Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: tafo90   
Дата:   30-01-22 22:03

Здравейте, изпаднал съм пред дилема, всъщност не е дилема, защото познанията ми във тази област са почти никакви...
Решил съм да си закупя фотоапарат в ценовия клас 1000/300 лева, стигнах до тези два модела, никога ме блазни че има DSLR Wi-fi и Bluetooth но пък чета че сонито в с много добър фокус.
Та въпроса ми е следния добри варианти ли са да градят върху тях с един два обектива и кой от двата да е ...
Или ако имате предложения, кои са те и защо.
Все пак да имам основателна причина да го закупя.
Важното за мен е да се работи по лесно но не е задължително, ще се науча.
Останалото е ясно и се надявам да се обосновете защо.
Като цяло ще се ползва активно е ежедневно.
Типа снимки ще са като цяло сред природата.
Или по накратко, рибол но снимките няма да са за лична консумация а ще се гледат от голяма маса от хора и искам да оправдаят очакванията, просто защото телефона видимо ме ограничава като възможности а искам да градят.
Също преоритет е и макро режима, дано ме бъркам терминологията снимки от доста по близко.
Като цяло съм реалист и не очаквам нещо уаау а и няма как, просто машинка която да ме задържи на нея известно време.
Ще е много хубаво да споделите и какви обективи ще ми трябват.
Благодаря на всички отзовали се.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: tafo90   
Дата:   30-01-22 22:11

Не мога да кача снимки за пример, има 4 в галерията си ако ще помогне.

Отговори на това съобщение
 No Subject
Автор: verguca   
Дата:   30-01-22 23:17





Публикацията е редактирана (30-01-22 23:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: ombre   
Дата:   31-01-22 12:52

Колега не съм имал въпросния Никон (имал съм други), имал съм и посоченото от теб Сони.Разликите са големи м/у двете камери,едното е дслр,другото безогледалка. При Сонито е проблем батерията,но от китайците още една две и този проблем е решен. Имате ел.визьор при който виждате снимката преди да е направена. От друга страна Никона е с по добър захват,ако това има значение,батерията издържа много повече. Щом ще се носи по екскурзии е добре да се помисли и за теглото.И двете камери нямат стабилизации в телата. При безогледалката няма значение дали се снима по централна или страничните точки,докато при дслр страничните не винаги са точни. При безогледалките имате ит.н. пийкинг,който улеснява работата с ръчни обективи. Като цяло на Сони според мен оптиката е по скъпа спрямо Никонската. Сервиза на Сони е много добър,както и този на Никон. И двете камери имат + и -,в общи линии това са разликите м/у тях. Хубаво е с-мата да се гради от обективите. И двете предлагат макро джамци. Мисля,че за Сони избора на обективи от трети страни е по голям,но може и да греша. Аз лично не съм фен на някоя конкретна марка. Най-добрия начин да вземете решение,е като отидете в магазина и ги пробвате,понеже всеки ще се изказва от неговата гледна точка,но парите Вие ще ги дадете.Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: avo   
Дата:   31-01-22 13:04

WI fi и Bluetooth за какво са ти във фотоапарат изобщо? Относно макро-режим, няма такова нещо, има макрообективи за кое да е тяло. Защо държиш на тяло със сменяема оптика, а не загледаш нещо фиксирано? Ще си спестиш доста пари, нерви, неудачи и др.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: Yog   
Дата:   31-01-22 14:52

Практически всички фотоапарати имат зле направени Wi-fi и Bluetooth функции. Бавно и тромаво се връзват със смарт устройства, често губят връзка, а приложенията на самите смарт устройства са нескопосано направени. Ако си представяш, че ще направиш с апарата снимка, директно ще я качиш в социалните мрежи и тя ще изглежда добре, вероятно ще останеш разочарован от резултатите. Не че е невъзможно, с повечко опити ще научиш кое се получава и кое не, но като цяло процесът е много по-спънат и фрустриращ, отколкото би предположил човек в 30-то десетилетие на 21-ви век [smile]
Другото, което не си уточнил е, тези 1000-1300 лева само за апарат ли са или за апарат и обектив? Ако е вторият вариант, вероятно ще трябва да купуваш техника втора ръка. Което не е проблем, даже бих го препоръчал.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: lamerko   
Дата:   31-01-22 15:07

Нещата ще се променят с новия wi-fi6 стандарт. Вече е напълно реалистично да сваляш без кабел с 50-60МБ/с (около 3ГБ/мин), което си е доста приятна скорост. Разбира се, стандарта тепърва навлиза, но вече има достатъчно рутери, телефони и таблети, които го поддържат. Дори последният дрон на DJI - Mavic3 има поддържка, като му дават до 80МБ/с. Вярно, малко поизмъчена функционалност, като се ма предвид, че им трябваше три месеца да я активират. Но все пак - радващо е, че нешата имат развой. Та ще му дойде (скоро) времето и при камерите да стане мода. Просто един да го пусне, останалите веднага "изненадващо" и те ще иат ъпдейт [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: tafo90   
Дата:   31-01-22 15:22

Бюджета ми е само за апарат, от там нататък ще градя с обективи, най вероятно два един за снимки доста от близо и един за нормално, като цяло не ми трябва приближение на цели от голямо разстояние.Апарата няма да е в движение и теглото не ме притеснява,реално ще бъде статичен в 90% от случаите.
Просто искам да направя максимално най добрия избор, лошото е че дори да снимам в магазина няма да разбера кой знае какво, защото нямам натрупана основа за мнение. Днес отидох само да ги погледна .
Батерията ми е важна защото сесиите ми са от 2 до 3 дни въпреки че има къде да го зареждам, но не искам да ми е натрапчиво и да стана обвързан за електричеството.
Цялостната идея е ще снимам риболовни сесии
които биват представяни пред маса от хора, тоест снимките включват основни уловат ни и част от обурудването, което в повечето случаи е доста от близо защото се снимат и надписчета и тем подобни, общо взето детайли от него.
И в останалото време снимки в магазина на продукти, няма да преследвам орли в планините или нещо подобно.
Просто искам един категоричен отговор, да отида да го взема и да речем кои обективи и с какви параметри трябва да бъде окомплектован.
Благодаря предварително.



Публикацията е редактирана (31-01-22 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: Minski   
Дата:   31-01-22 16:10

Имам известен опит и с двата апарата. За мен и двата са добър избор. Моят скромен опит показва, че с A6000 се борави по-лесно, особено от начинаещ. D5600 има малко повече функционалности, като touchscreen. Вероятно за D5600 има повече обективи втора ръка. Според мен при възможност бихте могъл да си купите по-новия модел на Сони A6100, защото A6000 е вече морално остарял. Има безогледален вариант на D5600, който предполагам има същите функционалности.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: geobg   
Дата:   31-01-22 16:39

Освен двата посочени модела, има доста други с подобни характиристики и цени, както и модели от Канон - DSLR и безогледални.

Ако проблема е ограничение в бюджета съветвам да вземете запазена техника втора употреба, като в тоя случай като минимум печелите добър "безплатен" обектив, което не е малко.

Като цяло при безогледалните имате по-голям избор от обективи от трети страни чрез преходник, отколкото при DSLR. Focus Peaking също не е за пренебрегване.

Ето две примерни обяви 2-ра употреба:
shorturl.at/msxCE
shorturl.at/lmtJR

Имаше подобна за а6000 + 18-105мм за около 1000 лв, но не я намирам в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: Yog   
Дата:   31-01-22 16:41

Ами, ето ти конкретно предложение - камера и обектив .
Този обектив има способност да се фокусира сравнително близо, което би трябвало да е достатъчно без да ти се налага да си купуваш отделен макро обектив. Ако решиш, че искаш още по-близо, има сравнително евтини решения, като Panasonic 30mm/2.8 или Olympus 30mm/3.5, които аз лично бих купил втора ръка.

Но най-вероятно изобщо няма да ти трябва друг обектив, освен този 12-60. Особено ако ползваш този party trick , който позволява автоматично да направиш няколко снимки и камерата сама да ги смеси, за да получиш снимка, която хем е отблизо, хем "всичко е на фокус". Работи само за JPG, но си работи отлично, ползвал съм го.

Разбира се, това е само пример. Могат да бъдат посочени сигурно 15 подобни комбинации, с различни предимства и недостатъци. Аз харесвам тази комбинация, защото за разлика от посоченото от теб Сони, има хубав тъчскрийн, което много улеснява употребата, за разлика от посочените от теб Никон и Сони има защита срещу влага и прах (обективът също), - т.е. дори на поляната леко да ръми, ти си снимаш и не те интересува. Здрава, добре направена камера с удобна форма, две контролни врътки (за мен важен елемент за удобството на управление). Да, Никона и Сонито имат по-големи сензори и могат да извадят по-чиста картинка на по-слаба светлина, но разликата не е толкова голяма. Имал съм всички камери със всички популярни размери сензори и освен ако не сравняваш 1-инчов с фул фрейм, където разликата е голяма, другите са сравними, особено след малко обработка, ако решиш че ти се занимава или че се налага.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: kvakioh   
Дата:   31-01-22 22:24

Sony.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5600 vs Sony A6000
Автор: kiten   
Дата:   31-01-22 23:16

Сони обаче не и А6000! По добре 6500 или 6100 , 6400.
Имах преди доста време А6000 но нещо не се разбираше с обектива pz18-105 и го продадох още докато бе в гаранция. Вече пета година съм със А6500 разликата в тялото е огромна и чудесно се разбира и със този същия обектив а и със всякакви сигми и нямам никакво намерение да продавам това чудесно тяло.
По отгоре чета за батериите това е най-малкия проблем. Снимам със Dumi слага се на мястото на батерията и се включва във уисб-то на повербанк за телефон, където струват около 30 лева и замества поне на пет стандартни батери.
За ръчнофокусен обектив въобще не се заглеждай, сонито има най-точния фокус и да му завиеш обектив с ръчен фокус е все едно да караш някой сляп човек да ти чете от книга написана на "браил"
[smilie24]



Публикацията е редактирана (31-01-22 23:17)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »