Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: aroot   
Дата:   20-04-21 11:38

Здравейте, уважаеми колеги, знаещи такива и аматьори като мене.
При последната си обиколка из родните ни краища, в един доста слънчев мартенски ден, снимах водопадче. Беше някъде към 14-15ч.
Сложих си статива като пич, апарата, обектива, шапката на глава и в режим М, почнах да го човъркам.. Добре обаче, така и не можах да получа правилна експозиция и копринен ефект в 1. Когато намалях скоростта на затвора или снимката изгаряше или водата не изглеждаше добре.
Доста мислих над това, и единствено се сетих, че филтрите са моят лек,щото много слънце. Има ли друг начин? Снимах с D7500 + 18-140. Прилагам две от горе долу читавите ми jpg.чета
https://postimg.cc/gallery/VbSsmMh
Ако филтрите са това, което ми е нужно, може ли линк към някой магазин? Комплект или единични, няма значение. Но ако ще струват повече от обектива или апарата, просто няма да снимам водопади в гаден слънчев ден на обяд [smilie5]

Второто, което ме вълнува напоследък е GPS.
За сега нямам такива маршрути че да ми се налага, но все пак искам да съм подготвен.
Очаквам от такава машинка, хардуерен компас независимо от сигнала на сателитите, подробни оффроад на България с маршрути на атрактивните обекти, топографията на терена, алтиметър и т.н. Не ми трябва да снима, да пее, да свети като фенер или да ми прави кафе.
Много съм гол и бос с тия машинки, гледам GPSMAP® 66s ама ми идва скъпичак 700+ лв. Какъв е разумният избор там?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: kvakioh   
Дата:   20-04-21 11:47

Най-евтин филтър е ND1000 на резба според размера на обектива отпред. Ако е за София може да покажа нагледно такъв с резба и комбинация с плочки и държач. Едното е мин 50лв, другото е повече според джоба.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: rtopalov1   
Дата:   20-04-21 12:21

При снимане на водопади или водни повърхности почти задължителен е CPL филтър. При теб мисля, че резбата е 67 мм и филтрите не са толкова скъпи, но може да се вземе и по-голям размер с преходник(който е на символична цена), с цел да се ползва и на други обективи, с които вероятно ще се снабдиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да
Автор: aroot   
Дата:   20-04-21 12:33

Не съм от София.
Благодаря, разбрах че без филтри няма да имам много дълга експозиция..
Такъв сет ли ще ми трябва?
https://www.photopavilion.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8-Cokin-34/%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B0-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82/%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%80%D0%B8-Cokin-Gradual-ND-Plus-X-Pro-Series-27323

С държача..
https://www.photopavilion.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8-Cokin-34/%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B0-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82/%D0%94%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D1%87-%D0%B7%D0%B0-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%80%D0%B8-Cokin-X-PRO-series-BX100A-1827



Публикацията е редактирана (20-04-21 12:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: naskonerva   
Дата:   20-04-21 13:01

Мисля, че сам си отговаряш донякъде на въпроса. Най добре е да синичмаш два часа след изгрев и два часа преди залез. Като гледам снимките си избарал най неподходящото време за тази позиция. Дори с филтър нищо нямаше да постигнеш. Тук единствено HDR може да се справи с разликите в осветеността в кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: lamerko   
Дата:   20-04-21 13:06

През деня има твърде много светлина, която камерата не може да компенсира, за да постигнеш достатъчно дълга експозиция. За целта ти трябват неутрални затъмняващи (ND) филтри. Филтър с 10 стопа (ND1000) ще направи водата съвсем ефирна, но там има два проблема: понеже фитъра е твърде тъмен, автоматиката на камерата не може да сработи правилно. Това значи, че не може да се възползваш от автоматичния баланс, правилното определяне на експонацията и автофокуса. Втория проблем е свързан със самия филтър - подобен филтър е или много скъп, или много некачествен. Но дори и скъпите филтри не са съвсем неутрални и вкарват някаква (обикновено към лилаво) тоналност. За по-малко проблеми, може да пробваш 6-стопов (ND64) или дори 3 стопа (ND8), които са по-евтини и дават по-малко отклонения в толналността. Като евентуално автоматиката ти на камерата ще успее да сработи (ако е безогледалка).

За GPS - на Гармин има туристически тракери, някои модели от които дори нямат цветен дисплей, но са предвидени точно за офроад. За съжаление не са особено евтини - започват от 500 лева. Аз лично когато искам да траквам, използвам радиостанцията си като гпс тракер - няма карти, но задавам предварително координатите, а извървения маршрут се записва в паметта. Естествено трябва да знам къде отивам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: geobg   
Дата:   20-04-21 13:42

Мога да предложа външен GPS на Сони, струва около 100 лв, представлява устройство с големината на АА батерия, просто го слагаш в чантата или джоба, пише лог файл през 15 сек, и после като се върнеш има програмка която добавя данните към снимките. Нужна е много точна синхронизация на часа във двете устройства.

Втори вариант ти е турбосапунерка, която също пише логфайл, и после пак като 1 вариант. Цена около 200 лв. Нужна е много точна синхронизация на часа във двете устройства.

Трети най-евтин вариант е като използваш телефона си и съответното приложение. Например тествал съм приложенията на Сони и Канон, работят отлично, даже на момента добавят координати към снимката. Никон трябва да има същото. Цена - безплатно, трябва ти само Wi-Fi, Bluetooth на апарата за връзка с апарата. Но тези приложения могат да работят и като вариант 1 и 2.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: Драгончик   
Дата:   20-04-21 13:44

Ако нямаш филтри, и е светло, може да наснимаш серия от снимки от статива, 10-15 примерно и после да ги стакнеш във фотошоп или друг софтуер. Така пак ще получиш копринения ефект, пък и ще избегнеш шума от по-дългата експонация.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: kvakioh   
Дата:   20-04-21 19:00

ND1000 и CPL са си задължителни. Не е задължително да са с държачи.
ND1000 става за сняг, слънце и доста още неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: bogorodoff   
Дата:   20-04-21 19:59

За gps опитай с телефона. Приложение Oruxmaps и в добавка карта на BG mountains. Намираш готови тракове или създаваш свои. Приложението работи с гармински файлове.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: SuSE   
Дата:   20-04-21 20:03

Аз ползвам GPSMAP64s купен втора ръка за около 300, за мен е много добър избор, уредите от серията ГПСМАП са много здрави и с добър прием на сигнал заради антената, това е важно като се завреш в някой як пущинак :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: kvakioh   
Дата:   20-04-21 21:14

67mm е размерът на филтъра. Не е задължително да е от масовите марки. Zomei ако се намери е достатъчен. CPL ще видя дали имам някакъв за проба.
От линковете нещата са ок, но скъпи. Не че от самите линкове са високи цените, просто няма смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: asahi   
Дата:   20-04-21 21:24

"Автор: lamerko
Дата: 20-04-21 13:06

... Това значи, че не може да се възползваш от автоматичния баланс, правилното определяне на експонацията и автофокуса."

Ах, каква драма! Направо оставаш без ръце!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: kvakioh   
Дата:   20-04-21 21:44

Oсобено колко е важен автофокусът в ситуации със статив и ND1000...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: lamerko   
Дата:   20-04-21 22:28

asahi: за много хора, слагащи такъв филтър за първи път всичко това може да си е същинска драма. Автофокуса лесно се преодолява, стига човек да се сети да фокусира преди да сложи филтъра, но изчисляването на експонацията може да не е толкова просто за някой, който никога не го е правил.
Иначе аз не обичам 10 стопа (и повече) - задоволявам се с макс 6 стопа, макар и не заради автоматиката.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: asahi   
Дата:   21-04-21 00:06

Могат да се намерят хиляди оправдания за незнанието, но основната причина е мързелът да прочетеш нещо основно за фотографията. Не мога да съчувствам на мързеливци.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: dekov   
Дата:   21-04-21 15:00

"Как да "замразя" водата...."
Става с висока скорост на затвора, а не с филтри.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: lamerko   
Дата:   21-04-21 15:06

"...така и не можах да получа правилна експозиция и копринен ефект в 1"

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: petervassilev   
Дата:   21-04-21 16:21

Ако метафората във въпроса "замразяване" е с приоритет над "копринения ефект", Dekov е посочил точното решение.

Но от снимките виждаме, че питащият по-вероятно се стреми към ниска скорост и "размазване", а не към "замразяване".

Дигиталните фотоапарати позволяват за минути да експериментираш със скорости, бленди, баланси и дори с филтри и да намериш сам решение.

Според мен истинският проблем е организационен - обикновено тръгваме към водопада сутрин, пристигаме и снимаме (като автора на темата) по най-неподходящото време - по обяд, и се връщаме преди залеза [smile].


Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: aroot   
Дата:   21-04-21 16:59

Благодаря на всички включили се, научих доста неща.
Размазване трябваше да е глагола, а не замразяване.
Пропуснах някои подробности, казвал съм ги в др теми и не исках да се повтарям. Времето на пристигане на даден обект, почти винаги ми е в неподходящо такова, защото сме цяла банда - семейство, приятели и т.н. и предполагам ще ме разберете за какво иде реч.

За GPSa искам само да кажа, че не ми трябва устройство, което да ми логва координати на снимки, а да ме ориентира къде съм аз и накъде да вървя, точно от типа на garmin 64s.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да
Автор: geobg   
Дата:   21-04-21 17:49

"Автор: aroot
Дата: 21-04-21 16:59

За GPSa искам само да кажа, че не ми трябва устройство, което да ми логва координати на снимки, а да ме ориентира къде съм аз и накъде да вървя, точно от типа на garmin 64s."

Точно пък за това нищо не ти трябва, имаш го безплатно в телефона си - ползвай Google Maps, свали си офлайн картата за региона или цяла България - и ще те заведе до която и да е точка, кото дори ще ти казва накъде да завиеш. Още опции - да се следите няколко човека, и много още.



Публикацията е редактирана (21-04-21 17:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: A.Y.   
Дата:   21-04-21 18:54

За такива походи си изтегли приложението MAPS.ME има много пешеходни маршрути, както и офлайн режим.

Поздрави!


Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: ipolit   
Дата:   22-04-21 09:48

Ако ще си купуваш филтър само заради айрянени снимки на водопади, по-добре си спести парите. От тия са ми по-гадни само изнасилените ХДР-та.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: bogorodoff   
Дата:   22-04-21 10:48

Kade.si е онлайн варианта на bg mountains, за който писах по-рано.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да "замразя" водата и въпрос за ръчен GPS
Автор: Julius   
Дата:   22-04-21 18:16

aroot написа:

> Времето на пристигане на даден обект,
> почти винаги ми е в неподходящо такова,
> защото сме цяла банда - семейство,
> приятели и т.н. и предполагам ще ме
> разберете за какво иде реч.

Да, разбираме те. Но това, което ти трябва да разбереш е, че времето за снимане на водопади рядко съвпада с времето за пикник. Трябва малкото да се нагоди към голямото (т.е. ти -> към природата), защото голямото надали ще се нагоди към тебе. [smilie3] Не го казва, за да се заяждам, но ако искаш по-атрактивни снимки на водопади ще трябва да отделиш специално време за това. Особено ако искаш да са пълноводни (в дъждовно, мъгливо и прочее време) - т.е. такова, в каквото повечето хора предпочитат да си стоят вкъщи. Водопадите са по-атрактивни за снимане в два сезона, в другите два - не чак толкова (или са пресъхнали, или прегорели, или се сливат със снега...).

Формулата "два часа след изгрев / два часа преди залез" дадена по-горе не е универсална, всичко зависи от ориентацията на конкретния водопад. Ако си подбереш облачно, леко дъждовно време - няма да ти се налага да гониш конкретни часове. Още повече има труднодостъпни водопади, достигането на които е свързано с ходене с часове, а прибирането обикновено е на челник (или спане на палатка в района). В този случай няма да ти се налага да влагаш пари и в градиентни филтри, защото сцената ще е сравнително равномерно осветена! Ако е остро осветена съмнявам се да успееш да намериш градиент, който да е начупен точно по конкретната скала/небе!? Иначе казано един обикновен поляризационен би затъмнил достатъчно сцената, така че да ти свали скоростта с 1-2 бленди, което е достатъчно. Евентуално един затъмняващ с не повече от 3 бленди, както някой писа по-горе.

Стакване на кадри, където има движещи се обекти не стоят добре. Виждал съм - не ми харесват. На всеки отделен кадър водата е различно размазана - и стакването води до отвратителен резултат. То е подходящо единствено за статични обекти (лично мнение, не е задължително всеки да го споделя).

За ipolit разбрахме - ако случайно те наеме да му снимаш водопади - следвай съвета на Деков! [smilie24]
1/15 е горе долу скоростта над/под която става замразяването/размазването.

p.s.
Ако се случи все пак да снимаш в ярко слънчево време - мериш сцената по най-яркия елемент, така че да нямаш изгорели петна, после изсветляваш яко сенките. Така че дано динамиката на апарата ти е добра - за да не изпуши.
[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »