Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: g.georgiev95   
Дата:   20-07-20 20:52

Здравейте, интересувам се коя от двете камери ще е по добър избор за портретна фотография, видео не снимам за сега. Коя от двете камери ще е по-добрия избор

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: kvakioh   
Дата:   20-07-20 21:36

A7 II с точните обективи. Канон имат предимството на 1-2 интересни стъкла , но RP е поизостанала малко. Без адаптори.
Видеото не е интересно и при двата апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: mmx   
Дата:   20-07-20 21:56

Щом е за портрети помисли до какви обективи ще имаш достъп.

Канон е огромно семейство и имаш достъпни портретни обективи на читави пари с оригиналния канонски преходник EF->RF.

Ако искаш да инвестираш в сериозна система и да не сменяш скоро - сложи някой лев отгоре и взимай Sony A7III. Сони обективите не са толкова достъпни ценово, но има много алтернативи - Sigma, Samyang. Новите им обективи фокусират бързо и точно, защото Сони предостави публично протокола си за комуникация между обективите и тялото, и така всеки може да прави обективи за тях без нуждата от налучкване с т.нар reverse engineering. С 2 думи новите E-mount обективи било то на Tamron, Sigma или Samyang работят повече от отлично. За портрети може например Samyang AF 85mm f/1.4 FE.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Джъмбо   
Дата:   21-07-20 09:27

рп... в пъти по-добър фокус... това ми стига

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Yog   
Дата:   21-07-20 10:39

И двете стават. По-добре събери пари за хубав(и) обектив(и). За портрети може бих ползвал дори по-стара камера или кропка, или дори втора ръка... абе, обективите ще ти дадат по-голяма разлика от определен модел тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: g.georgiev95   
Дата:   21-07-20 11:04

В момента използвам Nikon D700 с Nikkor 85mm F1.8 и се чудя също така както казвате вие дали да не си взема някой от Sigma ART серията обектив

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Yog   
Дата:   21-07-20 11:24

Хмм, този апарат е доста стар, а обективът ти не е лош. Може би правилно си си насочил към ъпгрейд на тялото, тогава. Сравнително евтин вариант - купи един запазен Д750 втора ръка и си цъкай с тоя обектив. Ако ДЪРЖИШ да е безогледалка, варианти много.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Mogila   
Дата:   21-07-20 12:42

Nikon z5?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: g.georgiev95   
Дата:   21-07-20 12:53

Видях го днес че официално са го обявили може би ще изчакам да видя как се справя, лошото е че няма да мога да използвам обектива към тялото с автофокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   21-07-20 14:37

Sony-то за портрети е мега яко в момента от към обективи. А това е важното.

Никон и Канон просто нямат обективи - това тъжната и жестока истина. Тия две фирми вървят надолу от 10-тина години и мисля, че поне едната няма да оцелее в дългосрочен план. Като че ли Канон по-добре се справят... ама може и да не .....


Ако можеш вземи Сони А7р2 - втора ръка идват вече евтини бройки, сензора е много пъти над каквото и да е на Канон за момента (Р5 още няма тестове). Има следящ Аф по очи - важен за портрети. Недостатъка му е, че е бавен сравнително.

Най-важния въпрос са обективите:

1. най-евтино и доста добро е Самянг 75/1.8, след него е Самянг 85/1.4 или Сони 85/1.8, Има една върволица други 85-ци ама те са малко странни може би - Йонгнуо 85/1.8 е интересен и много евтин, но Самянг определено са по-добри като оптика, и АФ. Сигмата Арт - 85-цата им за мен е провалена - слабо боке, тежи кило и нещо... иначе е много остър и за студийни снимки сигурно е добра опция.

2. ако искаш зум - Тамрон 70-180/2.8 - много приятен обектив, лек, удобен с бърз фокус - мечта. Тука парите са повечко - 2400-2500 ако зачакаш промоции, инак е 3 бона.

3. Ако ще караш много евтино има опция един адаптер за АФ с ръчни обективи да вземеш и приличен ръчнофокусен портретен обектив. По-трудно се работи ама става.

4. Сигма 135/1.8 арт или Сони 135/1.8 GM - приказни обективи са и двата от към картина. Сонито е по-леко и по-бързо фокусира и може да прави почти макро - става за снимки само на детайли от лице!

5. Сони 85/1.4 ГМ - това е мечта обектив за портрети. Не е най-острия, но има най-красивото боке от всички произвеждани в момента обективи - Сони са мислили и инвестирали в тая посока. Канон 85/1.2 новия може би е близо....

6. Има едно Сони 100/2.8 СТФ, което е много интересно. Супер остро е. Има един вграден филтър, който прави бокето много меко и плавно. Не мен малко странно ми седи, но обектива си има фенове и опеределено иа уникално излъчване. Има и стар модел на Минолта/Сони за А байонет 135 СТФ, който е легенда за някои фотографи....такива неща за Канон и Никон просто няма. Фуджи направиха такъв обектив.

Има и друго разни опции. Има много качествени ръчно фокусни модерни обективи - ама са доста скъпи и....

Има и по-широки обективи интересни - много хора снимат широки портрети. Аз харесвам Сони 35/1.8 - много приятен обектив за портрети специално (за сватби нещо не го харесват май..). Сони 24/1.4 ГМ е много готин. Самянг имат хубав 45/1.8 и на много добра цена.


За Сони има много и модерни обективи. Ако имаш по-конкретни питания давай.



Публикацията е редактирана (21-07-20 14:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   21-07-20 14:49

А7м2 съм го ползвал няколко години и става.

За портрети използвах сигма 85/1.4 преди Арт серията с адаптер. Работи добре и бързо АФ, но няма следене на очите.

Сега с новите обективи като Сони 85/1.8 или Самянг 75/1.8 и по-скъпите модели ще е прилично на единичен фокус. Просто следящия фокус отстъпва на А7м3.

Има си разни пинизи и косури а7м2. Ако решиш да я вземаш нея, а не А7р2 или по-нов модел може да разровиш в този форум или алфафорума ако още съществува. На дълго и широко са разисквани нещата.

А7р2 определено е по-добра камера и прави почти всичко,което прави и А7р4 - просто много по-бавно и мудно.

А7м2 и р2 нямат две карти и ползват малка батерия. Това са неприятни страни. Следящия им фокус за спорт не работи много добре.

Канон и Никон моделите им са със сходни дефекти -малки батерии, една карта, никон нямат и буфери и забиват камерите на серийна снимка....

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Mogila   
Дата:   21-07-20 14:59

Автор: hotsnail
Дата: 21-07-20 14:37

"Никон и Канон просто нямат обективи - това тъжната и жестока истина."

да го овековечим![smitten]


Другите глупости нямат нужда от коментар.

г.георгиев95 влез в профилите на хората и виж кой и с кaкво снима портрети. Влез и в на даващите акъл в профилите.



Публикацията е редактирана (21-07-20 15:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: agop4o   
Дата:   21-07-20 15:23

Да се смееш ли да плачеш ли[smilie5][smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: serjy   
Дата:   21-07-20 15:37

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: mmx   
Дата:   21-07-20 16:18

Щом си на Никон напълно съм съгласен с Yog.
И ако не ти трябва фокус по око, Д750 втора ръка ще е най-добрия избор, познаваш системата и имаш никонски портретен.

А ако ще сменяш системата - въоръжи се с търпение да я разучиш добре преди да си и теглил шута. Особено ако избереш да преминеш към Sony!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: yakumo   
Дата:   21-07-20 16:43

Автор: g.georgiev95
Дата: 21-07-20 12:53

Видях го днес че официално са го обявили може би ще изчакам да видя как се справя, лошото е че няма да мога да използвам обектива към тялото с автофокус.


Би трябвало да нямаш проблеми да го използваш с ftz адаптер - тъкмо гледам, че синтезиса ще го дават бонус с новия зет, поне засега. Обаче цената нещо хич не ме зарадва. текст


Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: kvakioh   
Дата:   21-07-20 17:35

Малко в повече дойдоха изригванията...
Иначе- с по два обектива, които ГИ имат и двете марки е ок за портрети. И не само.
Като че ли при Канон ще е по-евтино.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Yog   
Дата:   21-07-20 17:40

Аз мисля, че цената на новия Z5 у нас е логична. В САЩ с този обектив и преходника, камерата е обявена за 1700 долара. Тоест тези 3500 лева са си едно към едно 1700 долара с ДДС.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: yakumo   
Дата:   21-07-20 18:32

Автор: Yog
Дата: 21-07-20 17:40

Аз мисля, че цената на новия Z5 у нас е логична. В САЩ с този обектив и преходника, камерата е обявена за 1700 долара. Тоест тези 3500 лева са си едно към едно 1700 долара с ДДС.


Аз не от тази гледна точка. Никон сами си го рекламират като "ентри-левъл" фулфрейм за новата им система, но на мен поне 3600 лв. не ми приличат на изкушение за навлизане в системата [smile]

А и тоя обектив ми е нещо налудничав [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Yog   
Дата:   21-07-20 18:37

И аз не бих купил този обектив. Иначе в Щатите се предлага и само апарата за 1400 долара. Това би могло да е 2999 тук. Чакаш някое коледно предложение и може и да стане примамлива оферта...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   21-07-20 18:47

хайде отворковците да намерят за Z или R комплект по един от следните:

1. Портретчик под 1000 лева - примерно нещо има ли за 650, толкова взех 75/1.8, да го пробвам (нов с гаранция от магазина)

2. Зум портретчик от типа 70-200/2.8 под 3000 - толко' е таморна

3. Адаптер за фокусиране на ръчни обективи за под 400 лева.

4. премиум 135-ца нейтив без адаптер на ф/1.8 ако може под кило

5. премиум 85 нейтив без адаптер. Ако може до към 4 бона....и по добре 3.....

6. Евтин 85/1.4 нейтив без адаптер? Де го бе?

7. Някой обектив с вграден аподизационен филтър?

Къде са опциите за боклуците на канон и никон бе герои????

НЯМА!!!!

това е, няма смисъл от тия марки.....на тоя етап просто не са опция


Виж Д780 си има обективи или 5д мк4 ...ама там пък всички безумия на ДСЛР-ите. Преди 10 години ги зарязах, щото то не се траеше - фокуса е "тука има, тука нема".....



Публикацията е редактирана (21-07-20 18:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   21-07-20 18:53

Yog написа:

> И аз не бих купил този обектив.
> Иначе в Щатите се предлага и само
> апарата за 1400 долара. Това би могло
> да е 2999 тук. Чакаш някое коледно
> предложение и може и да стане
> примамлива оферта...


амазоните европейските ги следиш и до 5-6 месеца обикнновено има промоция....

До сега само А6400 не съм виждал на яка промоция - година и половина дебна. С обективите напоследък само така купувам - амазон.де или амазон.ес и отстъпки до 50% понякога.



Публикацията е редактирана (21-07-20 18:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: koev   
Дата:   21-07-20 20:02

Колко много писане за обективи и преходници, а се забравя, че преходника за канон Р струва 200 кинта. Представлява един удължаващ цилиндър. С него всички канонски обективи работят на 100% коректно и точно (нейтив). Тогава всички "изисквания" олекват...
ПП. Сега погледнах - 1800 с подарък преходник е РП-то, а в базара имаше 135л за 1000лв. Може и една сигма арт 35 или 50 за още 1000.



Публикацията е редактирана (21-07-20 20:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Mogila   
Дата:   21-07-20 21:00

R-ките си вървят с преходник.

Не му обръщайте внимание на hotsnail. Няма как да е най-активният във всички теми за Канон и всичко само хейт, без да има финансова облага от това. Времето е пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   21-07-20 21:09

koev варианти са тия преходници. За Канон ЕФ особено е една тръба и е просто.

За Никон торба проблеми. Пак ще ти го дадат по-евтинко. Ама в адаптера има мотор за блендата....

няколко проблема обаче има с адаптираните ДСЛР обективи - тия обективи не са мислени за видео и не са правени за безогледални камери. Блендите им работят по друг начин, моторите са бавни и шумни, при фокусиране дишат много. В Канонския арсенал повечето обективи са над 10 годишни модели. 85/1.8 и 135/2 са модели от 1992-а, мисля. Ми остри са ама как да ти кажа контраст няма, аберации на кило.....дори Самянга за 600 лева е много класи над Канонския 85/1.8

135-цата на Канон втора ръка, трябва много внимателно да се избира, щото им е кьопава механиката. Луфти се яко и няма точен АФ след това. Тука пак ще слушам легенди, ама след като съм плащал няколко такива обектива.....не става. Може нов да си го вземеш - 2 бона за обектив модел 1992-а. Да докато е нов работи перфектно и е много лек и удобен.

Та ако Канон бяха в сегашното си положение 2015-а ок. Ама сега сме 2020-а човек.

За Сони има 60-тина обектива все нови дизайни. На добри цени са. От Тамрон, от Цайс, от Токина, от Самянг, от сигма, от Сони, от Йонгнуо....имат система която има всичко. Наистина всичко от 10/5.6 и 12-24/2.8 до 600/4 пълно е с опции.

ЕОС-Р пак се издъниха и батерия за 200 снимки на ЕОС-Р6 - защо? толко ли не можаха една батерия да направят. 200 снимки прави на заряд човек. Това е подигравка.

Защо искаш да си купуваш проблеми - 200 лва за адаптери, после пак ядове с фокуса, смяна на обективите с по-нови, пари, нерви, пари, нерви, пари.....все ненужни нерви и разходи

Едно А7м3 и каквото искаш му закачаш. Камерата е 4-5 поколение безогледален. Проблемите са решени. Всичко работи. Няма тъпотии като една карта или батерия за 200 снимки или липсващ буфер или АФ дето не се справя със скоростта на затвора.....

То ако бяха много добре Канон и Никон нямаше да им падат акциите и продажбите.....

Могилата все на омраза го изкарва. Ама вместо да ме хули, да ми отговори на горния въпрос - купувам си супер дупер ЕОС р5 и какво закачам на него? Как си оборудвам портретния комплект? Как визията на моите снимки изкъртва мобилния телефон. За Канон едно от нещата го има - 85/1.2 ама е скъпо. Има 135/1.8 Сигма - добра ама тежи. Евтина 85/1.4 адаптиран самянг...ама не е ясно ясно ли е. Какво правим с 85/1.8 - нема. Какво правим с някой по-интересен обектив - няма. Какво прави начинаещия човек с малък бюджет - духа супата.... 1500 лева за 85/2.....

Могила пиша ги щото съм ги купил, продал, пробвал всичките игрички със собствени пари последните 10 години и мога да ти кажа кое решение колко струва и работи от моя личен опит. Не от рекламните слогани на платен влогър или направо продавач на техника.......

За това му казвам на човека да види по-добра камера. Тия дето е посочил са евтини. Вършат работа при определени условия, но си купува проблеми и разходи от които няма нужда.


Според мен за Канон Р ще се подредят нещата, но ще им трябват още 2-3 години ако се включат Самянг, Тамрон и Сигма. Няма как по-бързо. Сони започнаха с фул фрейм края на 2013-а година. Системата им стана близка до СЛР след 5 години т.е. 2018-а. А сега е чувствително по-напред.


ПП Последно ако човек няма да купува големите буркани има евтиния вариант А6300 със Сигма 56/1.4 и целия комплект е под 2 бона....а ще прави портрети като ЕОС-Р6 със 85/2



Публикацията е редактирана (21-07-20 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: koev   
Дата:   21-07-20 21:30

hotsnail - логнах се пак да ти напиша само, че бълваш абсолютни глупости. Тук четат много нови членове и само ги объркваш. Не знам какви форуми четеш и какво си пипал от канон, ама едната ми система е канон и точно Р и нищо от това което пишеш не е вярно. Имам и 135л и 85 1,2 и сигми арт. Никакви проблеми с преходника, който представлява една тръба и ми го подариха с апарата. Дори и за видеото няма проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Yog   
Дата:   21-07-20 21:45

Аз нямах проблем с преходника FTZ на Никон. Всички обективи за предишния F байонет, които ползвах на Z6 си бачкаха като на D750 преди. И за снимки, и за видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Simbon4o   
Дата:   21-07-20 21:55

Ами от тези двете зависи какви обективи ще си харесаш :). Някои ги има само за едното, други само за другото.

Никон З5 ще е към 2500-3000лв вероятно и това го прави непривлекателен на този етап. Аз лично ако имам никон бих си взел Д750 и да си ползвам обективите. Камерата е обидно евтина за това което е.

Вече, ако си решил за безогледалка канон и сони са логични избори в ниския ценови сегмент. И двете системи имат много обективи и до някъде сонитата са съвместими със стария канон байонет, но канонските безогледалки са по-добре съвместими.
Аз бих избирал между EOS R и A7rII като бюджетни тела. И двете ще се намират сравнително евтино в скоро време като напускат нови модели и се разбута пазара. RP не е лош, но сензора му лично мен не ми харесва. Ако беше по-евтин... oсновния проблем е динамичния обват и шума на високо исо. Иначе камерата има доста дразнещи скопявания, но надали ще са проблем за човек, който иска да снима снимки и особено портрети. В момента нова е под 2000лв, горе долу на такива пари се намира и A7rII втора ръка, а там сензора е много по-добър. А7II не е лоша машина, втора ръка върви под 1500лв вече, но АФ е по-зле от на другите обсъждани тук. Сензора макар и много стар е по-добре от на RP.

Избора трябва да е на база обективи - телата са консуматив и някои обективи ще работят по-добре на канона, други ги няма за канона...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   21-07-20 22:45

Коев точно 85/1.2 мк1 и 135/2 самите обективи имат проблем. След много години ползване за сватби се износва механиката. Придобиват луфтове и не заключват точно.

Трябва да се пробва обстойно при покупка подобен обектив. Има голям шанс да се прецакаш през йбей. Купувал съм такива. Пробвал съм втора ръка да купя от бг магазините. Харесва ми оптиката им, но има много проблемни бройки. Дори канонски фотографи ми бяха казали че 135 е най-прехваления и слаб обектив на марката. Не е така - хубав обектив е. Ама трябва да не е ползван 20 години за снимки на сватби ....

Пак да ти кажа - пиша това което лично съм пробвал и ми е струвало лични мои пари.

ПП със сигмите проблем с фокус не съм имал новите им модели. Там на моделите на 1.4 преди арт се износва един гребен с който обектива отчита позицията на фокуса. Симптома е, че забива, отказва да фокусира и т.н. За ремонт се праща в Германия и струваше около 350 лева.....това пак говорим втора ръка обектив н сватбен фотограф. При ремонта се оказа, че леко са надрали челната леща.

ПП канонския 135/2 е много остър и има много приятен дефокус. Има слаб контраст и много аберации. Това последното са оптичните му дефекти. Напълно нормални за обектив от 1992.

ППП аз съм ги ползвал тия на а7м2 и там ползвах единичен фокус. Може би с новите тела със следящ фокус някак луфта на механиката, да се компенсира .... ама аз повече подобни обективи, не ща да виждам, поради другите 10 причини които изведох.



Публикацията е редактирана (21-07-20 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: koev   
Дата:   22-07-20 06:45

hotsnail, хвърляш камъни в своята си градина [smile]
Не се заяждам, но явно опитът ти с канон е със стари, амортизирани сватбарски обективи, закачени на а7II с преходник.
Пак ти казвам - канон Р няма никакъв проблем със ЕФ обективите. Всичко им е "нейтив" и нямат сонешките проблеми - кога работят, кога забиват, на какви милиметри, даже кой преходник с кой обектив пасва, но дори тогава имали проблем с бързината и не можели да снимат видео. Няма го (потретвам) това при канон и това е. Може да си ползваш всеки един обектив на 100%.
Мир да има, аз отивам да разхождам кучето. Понякога пишеш интересни неща, но чуеш ли канон и...


Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hansto   
Дата:   22-07-20 09:42

като опция виж и Fuji Xt20/30 с Viltrox 85 1.8/ Fujinon 56 1.2
Ще се върже като пари

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   22-07-20 11:23

koev аз както писах, ползвам канонски обективи и са приемливо решение за снимки на портрети за безогледален. Ама си има косури тоя избор. Редно е човек да ги разбира.

За втора ръка разбра май

Сега забележи, че USM обективите не са с линейни мотори и блендата им не е подходяща за видео и много кадри в секунда. Това си е компромис на модерна камера. За това и Канон правят чисто нова серия обективи за ЕОС-Р.

За адаптерите предполагам, че със Сигма и Тамрон дълги обективи >100мм на Канонско тяло ще имаш известно количество ядове. Канонските обективи вероятно нямат ядове. Причината е, че с дългите обективи трябва да има допълнителна информация за обектива за да работи добре фокуса на безогледалка. Не вярвам Канон да са набутали в тялото или преходника характеристиките на обективите от други марки.

За мен 2020 тия компромиси са неоправдани при наличие на по-евтини опции с по-добри характеристики. 600 лева е 75/1.8, 1100 лева се намира Sony 85/1.8 или Samyang 85/1.4 - без адаптери, без странно поведение на блендата, със светкавичен АФ, с 20к/с, с ограничено дишане при фокусиране - всичко си е направено както трябва...



Публикацията е редактирана (22-07-20 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Mogila   
Дата:   22-07-20 11:41

hotsnail Ти продължаваш да сипеш глупости. Нямаш спирачка [smilie18]

Едни от най-силните качества на 135 Л са страхотният контраст, изработката и цветовете. Ти казваш обратното.
Обективът имал проблем- като се ползва 20 години по сватби се амортизира? Ти осъзнаваш ли се какво говориш? Теб ако те ползвам 20 години по сватби няма ли да имаш луфтове?

Канон н́ямали зуум от типа 70-200 2.8? Точно за 1050 Евро си взех почти не ползван 70-200 2.8 Л ИС марк 2 и всеки път като го ползвам се удивявам на снимките с него.
85 1.8 на Канон е за без пари и е страхотен обектив. Въпреки, че имам 85 1.2 Л марк 2, често ползвам 85 1.8, защото е перфектен и лек.

85 1.2 Л Марк 2 е просто удоволствие да се ползва. Неповторим! Не знам как е с 20 годишните. Моя е купуван нов и е страхотен. Само един минус-тегло, ама няма как.

Като човек, снимащ портрети с голямо удоволствие, винаги ще избера Канон точно заради горе споменатите обективи. Контраст, боке, цветове и качество на изработка. Телата са второстепенни в избора ми на система.

Ти се беше позагубил за няколко месеца. Беше гот да не четат хората глупости.

Нали сме Фото-Форум... да направим малко шаренийкa [shtrak]

85 1.8 Canon

https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-05/1496238802_IMG_3315.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-07/1595406443_img_3294_klein.jpg



85 1.2 II


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1527273429_IMG_0929_n.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-02/1550603906_IMG_1534kl.jpg



135 L


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-06/1528753697_IMG_0824.jpg




Публикацията е редактирана (22-07-20 12:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Yog   
Дата:   22-07-20 12:25

Човекът попита кой апарат от два модела е по-добър избор за портретна фотография и отдолу стана мазало[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: koev   
Дата:   22-07-20 13:30

hotsnail, трябва да помислиш малко [smilie11]

1. Преходник за обективи Канон и тяло Сони. Преходника трябва освен да осигури работната отсечка на обектива, а и да синхронизира работата на две различни системи. Тук има електроника и налучкване (канон не дават информация на други производители). Сигма си дават гаранция за техните си обективи с преходника, но с другите - ако работи. Даже лампичка са ви сложили. Затова и имате проблеми със сонитата и канонските обективи.

2. Преходник за обективи Канон и тяло Канон. Преходника представлява една тръба с кабел за да свърже пинчетата от единия край до другият. Няма електроника, няма характеристики - нищо - въздух само [smile]
Затова и казвам, че обективите си работят на 100%. Имам тамрон 70-200ВЦ - работи по-добре, отколкото на дслр-а.
За Никон е подобно, ама няма отвертка за по-старите им Д обективи.

Като проумееш казаното, ще ме разбереш [smilie3]
Иначе по темата, Симеон го е казал най-добре.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: ATHOM   
Дата:   22-07-20 14:18

Канон и Никон нямат обективи.

Виждал съм, ама нямат.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   22-07-20 17:17

koev аз ползвам метабоунс за преходник. Никога не е имал проблеми. Никъде не съм писал за подобни проблеми с преходник, защото няма такива.

Проблемите които ти описах са с обективите. Виж какво съм ти писал - как работи АФ мотора, блендат аи т.н. Различни са на Р обективите и на ЕФ обективите.... какво не можеш да разбереш?

Тамрон точно дето ги даде за пример имат официално на сайта си изнесена информация за ограниченията с ЕОС-Р. Гледам повечето са решени проблемите вече

https://www.tamron.eu/lt/aptarnavimas/compatibility-nikon-z-and-canon-eos-r/


не е толко проста тая тръбичка. АФ системата на безогледалния е различна от ДСЛР-а и трябваше да нагодят нещата. Явно вече са нагодили актуалните обективи на тамрон.... ама по-старите модели са ядец вероятно.

Ако адаптираш към сони с метабоунс са оправили много неща, но с дългите обективи има ограничения......

Не разбирам въобще защо пишеш тия щуротии.....

Искаш да ми кажеш, че Канските обективи не им се износва механиката и не трябва професионалните обективи да ги пробваш при покупка втора ръка ли? Какво точно имаш в предвид? Прочете ли какво съм написал въобще?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   22-07-20 17:23

Могила и аз съм снимал с такива обективи. дори писах че ги харесвам....

Е го 135/2


https://live.staticflickr.com/8853/28458286996_d0cdd4c5ac_b.jpg


Maria by Kiril Karaatanasov, on Flickr


https://live.staticflickr.com/8490/29610999270_127153f946_b.jpg


Radost & Mini 2 by Kiril Karaatanasov, on Flickr

В момента обаче ако купуваш нова система е по-лесно и евтино да си купиш обектив за безогледален апарат с безогледален апарат. Обективен факт.

Ето ти цени щото не знам... не може да четете ли ....


85/1.8 Канон модел 92-а година - 900 лева сега на промоция е 800 лева

75/1.8 чисто нов модел със всички глезотии - 900 лева, аз оня ден го взех за 330 евро (650 лева, сега e 399 евро) от амазон.де (900 лева ми се види дебело ама толко е у синтеза)


Те ти и 85/1.4, което приключва въжделенията в портретите. За Сони е 535 Евро... изненада за мен има го за ЕОС-Р вече ама е 700 Евро...(ще спадне сигурно)

За мен тоя 85/1.4 е по-смислен от 85/1.8 с холендер

по-хубав е новия обектив. Тоя 75 дето е има по-малко аберации, има шукаритетно копче с което пръстена може да ти управлява блендата, мислен е и за видео и за фото, направен е за беогледалка.... некакви такива глупости и тежи 220 грама.......Дори 85/1.4 е около 600 грама... и има много приятно боке специално тоя Самянг.


ПП За сравнение тоя канон 135 пак от заветната 1992 без отстъпка в момента е 2200 лева и временно е на промоция за 1700.....Сигмата 135/1.8 излиза за 2200-2400 на промоции... има я направо за безогледалка без да викаш водопроводчик и да слагаш калчище.....



Публикацията е редактирана (22-07-20 17:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Julius   
Дата:   22-07-20 18:28

Yog написа:

> Човекът попита кой апарат от два
> модела е по-добър избор за
> портретна фотография и отдолу
> стана мазало[smilie5]

Ами то заради един-двама такива радетели за "чистота" форумът е на път да изпадне в състояние на хибернация. [smilie3]
Веднъж в седмицата е достатъчно човек да влезе и да провери и без това малкото интересни теми.
Съзнателно (или не) положението почти сте го докарали като във вица:
---
Трима мъдреци медитирали в Хималаите. Минал един кон, никой дори дума не обелил.
След една година първият се обадил:
- Конят беше бял.
Другите двама нищо не казали. След още една година обаче вторият не издържал:
- Не е вярно, конят беше сив.
Отново мълчание. След още една година на третият вече направо му кипнало:
- Ако мислите да се карате, аз си тръгвам!
---
По темата - и двете марки имат такива страхотни портретни обективи... само излишни пари да имате.
И 135-цата е мн. добра и на двете - скоро снимах и със сонешкия на ф/1.8.
85-ци бол - на мен слабостта ми е още лентовия 85/1.2; на ф/1.8 и на двете марки са мн. добри.
Батиса на Цайс също на ф/1.8 дори за макро може да се ползва, уникален детайл.
90-макрото на Сони за портрети е също мн. добро, за тези които обичат повече рязкост.
На 100 стф ефекта му най-добре се откроява на Т/5.6, бавничък е, трудно си оправдава цената.
Единствено със сонешкия на ф/1.4 още не съм снимал, но някой ден...
Иначе тия Самянги, Митакони и др. 3-та ръка нещо не ги тача?
Не съм снимал с тях, но имам някакви предразсъдъци!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   22-07-20 20:57

Да Sony 85/1.4 GM е много приятен обектив. За сега не съм виждал друг толкова светъл, който почти да не прави лимони по края на кадъра. Другото е, че бокето е супер меко и няма ръбове, кръгчета и прочие странности. Мисля, че е най-доброто боке. (Новия Канон 85/1.2 може би подобен ама не съм виждал достатъчно примери и не съм го ползвал. Старите Канони 85/1.2 правят доста повече лимони например. Каон 85/1.4 който е сравнителнно нов модел също доста мачка бокето. Сигма 85/1.4 и тя мачка, но там има и доста грубоват вид бокето)


https://live.staticflickr.com/7858/32560019097_03898a8754_b.jpg


Maya by Kiril Karaatanasov, on Flickr


https://live.staticflickr.com/7828/40501189383_f6209b9e1d_b.jpg


Elli by Kiril Karaatanasov, on Flickr


https://live.staticflickr.com/7895/33694366488_2c1d0359e0_b.jpg


Ziya by Kiril Karaatanasov, on Flickr

оригиналното питане е за бюджетна система. GM-ите не са най-подходящи, май.

Сони 85/1.8 или Самянг 85/1.4 са доста близо като картина с 85/1.4 GM и са на много по-ниска цена. За това повече на тях бих предложил да се залага в случая. Да Сонито със сигурност е по-добре сглобено. Самянг 75/1.8 си го взех защото е 220 грама и може би не е лош, но нямам опит за да препоръчвам повече т.е. нямам хубави портрети още с него.

От 135-ците за по-бюджетен вариант Сигма 135/1.8 е много добра. Няма я мисля за РФ направо. То дали ще е с преохдник или не няма голямо значение - преходника за Сони е от Сигма и си има всичко, холендера на Канон явно и с него ще има всичко на Р системата. GM–а е по-хубав - имал съм ги и двата, но и цената е малко нагоре. Тия две 135-ци сигмата и сонито са най-добрите обективи, които съм ползвал - контраст, детайл, скорост, боке.... всичко е перфектно от ъгъл до ъгъл. Бокето и двата го лимонясват повечко от 85/1.4 GM - това си е специалитет на 85/1.4 GM, но пък 85/1.4 има аберации и някои хора намират ъглите на 1.4 че не са перфектни - остри са, но не са перфектно остри - трябва да го затвориш, ако правиш репродукция на изображения с финна текстура.)



Публикацията е редактирана (23-07-20 02:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: kvakioh   
Дата:   22-07-20 22:28

Най-интересно е колко много струват тия стъкла при такова много неразнообразие.
85-135 са като едни “кабърчета” като се каже портрет, има доста други интересни варианти.
За Канон повечето са си от марката или Сигми, но за Сони има, особено ръчните десетки.
На мен ще ми е интересно какво ще избере автора на темата, и двете тела ще покрият каквото се иска, 24-30мпикс са ок за такова снимане. Също, както беше изказано и аз подкрепям и Д750 като добър вариант.
Искам да видя поне един човек, който снима само портрети и нищо друго. Хора, лица. Но не би...
Лакърдиите и празните приказки са доста тук.



Публикацията е редактирана (22-07-20 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Yog   
Дата:   22-07-20 23:11

Абе всички качват портрети на привлекателни, млади жени. Как пък един не даде пример с портрет на дебел мъж на средна възраст... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   23-07-20 00:05

е сега авгопортрет ли да си правя хахаха. Културата ни е такава малко странна. Едно време гърците, римляните и дори през ренесанса са рисували и правили склуптури на мъже и на жени. Сега последно хубави мъжки снимки видях от една Българска фотографка. Женските ѝ снимки и за чеп за зеле не стават, обаче мъжете много добре ги прави.

Ето и със сигма 135 арт мъжки портрет.


https://live.staticflickr.com/890/41648525824_890f9cd5ff_c.jpg


Didko by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Имам и още един във фликр ама той е със обектив за 50 лева - древна минолта модел 1985 - 35-105 на 105мм един от първите АФ обективи и с микропроцесор вътре.... (канон и никон още не са знаели какво е АФ). Ако колегата дето обяснява за холендрите, беше видял брошурата на тая система от 1985, нямаше да ни разказва басни как всеки обектив за канон работел без проблеми с всеки канонски апарат....


https://live.staticflickr.com/7433/16486750325_3229fdd3bd_c.jpg


DSC09915-2-Edit.jpg by Kiril Karaatanasov, on Flickr


ПП на мен ми допада около 100мм обектив. Та 85 и 135 са необходим компромис, щото няма хубава 100-ца (сигмата ми идва едричка). Зависи от човека. Хората имат различно усещане за естетика. Simbon4o гледам, че снима много с 50-58мм (мен тоя тип обектив ме дразни). Павката снима с 35-ци много и с други съм го виждали, но с 35мм най-много ми харесват нещата му. Аз със 35 имам кадри, но не са за публика. Та зависи от човека. Всеки има неща, които му допадат и тях развива.



Публикацията е редактирана (23-07-20 02:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-07-20 00:07

Определено канонските обективи ще работят по-добре на канон безогледалка. На сонитата 2ра генерация са ок, с хубав преходник няма грижи със забиви и т.н. Но няма фокус по очи например... На 3та генерация сонита има фокус по очи, но има и ограничение при серийната снимка, ако искаш да следиш подвижен обект става само на Low бърст (3к/с) и съм убеден, че е нарочно от страна на Сони, защото обективите могат повече, камерите могат повече. Единствено А9ките могат на 10к/с с такива адаптирани обективи. Иначе съм пробвал доста стъкла и съм нямал особени проблеми с фокуса. Да не кажа, че си лови съвсем точно без проблеми.

Относно оптичните качества на старите канони - супер са, но да 135 има по-слаб контраст(съвсем нормално за годините му), същото е и със 1.2ките и т.н. при насрещна светлина контраста пада. При всякакви други ситуации и сенник са си без проблеми от такова естество. Има обаче и един друг проблем - сонешкия сензор има дебел филтър пред него и 1.2ките например имат повече халиране на 1.2 като се снима от колкото, ако се ползват на канон тяло. Най-силно си личи това при канон 50 1.0, който на 5д3 си е използваем на 1.0, но на сонито иска поне 1.4 да се изчисти от халирането. Другите проблеми са с широките обективи на канон - криви им се фокусната равнина поради същата причина - филтрите пред сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Mogila   
Дата:   23-07-20 09:54

Simbon4o ти пък сега ме обърка. АА филтъра ли? Мислех, че при Канон са по-дебели от на Сони?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-07-20 11:03

Точно той, реално то е стак от филтри с различни функции, но при сони е най-дебел. Мисля, че само м43 имаше с по-дебели. Канонския е от най-тънките при ДСЛРите. При канон бяха с по-силен ефект, но и това се променя.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   23-07-20 13:07

https://www.lensrentals.com/blog/2014/06/the-glass-in-the-path-sensor-stacks-and-adapted-lenses/


Сложна е тая материя, но ефектите с обективи Канон на Сони Симо добре ги е описал. Мен това не ми е било притеснение, защото СЛР обективи между 35 и 400мм не се афектират от това, но е хубаво да се знае.

Редно е да се каже, че със сигма и тамрон няма подобни ядове при адаптиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: g.georgiev95   
Дата:   26-07-20 14:56

След всичко написано реших че ще си взема Sony A7R2 и обектив Samyang AF 85mm F1.4.
Благодаря на всички

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   26-07-20 15:13

Честит!

Ако има въпроси давай.

Аз още си пазя моето р2. [smile]

Виж следящия фокус на очите да пуснеш.



Публикацията е редактирана (26-07-20 15:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: g.georgiev95   
Дата:   26-07-20 15:29

Точно заради него реших да го взема.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: kvakioh   
Дата:   26-07-20 19:48

Добре е, повечко идват файловете като размери, но е доста добра камера като цяло. За портрети също.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: velkowww   
Дата:   26-07-20 22:29

@g.georgiev95 Не се разделяй с Д700 колега. Прочети разрови се и ще разбреш защо.



Публикацията е редактирана (26-07-20 22:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: radikyokushin   
Дата:   26-07-20 22:34

написа:

> @g.georgiev95 Не се разделяй с Д700
> колега. Прочети разрови се и ще
> разбреш защо.
>

>
> Публикацията е редактирана (26-07-20
> 22:30)

И какво ще разбере, като се разрови, което ще го накара да не продаде D700?
За един прЕател питам [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   26-07-20 22:37

velkowww имах D700 и е хубава камера ама за 2008-а година. Шуми повече от а7р2 нищо че е едва 12мп. Имах проблеми с АФ - трябва да се калибрира при смяна на светлината. Визьора беше доста зле на слаба светлина. За времето си е била номер едно ама това време е преди 12 години. Хубаво професионално тяло има. Амамшума на ИСО 1600 вече е голям проблем. А а7р2 се ядва до към 6400. Тялото не е лошо.



Публикацията е редактирана (26-07-20 22:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: velkowww   
Дата:   26-07-20 23:01

Какво се перчите тука с някви апарати и обективи за една маса пари? [smilie25] Сонита Канони, Л мел обективи за по 2 бона. По нагоре гледам някакви контражури лишени от фокус, жълто зелени лица и тн. Да ви имам и хайтек системите [smilie25]

Ето един кадър правен с обектив за 120лв и тяло за 1000лв.
Суров 20мб сготвен 6мб. Найс а?
Д700 и 50мм D серия. Всеки да си прави сам изводите.
https://imgbox.com/QiI8tUqx

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: velkowww   
Дата:   26-07-20 23:10

Нямам проблемите описани по горе. Исо 3200 ми е достатъчно, дори не го ползвам. Има си светкавици, малко по бавна скорост и тн. Въпреки че шумът от въпросното ИСО се оправя с едно пипване в шопа. Да стара камера е, няма екстрите които Сони предлага но слага в малкият си джоб една торба апарати.[smile]
Сонито на тъмно не вижда нали знаете? За мен Канон е в пъти по-добра камера и с по-добър фокус. Това е единстеното което НЕ подлежи на обработка ако изпуснеш! [beer]
Имах А72 и го продадох след 1 седмица.[smilie23]



Публикацията е редактирана (26-07-20 23:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: ZENON   
Дата:   27-07-20 02:08

"Сонито на тъмно не вижда нали знаете?"

Още един, който не може да ползва техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: velkowww   
Дата:   27-07-20 08:23

@ZENON Какво, night mode ли включваш? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   27-07-20 08:33

Велков какво пишете точно? Очевидно нямате хабер от темата. Спрете да се излагате.

Единствения проблем на камерите е фокуса за сватби в ресторантите вечер. Има си решения ако това е основно занимание. Да липсва им червената лампа за фокусиране. Ама се оказа, че с годокс се добавя и работи.

Светкавиците работят аналогично на Никон. Има си всички функции. Има и 4К видео и в кроп режим и на пълен кадър. Има динамичен обхват с 3 стопа над Никона. Разликата при обработване е от небето до земята. Детайла от 42 МП е много пъти повече. Миже и да се кропи......

Предлагам Ви да спрете да се излагате. Човека си е взел камерка. От тук насетне ако може с нещо да му помогнете ще сте полезен

За сега единствено ни показахте че бъкел не разбирате от модерна техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: velkowww   
Дата:   27-07-20 14:42

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: velkowww   
Дата:   27-07-20 14:46

А, забравих. Между другото Jason Lanier сменя Сони. Че от Никон му дават повече пари....и те така [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   27-07-20 15:24

г-н Велков благодаря Ви, че демонстрирате липсата си на култура и възпитание.

Наясно сме всички с нивото и културата Ви, благодаря и приятен ден.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »