Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Защо снимате видео при 50p????
Автор: shagy   
Дата:   29-04-22 20:57

Преди малко изгледах сватбеният клип на сватбата на която кумувах преди месеци. Събрахме се както му е реда с жената и децата пред телевизора, пуснахме видеото и на 10-тата минута на всички ни прилоша.
Картината е неестествено бърза и нереално остра-насечена, не знам как да го обясня.
Само видях, че файлът записан на 50р, може би от там идват проблемите. Не знам дали има значение ако самият клип е сниман на по висока скорост на затвора, да кажем 1/1000 или 1/2000. На телевизора са изключени всички опции за HDR, super motion и каквито и да се сетите режими.
Та въпросът ми е, защо подобни събития не се снимат на 25 кадъра и да имат някаква по филмова визия, която да върви по-мазно. Или пък да си се снимат на 50 кадъра, но след това да се записват на 25, знам ли. Клиповете на песни се снимат мисля че на 25 кадъра и изглеждат доста добре.
Определено лично аз не виждам нищо романтично в тази картина, все едно гледам новините по БНТ.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: AsahiPentax   
Дата:   29-04-22 21:11

Ами опитай се при монтаж на видео заснето с 25р да го забавиш с 50% и гледай за какво иде реч! Но ако е заснето на 50р и го забавиш с 50% то си става 25р. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: shagy   
Дата:   29-04-22 22:15

3 часа сватба ли ще я забавяме на 50%?
Говоря че е снимано на 50Р и записано на 50Р.
Не може ли да се снима на 50 и да се запише на 25 без за се забавя.
Или направо да се снима на 25 и да има по привлекателна визия клипа, че тези резки движения са супер неестествени.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: ruil4o   
Дата:   29-04-22 22:30

Правилото е ако снимаш на 25р, шътър спийда е 1/50, Ако се ще се наложи слоумоушън, снимаш на 50р с 1/100.
После проекта трябва да е 25р и съответно експортваш на 25р!

Друг е въпроса ако не знаеш това или нямаш ND филтър за навън. Тогава някой снима на 1/500 и повече и става кофти за гледане.



Публикацията е редактирана (29-04-22 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: stef7   
Дата:   29-04-22 22:45

Снимането на видео не е като фото. Иска се да се знаят и могат значително повече неща. Едното от основните правила е т.нар. 180 градусов затвор. Това идва от филмовите кинокамери където затвора е въртящ се диск с изрез в него. Правилото е че затвора трябва да е 2хброя на карти в секунда. Т.е. ако снимаш 25 или 24 кадъра в секудна, затвора твърдо трябва да е 1/50 или идеално 1/48 ако камерата дава тази възможност. Ако снимаш 50 кадъра в секунда - 1/100 или 1/125. Някои камери като например Blackmagic или Panasonic S1/S5/S1H/GH5 позволяват да задаваш затвора дирекно в градуси. Ако балансираш експозицията с увеличаване скоростта на затвора се получава това гадно накъсване.

Освен това 50р се снимат ако искаш slow motion или забавен каданс, инак нямат смисъл. От много години кино се снима в 24 кадъра в секунда защото това дава замазване на движението и ние сме свикнали да гледаме и харесваме точно такъв каданс. Така че ако няма да забавяш после при обработка видеото няма смисъл да се снима в 50р

За да балансираш експозицията и тя да е това каквото ти трябва при положение че затвора ти е забит на 1/50 а често блендата също е забита на дадена стойност се ползват ND филтри. За дневно осветление са просто задължителни.

Видеа на сватби от по 3 часа за мен нямат смисъл. Няма кой да ги изгледа дори самите младоженци най-много да го наравят веднъж и след това едва ли ще повторят. 5 до 15 мин на най-съществените и важни моменти, на някои весели моменти и това е. Не винаги количествените натрупвания дават качествени. [smile]



Публикацията е редактирана (29-04-22 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: shagy   
Дата:   29-04-22 23:02

stef7 съгласен съм с теб.
Затова питах, защо се снима от - до на 50р.
Явно хората си мислят, че по -този начин картината изглежда много жива и интересна, знам ли. Лично на мен, подобен тип филми не ми допадат снимани на толкова кадъра в секунда. Наистина все едно гледам новините по БНТ. Едни резки движения и картина, малко ми навяват ерата на VHS касетите.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: Yog   
Дата:   29-04-22 23:34

Въпрос на вкус е. Видео снимано в 24 (или 25) кадъра в секунда, ще прилича малко повече на филм в киното. Видео, снимано с 50 или повече, ще прилича повече на телевизионна продукция или запис от домашна видеокамера. Няма "правилно" и "неправилно". Става дума по-скоро за това, на което сме свикнали.
Имаше един много шумен провал в Холивуд, с екшън филм с Уил Смит, сниман в 120 кадъра в секунда. Всичко изглеждаше ТОЛКОВА фалшиво. А на практика, то просто изглеждаше реалистично, все едно го виждаш с очи, а не с типичния за екшън кадрите в киното motion blur (извинявам се, не знам българския термин). Но хората не са му свикнали.
Специално за сватба, може нарочно да е избрал 50. За да изглежда "все едно си там", а не "като филм в киното".

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: stef7   
Дата:   30-04-22 07:39

Насечена картина е типичен признак и ефект на неспазване правилото на 180 градусовия затвор. Най-вероятно са използвани високи скорости на затвора над 1/400 и нагоре. Което е наистина странно, защото всички малко или много занимаващи се с видео го знаят това правило.

Така че не мисля единствено 50р е проблема. 50р дава както Yog отбеляза по телевизионна картина, където движенията са по-ясни и без замазване. Примерно снимане на спорт. Но от това глава не боли.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: asahi   
Дата:   30-04-22 10:12

Липсва системно образование у практикуващите тази дейност. Учат се в движение без ясни критерии и за сметка на клиента.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: hose   
Дата:   30-04-22 15:51

не е в това проблемът - реално няма как да разбереш дали е 30 или 50 с просто око, това което описваш повече ми прилича или на проблем с възпроизвеждането, ако пускаш от компютър и нещо има несъвместимост на плейр, кодек, ТВ... или от начина на снимане и монтиране
по същия начин ми е ставало лошо от Танцьорка в мрака пуснат на голям екран ;)

това което казва stef7 за високите скорости също може да е причина, макар че аз лично не съм го наблюдавал, но по-скоро е заради навика на новите поколения да снимат на високо ИСО.. като пак от това не би следвало да има проблем с възприятията - все пак това е сватба, не екшън

ето тук добре го обясняват - https://www.youtube.com/watch?v=9tacNTkG0sw



Публикацията е редактирана (30-04-22 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: shagy   
Дата:   30-04-22 22:58

Не е от устройството, което възпроизвежда клипа. Пуснах го на Мак с М1 чип, на Windows с i9 процесор и на OLED ТВ модел 2021-ва.
Наистина е леко разочароващо да установиш, че проблемът не е в твоя телевизор.
Всичко е снимано само на бленда 1.4, може и от там да идва проблемът със скоростта.
Другото, което ми хрумва е да е сниман на 25 кадъра и записан на 50 и от там всичко да се е омазало.
Булката каза, че ще звънне на камерамена да го пита защо картината стои толкова зле, защото и те са видели този проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: lamerko   
Дата:   01-05-22 00:16

Защо? Лично на мен ми идва успокояващо, щом разбера, че проблема не е в моя телевизор [smilie5]

Иначе да, снимане с висока скорост на затвора дава едно неприятно насичане, сякаш на изходното устройство не му достига достатъчно мощност.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: asahi   
Дата:   01-05-22 00:21

Изходното устройство дали знае колко време е експониран кадъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: shagy   
Дата:   01-05-22 11:09

Проблемът се оказа, че наистина не е в нашия телевизор.
Пичагата е казал, че по време на сватбата е записвал на 25р и 50р, а накрая след монтажа е записал цялото видео на 50р и от там според него може да има някакви проблеми, но той досега за толкова години нямал никакви оплаквания от клиенти относно картината.
Та както казах - записвайте си на 25 кадъра и няма да ви боли главата (буквално, докато гледате после видеото)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: stef7   
Дата:   01-05-22 12:20

Питай го на каква скорост на затвора е записвал и дали ползва ND филтри. Видео на f1.4 ? [smilie10] Тц, тц, тц ... [smilie25] Това в слънчев ден иска ND 10 стопа за да снимаш на 1/50 или дори 1/100.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: hose   
Дата:   02-05-22 23:33

защо ли си мисля, че от 1,4 ви боли главата...

макар че, как разбрахте?!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: asahi   
Дата:   03-05-22 08:33

Един видеоматериал може да бъде заснет по много на брой погрешни начини и да предизвика главоболие. Неслучайно операторите в НАТФИЗ учат 4 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: shagy   
Дата:   04-05-22 21:07

hose
Не мога да пускам лични кореспонденции тук, но това за 1.4 го разбрах, като го написа оператора на булката (цитирам: винаги снимам на бленда 1.4 за да има кино визия). В крайна сметка оперотара обеща да премонтира сватбата. Оказа се, че вторият оператор е снимал на 24 или 25 кадъра, основният на 50, крайният продукт е даден на 50 кадъра.
А правилото за скоростта на затвора може би не е спазено, защото при кадрите, които са снимали на ярко слънце ужасният ефект на картината е най-видим. В ресторанта на тъмно този остър, нервозен образ го няма, защото е по-тъмно. Не искам да заставам между чука и наковалнята, затова и не взех отношение към казуса, но е несериозно да вземеш близо 2 000лв и да кажеш, че вторият оператор още бил в процес на обучение и че още се напасват и доизглаждат техническите подробности.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: ruil4o   
Дата:   04-05-22 21:25

Това 1.4 не е за всеки, най-малко пък за сватба! По това се разбира, че са непрофесионалисти!
Слагат 1.4 и ако няма ND филтър, ко' праИм навън, на слънце - вдигаме шатър спийда на 1/1000 или 1/2000, е как да не е насечено видеото!
Мисля си, че тез' сватбари, щото дълго са били с камкордъри (демек всичко на фокус) и сега се опаричиха и гледат да компенсират - всичко на дефокус!

Като ТУК https://youtu.be/zCLNpIXLous?t=403
- един човек на фокус, другите са в мъглата.



Публикацията е редактирана (04-05-22 22:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: asahi   
Дата:   04-05-22 23:12

30 секунди и ми се зави свят.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: hose   
Дата:   04-05-22 23:20

стига да не е на безфокус като горния пример - може да се оправи на монтажа...
но това е безумно... от друга страна такъв е тренда от години в тоя бранш - шарено и Иефкти да има... гУемото кино... а това е семейно събитие което е ценно като документ, такова каквото е било... но не ми се пише по темата, за това избягвам да снимам сватби

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: stef7   
Дата:   04-05-22 23:48

>> А правилото за скоростта на затвора може би не е спазено, защото при кадрите, които са снимали на ярко слънце ужасният ефект на картината е най-видим. В ресторанта на тъмно този остър, нервозен образ го няма, защото е по-тъмно.

Мда сигурен знак че са снимали на много висок затвор. И ако е така това видео няма оправяне, никакво монтиране отново няма да помогне.



Публикацията е редактирана (05-05-22 00:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: Stoychev   
Дата:   10-05-22 18:15

shagy написа:

> (цитирам:
> винаги снимам на бленда 1.4 за да
> има кино визия).

Да му имам представата за кино...
На отворена бленда се снимат нискобюджетни филми, когато няма оборудване и екип за осветяване на сцените. И при некадърни документални филми, когато операторът не може да кадрира основния обект така, че да доминира над задния план, ами изпъква само през липсата на рязкост на фона.
През последното десетилетие стана модерно и се ползва дори при някои скъпи продукции, но до умерена степен. Киното е история, монтаж, движение, но не и липса на фокус.
Всичко е в реда на нещата. Просто след 10-20 години тези сватбени видеа ще изглеждат неприятно остарели.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: shagy   
Дата:   10-05-22 23:13

Съгласен съм, че тези трендове с ултра плиткия ДОФ във видеото са до време и след години най-вероятно ще изглеждат нелепо.
По нашия казус, получихме наново монтираното видео, на 50 кадъра в секунда и отново имаше проблем. В крайна сметка, ако не друго поне оператора установи от къде му идват проблемите. Основният оператор е снимал на 50 кадъра, вторият на 24/25 кадъра. Как технически е станал монтажа от двете камери, не знам, при положение, че едната е снимала на два пъти повече фреймове. В крайна сметка последва още едно записване на видеото, този път на 25 кадъра и картинката придоби един по-привлекателен вид. Най-проблемните кадри все още си личат, тези които са снимани на 25 кадъра, на бленда 1.4 и скоростта сигурно е била 1/4000, но оператора каза че това не може да се оправи и върна някаква сума на булката.
Аз не напразно попитах в началото, защо не се снима изцяло на 25 кадъра, където е нужно да има забавяне да се ползват 50 и след забавянето пак ще станат на 25.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате видео при 50p????
Автор: ruil4o   
Дата:   11-05-22 07:53

Това го писах и по-горе. Няма проблем да се снима всичко на 50 кадъра, но скороста тогава трябва да е 1/100. Незнание и/или липса на ND филтър за компенсация е проблема.
Добре е, че колегата е предложил възстановяване на сума.



Публикацията е редактирана (11-05-22 09:15)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »