзползва добре от новите процесори с 16 и повече реални ядра. Затова е по-добре да имате висока производителност на ядрата, от колкото твърде много такива. Относно това, дали има някакъв рактически смисъл от градено графично ядро - скептичен съм, и то доста. Основната теза там е, че въобще да зацепи поддръжката, нъжни са ПОНЕ 2ГБ памет. А графичното ядро няма такава, използва шерната от основната. От там проблемите са безкрайни. Оставяме на страна факта, че ако ако се активира хардурната поддръжка, температурата на кристала рязко скача, карайки целия чип да си свали временно честотата, което води до влошено бързодействие. Тези промени на температурата са толкова резки и големи, че охлаждането няма как да смогне. Лично аз бих предпочел процесор без графично ядро, особено щом автора си има сравнително читава видеокарта :)

И така - при реални тестове, 12900К, който има само 8 бързи ядра (и 8 енергийно ефективни) дава по-добри резултати за обща производителност от 5995wx, който има 64 ядра (128 трейда) или 5975wx, който има (само) 23 ядра/64 трейда, но пък са по-сериозни от тези на 5995wx.

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: hotsnail   
Дата:   30-08-22 16:42

Ламерко 5 минути е видето за 7950х и ако го беше видял, нямаше да хабиш толкова време да пишеш.

АМД са ускорили отделните си ядра в Zen 4. Освен че са много по-ефективни като консумация на ток и съответно нужда от охлаждане сега ще са по-бързи с 10-15% на задачи за едно ядро и 45-60% за задачи с много ядра.

Интел много объркаха нещата. Тия i9 не са евтинки никак, а пекат много и не са чак толкова бързи в реалния живот….. за това губят пазар и им падат акциите. За това хората препоръчват ръжени…..(аз купих два лаптопа с i7 тази пролет. Та по принцип съм им фен ама…..iPad-a ми за някои задачи им къса шушоните на тия лаптопи. Специално за снимки обаче Intel-a е много по-добре де. Поне USB-то работи много по-бързо на windows лаптопа спрямо M1 iPad….и от там вече iPad-a няма шанс да се включи. Почти 3 пъти по-бавно точи файловете от картата iPad-a.)



Публикацията е редактирана (30-08-22 16:45)

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: lamerko   
Дата:   30-08-22 16:47

hotsnail: не говоря конкретно за 7950х, а въобще. Както са споменали - този процесор ще дойде след солидно закъснение на пазара и на доста тлъста сума. Ако говорим за сглобяване на машина след 6 или 12 месеца - ОК, но мислех, че става въпрос за нещо в момента...

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: Synthy   
Дата:   30-08-22 17:13

Да кажете нещо за 13-то поколение на интел, кога да го чакаме в БГ?

Отговори на това съобщение
 Re: AMD Ryzen или Intel
Автор: Yog   
Дата:   30-08-22 20:32

Аз съм пробвал монтаж на всякакво 4к в Премиер на средна ръка компютър и си вървеше съвсем ок. Дори 10-битово 4к на 50 фрейма от безогледална камера не ми циклеше таймлайна. Компютърът беше с 6-ядрен Райзън 5600х, 32 гигабайта рам и две ССД-та като хардове. Та, ако монтажът на 4к в Премиер е нещото, за което компютърът ще се ползва, няма никакъв смисъл да се чака излизането на някакъв нов хардуер. Всичкият необходим е наличен и в момента, че и оттатък.



Публикацията е редактирана (30-08-22 20:33)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »