Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За фото изложбите и размера
Автор: Slivenski   
Дата:   14-05-21 14:58



[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: Slivenski   
Дата:   14-05-21 14:58

Напоследък ми прави впечатление - сякаш се е появила някаква мания по ОГРОМНИТЕ размери на принтовете за фото изложби. 100-120 сантиметра по дългата страна минимум! Дори и галерийното пространство да предполага нещо по-обрано... [smilie8]

Не разбирам каква е идеята. Това все пак не са плакати и билбордове, а фотографии. Или явно залитането по все повече и повече пиксели вече се е транспонирало в стремеж към все по-големи и по-големи принтове. А може би винаги е било така.

Почти не могат да се видят фотографии 20/30 см. или подобни вече, или по-малки - добре рамкирани, изпипани... Да ти е кеф да си ги закачиш в хола примерно! Вместо това - картони, ПВЦ-та, чудеса!

Та така... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: Raffito   
Дата:   14-05-21 18:52

Всеки автор сам си избира размера ,в който ще му бъде представен кадъра...
Тук размера има значение...
Колкото е по-голям е по- въздействащ...ама и по скъп...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: asahi   
Дата:   14-05-21 19:15

"Автор: Slivenski
Дата: 14-05-21 14:58

Не разбирам каква е идеята."

Няма идея. Има неразбиране на пропорциите, несъобразяване с пространствата и въобще непрофесионализъм. Ама откак куцо и сакато снима всяко куцо и сакато с малко повече пари прави и изложби. Та затова.

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: nyamago   
Дата:   14-05-21 20:25

И на мен ми прави впечатление, не съм сигурен дали е нечия 'идея' (замисъл) или просто резултат от други тенденции и обстоятелства...

Хипотеза 1: От глупост. Защото все повече хора вярват, че 'по-голямото е по-хубаво', за която вяра помагат и безскрупулни печатари, които си продават по-скъпите услуги.

Хипотеза 2 (смела и сложна): Еволюция на хомо сапиенс. Наблюдавам явлението не само в изложбените снимки:
- Мониторите на компютрите ни от студентски години до днес пораснаха 200-300% и всеки иска все по-голям (добре ли са с очите? [smilie8] [smilie11]). Дори телефоните пораснаха двойно и тройно за десетина години...
- Пълним къщите си с телевизори като за кинозала, въпреки че панелните ни холчета са кибритени кутийки.

Някога ме бяха учили, че заради зрителния ъгъл на човешкото око, оптималното разстояние за гледане на страница или екран е такова, при което с протегната ръка дланта ни покрива по размер образа. Отдавна никой не намира това за естествено и не го чувства 'нормално' - сега за един телефон (по това правило) не ни стига дължината на ръцете, а за монитор и дори лаптоп би трябвало да сядаме на два метра от бюрото [smilie2] За 80-инчовите ни телевизори би трябвало направо да излизаме навън в отсрещната градинка...

И НИКОЙ не го намира за ненормално, веки го смята за 'по-хубаво'. Дали за 2-3 поколения очите ни да не са се променили? За оптика (хардуер) трябват повече поколения, май засега еволюцията е в мозъка (софтуерната обработка)?

И още наблюдения: смяташе се, че 'нормален' обектив за ФФ е около 50мм и съответните еквиваленти при кроп. Отговарял, казваха, на естествения ъгъл на окото (?). Да, ама тоя ъгъл се мени: сега гледам портретисти с ДСЛР-и предпочитат 35мм (което смятахме за широко, но днес нищо над 20-ина мм не се води широко [smilie8]).

В телефонните камери направо 'нормалната' фокусна дължина стана по подразбиране 28мм еквивалент, а за 'широка' се правят ултрашироки екстремизми... И ВСЕКИ 'така го харесва'... Явно човешката раса не е същата - пък вие за едни изложбени снимки.

Хипотеза 3 (банално прагматична): Принтираните снимки рядко са за еднократна употреба. Поради не-евтиния печат, много фотографи не могат да си позволят различни размери за различни зали. И правят 'най-големия общ знаменател' за всякакви помещения и условия. Ако снимките не се откупят и следващия път ги излагаме в малка зала - да му мислят посетителите от кой тротоар ще ги гледат [smilie6]
= = = = =

Вероятно е комбинация от тези и други, за които ще подскажете.

Честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: Slivenski   
Дата:   14-05-21 20:29

Автор: Raffito
Дата: 14-05-21 18:52

Тук размера има значение...
Колкото е по-голям е по- въздействащ...ама и по скъп...
-----------------------------------------------------------



Не мисля. Размерът няма общо с въздействието. Поне не и във визуалните изкуства. А и не само при тях.

Джокондата е колко 70 на 50 см някъде. А Сикстинската Мадона е около 3 на 2 метра. Но въздействието им, поне за мен, е идентично.

А най-малко разбирам онези, които се взират от 5 сантиметра в някой принт метър на два... Какво очакват да видят?

[smilie8] [smilie21]



Публикацията е редактирана (14-05-21 20:30)

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: kvakioh   
Дата:   14-05-21 20:34

Зависи какво и с какво се снима. Примерно 8х10 инча голям формат на лента как да го изкара човек на А4 1:1??
Иначе си има всякакви варианти- от пощенски картички до големи пана, доста често зависи и от кеша, който ще получат. Ако го получат...

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: Julius   
Дата:   14-05-21 20:35

Slivenski написа:

> А най-малко разбирам онези, които
> се взират от 5 сантиметра в някой
> принт метър на два... Какво очакват
> да видят?


Броят пиксели! [smilie7]



Публикацията е редактирана (14-05-21 20:35)

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: kvakioh   
Дата:   14-05-21 20:37

Като се снима на голям формат лента се разбират нещата при изкарването на хартия над А4 защо се взират...

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: Slivenski   
Дата:   14-05-21 20:39

Хипотеза 3 на nyamago ми изглежда като най-доброто обяснение всъщност... май [smilie5] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: Slivenski   
Дата:   14-05-21 20:44

Автор: kvakioh
Дата: 14-05-21 20:37

Като се снима на голям формат лента се разбират нещата при изкарването на хартия над А4 защо се взират...

---------------------------------------------------------

Да ве! Това е ясно. Но въпросът ми е по-скоро - защо е нужно? Чисто от естетическа гледна точка. И от фотографска.

Ако един принт изглежда добре 20/30 или 50/70 см, нужно ли е да го разпънем метър на два, само за да покажем, че сме снимали с необходимото количество пиксели?

И не е ли по-добре с разликата в парите, както се спомена, да се направи хубава рамка или нещо от сорта. А не да висят от стената като заковани с пирони...

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: kvakioh   
Дата:   14-05-21 20:52

Мога да дам пример с една разпродажба преди 3-4 години по 900лв за снимка на най-добрия носител, мисля че беше А3 или нещо по-голямо и се продадоха доста, а реално рамката около самата снимка беше поне 40% от самото платно или там каквото се казва. Излизат по 300лв за принт, смята се колко е печалбата.
Има значение в някои случаи как е снимано и няма голям смисъл да се изкарва на по-малко от А4. Има и послания, идеи и виждания, които "изискват и налагат" големи формати.
Svilenski, колко снимки на хартия вадиш на месец? 1-10-100?

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: Slivenski   
Дата:   14-05-21 20:58

Автор: kvakioh
Дата: 14-05-21 20:52

Svilenski, колко снимки на хартия вадиш на месец? 1-10-100?

------------------------------------------------------------

Не съм се скъсал... Но да кажем, че може би обмислям изложба. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: landstar   
Дата:   14-05-21 21:04

Ще допълня, че напоследък рекламират смартфоните с "широка" и "ултраширока" камера, което все пак залъгва будалите. Като чуят ултра- и супер- си викат: -И язе съм супер! Кой да им каже, че скъпото е дългото а не широкото.

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: landstar   
Дата:   14-05-21 21:09

Понеже става дума за снимки, а не за картини се чудя дали не е време да се въведе стандартизация? Примерно: природа - 60Х40, портрети - 20Х30. Ако се хареса на изложбата се печата по желание на клиента - размер, медия, рамка и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: Slivenski   
Дата:   14-05-21 21:11

Чак пък стандартизация... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: landstar   
Дата:   14-05-21 21:29

Ето, Сливенски, защо поставям въпроса: на мене също ми предстои да правя изложба. Чакай, не се смей! Казвам го буквално - от едно отворено пространство трябва да направя пода, осветление и някакви щендери за окачване на снимки, картини. Разполагането на щендерите при един формат ще е на една дистанция, при друг - на друга, осветлението ще се препозиционира. Всичко струва пари и труд.

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: uri64   
Дата:   14-05-21 23:49

asahi + 1


Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: mihalo   
Дата:   15-05-21 01:39

Каквото и да си говорим, в крайна сметка тълпата ще решава такива "казуси"! Оопс "тълпата" ли написах? Трябваше да напиша "публиката". Защо ли съм смесил така понятията? [smilie5]

Може някой път да стане разговор защо тълпата осреднява интелигентността.. маммм.. пак написах "тълпата" [smilie6]

Простете!


Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: kvasilev   
Дата:   15-05-21 09:28

asahi + 1

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: CDman   
Дата:   15-05-21 10:15

Почти не могат да се видят фотографии 20/30 см. или подобни вече, или по-малки - добре рамкирани, изпипани... Да ти е кеф да си ги закачиш в хола примерно! Вместо това - картони, ПВЦ-та, чудеса!

Елементарно.[smilie3]

Като нямаш достатъчен брой добри кадри за да запълниш стените на изложбената зала - правиш ги по-големи [cool] и готово.[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: kvakioh   
Дата:   15-05-21 11:30

Вярно е това и с галериите, особено големите. Още помня едни 9-10 кадъра в един хамбар как ги бяха натрупали по 2бр еднакви на стена, че просто нямаше какво да се сложи.
Реално, може в хола си човек да направи изложба, дори каталог с картички на добри носители в класьор.
Даже ми дойде идея, която може да се осъществи и да ви поканя, имам доста кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: landstar   
Дата:   15-05-21 11:43

Явно знаем как не бива да бъде, но някой има ли точна представа как трябва да се подреди една изложба? Дайте идеи за открита площ /вътрешна, осветена отгоре изцяло, без стени/ 6.60 Х 12 метра.

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: Imaginarium   
Дата:   15-05-21 12:26

Пропускате дин основен фактор. Истинските изложби се подреждат и организират от куратори. Хора , които знаят колко голям да е принта, къде да е разположен, какво да има преди и след него. как да е осветен и т.н. Тук повечето изложби се правят изцяло от самия фотограф, повечето от които хабер си нямат от курация.
Това е отговорът на въпроса на автора [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За фото изложбите и размера
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   15-05-21 13:33

Един друг лек фактор:
Това е повод да видиш свои принтове в голям размер.
Чесане на краста.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »