Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: PhotoBo   
Дата:   04-09-20 17:27

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: PhotoBo   
Дата:   04-09-20 17:27

Мине се, не мине се време и някой пляска по една такава тема тука. Знам, че това не е хардуерен форум, но пък сред фотографите има много специалисти в тази сфера и знам, че могат да дадът по някой ценен съвет. Та и моя ред дойде, ще ми се да ударите наново по едно рамо!

Ще се ползва основно за работа с фотошоп, кептчър1 + още една/две програми за фото обработка. Видео няма да се пипа! Имаам една изградена конфигурация (правя си я сам), ама не съм насно с някой подробности и ми се иска да задам няколко въпроса:

1. Колко голям минимум трябва да е SSD-то? To e ясно, че колкото повече толкова по-добре, но принципно като всеки гледам да не се изхвърлям прекалено в бюджета... А и 2.5" или m.2?

2. Втори/трети HDD или SSD за съхранение на файловете. Хужна ли е и тук висока скорост на писане/четене? (пак от бюджетна гледна точка)

3. Видео карта - има ли пряка връзка с фото обработката? Може ли да се разчкита на вградена такава или по-евтина алтернатива?

4. Мемори - може би часта, която ще ми е най-важна. Мисля да е 32ГБ, мнения?

5. Процесор - всеки казва, че i7 е достатъчен /конкретна серия?/, тряба ли да гледам за i9 и ще има ли значителна разлика в работата?


Ми горе-долу това са основните неща. Ето я и плануваната конфигурация, но предполагам, че ще я попроменя, след като си отговоря на въпросите по-горе: [smilie8]

Intel i7-10700KF - (8 x 3.8 GHZ - Turbo 8 x 5.1 GHZ) - (No iGPU) - Comet Lakе

Asus Prime H470-PLUS (Intel H470) - 4xUSB 3.2/4xUSB 2.0

Corsair 32GB Vengeance LPX 2400MHz (2x16GB) - Lifetime Warranty

NVIDIA GeForce GTX 1660 SUPER - 6 GB - DVI/DP/HDMI - HD/4K/VR - Supports 3 Monitors

1 TB Samsung 970 EVO PLUS M.2 SSD, Read 3500MB/s, Write 3300MB/s - Silent

4 TB Seagate (4000 GB) SATA-III HDD 5400 RPM 128MB Cache




Публикацията е редактирана (04-09-20 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: Mogila   
Дата:   04-09-20 20:02

А защо ти е толкова мощен и скъп процесор? Аз бих взел нещо по-умерено.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: PhotoBo   
Дата:   04-09-20 20:28

Mogila, не знам... не ги разбирам много и аз. За това и питам. Може и някоя по-стара версия на i7 да взема. Разликата в парите не е огромна, а нали гледам и да сглобя нещо дето ще ми служи 5-6 години за напред. То има и i9 , но там парите вече са големи...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: musho   
Дата:   04-09-20 21:57

Само с две думи iMac Pro

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: MarinY   
Дата:   05-09-20 02:13

Добре че Сони спряха с компютрите. Човекът иска Windows, не Мак.
Чудесна, работеща система. SSD-то не е необходимо да е толкова голямо. То е само за програмите и суапа. Дръж всичко останало на хард диска. Ако не обработваш клипове и той ще ти стигне за 3-4-5 години.
Винаги има “по_добро”. Важен е балансът.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: ruil4o   
Дата:   05-09-20 08:24

А също съм за Maс! [cool]
Защо да се мъчиш с Windows и да трепериш, че по невнимание, някой от безбройните вируси ще ти криптира файловете...[smilie2]

Надявам се сега темата да не прелее във вечния спор /Windows vs Mac OS/!

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: swqaz   
Дата:   05-09-20 10:34

Конфидурацията ти е супер! Вижда се, че знаеш за какво става въпрос. Процесора е идеален за фотошоп, защото за фотошоп все още е важна честотата на едно ядро, а не на много ядра. Единствено според мен трябва да се ориентираш към някаква RTX видео карта. Видеото също е много важно за Фотошоп. С една RTX 2060 ще ти е доста добре. Всички RTX, дори геймърските отдавна поддържат 10 бита цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: bam-bam   
Дата:   05-09-20 12:59

Всичко ти е супер, само виж топ модела на райзена как се справя спрямо интела.
То хубаво интела има още предимство в еднонишковите неща, но ти едва ли ще си пуснеш само фотошопа и ще рендиш без да пуснеш още 10-20 неща отзад.
Може да пуснеш една тема в хардуербг-то и да четеш мнения и там [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: Hsathv   
Дата:   05-09-20 14:46

Защо ги навирате тези ябълкови компютри не ми е ясно. Нито са по-бързи, нито са по качествени, нито са по безпроблемни от PC. Операционната система и тя си е дърво отвсякъде. Едно по екзотично периферно устройство и си до там. Да не говорим за евентуални ъпгрейди или ремонти. Той човека ако му се даваха една камара пари щеше да си вземе маркова работна станция и хептен ще избие рибата. Та по темата. Всичко е добре. Но не пренебрегвай качественото захранване и добра кутия. Фортроните примерно вече не са това което бяха. Отделно за видеокартата чипа е ясен. А производителя? Да не вземеш примерно някоя palit и подобни. Не се хващай на сухите тестове за производителност между интел и АМД, както и при видеото, между Нвидиа и АМД. Практиката и до сега показва, че комплект интел-нвидиа и много по-безпролемен както хардуерно, тако и софтуерни, особено при асемблирани компютри.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: sirkhann   
Дата:   05-09-20 15:23

За Фотошоп за сериозна обработка за ентусиасти:

* Процесор - Ryzen 3600-3700 са напълно достатъчни
* Дъно - според бюждета и необходимата периферия. Аз лично бих препоръчал X570 чипсет, или по-нов (B550 май вече е наличен)
* Памет - според зависи MP на фотоапаратита и обработката, 16 GB може да са достатъчни. Аз бих препоръчал G.Skill памети за AMD
* SSD - аз не ползвам буферен диск, направо пиша в NAS-а по мрежата. За системен - WD Black SSD. Това, реално, са SanDisk.
* Твърди дискове - препоръчвам някакъв вид NAS (може и самоделка), които да се напълнят с Seagate IronWolf (IronWolf Pro) или HGST/WD дискове за NAS/съхранение на данни - DC HC320, DC HC510 и т.н. - според обема. Самоделка NAS може да се направи за 300 лева, но UPS е задължителен при всички положения.
* Монитор Benq или ASUS ProArt за фотография - най-добре да поддържа близко до 100% AdobeRGB и 10-битов цвят
* Видеокарта - NVidia GeForce, която поддържа 10-bit цвят през Studio драйвър, или Quadro, ако се ползва монитор с 10 битова матрица. Трябва да се пусне тази опция във фотошоп допълнително.

Hsathv не знам за каква практика говори, аз съм на комбинация от Ryzen с Quadro, проблеми не съм имал. Плащаш безумни пари за Intel, а на среща - по-ниска производителност и ужасно много проблеми със сигурността...

Две думи за монитора - като цяло, фотографските монитори с разширено цветово пространство са хубави, ако човек си обработва кадрите по-сериозно и в главата му се прокрадва някаква идея за печат. Ако пускаш кадри само в Instagram/Facebook/Фото-форум, 99% sRGB e добре.

Ако се качиш на AdobeRGB монитор, отнема малко време да свикнеш с наситените цветове, особено червеното. За пейзажните фотографи, синьото и зеленото също са един път. Проблемът с тези монитори е, че един път свикнеш ли на цветовото богатство, няма да искаш да работиш на монитор с тясно цветово пространство.

С 10-битовия цвят нещата са една идея по-малко видими, там богатството е при полутоновете, а не в обема на покритото пространство. Забелязва се при снимки, които имат плавни преходи и позволяват визуализацията на много точни нюанси с малки разлики между тях, без да се виждат стъпки и резки преходи. Много е добро и за черно-бяла фотография също.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: Yog   
Дата:   05-09-20 18:25

Описаният компютър ще е напълно достатъчен за описаното приложение. Ако на ssd-то ще е само Уиндоуса, спокойно може да е по-малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: Mogila   
Дата:   05-09-20 21:51

Описаният компютър няма никога да се натовари повече от 20%, освен при ъпдейт на уиндоуса [smile]

Но както във всички подобни теми, авторът на темата си е решил да купи нещо и няма значение кой какво пише.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   05-09-20 22:05

Ето и моите 5 ст. по темата. Според мен предложението за по-бърза видеокарта е обосновано, swqaz предложи RTX 2060, която e доста прилична. Според мен обаче авторът да се понапъне малко и да си вземе RTX 2070, която е 8гб, докато RTX 2060 e 6gb. Има и някакъв модел RTX 2060 super, която е 8гб, като цената и е много близка до RTX 2070, така че по-добре авторът направо нея да си вземе (2070-ката).

Има някои програми, които са GPU-consuming, всъщност само една такава съм ползвал - TopazGigapixel, където като оптимални изисквания за видеокарта са посочени 8гб. Пак към оптималните изисквания са посочени и 32гб RAM, така че наистина няма да са излишни.

Така или иначе, каквито и програми да се ползват, изискванията за хардуер с времето се покачват, така че малко future proof не е излишен[smile].

Избраният от автора на темата Intel i7-10700KF - процесорът направо е пушка, няма смисъл да се отива чак на i9. Ако все пак има някаква чуденка, по-добре от разликата в цената между двата процесора да се вземе по-скъпата видеокарта, за която споменах по-горе.



Публикацията е редактирана (05-09-20 22:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-09-20 13:45

Чета мненията ви с голям интерес, ще се вслушам и помощта ви е голяма! Не съм дорасъл за мак в интерес на истината, но най-вече ми е трудна работата с тая ОС, сядал съм на такъв - не е за мен (въпреки, че iOS ползвам от години за мобилни у-ва).

Ще ми се да обсъдим това с видео картата. В интернет информацията е противоречива, но най-често срещам мнения от водещи хардуерни сайтове, подобни на това:
“ Adobe's Lightroom and Photoshop, the two most popular photo-editing packages, benefit little from a GPU; you're better off having more RAM and faster storage.”

“ For Photoshop, it is extremely important to have a supported GPU, but the actual performance of that card will not make a major impact on performance. Compared to the high-end RTX 2080 Ti, even a GTX 1060 Ti is only about 4% slower. Once you get to a GTX 2060 SUPER, the difference is only a few percent.”

Та в тоя ред на мисли се чудя дали да не се напъна малко и да взема 64GB RAM, при същия процесор и SSD и да спестя от видео карта. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: mtvachev   
Дата:   06-09-20 14:31

Както си копнал цитат, видеокартата не играе толко голяма роля. Аз съм с Райзън 3600 и RTX 1660TI на 16 гб рам и не съм имал никакъв проблем с фотошопа и лайтрума. Не си заслужава да вземаш карта по-мощна от 2060 защото само ще се набуташ. Скоро излиза 3000-ната серия и там цените ще са по-ниски за почти 100% по-голяма ефективност (която ти така и така няма да я използаш щом не играеш игри или не обработваш видео). Може да се застраховаш с 32 гб. рам и да не ги помислиш повече, както и едно SSD 512 gb. за главен С: дял. Дали е SSD или М2, разлика няма да усетиш ;) Аз съм с 512 NVME, където скоростите са 4-6 пъти по-бързи от на ssd и да ти кажа не откривам разлика в зареждането и работата на програмите.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: uri64   
Дата:   06-09-20 16:29

Добра конфигурация, която ще те изкара дълго време. Като swqaz за видео картата. Взимай и почвай.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   06-09-20 17:16

PhotoBo написа:

> Та в тоя ред на мисли се чудя дали
> да не се напъна малко и да взема 64GB
> RAM, при същия процесор и SSD и да
> спестя от видео карта. [smilie11]


По-малко RAM от необходимото могат да забавят работата на системата като цяло, докато повече от нужното няма да я накарат да работи по-бързо. Имам предвид, че на настоящия етап 64гб RAM ми се струват малко излишни. 32гб RAM в никакъв случай няма да те bottleneck-нат.

Вземи карта, с която наистина да изкараш 5-6 години, както си писал по-горе. Щом все пак се говори за спестяване оттук-оттам, вземи сега 32гб RAM, а по-нататък, когато му дойте времето, винаги може да си добавиш още 32гб. RAM се добавя, докато карта - не, там направо сменяш.

Лично мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: swqaz   
Дата:   06-09-20 18:02

Чета разни мнения, че нямало нужда от това или онова, защото някой бил с еди какво си и нямал проблеми. Аз като се изказах по-горе не говорех за избягване на проблеми, а за оптимизиране на машината за гладка, и най-вече приятна работа. Машината както е конфигурирана по-горе ще си работи с фотошоп и с вграденото видео, но ако искаш всичко да ти е бързо, плавно и много по-приятно, доброто видео е задължително. Също смятам, че 32 гб рам е достатъчен. IShoot4Fun много точно е описал, защо мощното видео е нужно, и е дал много добър пример, аз ще допълня, че само всички AI продукти на топаз, но и всички подобни плъгини за фотошоп изискват много мощно видео ако не искаш да чакаш минути процесора да върши подобни задачи. Скоростта на повечето инструменти във фотошоп пък зависят от честотата на едно ядро на процесора, и затова съчетанието на мощен интелски процесор и мощно видео, правят работата с фотошоп и всички взискателни плъгини за него много приятна. Ако пък ще се ползва монитор 4к или с по-голяма резолюция, видеото е някак си задължително. Райзъните също изглеждат много добре. Все повече наближават едноядрената честота на интел, а с многоядрените си и по-евтини процесори буквално отнемат пазара на интел. Някой райзън от порядъка на 5 3600X или 7 3700Х ще ти даде подобна, и дори в някои случаи по-висока производителност на по-ниска цена. Машината която си решил да заформиш е чудесна дори без промени.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-09-20 19:39

Ами какво да ви кажа, поръчах горната конфигурация като направих леки промени.
Смених дъното с ASUS® TUF GAMING B460-PLUS: ATX, LGA1200, USB 3.2, SATA 6GBs - RGB Ready защото има 4 слота за DDR Ram, a аз взех 2х16GB (32GB) с идеята при нужда след време да ъпгрейдвам до 64GB. Също HDD-то го смених с по-бързо с 4TB SEAGATE IRONWOLF PRO 3.5", 7200 RPM 128MB CACHE.
Всичко друго запазих, монитора е стария Dell, който пак от форумни препоръки бях избрал.

Благодаря на всички отзовали се да пишат в темата! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър основно за Photoshop и фото обработка!?
Автор: sirkhann   
Дата:   08-09-20 21:22

Честито!

IronWolf-а може би ке работи по-дълго, ако не гасиш компютъра и му изключиш възможността да заспива - NAS дисковете имат по-дълъг живот на въртене на плочите и по-кратък брой паркиране на главите. Той ще си ги паркира сам, ако реши, че не му трябва да джигърта. Ако го изкараш от кутията и му намериш 1-2 братчета, ще е още по-щастлив в компания.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »