Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на обектив
Автор: MarinDimitrov   
Дата:   18-08-20 16:29

Здравейте.
Искам да попитам, кой е най добрия портретен обектив за Sony a6000. Защото аз съм се спрял на Sony 50 mm, f/1.8 , т.е. търся много добро качество в снимките. Ще се радвам да чуя мнения.
Благодаря ви и хубав ден.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: geobg   
Дата:   18-08-20 16:37

Sony 50 mm, f/1.8 е един добър обектив, но в никакъв случай най-добрия.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: Yog   
Дата:   18-08-20 16:39

Или този , или този . Може би втория, ако ще е само за портрети.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: imitev   
Дата:   18-08-20 16:53

За най-добрият обектив трябват една торба мангизи...

За съжаление дори с него при посредствени снимачи -> снимките пак ще са посредствени...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   18-08-20 17:08

Sigma някой.
Иначе “най-добър” е сложно като понятие.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: ivootruse   
Дата:   18-08-20 17:09

плюс + за Yog

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   18-08-20 18:35

Понеже не се споменава нещо за бюджет, значи може и ТОЗИ или ТОЗИ мазаница, това-онова


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: MarinDimitrov   
Дата:   18-08-20 18:49

Здравей. Ами бюджета е 500 но ако изчакам някой и друг месец, ще е по голям. Аз не бързам, по скоро искам да се ориентирам и да поискам съвет.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: ombre   
Дата:   19-08-20 08:55

Квазимодо камерата е 6000,демек бюджета е горедолу ясен..:) Иначе подкрепям мнението на Yog за сигмата 56/1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   19-08-20 09:04

50/1.8 e ок щото е стабилизиран и се намира за малко пари


Сигмата 56/1.4 е с много хубава оптика, но няма стабилизация и за добра цена трябва да дебне някоя промоция например на Амазон сайтовете из Европа - немски, френски, испански и по-рядко италианския. За сега още може и британския, но май ще има ДДС допълнително от там и няма да е оферта. А промоция се чака няколко месеца :-)



Публикацията е редактирана (19-08-20 09:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: BumpeR   
Дата:   19-08-20 09:13

Един съвет от мен, да не слушаш тези "светила" от форума, защото ти стига да им видиш профилите и да ти стане ясно колко са адекватни да дават съвети :).

Да не говорим, че дават такива за всичко, фуджи, сони, канон, де се сетиш - все са компетентни.

По-добре видиш видеата на този сони амбасадор:

https://www.youtube.com/channel/UCd333V2AbeUItnE_fO1zRtA

и прецени там от инфото, което дава, поне знаеш, че е чиста монета и човекът си стои с кадрите зад казаното.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: Yog   
Дата:   19-08-20 11:44

BumpeR, специално аз, само през 2018, 2019 и 2020, което са две години и половина, си купих актуални модели камери и обективи (актуални наричам тези, които още са в продажба нови в магазина) на Canon, Nikon, Panasonic, Olympus и Sony. Във всички популярни формати - три камери mFT, две камери APS-C, три камери фул фрейм. Общо съм си купил или взел на заем за проба, без преувеличение около 25 обектива за тях. От "туристически" зумове, през професионални зумове до най-светлосилните твърди обективи. Обичам да сравнявам техниката, мога да си го позволя, ползвам ги по няколко месеца, за да ги разуча и да придобия пълни впечатления и ги продавам на някаква умерена загуба. Правя го за собствено удоволствие. И най-важното - не ми дреме какъв обектив ще си купи или няма да си купи MarinDimitrov.

"Посланикът" на Сони за Австралия, който съм убеден е отличен фотограф-професионалист с години опит и постижения, има за цел едно единствено нещо - реклама на марката Сони и продажба на нейните продукти. (Както и собствената си финансова изгода от разработването на канала му в Ютюб). Той на практика е рекламен агент. Вероятно бих гледал негово видео, ако е направил кратко указание как да намеря определена функция в омазаните 400 страници менюта на камера Sony, например. Но негов съвет, в момента в който ще давам пари, трудно бих последвал. Защото за него е важно единствено аз да си купя обектив Сони, а не Сигма, примерно.

Като ярък пример за това, за което говоря, може да се види ето това негово видео https://www.youtube.com/watch?v=AmM2tLDCdJY. В което на въпроса "какъв да е следващия ни обектив за камера Sony APS-C" бяха обсъдени дванадесет (дванадесет) обектива Sony и нито един от друга марка *по-широка усмивка от наличните сред емотиконите*.

А MarinDimitrov да слуша когото иска. Дали ще последва моя съвет, на някой друг във форума или на рекламния агент от Австралия, ме интересува точно колкото какъв обектив ще си купи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: ombre   
Дата:   19-08-20 13:19

BumpeR що така с лошо,и тук и в темите на Мара?Непрекъснато говориш за профилите на другите. Имате прекрасни снимки (конкретно пейзажните ми харесаха много,разгледах профила Ви),но някак с толкова остър тон спрямо колегите,се остава с впечатлението,че те са нищо,а Вие сте най добрия. Автора пита за мнение,и всеки има право да изкаже такова,без значение дали е вярно или не. Ви сам,също давате такова,посочвайки конкретния линк и в това няма лошо,автора да го погледне, с тази разлика,че Yog отговори на коментара ви,съвсем цивилизовано за разлика от вас(не се познавам с Yog),просто констатирам,за даден съвет вашия речник какъв и неговия.А какво ще си купи автора си е негова работа, той ще дава парите,а не ние.На конкретно зададен въпрос,е получил конкретни отговори,и това няма никаква връзка с снимките в профилите на коментиращите.
Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: Julius   
Дата:   20-08-20 10:20

Ако имаш по-сериозно намерение към снимането на портрети, но не разполагаш с голям бюджет на твое място бих си избрал някой от горните три. В твоя случай това ще е приравнено на ~135мм, но не бих се ограничавал с 50мм само защото в момента снимам с кроп. В даден момент може да минеш на фул фрейм и 85-цата ще продължи да ти служи вярно, докато 50-ката е малко по-безинтересен (за мен това е най-скучната дължина). В пограничните зони 85-цата малко разтегля блърнатите дискове на това дето му викат котешки очи, докато при Батиса на Цайс това го няма, но за конвенционален обектив прехода от зоната на фокус към дефокус е почти перфектен. А и резолюцията му е много добре разпределена център-краища на всички бленди. Няма такива големи разлики дори на най-отворена бленда, само винетирането на ф/1.8 е една идея повечко. Над ф/2 вече е ОК. Това е от тези обективи, които са с най-добро съотношение цена/качество и ако няма да снимаш предимно в затворени и тесни помещения, където вече наистина може да ти е безполезен - за разликата в парите дори бих го предпочел пред скъпия 85/1.4.

BumpeR, знаеш че сайта все пак е за художествена, не техническа фотография. Най-добрите имена тук мисля, че не се вълнуват чак толкова много от качествата на един обектив. :) По-полезна информация мисля, че по-скоро би получил именно от маниаците, които гледат повече МТФ-и и др. такива чартове. Навремето имах късмета животът да ме запознае с придворния фотограф на бай Тошо (ще му спестя името, надявам се да е жив и здрав все още? повече от 5 год. не съм го посещавал - при него се запознах и с покойния вече проф. Румен Георгиев, който тогава беше от малкото хора останали все още да експериментират с ч/б фотография). Та този човек поради ограниченията на времето не е могъл да има повече от 1 апарт и затова всички пари ги беше вложил във фототехника и през 2004 мислеше да прави първия частен фото-музей. Къщата му на 3 етажа пращеше от тела и обективи, но с годините разпродаде една немалка част от нея, за което му помогнах доста. През тези близо 6 год. през ръцете ми минаха сигурно над 800 обектива?! Снимал съм с такива редки образци, каквито в България са сигурно единични бройки - м42, средноформатни, всякакви...


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   20-08-20 11:06

Вместо директна помощ винаги има едни такива излияния кой какво е направил...дълги.
По темата- от Сигма 30/1.4 съм най-доволен на кроп, заради универсалността.
56/1.4 е повече от 500лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: Julius   
Дата:   20-08-20 11:25

Няма как да мине тема без жабата да се обади от блатото.
30мм за портретен? На жаба ли! [smilie7]

MarinDimitrov,
Разликата между 50/1.8 и 85/1.8 не е само едни прости 35мм. Има разлика и то качествена. Нормалните обективи биват конструирани по един начин, типичните портретни - по съвсем друг. Обикновено портретниците биват коригирани по такъв начин, че да не предават максимално остро чертите на обекта, а да са една идея по-меки и другото важно - определящ е подхода им към сферичната аберация, наличието на АПД-елементи (като Сони 100/2.8 СТФ) и т.н.

При нормално коригираните обективи (каквито са 50-ките) кръгчето на дефокус е с еднаква плътост, докато при недокоригираните центърът е по-ярък от периферията (горе вдясно). При свръхкоригираните (най-лявото кръгче - overcoreccted) периферията е по-ярка от центъра и това отвлича погледа, дразни. За моя вкус най-добрите портретни обективи си остават канонските 85/1.2 и 135/2 с кремообразното си боке, докато никонските механични 85-ки навремето ми правеха неприятно впечатление със свръхкорекцията си.


https://i.ibb.co/BsrRmPp/correction.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   20-08-20 11:33

По-добре кратко и ясно, отколкото лекции и лични драми.
85мм са по 900лв което е доста над 500.
50мм е началното решение, което е най-подходящото.
30-35мм на кроп става за почти всичко. За която и да е марка.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: ecobo   
Дата:   20-08-20 11:50

Веми си един Цайс Йена Зонар 135 за 100-тина лева, един преходник и се пуцай перфектни портрети. За портрет авто-фокуса не е от значение, и с ръчен става. Пък после ако ти хареса, има сума авто-фокусни портретници.
За мен най-добрия портретен обектив е 70-200/2.8, пък каквото щат да приказват форумните приказвачи.
И верно, като ти дава акъл някой за техника в тоя форум, погледни му първо снимките у профило. Щото е пълно с прикзвачи, дето са много активни в приказването, ама в сниманети ич ги нема... Та от такива хора акъл не бива да се взема по никакъв повод.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: MarinDimitrov   
Дата:   20-08-20 12:17

Здравейте [smile] спрях се на sony 50mm f1.8 oss. Мисля че като за начало ще е добър обектив, а за в бъдеще ще инвестирам в друг. И 2-ра употреба гледам че варират между 350лв до 450лв. което е в бюджета ми. Благодаря ви на всички за коментарите, много ми помогнахте. [smile]



Публикацията е редактирана (20-08-20 12:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: Julius   
Дата:   20-08-20 12:58

ecobo [smilie24]
Зонара си е класика, но ако снима мода и събития например - бих препоръчал по-скоро Вариогона на Карл Цайс. [smilie3]
Тоя обектив е разработен специално за фешън фотография и такива уникални цветни петна твори в бокето, каквито не съм виждал при никой друг обектив! [smilie7]

MarinDimitrov, щом вече си се насочил - успех!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: BEYA   
Дата:   21-08-20 07:24

Вариогон? На Цайс има ли? Може ли по конкретно модела да посочите?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: Julius   
Дата:   21-08-20 08:40

Може и на Шнайдер да е бил?
Наистина нямам вече спомен.
Беше преди близо 20 год.
Немски, на м42, варио 80-240, изключително рядък обектив.
Говорим за обектив, чието производство е под 1000 бр.
Доколкото знам имаше такъв и на Екзакта байонет.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »