Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 13:23

Е знаем, че продажбите на фото техника спадаха последните 10 години. До края на 2019 спрямо 2010 спаднах с над 10 пъти!

Тази година заради короната се сещате че за няколко месеца са спаднали 4-5 пъти. Най-лошите прогнози са че общите продажби на фотокамери ще са под 2 милиона броя за цял свят за цяла година.

За сравнение сони за 2019 са продали близо 9 милиона PlayStation 4 конзоли. А Самсунг са продали 300 милиона телефона.

Та е ясно, че от сегашните 7-8 играчи поне няколко ще напуснат.

Днес ни напусна Олимпус

Мисля, че е въпрос на време и други марки да последват примера им.

Тъжно е, но разработката на модерни камери е все по-скъпа, а приходите са все по-малки. Олимпус никога не успяха да изкарат камерите си на печалба и логично при сегашната криза продават този бизнес на ликвидатори.

Кой ще е следващия?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 13:32

Jun. 24, 2020 Signing of Memorandum of Understanding for Divestiture of Imaging Business


Края на близо 100 години фотографска история

Олимпус
1936 - 24 Юни 2020



Публикацията е редактирана (24-06-20 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-06-20 13:45

Докато има ленти, ще снимаме...или само щракаме.
Иначе нищо общо с някаква конзолка или телефоните, те не определят камерите като такива.
Иначе Ricoh-Pentax май са следващи.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: lamerko   
Дата:   24-06-20 14:06

Заложиха на малкия сензор, а пазара рязкоо зави към големите...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: dau   
Дата:   24-06-20 15:25

Чак пък да са ни напуснали, не ми изглежда така. Поне не сега.

Едно видео малко разасняващо ситуацията.

https://youtu.be/cG4pHik-bUg



Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Synthy   
Дата:   24-06-20 16:01

Не са ни напуснали. Просто сменяват собственика. Дано новият ги бутне малко напред и смени маркетинговата стратегия. Хубави камери са.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: asahi   
Дата:   24-06-20 16:13

По-скоро ние ги напускаме. Не се сещам да са отказали на някой да му продадат камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 16:18

Купува ги фонд занимаващ се с ликвидация......

Няма да инвестират, а ще уволняват и разпродават.....

ПП Асахи да това е причината. Аз за нея писах също. Ама като няма клиенти рано или късно няма и производители........



Публикацията е редактирана (24-06-20 16:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Ivan_A   
Дата:   24-06-20 16:18

Каквото и да си говорим - тъжно е за феновете.
Всичко се променя, ясно е,нищо трагично, но ... тъжно ми е. [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hansto   
Дата:   24-06-20 16:21

Това го писах преди месец някъде и никой не вярваше ...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: GM   
Дата:   24-06-20 16:22

asahi написа:

> По-скоро ние ги напускаме. Не се
> сещам да са отказали на някой да му
> продадат камера.
Както аз напуснах Canon,въпреки че през годините ми ги навираха под носа...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: fotorafi   
Дата:   24-06-20 16:28

Олимпус имат голям дял в производството високо технологична
медицинска техника и оптика.
Жалко за прекрасните Зуйко обективи

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Джъмбо   
Дата:   24-06-20 16:30

боже колко глупости само в няколко поста...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Synthy   
Дата:   24-06-20 16:36

JIP са инвеститори, а не ликвидатори.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: GM   
Дата:   24-06-20 16:38

Olympus not dead!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: nyamago   
Дата:   24-06-20 17:52

Synthy написа:

> JIP са инвеститори, а не ликвидатори.

И двете са верни. Прав си ако разбираш 'ликвидатор' в правно-техническия смисъл на официално назначено лице, което осъществява финансовото приключване задълженията на несъстоятелна фирма. В този смисъл JIP не са назначавани за такива и по принцип не се занимават с това.

В по-преносен смисъл, обаче, като някой, който инвестира(наистина са инвеститор) в загазили фирми за да ги 'доубият' за печалба - съществува вероятност да се окажат и 'ликвидатор'.

Не е задължително. Инвестирането от такива фондове е винаги за печалба, но тя може да се извлече по различни начини. Някои от тях са:

- Бързо поправяне на пропуските и грешките на фирмата, рязко снижаване на разходите и по възможност - подобряване на приходите. До излизане на самостоятелно печеливши операции, с което става привлекателни за някой друг (по-голям) бизнес, на който фондът ги продава 3-5 години по-късно със значителна печалба.

- 'Неорганично' нарастване на бизнеса - като обеми, вместо приходно/разхонда норма на печалба. Купуват и други закъсали фири в същия отрасъл с подобни или допълващи се продукти и възможности. След което сливат 2-3 такива фирми в една голяма, достатъчно атрактивна да бъде закупена (примерно заради пазарите си и клиентската база, или патентните активи). Същият изход: продажба на някой по-голям с печалба за фонда.

- Третият модел, разговорно наричан 'ликвидиране' (има и по-силни думи като 'обезкостяване', 'кръвоизточване' и пр.) от самото начало няма планове бизнесът да продължи. Активите му - материални и идеални (интелектуална собственост) - се инвентаризират внимателно, разделят се и се обособяват като отделни бизнеси (често - целево регистрирани нови фирми) и се напудрят за продажба поотелно на купувачи, които не искат останалите части, а се интересуват (примерно) само от някоя фабрика или офис сграда, или земята под нея, или складова наличност на ценни компоненти и изделия, или набор от патенти и търговски марки. Сумата от тези продажби, естествено е по-голяма от цената на придобиване на загазилата фирма.

В сегашните условия на рязко свит пазар без изгледи да се излекува, моделите с успешно продължаване на бизнеса имат толкова малки шансове, че надали са причината за придобиването. Най-вероятен е моделът с 'ликвидация'.

Има някакъв малък шанс (но лично не ми се вярва) да опитат отново неуспешния си опит с компютрите Vaio на Sony. Тогава копираха модела с пордажбата на лаптоп бизнеса на IBM на Lenovo (който успя заради експлозията на китайския пазар на времето), но със Sony Vaio не се получи и си остана... ликвидация. Сега теоретически могат да продадат Olympus на някой амбициозен китайски гигант, който да експлоатира марката и интелектуалната собственост, зверски да снижи разходите (както китайците знаят), да се възползва от голям домашен пазар и да атакува световните пазари с популярна марка и оздравен продукт...

А дано, ама надали... И китайците не вярват в Дядо Мраз и едва ли ще търсят да обърнат безвъзвратно изчезващи пазари.

Кой ще е следващият?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 19:15

nyamago написа:
> Кой ще е следващият?

Тука може да има изненади и то големи. Повечето от фирмите са се спасили в друг сектор.

При продажби под милион камери на година по-големите фирми като Сони, Панасоник и Канон може да преосмислят дали си струва, да поддържат фотографско звено - те имат много разходи просто за да носят марката.

Има вероятност да продадат бизнеса нa някой по-малък играч като DJI или Сигма. Примерно Пансоник може да остави фото бизнеса на Сигма, като разбира се, ще има Панаосник брандирани камери......

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   24-06-20 19:22

hotsnail написа:

> Най-лошите прогнози са че общите продажби на
> фотокамери ще са под 2 милиона броя
> за цял свят за цяла година.

Че ще е зле - зле ще е, но чак толкова няма да е.
Само до април т.г. вече са продадени 1 млн. и 474 хил. бройки.
Можеш да ги видиш. Иди на 2-ра стр. (754 хил. ДСЛР + 720 хил. безогледалки).
Спадът спрямо същия период на м.г. (януари - април '19) е 42%.
При Канон спадът в приходите е 14%, печалбата е с 80% надолу.
При Никон спадовете са аналогични -13.3% / -75.9% (стр. 5)
И това е само началото..........

п.с.
Отстъпките и промоциите тепърва започват. И не само за камерите.
В момента, в който удариха изв. положение - вече ми беше ясно какво предстои.
Затова и писах (само тук) да ви предупредя. Който чел - чел.
Аз от януари съм без кола. Бях решил да купувам към март-април.
Новите Октавии вече са с 25% надолу, можете да ги видите на сайта на Еуратек.
Но съм отложил покупката на кола най-рано за септември-октомври.
Не че ми е притрябвала Шкода. Само пример, който вече натиска надолу цените и на останалите.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-06-20 19:24

Panasonic G100/110 излезе днес...
Ако наистина спрат тотално Олимпус, някои от камерите и обективите им ще стигнат звездите като цени. ТЕзи, които са досега.



Публикацията е редактирана (24-06-20 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 19:43

Тези резултати са към края на Март ...може би е добре да видим към края на Юни какво е положението т.е. след месец или два.

Мился си че големия спад е Април и Май. Интересно дали Юни е тръгнало на оправяне или си стоят в батака....

Прав си, че може да има хубави промоции, за да ни върнат на пазара.....

Аз от година и нещо чакам промоция на А6400 до около 1600 лева..... не си струва смяната от А6300 за повече пари за мен. Така съм решил. Това ми е втората камера - искам да е лека и малка и а6300 е идеална. А6400 е по-бърза и модерна, но прави същите снимки и май и видеото е подобно (не прегрява). А аз спорт и видео почти не снимам, което е силното на а6400. Ама ако е 1600 лева и продам А6300 за 800 примерно...може би си струва....

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 19:45

kvakioh написа:
> Ако наистина спрат тотално
> Олимпус, някои от камерите и
> обективите им ще стигнат звездите
> като цени. ТЕзи, които са досега.

Виж Сони Е срещу Минолта и Сони А нещата какви космически цени имат... като да сравняваш бройката атоми на кубичен микрон въздух и между галактически вакуум.



Публикацията е редактирана (24-06-20 19:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   24-06-20 20:00

hotsnail написа:

> Тези резултати са към края на Март
> ...може би е добре да видим към края
> на Юни какво е положението т.е.
> след месец или два.
>
> Мился си че големия спад е Април и
> Май. Интересно дали Юни е тръгнало
> на оправяне или си стоят в
> батака...
>
> Прав си, че може да има хубави
> промоции, за да ни върнат на
> пазара.....

Статистиката за Юни ще я гледаме в нач. на Август. Най-новите данни са към края на Май - спадът в износа е > 28%, но не ми се рови по сектори. То е достатъчно най-големия им пазар - Щатите още малко да протестират, още малко да разнесат заразата и съвсем ще се капсулират (дори да са само някои отделни щати, не е задължително да са всички) и съвсем ще убият износа на азиатците. Аз и преди бях писал - от трите големи (Сони, Никон и Канон) точно Никон са най-уязвими. Ако отвориш отчета им (горния линк) на стр. 6 - ясно се виждат кои две подразделения са им на загуба - камерите най-много (-14 млрд. йени загуба) и Healthcare бизнеса им (-2.4 млрд. йени загуба). Това, което ги вади над водата са Precision Equipment и Метрологията. Само те са на печалба.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   24-06-20 20:12

Често сменям системите си и не мога да кажа, че съм "фен" на някоя марка, но специално Олимпус ме кефеха. Правеха нещо тяхно си. Не проработи явно, но ми харесва че не гонеха модата. Чисто случайно през последните 2-3 седмици продадох Олимпус системата си, но на всеки бих казал, че са готини и способни камерки. А обективите направо са си хубави. И ако започнат да разпродават стока, дори сега бих си взел едно М5 III на някоя хубава цена[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-06-20 20:18

hotsnail, Кирил, има голяма разлика между историята на А-mount и Олимпус. Но не може да говорим, докато не видим. Може би ще е скоро. И недей намесва 6300, която е Сони и е междинна камера. Виж някои вече отминали и спрени камери как имат интересни цени, не гледай само четирите букви. Олимпус са и първите с отчетливо различен дизайн, който после други марки един вид копираха. Елегантно. Някои не направиха нищо. Пак си караха така.
Предсказвам, че примерно Pen-F и бързият и голям OM-D E-M1X и някои топ обективи ще станат двойни и тройни цени след време. Следя пазара на техника и виждам някои екземпляри от всички марки как скачат като пари.
И да говорим за фототехника във фотофорум!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 20:52

Квако, аз имам а6300 и обективи хубави за нея. Ако има а6400 на сгода бих ъпгрейднал. Това беше по повод очакваните от Julius промоции. Що да не мечтая малко ....не е цяла Шкода...



Публикацията е редактирана (24-06-20 20:53)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »