Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Как се обличате за планински преходи
Автор: aroot   
Дата:   08-03-21 10:57

Здравейте.
В почивните дни бях на село и използвах възможността да се разходя за да си набележа места за заснемане, когато се раззелени природата.
И тогава осъзнах, че въобще не съм подготвен за метео условията, като дрехи и обувки, макар че вървях по утъпкани пътеки. Излизайки от къщата уж беше толпо и приятно и макар да си носих яке и жилетка много скоро се изпотих, после времето рязко се заоблачи, и потта ми замръза.. Отделно, си прецаках маратонките, а и в последствие от там доста понастинах (нали са проветриви обувки), като захладя. Пишейки сега тия редове си подсмърчам доволно.
Бихте ли споделили, по-знаещите, как се обличате за планина в тези преходните сезони? За чист сняг, пек и дъжд ми се струва че е ясно, то се вижда.
Прегледах интернета и има доста информация, но ми се струва, че тя е по-скоро за планинари, а мен ме интересува, от гледна точка на фотографията. Най-малкото, аз си представям, че съм помъкнал една раница техника, статив и т.н., тръгнал съм с кола и прехода пеш няма да ми отнеме повече от 1 ч. Съответно, най -много си нося едно шише вода, ще съм бил хапнал. Може и да имам някаква вафла, която да изям без угризения, след като съм щракнал прекрасният пейзаж. Мисля, че прехода до Белинташ, е много добър пример за това.
С какви дрехи да съм, избор на обувки, блузи а и защо не бельо и чорапи. Искам да направя разумен и обоснован избор, нито много скъпо, нито много евтино. Естествено, ако темата е разисквана преди, извинете ме, ще се радвам на един линк, за да се образовам
Пак повтарям, че визирам съвсем леки преходи, без нищо екстремно, като нощувки, километри качване, слизане и т.н.
Има един термин за шосейните джипове - паркетни лъвове, та и аз така, оборудване за паркетен планинар си търся.
Следващият месец планирам изкачване до Орлово око - Ягодинската пещера, и поне на теория ще го мина пеш, а не с джипове, и искам да съм що-годе добре оборудван. Мисля да тръгна към обяд, за да мога към късният следобед да съм горе и да имам добра светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: nsirakov   
Дата:   08-03-21 11:00

Дядо и до днес ходи в балкана с леки гумени галошки без връцки... и нема подсмърчане, щом има павурче с кристалната течност дет е дестилирал...

останалото е да изхарчиш едни пари за едни марки...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: wlad   
Дата:   08-03-21 11:17

Мога да кажа за обувките - отивам в Декатлон и за 20лв взимам текущия модел Quechua, карат по 2-3 години нон-стоп носене, а ако е за 5-10 прехода в годината - ще те надживеят. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   08-03-21 11:47

Що реши , че като си с фотоапарат си по-различен от обикновен планинар любител в планината ?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-21 11:51

nsirakov
Дядо и до днес ходи в балкана с леки гумени галошки без връцки... и нема подсмърчане, щом има павурче с кристалната течност дет е дестилирал...

останалото е да изхарчиш едни пари за едни марки...

Това твърдение го възприемам или като невежество или като ирония. La sportiva, scarpa, patagonia, black diamond не са просто марки за които се плаща само за това,а изделия от най-високо качество и исползвани най-нови технологии в индустрията, за което се плаща съответната цена, а да ходиш с алкохол в планината е алкохолизъм и чиста проба самоубийство, подобни герои са най-чести клиенти на ПСС.


Относно такива преходи като твойте съм съгласен с wlad, отиваш в Декатлон, избираш едни туристически обувки, за този сезон "трисезонки", които ти пасват най-добре на крака, ако имат някаква менбрана е по-добре, гледай да имат повече велур по тях по-малко синтетика, за лятото също половинки-също велурени, декатлонските са много красиви и здрави, задължително чорапи от туристическия щанд, не ти трябват да са от най-скъпите, всички вършат работа и за разлика от ообикновенните чорапи предпазват от появата на претриване и т.н. Панталоните да не са памучни, а от синтетика съхнат по-бързо, има такива с цип около коляното, лятото стават на бермуди. Якето, може да е ветровка с менбрана най-добре, хем диша, хем предпазва от вятър и дъжд, един полар за да ти е топло, ако ходиш по кални маршрути задължително гети. Спортна синтетична фанелка, съхне много по-бързо от памучните.Шапка с козирка и пола на шията предпазва врата от изгаряне. Един спрей за инпрегниране на дрехи и обувки. Всичко това в Декатлон не струва много пари за разлика от други магазини.Забравих да добавя има поларени шапки и ръкавици за по 3-4 лева, снимам и в града с такива



Публикацията е редактирана (08-03-21 12:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ATHOM   
Дата:   08-03-21 13:10

Личните ми правила:

1. И в преходни и в непреходни сезони, ВИНАГИ се носят зимни дрехи в раницата ако ще се качваме над 1200-1400м. Миналото лято нощувах малко под връх Руен в Осоговска планина, някъде около 2000м надморска височина. Юли или Август, през нощта беше -2 градуса.

2. Никога памучни дрехи. Изпотиш ли се в памучна дреха, забрави за изсъхване, а оттам до измръзването в планината пътя е кратък.


В зависимост от сезона, нося къс или дълъг тънък панталон, като дреха с която започвам прехода. Материал полиестер. Нагоре блуза - пак полиестер. Чорапи от мерино вълна - не само дишат и съхнат, но и са супер удобни. Тънка ветровка (200гр) в някой външен и достъпен джоб.

В раницата отзад - термобельо от мерино вълна, поларен суичер, зимен панталон, зимно яке. Шапка тип нинджа и ръкавици. Още чифт чорапи. Ако ще нощувам на открито в планината (заради астрофотографията се налага), винаги имам и спасително фолио-одеало за всеки случай. Тежи под 100гр.

Обувки - в момента нося "la sportiva tx5", на няколко прехода са и съм доволен. Тва като трисезонна обувка.
Зимни - ADIDAS Terrex Conrax BOA. Тук признавам, че покупката ми бе базирана повече на дизайн, съответно сгреших. Обувката е добра и топла за вървене по равно, но на лед и наклон нещата не са много добре.

Вафлата, която ще изядеш без угризения, не само че не трябва да имаш угризения, ами е задължителна. В планината се носят бързи калории - шоколад, вафли.



Публикацията е редактирана (08-03-21 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: asahi   
Дата:   08-03-21 15:18

Зимните обувки за в града и за едночасови преходи могат да се припокриват. Шапките и ръкавиците - също. Полари и ветровки също могат да са с двойна употреба. По-значителна е разликата в панталона и бельото. Като си купуваш такива неща за следващия сезон имай предвид това двойно предназначение.

Ако ще прекарваш повече време в планината екипировката става по-специализирана и скъпа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: nikita   
Дата:   08-03-21 15:30

Слушайте човека доктор е и е много прав[smile]

Дядо и до днес ходи в балкана с леки гумени галошки без връцки... и нема подсмърчане, щом има павурче с кристалната течност дет е дестилирал...

останалото е да изхарчиш едни пари за едни марки...

Ако просто искате да си купите нещо скъпичко в унисон със скъпата ви техника действайте,кефа цена няма[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-21 17:57

nikita
Слушайте човека доктор е и е много прав[smile]

Безсмислено е да се говори на хора, които не са изкачили през живота си поне един по-сериозен връх.
Човека пита за екипировка, а не за пошли шегички от миналия век.



Публикацията е редактирана (08-03-21 17:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: aroot   
Дата:   08-03-21 18:00

Благодаря на включилите се, на всеки един по отделно, за ценните съвети, споделени от личен опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Zdram   
Дата:   08-03-21 18:39

Мисля,че и Сираков е прав, и осмиващите подхода му. То е като споровете за техниката - всички здрави апарати правят снимки, но не всички са еднакво удобни за различни неща.
Според мене планинарската екипировка започва от обувките, дори да става дума за по-къси преходи. Не е задължително да са скъпи, но е по-вероятно скъпите да са ви по-удобни и да ви служат по-дълго. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Slivenski   
Дата:   08-03-21 18:53

Аз на планина без ракия, сланина и хляб НЕ тръгвам! [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-21 18:56

Никой не осмива Сираков, човека пита за екипировка, която да не много скъпа каквато е в Декатлон например, а Сираков му пише за дядо си и някаква отровна домашнярка, дядо му с цървулите няма да се качи на Монблан, домашнярка в планината особено в зимната ще те докара в най-добрия случай до Пирогов. Защо ли никога не съм виждал в хижите в Алпите някой да пие ракия и да шуми до полунощ, хората пият по една бира побъдрят си и си лягат рано, рано стават и поемат към върховете.



Публикацията е редактирана (08-03-21 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Yog   
Дата:   08-03-21 19:03

Слагам домашния анцуг, пускам планинския преход на големия телевизор, краче на масата и в дясната ръка питие по избор...[smilie5]



Публикацията е редактирана (08-03-21 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Slivenski   
Дата:   08-03-21 19:39

Сега сериозно... Не че подлагам на съмнение думите на планинар. Аз не съм ходил на планина от 1988 и нищо не разбирам от екипировки. Но ми се стори странно, че полиестерът е подходящ за дрехи за планината, а памукът не, както някой написа по-горе. ОК - памукът попива и съхне трудно. Но полиестерът пък въобще не попива, доколкото имам наблюдения и като се изпотиш, какво се случва? Вълнени дрехи мразя от казармата... Сложна работа! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Славчо1989   
Дата:   08-03-21 19:45

Продават се много хубави обувки с мембрана, които не пропускат вода, но пък се изпарява влагата.Същото важи и за мембранните якета.Добре е да има човек едно яке с прилична мембрана.Казвам го като човек, който има яке за 30лв от найлон и за малко повече пари.Случвало ми се е с евтиното яке на 5 градуса, да ми е студено и да съм изпотен, понеже то не изпарява нищо и е доста коварно.За едни 7-800 метра се изпотих, а ако се разкопчеех, щеше вятъра да ми разкаже играта, та е добре да се инвестира в хубаво яке.Горе гледам, че са писали, има трисезонни обувки с мембрана, които не са никак лош избор.Газиш в сняг и вода и не ти пука, а в същото време си сух.Аз в хладно време, из града ходя с полар и грейка, ако ми е студено, закопчавам грейката, ако не е, си е разкопчана, изпотяването е доста по-лесно контролируемо така.
Има доста добро термобельо от мерино и както са писали, памука не е много добра алтернатива за планина.
Не е необходино човек да е планинар за да си купи, хубаво яке и обувки, а през зимата и панталон, който не пропуска вода, както и добър полар и една мерино блуза.Моите обувки са на 3 години и все още не пропускат нищо, якето мембрана е на 2 години и е в отлично състояние.Та, може да се вкарат малко пари за дрехи, но следващите няколко години, ще си улесните живота и няма да мислите за водата и снега.Има много добри магазини за екипировка и обикновено персонала е добре запознат, с това което се предлага.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   08-03-21 20:04

Ето едно видео което може да ви е от полза:
https://www.youtube.com/watch?v=UMrQlxcY7RU

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-21 20:13

Slivenski полиестъра, който се използва при спортните фанелки е със специална плетка, не е плътен, има нещо като пори, което го прави дишаш, при сериозно натоварване също се изпотяваш както с памука и се навлажнява, но съхне бързо, някои хора не понасят искуствени материи, за тях няма друг избор освен памука, при мен проблем няма, виж екипировката на футболистите, велосипедистите, не е ония полиестер от навремето, когато имах една червена риза и адски ме запарваше[smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Slivenski   
Дата:   08-03-21 20:20

Автор: mitpis
Дата: 08-03-21 20:13

Slivenski полиестъра, който се използва при спортните фанелки е със специална плетка, не е плътен, има нещо като пори, което го прави дишаш, при сериозно натоварване също се изпотяваш както с памука и се навлажнява, но съхне бързо, някои хора не понасят искуствени материи, за тях няма друг избор освен памука, при мен проблем няма, виж екипировката на футболистите, велосипедистите, не е ония полиестер от навремето, когато имах една червена риза и адски ме запарваше

====================================

Мерси за обяснението. Аз май съм от тези, дето не понасят изкуствените материи. Предпочитам памук. Но както казах, не ходя по планини. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: hansto   
Дата:   08-03-21 20:23

Има няколко слоя за обличане при студ. Термо бельо е мн важно. Имам два комплекта горнище и долнище, не са скъпи, но топлят. После отгоре т.н. fleece. После софт / хард яке.
По принцип в планина и в лятото задължително топла дреха и тениска. За зимата и втори чифт чорапи

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ATHOM   
Дата:   08-03-21 20:28

Slivenski, аз също не понасям вълна от тази за която говориш. Боцка, дразни, ужасна е. И няма нищо общо с мериносовата вълна.

Купи си едни чорапи от мериносова вълна и пробвай, няма да съжаляваш.

Относно полиестера, mitpis e обяснил вече. Лятото блузата изсъхва върху мен, докато правя 10-15 минутна почивка някъде по пътеките.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: tomaraya   
Дата:   08-03-21 20:31

Аз пък да дам моите 5 стинки . За мен са най- важни обувките и след това останалите неща от екипировката . При избиране на позиция или следване на някое пиле/ животно , човек не си гледа в краката и едно подхлъзване ... Бих препоръчал обувки с мембрана някаква , не е задължително да са високи и е хубаво да НЕ са с Вибрам подметка . Смених няколко марки и мисля , че няма Вибрам да не се пързаля на мокри камъни . Без да съм експерт - за мен подметката Контрагрип на Саломон е добро всезонно решение . На намаление излизат прилични оферти , трябва само да се внимава , че не си отговарят на номерата !
Успех в избора .

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-21 20:37

Да уточня и един минус на технологичните облекла, много са чувствителни към бодящи растения, например ако трябва да ходя в западните покрайнини като Трънско, подбирам много внимателно какво да облека, там памука е май е най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: geopal   
Дата:   08-03-21 21:21

Аз не съм планинар, но ходя и снимам, макар и рядко, през зимата в планината. Ползвам термобельо(+полар ако е мноого студено) и отгоре скиорско яке и панталон. Два чифта чорапи, като горния са от мерино от Декатлон. За обувки пак от Декатлон xtra warm waterptoof, и до -12 и часове на едно място НЕ съм имал грам драма. Шапка- вълна отдолу с полар. Два чифта ръкавици- едни тънки поларени, и отгоре едни дебели скиорски. Идеално пасват на това да си фотограф- не ти мръзнат ръцете и се окачват на китките големите. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: avo   
Дата:   08-03-21 21:50

Съгласен съм, че най-важни са обувките, и зимата, и лятото. Да са стабилни, да не се хлъзгат много много, да не се подбиват краката лятото от остри камъни и да не пропускат вода. Иначе за зимата, независимо дали за снимане или разходка в планината, на никой не му е излишно едно яке и един панталон с мембрана и приличен воден стълб, както и един чифт термобельо. Това е нещо, което се ползва години обикновено, инвестицията не е фантастична. Вече отдолу полар, пуловер или ветробойка можеш да сложиш каквито имаш, все става. Има нелоши якета и за 200, и за 600 лв, да отиват на скъпата техника, както ехидно някой се изказа. А това за галошите и ракията е в стила "тя и баба ти щото мерцедес само е карАла"

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »