Автор: Raffito
Дата: 26-10-21 20:01
ВИНОТО - БОЖЕСТВЕНАТА НАПИТКА
Възникването на виното в историята на човечеството е резултат на естествен процес. В обвивката на зърното се съдържат ферменти, които действат сами на себе си; например зърното грозде узрява, пада на земята и потъва в почвата, ферментите - дрожди, в състава на които влизат микроскопични гъбички, презимуват в почвата и с помощта на насекомите през лятото попадат върху гроздовете.
Следователно, на човек е достатъчно да види това естествено движение, за да се постарае да съхрани и възпроизведе целия този процес в своя полза. Намесата на човек се състои в това, че узрялото грозде се намачква, с което се подпомага и ускорява процеса на ферментация на кожицата на гроздето върху сока, а след това се оставя в кацата за завършване на процеса на ферментация. По този начин се получава разлагане на захарите (глюкоза и фруктоза) на етилов спирт и газ, съпроводена с отделяне на голямо количество топлина.
'Божествената напитка', естествено при умерена употреба, се изявявала и със своите лечебни свойства.
Кисел вкус му придават органичните киселини, които възбуждат апетита и играят важна роля в обмяната на веществата. Богат и разнообразен минерален състав на виното: 24 микроелемента, в това число магнезий, цинк, рубидий, флуор, титан и други. А ролята на калия и фосфора в нервните процеси, минералния обмен и бионерегетиката е трудно да бъде преувеличена. Витамин С почти не се съдържа във виното, той винаги се разрушава при приготвянето му, но затова пък има много витамин Р, помагащ на организма да усвоява и натрупва аскорбинова киселина. Между другото, червените вина са много по-богати на полезни вещества, отколкото белите. Във виното има захар - глюкоза и фруктоза. Полизахаридните пектинови вещества помагат на организма да се освобождава от вредните съединения, в частност от радиоактивния стронций, а дъбилните вещества на гроздето и виното действат като радиопротектори. Двуокисът на водорода, с които е наситено шампанското, възбужда дихателния център и стимулира кръвообращението, разширявайки съдовете на мозъка.
И така, ние виждаме богатото съдържание на полезни вещества, но има още едно - бор. Етиловият спирт в сухите вина е от 9 до 14%, а в десертните и тежките - до 20%. Между другото, не всички знаят, че алкохолът е естествен продукт на обмяната на веществата, в кръвта и тъканите в тялото на абсолютно трезвия човек той е от 30 до 60 мг/л. Не всичко в алкохола е лошо, в неголеми дози той намалява стреса. Максималната доза е определена именно на база количеството на съдържащия се спирт. Ако виното се употребява с мярка, то ползата често превишава вредата. С тази цел съвременната медицина прилага енотерапията (винолечение). Лекарите знаят, че виното понякога може да замени силнодействащите лекарства, предизвикващи нежелание реакции при болния.
|
|