Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на камера
Автор: Bozhkov88   
Дата:   28-11-21 18:12

Здравейте, имам следната дилема. Обмислям закупуването на фотоапарат безогледален. Спрял съм се на Canon eos r6 с обектив RF 24-105mm f4 и на Nikon z6II с обектив 24-70mm f4. Да кажа само, че не се занимавам професионално с фотография и нямам обективи на нито една от марките. Ако е възможно някой с повече опит да ме насочи да успея да направя правилния избор.
Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: avo   
Дата:   28-11-21 18:36

Тук всеки отговор ще е малко или повече пристратен на това, с което снима отговарящия :) За мен фотографията също е хоби и лично аз не мога да оправдая разликата в цената на r6 i z6ii, близо 2000 лв. Аз лично снимам със Z6 и мога да кажа, че за моите разбирания и възможности камерата е много удобна и с нищо не ме ограничава, на високо ИСО сензорът на Никона е от най-добрите, явтофокусната система при бързо движещи се обекти/хора и по очи казват е по-добре при R6. Това последното обаче е силно преекспонирано във форумите от разни активисти, дори и Z6, а Z6ii е по-добре, е доста ок в AF-C режим с/без следене на обект/око, стига да разбираш принципа на автофокусната му система и да знаеш как да я ползваш, особено с нейтив Z обективи, които са доста добри като стъкла по принцип. Това, че някой изкарал амо 2 кадъра на фокус след 2 часа снимки в някое ревю не е на тялото проблем :) Китовият никонски 24-70 f4 S е изключително остър и много добър обектив, по-добър от вариотата на F mount категорично, вкл тези на 2.8. Аз лично за парите на Канона бих се целел в тяло със сензор 45-ина МП, което да ползвам на кроп режим, ако не искам големи тежки файлове и с пълните му размери за когато има нужда. Ако пък не снимаш нищо кой знае колко динамично, в момента класическият Z6 e 2500 лв, което е без пари.

И не на последно място хвани и двата в магазина и виж кой ти е на сърце, то се усеща веднага. Мен лично това ме накара преди много години да започна да снимам с Никон, а не с Канон, тогава ми стояха ужасно дървени, пластмасови и недодялани каноните, в момента съм изгубил представа как са, на картинка напомнят малко обаче. И успех, каквото и да избереш, ще е добра машинка!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: Yog   
Дата:   28-11-21 18:50

Ако изборът е между тези 2 комбинации, бих избрал никонската, защото канонската ми се струва излишно скъпа. А в добавка бих казал, че лично аз бих предпочел Z6 II с "туристическия" 24-200, отколкото с 24-70/4.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: avo   
Дата:   28-11-21 19:47

Също става, макар че го нямам, аз залагам на 24-120, щом го пуснат на пазара реално. Той е също S-ка и като цяло очаквам да е от класа на 24-70, който за любител или сериозен любител е предостатъчен, стига да си има нещо друго светлосилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: vinse   
Дата:   28-11-21 20:23

Sony A7 III с Tamron 28-200, ако решиш в последствие може да добавиш и Tamron 17-28.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: quazimodo   
Дата:   28-11-21 22:01

Купувай само марки със съществуващ добър, официален сервиз тук. В момента такива са само Никон и Сони, като сервиза на Сони е по-добрият.

П.П. Не снимам със Сони. [smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: belone   
Дата:   29-11-21 12:49

z6 ii + z 24-70/4 или z 24-200

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   30-11-21 09:46

Буквално който ти хареса повече в магазина.
Двете камери са от един клас и имат плюсове и минуси.
Виж какви обективи има за двете системи и какво мислиш да ползваш в бъдеще. Сам спомена, че нямаш други обективи няма толкова значение кой ще избереш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: DVisulas   
Дата:   03-12-21 18:28

Здравей,

До скоро снимах с Nikon Z6, а сега със SONY a7 III. Гледам да уточня това, преди да дам мнението си, за да прецениш дали не съм "пристрастен".

Първо трябва да се запиташ какво ще снимаш.

Ако ще снимаш и видео:
Възможностите на R6 са по- добри. Позволява ти да снимаш 10bit-тово видео и дори 4к @60 кадъра в секунда със миниатюрен 1.07 кроп, както и LOG профил директно в камерата.
Никона ти дава 10 битово видео и LOG/RAW само чрез външен рекордер, а 60кадъра при 4к са с 1.5х кроп, или така наречения APS-C.

Автофокуса е достатъчно добър и при двете камери.

Канона има проблеми с прегряване при снимане на видео, Никона няма. Това може да е проблем, ако снимаш сватби например, където понякога се налага да снимаш 30-40-50 минути без прекъсване. Ако снимаш на почивки обаче, едва ли да е проблем.

Ако не снимаш видео, а само снимки - Z6II ти предлага една идея по- висока резолюция 24MP, a при R6 е 20.

Канона снима с повече кадри в секунда (20 ако не ме лъже паметта), a Nikon-a до 14. Това може да е преимущество ако ще снимаш спорт или птици например, а може и да е без значение, ако снимаш пейзажи.
Преимущество тук, е че ако използваш CF Express карта на Никона, буфера няма вероятно няма да се запълни и ще може да снимаш продължителни бърстове, докато SD картите на Канона няма да могат да смогнат на 20те кадъра в секунда особено дълго.

Като цветове - всичко е до личен избор. За мен по- добри цветове от Никонските няма, за други канон е на върха, а реално погледнато, файловете най- вероятно ще ги обработваш и е без особено значение.

Разликата в цената е доста голяма между двата модела, но въпреки, че канона е по- скъп, за него се намират по- евтини обективи.
Като стана дума за обективите - канон има доста по- богат избор за момента.

И двете системи предлагат адаптери, с които да се използват EF (за Канон) и F mount (за Никон) обективи.

Тук ще вметна, че аз смених Никона, само и единствено заради обективите на Тамрон и Сигма които се предлагат за SONY, но не и за Никон/Канон, както и цените на XQD картите.

Като ергономия, живот на батерията, качество на визьора и екрана няма да сгрешиш с който и да било от двата апарата. Тук главната разлика е, че екрана на R6 се върти и на пред, което е удобно за влог, или при вертикално снимане ниско до земята.

Ако трябва да избирам сега, между двете системи за моя личен избор, бих взел Z6II, предпочитам "по- лошата" на хартия камера, пред възможността "по- добрата" и по скъпа, да прегрее, докато снимам първия танц на двойката която ми се е доверила да запечатам един от най- важните дни в живота им.
След като обявиха Z9 и видях на какво е способен апарата, не се съмнявам в светлото бъдеще на Z системата, което също е фактор при избора ми. Казвам го с идеята, че сега не просто избираш апарат, а системата в която да инвестираш за в бъдеще.

Тук ще вметна и впечатленията ми след преминаване към SONY a7III.
Разликата в авто фокуса не я усещам кой- знае колко, но разликата във визьора, екрана, менюто, ергономията, изработката на апарата я усещам всеки път когато използвам апарата и проклинам момента в който смених Nikon-a, за това ти препоръчвам, ако имаш възможност, да отидеш във физически магазин и да хванеш и двата апарата в ръка, да ги почовъркаш и да прецениш кой ти харесва повече.

Ако решиш да погледнеш и Sony системата, се насочи към A7IV и прескочи 3-ката на 100%!
Главното преимущество на Sony са Sigma, Tamron и Samyang, които правят чудесни обективи на фантастични цени.

Надявам се да съм помогнал и успех с избора!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: avo   
Дата:   03-12-21 19:14

Това са 1:1 и моите впечатления в сравнението никон/сони, когато си взех безогледално тяло след DSLR -ите. Тествах ги и двата и нямаше почва за дилема, иначе с всичко се свиква .

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: alex.d76   
Дата:   03-12-21 22:58

@ DVisulas : Най-сетне едно безпристрастно мнение!!!
Сега обаче очаквам да се включи с пълна сила сектата на "Sony с/у всички" [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: Yog   
Дата:   04-12-21 02:25

Сони да дървени камери. Казвам го като бивш собственик на Z6 и 7R III. Но първо, това понякога се преувеличава като техен недостатък. Второ, изборът на обективи за тях е нереално добър. Което просто няма как да се пренебрегне.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: DVisulas   
Дата:   04-12-21 12:47

@Yog Така е, за това преминах към Сони - обективите и по- ниската цена на SD картите спрямо XQD (картите вече не са чак такъв проблем има доста CF Express B карти на поносими цени, но когато направих аз смяната, трябваше да дам 1200 лева за една 256 гб карта).

В моя случай, трябваше да преценя кое е по- добрия инструмент за работата (сватбен видео оператор), а не коя камера предпочитам лично.

64GB XQD карта имах, когато отидох на първата си сватба (не бях платен, не трябваше и да се използват мои кадри като цяло, просто отидох за опита). До тогава бях снимал само планирани видеа (музикални/ютуб) и малкия размер на картата не беше проблем, но знаех че в този случай ще бъде, за това взех лаптопа си и външен хард диск, защото знаех, че е абсурдно да се оправя с тази карта. Изпразвах картата 7 пъти и след като си направих проста сметка, колко ще ми струва да се оборудвам, за да мога спокойно да снимам подобно платено събитие, ми излезе по- евтино да сменя системата, отколкото да взема 2 XQD карти по 256GB (2400лв.), при което получих следните преимущества:

1. По- евтини карти памет 2x256GB за под 300 лева общо.
2. Два слота за карти
3. От обектив 24-70 ф4, преминах на тамрон 28-70 ф2.8 (добре дошъл ъпгрейд в тъмен вход на блок, когато нямаш време да опънеш лед панел)
4. Възможността да за около 1800 лева да закупя светъл и широк 17-28 ф2.8 тамрон, вместо около 5000 лева за 14-24 ф2.8 никор, както и куп други чудесни стъкла на Sigma/Tamron/Samyang и Sony.

Но си направих сметка и какво загубих:

1. Чудесен визьор
2. Много по добър LCD панел
3. Копчето върху визьора, чрез който бързо и лесно преминаваш между визьор и дисплей (може да звучи глупаво, но ако работиш с гимбъл днес, а на следващия ден ще снимаш портрети, да се ровиш в менюто да си пуснеш визьора е изнервящо, да не говорим, че понякога с никона съм използвал визьора дори на гимбъл, което не бих си и помислил да правя сега със Сонито.
4. Значително по- добър IBIS
5. По- удобно боди


Списъка с получените неща се променя обаче, ако избираш между Z6II и Sony A7III, тогава остават само обективите, но за съжаление за момента пак бих взел Sony-то. Ако бюджета не е фактор обаче, бих взел Nikon на 100%.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера
Автор: Yog   
Дата:   04-12-21 13:42

XQD картите са голяма глупост, напълно съм съгласен. Може би най-големият недостатък на оригиналната Z6. Още повече, че на камерата не й трябват. Нито файловете са толкова големи, че да не може да ги запише при серийно правене на снимки, нито битрейта на видеото е толкова висок, че да не може да го запише на SD карта, дори в 4к. Аз знам, че професионалните камери на Никон като D4 и D5 имат такива слотове, но кой работещ с такава камера ще купи потребителската Z6, та да ползва вече наличните карти? А в същото време беше силно ограничаващ фактор за всеки нов клиент на марката.
Но да кажем, че това го оправиха със Z6II и дори със Z5, който кърти с цена. Въпреки това, ситуацията с обективите пак си остава. За Z ситемата обективи от малките производители (почти) няма, а за Е байонета имам чувството, че излизат всяка седмица нови. Особено гледах едно обективче на Сигма. 28-70 на 2.8. Буквално е по-малко от старата ми Сигма 17-50 на 2.8 за кроп камера. Свалих десетина RAW файла, за да разгледам - ми идеално си е още на 2.8, при това на 42 мегапикселов сензор. И това е 1500 лева ново, в магазина в България. Е, няма такъв обектив!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »